راهکارهایی برای مادران شاغل

راهکارهایی برای مادران شاغل برای ایجاد تعادل در زندگی

کار با وجود بچه برای مادران به دلیل اینکه مسئولیت های گوناگونی را برای آن ها به وجود می‌آورد، سخت و دشوار است. گاهی اوقات برای مادران شاغل، برقراری تعادل میان کار و خانواده، یک دغدغه بزرگ محسوب می‌شود. درحال حاضر، بر اساس گزارشات آمار و اطلاعات راهبردی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، حدود 20 درصد از بانوان ایرانی مشغول به کار هستند. بنابراین، طبیعی است که مادران شاغل، روزانه مدت زمانی را در کنار همسر و فرزندان خود نیستند. همین دور بودن از فرزندان، نگرانی مادران را برای تربیت کودک خود بیشتر می‌کند و چالش هایی را برای آن ها به وجود می‌آورد.

اگر شما یک مادر شاغل هستید و نگرانی هایی از این جنس دارید، به شما پیشنهاد می‌کنیم تا انتهای مقاله همراه ما باشید. ما در این مقاله در مورد راهکارهایی صحبت می‌کنیم که شما بتوانید سر و سامانی به زندگی کاری و خانوادگی خود بدهید.

نکاتی برای مادران شاغل بچه دار

احساس گناه نداشته باشید

نداشتن احساس گناه بخاطر شاغل بودن
نداشتن احساس گناه بخاطر شاغل بودن

اول از همه بدانید که جدایی کودک از مادر شاغل شاید در ابتدا برای هردو سخت باشد اما شما به جای اینکه مدام نگران دوری از فرزندتان باشید، به این فکر کنید که کارکردن شما چه تاثیری در زندگی فرزندانتان دارد. معمولا این گونه است که شاغل بودن مادر به موفقیت اقتصادی و رشد خانواده مانند پس انداز مالی برای آینده کودکانتان و یا فرستادن به کلاس های آموزشی مختلف کمک می‌کند.

موفق ترین مادران کسانی هستند که بتوانند در هردو بخش کار و خانواده تعادل برقرار کنند.

البته طبیعی است که کار با وجود بچه، در کنار روزهای خوب، روزهای بدی هم دارد. گاهی اوقات با همسر خود در مورد احساساتتان صحبت کنید و از او کمک بگیرید. اگر لازم است دنبال یک پرستار با تجربه بگردید و با فامیل های نزدیک خود مشورت کنید. همه این موارد به شما کمک می‌کند تا کنترل بهتری روی زندگی خود داشته باشید.

دنبال یک مهد کودک خوب باشید

برای مدت زمانی که سرکار هستید به دنبال یک مهدکودک خوب باشید. مهد کودک و یا خانه مراقبت کودک باید اسناد و مدارک کافی و لازم برای اثبات صلاحیت و توانایی خود داشته باشد. وجود مربی به اندازه لازم، محیط و فضای باز و مناسب از مواردی هستند که در انتخاب مهد کودک فرزند خود، باید به آن توجه کنید. برای اینکه خیالتان راحت تر شود، یک روز کودک خود را در مهدکودک زیر نظر بگیرید تا رفتارهای او را بررسی کنید و در مورد آن ها با مربی کودک خود صحبت کنید. یکی از مزایای رفتن فرزندان به خانه مراقبت کودک، آمادگی کودک برای مدرسه است.

برای هر صبح خود برنامه ریزی کنید

اهمیت برنامه ریزی برای مادران شاغل
اهمیت برنامه ریزی برای مادران شاغل

تجربه مادران شاغل نشان می‌دهد که برنامه ریزی روزانه از شب قبل در موفقیت آن ها اهمیت زیادی دارد. برای اینکه هر روز، صبح با نشاطی را آغاز کنید باید از شب قبل برنامه روز بعد خود را بدانید. مثلا هر شب غذا، پوشک و لباس های کودک و وسایل لازم خودتان را آماده کنید و در کنار درب بگذارید. با این روش، شما صبح ها زمان کافی برای خوردن صبحانه در کنار فرزندانتان را دارید. همچنین، برنامه روزانه خودتان را با همسرتان چک کرده و وظایف را بین خود تقسیم کنید.

یک تقویم خانوادگی ایجاد کنید

برای نظم بهتر کارها و مسئولیت هایتان یک برنامه و تقویم هفتگی برای خود بنویسید. در این تقویم، همه رخدادهای مهم هفته مانند مناسبت های خاص خانوادگی و یا تحصیلی، موعد پرداخت قبوض، خریدهای لازم و ضروری، خرده کارهای مربوط به فرزندان، تفریح ها و هر آنچه که فکر می‌کنید باید در این تقویم جای گیرد را مشخص و تعیین کنید. بعد نکات مربوط به پرستار و یا مربی را با آنها در میان بگذارید. آخر هر هفته تقویم هفته بعدی را آماده کنید و در محل دید خودتان بگذارید.

با کارفرمای خود صحبت کنید

قبل از صحبت با کارفرما در مورد شرایط خود، به پیشنهادهایی که می‌خواهید با کارفرما در میان بگذارید، فکر کنید و شرایط را بسنجید. مثلا در مورد شرایط کاری همکارانتان بررسی کنید که آیا آن ها یک برنامه کاری انعطاف پذیر دارند یا خیر. اگر شما به دنبال مرخصی برای زایمان هستید، در مورد مدت زمان مرخصی و البته مرخصی با حقوق صحبت کنید. همچنین برای اینکه پس از زایمان مادر شاغل و نوزاد دچار مشکل نشوند، حتما نحوه همکاری خود را مشخص کنید.

گاهی اوقات لازم است شما مدت زمانی را به طور آزمایشی برای مجموعه خود کارکنید تا مدیر شما مطمئن شود که کیفیت و بازدهی کار کاسته نمی‌شود. این موضوع برای مادر شاغل و کودک شش ماه که هنوز به حضور مادر در کنار خود احتیاج دارد، بسیار مهم است.

در طول روز با فرزندان خود در ارتباط باشید

حفظ ارتباط در طول روز با فرزند
حفظ ارتباط در طول روز برای فرزند

کار با وجود بچه و شاغل بودن مادر به معنای قطع ارتباط کامل در طول روز با کودکان نیست. شما می‌توانید صوتی از صدای خود را که در حال قصه گویی برای کودک هستید و یا شعر می‌خوانید، ضبط کرده و به مربی او تحویل دهید. اگر در مناسبت خاصی در کنار فرزندتان نیستید، صبح زود هدیه ای برای او در نظر بگیرید و از او مربی او خواهش کنید تا فیلم آن مراسم را برای شما ضبط کند. همچنین شما می‌توانید در زمان استراحت خود با فرزندانتان تماس بگیرید و صدای یکدیگر را بشنوید. این کار علاوه براینکه فرزند شما را خوشحال می‌کند، خیال خودتان را نیز آسوده تر کرده و در کار تمرکز بیشتری پیدا می‌کنید.

از اتلاف وقت و حواس پرتی دوری کنید

کار با وجود بچه نیاز به کنترل و برنامه ریزی دارد. برای انجام کارهای شخصی خودتان مانند چک کردن ایمیل و تلفن همراهتان، یک زمان مشخص در نظر بگیرید. بهتر است این کار را هنگامی که فرزندان شما خواب هستند، انجام دهید. همچنین در محیط کار  از حواس پرتی دوری کرده و اتلاف وقت نداشته باشید تا رضایت شغلی در شما بیشتر شود.

برنامه های خانوادگی داشته باشید

برای جبران جدایی کودک از مادر شاغل به برنامه کاری خود نگاهی بیندازید و با توجه به آن یک برنامه و فعالیت خانوادگی در نظر بگیرید. به مثال های زیر توجه کنید:

بعد از برگشتن از محیط کار بیشتر وقت خود را در کنار همسر و فرزندانتان بگذرانید و در مورد اتفاقات روزی که سپری کرده اند، صحبت کنید.

یک برنامه صبحانه دورهمی در نظر بگیرید.

اول صبح ها و آخر شب ها برای بودن در کنار خانواده، حتی به مدت کوتاه برنامه داشته باشید.

برای آخر هفته های خود برنامه پیاده روی در نظر بگیرید.

وقتی با خانواده خود هستید، گوشی موبایلتان را دائما چک نکنید و در مورد مسائل کاری حرف نزنید.

در واقع مهم نسیت که شما چه کاری را انجام می‌دهید، مهم این است که هر فعالیتی را با هم انجام دهید تا دلبستگی کودکان و احساس آرامش در آن ها بیشتر شود.

با همسرتان وقت بگذارنید

وقت گذراندن با همسر برای مادران شاغل
وقت گذراندن با همسر برای مادران شاغل

از نقش و تلاش های همسرتان در زندگی خانوادگی خود غافل نشوید. شما برای داشتن یک زندگی منظم و موفق و پیشرفت در زندگی کاری و خانوادگی به کمک همسرتان نیاز دارید. هرگز اجازه ندهید که مشغله های کاری و مادرانه در رابطه میان شما و همسرتان خللی وارد کند. به طور مثال یک قرار ماهانه بایکدیگر در نظر بگیرید و با هم در مورد خودتان صحبت کنید نه کودک و کار.

همچنین تقویت رابطه زناشویی بین خود و همسرتان به برقراری ارتباط عاطفی و عمیق میان شما کمک می‌کند. هیچ کس نمی‌تواند چشم بر روی معایب شاغل بودن مادر ببندد اما با همکاری همسر و برنامه ریزی مادر قطعا مشکلی به وجود نمی‌آید.

زمانی را برای خودتان اختصاص دهید

قطعا پذیرش چند مسئولیت برای یک مادر کار آسانی نیست. ممکن است هر از گاهی در میان انبوه کار و مشغله های زندگی، دچار مشکلات روحی و روانی شوید. این اتفاق کاملا طبیعی است اما شما باید بتوانید روحیات خودتان را کنترل کنید. برای این کار لازم است زمانی را تنها برای رسیدگی به خودتان در نظر بگیرید. مثلا قرار شام با دوستان خود تنظیم کنید یا کتاب های مورد علاقه خود را بخوانید و ورزش کنید. کار با وجود بچه شاید یک انتخاب اجباری برای شما باشد، بنابراین نباید زیر سختی و مشکلات زندگی خودتان را فراموش کنید.

سخن آخر

جدایی کودک از مادر شاغل شاید در ابتدا کار سختی باشد اما با به کارگیری راهکارهایی برای شاغل بودن مادر که در این مقاله ذکر کردیم به شما کمک می‌کند تا شرایط را به خوبی کنترل کنید. شاغل بودن مادر در کنار سختی هایی که دارد به فرزندان مستقل بودن، برنامه ریزی صحیح، مسئولیت پذیری و … را می‌آموزد. جالب است بدانید دخترانی که مادر شاغل دارند نسبت به سایر دختران با اعتماد به نفس تر، موفق تر و مستقل تر هستند. امیدواریم از خواندن این مقاله نهایت بهره را برده باشید.

سوالات متداول

من یک مادر شاغل و کودک یک ساله دارم، چگونه باید شرایط را کنترل کنم؟

بهتر است در ابتدا با همسرتان در مورد تقسیم مسئولیت ها صحبت کنید و شرایط خود را با کارفرمای خود در میان بگذارید.

نقش تربیت مادران شاغل و خانه دار چه تفاوتی با یکدیگر دارند؟

کاملا طبیعی است که مادران شاغل نسبت به مادران خانه دار وظایف سنگین تری دارند و تربیت فرزندان برای آنها چالش های بیشتری به همراه دارد.

آیا شاغل بودن مادر در تربیت صحیح کودکان تاثیر منفی می‌گذارد؟

خیر، در حال حاضر حدود 20 درصد از بانوان شاغل هستند و تجربه ها نشان می‌دهد که آن ها با برنامه ریزی توانسته اند هم در کار و هم خانه موفق عمل کنند.

مشاوره فمیلیکو

در مرکز روانشناسی فمیلیکو در خصوص کار با وجود بچه و شاغل بودن مادر ، نکاتی را بیان کردیم. اگر شما هم نکاتی به ذهنتان می رسد و در این پست از آن صحبت نشده است، بهتر است تا آن را در قسمت نظرات بنویسید تا دیگران هم از آن استفاده کنند و از سوی دیگر در مقاله دیگری به صورت اختصاصی به آن پرداخته شود.

دسته بندی:

برچسب ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره تلفنی - تماس با تلفن ثابت - بدون صفر

09353000102 (سراسری)

09353000102 (تهران)