برداشتن وسایل دیگران توسط کودکان

10 توصیه مهم درباره کودکانی که وسایل دیگران را بدون اجازه برمیدارند

توصیه به والدین در مورد برداشتن وسایل دیگران توسط کودکان

برداشتن وسایل دیگران بدون اجازه توسط کودکان یکی از مهم ترین نگرانی های هر والدینی است. یکی از مهم ترین وظایف هرپدر و مادری تربیت کودک است. گاهی اوقات ممکن است کودکان از سر کنجکاوی به سراغ وسایل دیگران بروند و بدون اجازه آنها را برداشته و استفاده کنند. اگر این رفتار در کودک به یک عادت تبدیل شود و برخورد مناسبی از طرف بزرگتران با او صورت نگیرد در آینده مشکل ساز می‌شود. برای حل این موضوع تنها کافی است والدین از روش مناسبی برای برخورد با دزدی کودکان استفاده کنند و به درمان و اصلاح رفتاری کودک بپردازند. ما در این مقاله به ده راه مقابله با دزدی کودکان اشاره می‌کنیم.

راه های برخورد با برداشتن وسایل دیگران توسط کودکان

مراقب برخورد اول باشید

وقتی برای اولین بار متوجه استفاده از اموال دیگران بدون اجازه توسط کودک خود شدید، خونسردی خود را حفظ کرده و هرگز با الفاظی مانند “دزد” و یا “دزدی کردی” او را مورد خطاب قرار ندهید. برخورد اول شما با کودکتان بسیار مهم است. اگر شما او را تنبیه کنید و یا رفتاری خشن و تند با او داشته باشید، زمینه دروغگویی را نیز برای او فراهم می‌کنید. بنابراین، بهتر است اول خود را آرام کنید و سپس از راه های دیگر برای برخورد با دزدی کودک خود استفاده کنید.

جریمه ای کوچک برای او در نظر بگیرید

از آنجایی که کودک هیچ درکی از زشت بودن برداشتن وسایل دیگران بدون اجازه ندارد، تنبیه بدنی کار درستی نیست. اما می‌توانید برای اینکه او را متوجه اشتباه خود کنید و ناراحتی تان را به او نشان دهید، جریمه‌ای کوچک برای او درنظر بگیرید. این جریمه را بدون خشونت و با اقتدار و مهربانی انجام دهید. مثلا او را از دیدن برنامه کودک مورد علاقه اش در همان روز محروم کنید و یا اجازه بازی کردن با اسباب بازی مورد علاقه اش را برای ساعاتی به او ندهید. حواستان باشد که جریمه شما باید متناسب با سن کودکتان باشد و زیاده روی نکنید.

جریمه کردن کودک در صورت برداشتن وسایل دیگران
جریمه کردن کودک در صورت برداشتن وسایل دیگران

اشتباه کودک را به او توضیح دهید

در برخورد با استفاده از اموال دیگران بدون اجازه توسط کودک باید با صحبت کردن او را متوجه اشتباهش بکنید. در واقع کودک شما با مفهومی به نام دزدی آشنا نیست و آن را درک نمی‌کند. بنابراین شما باید با روشی که برای او قابل فهم است، زشت بودن این کار را توضیح دهید. سعی کنید احساس فردی که وسیله اش را برداشته برای او توضیح دهید. مثلا به او بگویید اگر کس دیگری همین رفتار را با تو انجام دهد و بدون اجازه از وسایل تو استفاده کند، چه احساسی داری؟ اگر کودک شما متوجه قوانین می‌شود به او بگویید که اینکار خلاف قوانین اخلاقی است.

توضیح دادن دزدی در جلوگیری از برداشتن وسایل دیگران توسط کودک
توضیح دادن دزدی در جلوگیری از برداشتن وسایل دیگران توسط کودک

اجازه جبران به او بدهید

یکی دیگر از راه‌ های برخورد با برداشتن وسایل دیگران توسط کودکان، فراهم کردن زمینه جبران است. مراقب عزت نفس کودکتان باشید و هرگز به او برچسب دزد نزنید و با احتیاط او را به جبران تشویق کنید. به طور مثال اگر وسیله ای از دوستش برداشته است به کودکتان بگویید علاوه برعذرخواهی هدیه ای کوچک نیز به او بدهید. یا اگر از مغازه چیزی برداشته است باید اول عذرخواهی کند و سپس مبلغ آن را به صاحب مغازه پس بدهد. همه این ها باعث می‌شود تا فرزندتان بیاموزد که هر کار اشتباهی نیاز به جبران دارد.

ساده از کنار این مسئله نگذرید

به سادگی از کنار دست زدن به وسایل دیگران توسط کودک عبور نکنید و بیش از حد آسان نگیرید. اگر شما به بهانه اینکه کودکتان متوجه رفتار خود نمی‌شود نسبت به این موضوع بی توجهی کنید، باعث تثبیت رفتار در کودکتان می‌شود. اگرکودک متوجه رفتارهای بد و خوب خود نشود، به انجام آنها ادامه داده و بعدها به یک عادت برای او تبدیل می‌شود. خیلی از دزدی نوجوانان ریشه در بی توجهی والدین به نکات اخلاقی بوده است.

خودتان الگوی مناسبی برای او باشید

معمولا بسیاری از رفتارهای کودکان تقلید از کارهایی است که دیگران انجام می‌دهند. پدر و مادرها باید مراقب رفتار خود باشند چرا که کودک شما مانند ذره بین شما را زیر نظر گرفته و از شما پیروی می‌کند. شما باید با رعایت حق مالکیت دیگر اعضای خانواده به فرزندانتان نشان بدهید که هیچ کس حق زیر پا گذاشتن قوانین را ندارد. به طور مثال، بدون اجازه به وسایل دیگر اعضای خانواده دست نزنید و حتی برای استفاده از وسایل کودکتان نیز از او اجازه بگیرید.

الگو بودن برای کودکان و جلوگیری از دزدی
الگو بودن برای کودکان و جلوگیری از دزدی آنها

ریشه این رفتار را در کودک خود پیدا کنید

برای مقابله با استفاده کودک از وسایل دیگران بدون اجازه به دنبال ریشه این رفتار در او باشید. گاهی اوقات کودک شما به وسیله ای نیاز دارد که والدین آن را نادیده می‌گیرند. در چنین مواقعی کودک به این فکر می‌افتد که نیاز خودش را با برداشتن وسایل دیگران برطرف کند و بد بودن رفتارش را درک نمی‌کند. از نظر او این کار راه حل مناسب برای حل مشکلش است. از طرفی دیگر، به محیط کودک خود بیشتر توجه کنید و رفتار دوستان نزدیک کودک خود را زیر نظر بگیرید. شاید لازم باشد با دبیر مهد کودک فرزندتان نیز صحبت کنید.

پیشگیری بهتر از درمان است

سعی کنید از همان کودکی با فرزندتان در مورد برخی از قوانین و اینکه چرا نباید به وسایل دیگران دست بزنیم صحبت کنید. مفهوم مالکیت را با روش های مختلف به آنان اموزش دهید. مثلا به انها بگویید که قبل از برداشتن هر وسیله ای باید اجازه بگیرند و در صورت عمل به حرفتان آنها را تشویق کنید.

افزایش مسئولیت پذیری

یکی دیگر از راه های مقابله با دزدی در کودکان افزایش حس مسئولیت پذیری در آنهاست. به طور مثال، شما می‌توانید وسایلی را به او بسپارید تا از آنها نگهداری کند و اجازه ندهد کس دیگری به آنها دست بزند. از این طریق فرزند شما یاد می‌گیرد که اولا باید مسئولیت پذیر باشد و دوما خودش و دیگران اجازه دست زدن به وسایل دیگران را ندارند. از طرف دیگر اینکار باعث افزایش اعتماد به نفس در کودکان می‌شود.

افزایش مسئولیت پذیری در جلوگیری از دزدی کودکان
افزایش مسئولیت پذیری در جلوگیری از دزدی کودکان

مراجعه به روانشناس

اگر شما از راه حل های پیشنهادی برای مقابله با استفاده کودک از وسایل دیگران بدون اجازه، استفاده کردید و با لجبازی کودک مواجه شدید، بهتر است به یک روانشناس کودک مراجعه کنید. اگر کودک شما به حقوق دیگران احترام نمی‌گذارد و یا از سر خشونت و لجبازی به رفتارهای خودش ادامه می‌دهد با یک روانشناس صحبت کنید. آنها بهتر از شما می‌دانند که چگونه باید با یک کودک لجباز کنار بیایند.

سخن آخر

داشتن کودک شاد و موفق نیازمند مراقبت های جسمی، روحی و اخلاقی از همان بدو تولد است. ما باید ارزش های اخلاقی را به فرزندمان بیاموزیم و به کودکانمان یاد بدهیم که به وسایل دیگران دست نزنند. ما در این مقاله به ده روش برای مقابله با دزدی کودکان اشاره کردیم. امیدواریم از خواندن این مقاله نهایت استفاده را برده باشید.

سوالات متداول

با کودکانی که وسایل دیگران را بدون اجازه برمی‌دارند، چه کنیم؟

اول از همه به دنبال ریشه رفتار کودتان باشید و دوما از راه حل های پیشنهادی در این مقاله برای مقابله با استفاده کودک از وسایل دیگران بدون اجازه استفاده کنید.

داشتن خواهر و برادر چه نقشی در دزدی کودکان دارد؟

معمولا فرزندان کوچک تر، از رفتارهای خواهر و یا برادر بزرگترشان پیروی می‌کنند. شاید لازم باشد اول این مشکل را در فرزندان بزرگترتان حل کنید.

آیا کودک خردسال می‌فهمد که برداشتن وسایل دیگران کار اشتباهی است؟

لزوما خیر. بسیاری از کودکان مفهوم دزدی را متوجه نمی‌شوند و نمی‌دانند که برداشتن وسایل دیگران بدون اجازه کار اشتباهی است. بنابراین سرزنش کودکان کار درستی نیست و تنها باید به انان توضیح داد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره تلفنی - تماس با تلفن ثابت - بدون صفر

09353000102 (سراسری)

09353000102 (تهران)