کودک لجباز

چطوری کودک لجبازمان را تربیت کنیم؟ 8راهکار برای لجبازی کودکان

درمان لجبازی کودک و همچنین چگونگی رفتار با کودکان لجباز یکی از دغدغه های والدینی است که فرزندشان از دوره شیرخوارگی خارج شده است و در حال کشف هرچه بیشتر دنیای اطرافش است. معمولا لجبازی حالت های مختلفی دارد و ممکن است حتی در همان سنین دو الی سه ماهگی نیز بروز کند، اما بسیار خفیف است و احتمالا والدین متوجه آن نمی شوند.

کودکان لجباز زمانی این رفتار را انجام می دهند که مطمئن باشند با این روش به خواسته هایشان دسترسی پیدا خواهند کرد. در ادامه در خصوص چند روش و راه های برخورد با کودک لجباز که می تواند به شما در تربیت کودک لجبازتان کمک کند، صحبت کرده ایم. امیدواریم تا با انجام این روش ها بتوانید لجبازی را از شیوه های رفتاری فرزندتان حذف کنید.

روش های برخورد با لجبازی کودکان

دانستن راه های برخورد با کودک لجباز می تواند هم در سلامت کودک شما و هم در آرامش روان شما موثر باشد. بهتر است این توصیه ها را جدی بگیرید و تا حد ممکن طوری رفتار کنید که در حداقل زمان ممکن بتوانید این رفتار ناشایست را از بین ببرید.  معمولا پسران بیشتر لجبازی می کنند بنابراین این موضوع را باید در تربیت فرزند پسر بیشتر در نظر بگیرید.

کودک لجباز
علت لجباز شدن بچه و 9 بهترین رفتار والدین در درمان لجبازی

1- موقعیت های مهم را مشخص کنید

کودک لجباز ممکن است در هر موقعیتی از پوشیدن لباس مورد علاقه اش برای یک مهمانی تا خوردن سبزیجات در کنار غذایش، لجبازی کند. اگر خوردن سبزیجات نسبت به پوشیدن لباس یا بازی کردن با دوستانش برای شما اهمیت بیشتری دارد، بهتر است مقابله با کودک را برای همان موقعیت خوردن سبزیجات نگه دارید. در واقع اگر در برخی از موقعیت ها خواسته کودک را انجام دهید و با او موافقت کنید، هم خودتان راحت تر هستید و هم کودکتان حس می کند که کنترل زندگی و تصمیم گیری های خودش را در دست دارد.

2- نهی مداوم ممنوع

دومین مورد که می تواند در برخورد با کودک لجباز بسیار هم مهم باشد در خصوص نه گفتن های متوالی و مداوم پدر و مادر به کودک است. نه شنیدن و عدم انجام خواسته های کودک یکی از اصول تربیتی او است، اما اگر با هر واکنش کودک بخواهید او را نهی کنید، مسلما نتیجه جالبی نخواهید گرفت، چه بسا که کودک شما سرکش تر و لجبازتر از قبل نیز بشود. گاهی اوقات لازم است که در طی یک ساعت چندین بار کودکتان را از انجام کاری نهی کنید، در چنین شرایطی بهتر است به جای استفاده از جملات نهی و همچنین بار بار معنایی منفی از جملاتی با بار معنایی مثبت استفاده کنید.

شاید ذکر یک مثال بهتر بتواند به شما در درک این قسمت که جز روش های درمان لجبازی کودک است، کمک کند. تصور کنید با کودک خودتان به پیاده روی رفته اید و او مدام دوست دارد تا بدود. به هر دلیلی ترجیح می دهید او کنار شما راه برود، در عوض گفتن جمله “ندو، صبر کن، بیا اینجا و…” بهتر است به او بگویید می شود کنار من راه بروی؟ دوست دارم کنارم راه بروی و با هم صحبت کنیم و…

چطور با لجبازی کودک برخورد کنیم؟
علت و درمان لجبازی کودکان

3- موارد تحریک کننده کودک را شناسایی کنید

مورد بعدی که می تواند به کاهش لجبازی کودک کمک کند همین شناسایی محرک ها و دلایل لجبازی کودک است. همیشه کودک از سر لجبازی با چیزی مخالفت نمی کند، بلکه ممکن است تحمل آن شرایط برایش غیر ممکن باشد.

به طور مثال می توان گفت زمانی که بیرون از خانه می روید، شاید کودک لجباز شما دوست نداشته باشد تا یک الی دو ساعت را بدون حرکت و بدون هیچ سرگرمی در ماشین بنشیند و یا با شما به مهمانی بیاید که هیچ جذابیتی برایش ندارد. اگر در این موقعیت خودتان را به جای کودکتان بگذارید بهتر می توانید وضعیت او را درک کنید. بهتر است سرگرمی همچون تبلت، کتاب و یا حتی حیوان خانگی کودک را کنار او بگذارید تا بهتر و راحت تر با شرایطش کنار بیاید.

دقت داشته باشید گاهی اوقات محرک لجبازی کودک، کمبود محبت از سوی والدین است و باید ایراد کار را در خودتان پیدا کنید.

4- تسلیم خواسته کودک نشوید

کودکی که روش لجبازی را یاد گرفته باشد، معمولا سعی می کند تا با گریه کردن، جیغ زدن، زمین زدن خودش، پای کوبیدن و حتی زدن دیگران به خواسته هایش جامه عمل بپوشاند.

در مقابل لجبازی کودکان چه کنیم؟ در چنین شرایطی احتمالا برای حفظ آبرویتان هم که شده است دوست دارید تا به خواسته کودک جواب مثبت دهید و او را ساکت کنید؛ اما فراموش نکنید این کار شما باعث می شود تا او این روش را یاد بگیرد و همواره از این روش استفاده کند و مسلما در روند درمان لجبازی کودک شما تاثیر منفی دارد.

در این موقعیت سعی کنید تا کودکتان را به مکانی آرام تر و خلوت تر منتقل کنید تا برای دیگران مزاحمت ایجاد نکند و کمی صبر کنید تا آرام شود. اگر کودکتان بزرگ تر از 3 سال است سعی کنید تا با گفتگو او را متقاعد کنید خواسته غیر منطقی دارد، اگر هم کوچکتر از 3 سال است بهتر است با یک اسباب بازی و خوراکی و یا هر چیزی غیر از خواسته کودک او را آرام کنید.

کودک لجباز و پرخاشگر و روش های برخورد با او
برخورد با کودکان لجباز

5- راه اندازی سیستم پاداش

این سیستم می تواند تاثیرات فوق العاده خوبی را در تربیت کودک شما و لجبازی کودک در تمام زمینه ها داشته باشد. فرض کنید کودک شما نوع خاصی از برچسب را بسیار دوست دارد و یا از خوراکی خاصی بسیار خوشش می آید. می توانید در موقعیت هایی که او لجبازی می کند و سپس با دلیل و منطق دیگر لجبازی را ادامه نمی دهد از برچسب ها یا خوراکی های مورد علاقه اش به او بدهید.

6- کمک روانشناس 

معمولا بسیاری از والدین تصور می کنند که خودشان به تنهایی از پس تربیت کودکشان بر می آیند و می توانند دلایل لجبازی کودک را بشناسند، اما در مواردی هم امکان این موضوع وجود دارد که هیچ کدام از این روش ها کارساز نباشد و یا نسبت به تشخیص درست سن لجبازی کودکان، تعریف لجبازی کودکان، معنی کودک لجباز و…اشتباه کرده باشید و نیاز به راهنمایی ها و کمک های تخصصی یک مشاور کودک و فرد متخصص باشد، بنابراین برای کمک گرفتن از متخصص های این حرفه نیازی به ترسیدن نیست.

7- الگوی مناسبی برای کودک باشید

مورد بعدی در تربیت کودک لجباز مربوط به آن است که الگوی مناسبی برای فرزند خودتان باشید. به طور حتم تا به حال این جمله را زیاد شنیده اید که “کودکان می بینند، کودکان یاد می گیرند.” با استناد به همین جمله سعی کنید تا همواره الگوی درستی برای کودک خود باشید.

لجبازی کودک ، علل آن و راهکارهایی برای تربیت کودک لجباز
لجبازی كودكان

8- بازی درمانی با کودکان لجباز

یکی از موثر ترین راه ها برای تربیت کودک لجباز استفاده از بازی درمانی است. بازی درمانی نه تنها در درمان لجبازی بلکه در موارد دیگری همانند ترک عادت ناخن جویدن کودک، آموزش صحبت کردن و … موثر است. سعی کنید با انجام بازی های مختلف به او اثرات منفی این خصلت بد را بیاموزید.

سخن پایانی

به طور کلی لجبازی کودکان موضوع بسیار ساده ای است، اما در صورتی که نسبت به آن رسیدگی های لازم را انجام ندهید و یا از روش های غیر اصولی سعی در بر طرف کردن آن داشته باشید، ممکن است به موضوع بسیار حادی تبدیل شود که حتی در بزرگسالی نیز باعث ناهنجاری های رفتاری فرد گردد. بنابراین کاملا طبیعی است که تربیت کودک لجباز و حرف گوش نکن تبدیل به یکی از دغدغه های والدین شود.

سوالات متداول

1-آیا کنترل عصبانیت و در دست گرفتن اوضاع می تواند بر روی کاهش لجبازی کودکان تاثیرگذار باشد؟

مسلما یکی از ویژگی های مهمی که می تواند در هر موقعیتی باعث برتری و همچنین موفقیت شما شود مربوط به کنترل عصبانیت شما است، زیرا می توانید در چنین شرایطی به راحتی هم خودتان و هم لجبازی کودک را کنترل کنید.

2-آیا باید به خواسته های کودک توجه کرد؟

توجه به درخواست های منطقی و غیر منطقی کودک وظیفه شما است؛ اما نکته ای که در تربیت کودک لجباز اهمیت دارد آن است که کدام یک از درخواست ها را انجام دهید و از انجام کدام یک از آن ها سرپیچی کنید.

3-صحبت منطقی با کودک راهکار مناسبی است؟

گفت و گو با کودک و همچنین استفاده از دلیل و برهان برای انجام یا عدم انجام کاری نیازمند تشخیص سن لجبازی کودکان است. این روش می تواند برای کودکان 3 سال به بالا روش مناسبی باشد تا هم میزان لجبازی او را کاهش دهید و هم گفتگو و حل منطقی مسائل را به او آموزش دهید.

دسته بندی:

برچسب ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره تلفنی - تماس با تلفن ثابت - بدون صفر

09353000102 (سراسری)

09353000102 (تهران)