ازدواج ناموفق و نشانه های آن

13 دلیل ازدواج ناموفق در روانشناسی که باید حتما بدانید

غالبا ازدواج‌های ایده آل با روزهای سرشار از عشق و محبت آغاز می شوند. در هر رابطه ای فراز و نشیب فراوانی وجود دارد و تنها به سبب وجود معجزه عشق است که قادر خواهید بود از مسائل پیش آمده عبور کنید و به پایه‌های زندگی استحکام بیشتر ببخشید. در بطن داستان ازدواج‌های ناموفق عنصر عشق حذف شده و سردی، رابطه را فرا گرفته است. در اکثر ازدواج های ناموفق از صمیمت بین زوجین کاسته شده و مداوم در حال بحث و مشاجره هستند.

دلیل اصلی ازدواج ناموفق

شناخت نشانه های ازدواج ناموفق
شناخت نشانه های ازدواج ناموفق

در پشت پرده تجربه‌های ازدواج ناموفق به نکته مشترکی اشاره می کنند. آن هم این است که زن و شوهر به سرعت از هم فاصله نمی گیرند بلکه با گذشت زمان و فراموش کردن جزئیات زندگی، درگیر روزمرگی شده و زندگی خسته کننده‌ای برایشان رقم می خورد. یکی از دلایلی که موجب جدایی زوجین می شود، سهل انگاری در شناخت علل ازدواج‌های ناموفق است. بی‌توجهی به این عوامل سبب میشود زمانی به خودتان بیایید که خیلی دیر شده و حسی به یکدیگر ندارید.

نشانه های ازدواج ناموفق

کمرنگ شدن روابط

یک ازدواج موفق به سختی به سمت جدایی سوق پیدا می کند. زیرا هردو طرف با تلاش مضاعف سعی در حفظ زندگی خود دارند. عدم برقراری ارتباط و عدم آگاهی از حس و حال همسر منجر می شود که او حس کند برایش ارزش قائل نیستید و او جایی در روزمرگی‌های شما ندارد.

زندگی در دنیاهای متفاوت

زندگی در جوامع امروز فراز و نشیب‌های زیادی دارد. در ابتدای ازدواج وارد مرحله جدیدی از زندگی شده‌اید که برایتان تازگی دارد و تلاش می کنید دقایق بیشتری را صرف یکدیگر کنید. به مرور زمان چالش‌های زندگی شما را سرگرم خود می کند به طوری که رفته رفته شعله‌ های زندگی وارد مرحله‌ خاموشی شده و این یکی از علل ازدواج‌های ناموفق به شمار می‌رود.

کمبود احترام در روابط

نبود احترام در ازدواج ناموفق
نقش بی احترامی در ازدواج ناموفق

احترام گذاشتن به یکدیگر از اصول مهم در رابطه محسوب می شود. به طوری که بی‌احترامی حتی محکم‌ترین روابط را از بین می برد. احترام گذاشتن تنها در جمع ملاک نیست بلکه در خلوتتان نیز لازم است. بی احترامی یکی از نشانه‌های ازدواج ناموفق به شمار می آید زیرا به همسرتان القا می کنید که فردی بی‌ارزش است.

عدم برابری مسئولیت ­ها

با تقسیم وظایف و مسئولیت­ ها به صورت عادلانه از پیامدهای ازدواج­ های ناموفق می توان جلوگیری کرد. امروزه بانوان بسیاری شاغل هستند و در تامین مخارج منزل کمک فراوانی به همسر خود می کنند. پس، از این بانوان نباید انتظار داشت که تمام کارهای خانه را نیز به تنهایی انجام دهند. آقایان با کمک در خانه ­داری و بچه ­داری می توانند تساوی در مسئولیت ­ها را برقرار کنند تا همواره یک نفر همه مسئولیت­ها را به عهده نگیرد.

انتقاد زیاد

انتقادهای پیاپی از همسرتان یکی از نشانه­ های ازدواج ناموفق است. زیرا هنگامیکه او می خواهد با شما درباره مسائل مربوط به زندگی مشترک صحبت کند، با عکس العمل تند و همراه با انتقادات شما روبرو می شود. هر کس آستانه تحملی کمی نسبت به انتقاد دارد با این واکنش­ها فقط زندگی خود را به سمت سردی میل می دهد. حتما با مشاوره پیش از ازدواج شخصیت خودتان را به خوبی بشناسید.

رفتار توهین ­آمیز

توهین و تحقیر نقش به سزایی در تجربه های ازدواج ناموفق که منجر به طلاق می شود، دارد. هنگامی که همسرتان را از لحاظ روحی و جایگاه او در اجتماع، تحقیر می کنید، در واقع دارید به انتخاب خودتان توهین می کنید. با هر رفتار توهین ­آمیز به همسرتان سعی در له کردن شخصیت او دارید تا جایی که او خود را فردی بی­ ارزش تصور می­کند.

اعتیاد و عدم سلامت روان

اعتیاد یکی از مسائلی است که بیشتر جوامع درگیر آن هستند. اعتیاد، مجرد یا متاهل نمی شناسد در هر صورت موجب نابودی زندگی می شود. از دلایل مهم ازدواج­ های ناموفق اعتیاد شدید در افراد متاهل است. چرا که شما با مصرف مواد سلامت روانی خود را از دست می دهید و به روی کارهایی که انجام می دهید تسلط ندارید، بدین صورت فرصت یک زندگی عالی را از خود می گیرید.

کمرنگ شدن روابط جنسی

اهمیت رابطه جنسی در ازدواج
رابطه جنسی و ازدواج ناموفق

از راه­ های ابراز علاقه و استحکام در روابط می توان به داشتن رابطه جنسی مطلوب اشاره کرد. وقتی رابطه جنسی قانع کننده نباشد احساس سرخوردگی در طرفین بیشتر شده و مشکلات برایشان غیر قابل تحمل می شود. به گونه­ ای که مشکلات جنبه های دیگر زندگی را نیز احاطه می کند. یکی از نشانه­ های ازدواج ناموفق در روانشناسی، عدم برقراری رابطه جنسی به مدت طولانی است.

مشکلات مالی

اصطلاحا می گویند پول خوشبختی نمی آورد. اما بدانید که نداشتن پول بدبختی می آورد. با وجود مشکلات مالی در دنیا کنونی، بسیاری به ازدواج بدون عشق ولی داشتن شرایط مالی خوب تن می دهند. پول باعث افزایش اعتماد به نفس و همچنین حل مشکلات با استفاده از راه های دیگر می شود.

تفاوت در مبانی اعتقادی

شاید در ابتدا تفاوت در اعتقادات موضوع مهمی محسوب نشود و بگویید تنها عشق است که میان دو نفر مهم است اما در آینده در تربیت فرزندان دچار مشکل می شوید. زیرا هر کس می خواهد اعتقادات خودش را به فرزندش دیکته کند. حتما پیش از ازدواج درباره این گونه مسائل توافق کنید تا فرزندانتان از تجربه­ های ازدواج ناموفق نباشند.

خشونت در روابط

در ازدواج­ های ناموفق معمولا طرفین نظرات یکدیگر را نادیده می گیرند و اگر بخواهید برای مسئله­ ای بیشتر اصرار کنید ممکن است همسرتان به خشونت متوسل شود. هر فردی ازدواج را رابطه ­ای صمیمانه و به دور از خشونت می خواهد اما روابط خشونت ­آمیز تنها شما را آزرده می کند و به تجربه­ های ناموفق شما می افزاید.

تنها کارهای خودتان اهمیت پیدا می کند!

هنگامی که با عشق قبل از ازدواج، زندگی مشترک را آغاز می کنید در ابتدا راحت ­تر می توانید خود را با شرایط پیش رو وفق دهید. اما به هر دلیلی شاید دیگر میل به سازش نداشته باشید در این صورت تنها خود و کارهایتان الویت پیدا می کند. به طوری که ممکن است کاری که به خاطر همسرتان کنار گذاشته­ اید را دوباره شروع کنید و از تاثیری که بر همسرتان دارد غافل می شوید.

افزایش حساسیت

یکی از نشانه­ های ازدواج ناموفق ، افزایش حساسیت است. ممکن است خصوصیاتی در همسرتان وجود داشته که آن­ها را قبلا نادیده گرفتید اما الان نسبت به آن حساس شدید. به عنوان مثال همسر شما استعداد زیادی در برقراری روابط اجتماعی دارد که شما به آن بی توجه بودید. اکنون این مسئله باعث دلخوری شما می شود.

سخن آخر   

هیچ شخصی مایل نیست ازدواج ناموفق را تجربه کند ولی خب افراد کمی هستند تا با مشاهده نشانه های ازدواج ناموفق، زندگی خود را مورد بازبینی قرار دهند و درصدد حل مشکلات باشند. اگر می خواهید زندگی موفقی بسازید، حتی کوچک­ترین جزئیات را هم در نظر بگیرید و بیش­تر انرژی خود را صرف زندگی و همسرتان کنید. گاهی لازم است تغییرات را از خودتان شروع کنید تا آرامش سلب شده به زندگیتان باز گردد.

ایجاد تغییر برای جلوگیری از ازدواج ناموفق
ایجاد تغییر برای جلوگیری از ازدواج ناموفق

برخی افراد وقتی در زندگی با نشانه های ازدواج ناموفق روبرو می شوند، تلاش می کنند تا باعث انزوای همسرشان شوند و با ایجاد تفرقه به زندگی خود ادامه دهند. این چنین ازدواج­ های مشکل­دار تفاهم سایر اعضا خانواده را نیز از بین می برد. با شناختن نشانه­ های اولیه و توجه دقیق به سر منشا این نشانه­ ها تا حدودی می توانید زندگی خود را از منجلاب طلاق نجات دهید.

سوالات متداول

آیا ازدواج­ های ناموفق تاثیری بر اعتماد به نفس انسان دارد؟

طبیعتا با پیروزی افزایش اعتماد به نفس و با شکست کاهش اعتماد به نفس را خواهیم داشت. مگر کسانی که شکست را مقدمه پیروزی می دانند، برای فرصت­های بعدی شتاب نمی کنند و حتما با روانشناس مشورت می کنند.

ماندن در ازدواج­ های ناموفق بهتر است یا طلاق؟

بستگی به دلیل ناموفق بودن ازدواج دارد، اگر این دلیل قابل حل و مذاکره باشد و طرفین در نجات زندگی خود همکاری کنند ماندن بهتر است اما اگر دلیل غیرقابل حل باشد به طوری که روح و جسم شما آسیب فراوانی دیده باشد پس طلاق می تواند یکی از گزینه­های انتخابی باشد.

چگونه از ازدواج ­های ناموفق پیشگیری کنیم؟

مشورت با افرادی که دانش کافی در زمینه ازدواج دارند. مشاور ازدواج، روانشناس­ها و مشاور خانواده افرادی هستند که می توانند ابعاد یک زندگی مشترک را برای شما به خوبی نمایان کنند. شما هم مسائلی را که لازم است، قبل ازدواج حتما به درستی بیان کنید تا طرفین به توافق و تفاهم برسند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره تلفنی - تماس با تلفن ثابت - بدون صفر

09353000102 (سراسری)

09353000102 (تهران)