مقایسه ازدواج سنتی و مدرن

ازدواج سنتی یا مدرن و مزایا و معایبی که پیش روی شما میگذارد!

ازدواج یکی از مهم ترین تصمیمات هر فردی در طول زندگی است که می‌توان آن را از جهت های مختلف بررسی کرد. امروزه انتخاب میان ازدواج سنتی یا مدرن به یکی از چالش های مهم خانواده ها تبدیل شده است. ازدواج مدرن به اینگونه است که دختر و پسر برای مدتی با یکدیگر دوست می‌شوند و ارتباط عاطفی میان آنها شکل می‌گیرد، سپس اگر با خلقیات و روحیات یکدیگر کنار بیایند، تصمیم به ازدواج می‌گیرند. اما در ازدواج سنتی، ارتباط میان اعضای خانواده ها برقرار می‌شود و خانواده پسر بعد از انتخاب دختر، اقدام به خواستگاری می کنند. در حال حاضر، جوانان امروزی به دلیل تاثیر گرفتن از فرهنگ غرب بیشتر تمایل به ازدواج مدرن دارند و خانواده های ایرانی به دلیل پیشینه فرهنگی خود طرفدار ازدواج سنتی هستند. اما آیا ازدواج سنتی خوشبختی را تضمین میکند؟ ما در این مقاله به مزایا و معایب ازدواج سنتی می پردازیم.

معایب ازدواج سنتی

عدم شناخت صحیح از یکدیگر

از آنجاییکه ازدواج سنتی معمولا بعد از معرفی بستگان و آشنایان صورت می‌گیرد و دختر و پسر تنها چند جلسه فرصت برای شناخت یکدیگر دارند. می‌توان گفت آنطور که باید نمی‌توانند با شخصیت طرف مقابل به طور کامل آشنا شوند و تنها به یک شناخت جزئی از یکدیگر می رسند. از طرف دیگر معمولا در چنین جلسات کوتاهی، دختر و یا پسر سعی می‌کنند که برای پذیرفته شدن، خودشان را بهتر از آنچه که هستند نمایش دهند. بنابراین، شناخت در ازدواج های سنتی به طور کامل اتفاق نمی‌افتد و عدم شناخت صحیح یکی از مشکلات ازدواج سنتی محسوب می‌شود. چه تغییراتی را باید بعد از ازدواج جدی بگیریم؟ این مقاله را مطالعه کنید: دلایل تغییر رفتار بعد از ازدواج

معمولا در ازدواج سنتی عشق وجود ندارد

عشق در ازدواج سنتی
عشق و ازدواج سنتی

یکی از معایب ازدواج سنتی این است که معمولا زمینه ای برای ارتباط بیشتر میان دختر و پسر وجود ندارد و به همین دلیل عشق قبل از ازدواج میان آنها به وجود نمی‌آید. البته در ازدواج سنتی در بیشتر مواقع، عشق بعد از شروع زندگی مشترک میان زن و مرد شکل می‌گیرد که نمی‌توان آن را نادیده گرفت.

عدم ایجاد اعتماد

همانطور که پیش تر گفتیم، شناخت در ازدواج سنتی به طور کامل اتفاق نمی افتد چراکه مدت زمان برای برقراری روابط و رسیدن به شناخت کافی از یکدیگر بسیار کوتاه است. بنابراین، اعتماد کردن به فردی که هنوز برای شما شبیه به یک فرد غریبه است، کار دشواری است. در واقع، شما بعد از عقد باید تمام تلاشتان را بکنید تا با رفتارتان بتوانید اعتماد طرف مقابل را به دست آورید.

فشار مالی به خانواده ها

معمولا در ازدواج سنتی به دلیل عدم شناخت کافی دو خانواده از یکدیگر و غریبه بودن نسبت به هم، خانواده ها نسبت به مسائل مهریه و جهیزیه سخت گیرتر می‌شوند. از آنجاییکه دختر و پسر آشنایی چندانی با یکدیگر ندارند و نمی‌توانند سر مسائل مالی با یکدیگر به توافق برسند، خانواده ها مسئولیت فراهم کردن جهزیه و مخارج را به عهده می‌گیرند. بنابراین، ممکن است که یکی از طرفین با مشکلات مالی خانواده طرف مقابل کنار نیاید و قضیه منتفی شود.

محدود کردن تصمیم گیری برای زندگی فرد

ازدواج سنتی و خانواده
ازدواج سنتی و خانواده

مراحل ازدواج سنتی مخصوصا اگر ازدواج فامیلی باشد، معمولا با نظر خانواده ها به سرعت طی می شود و می‌توان گفت در چنین ازدواج هایی نظر خانواده ها بر نظر دختر و پسر برتری دارد. مثلا بعضی از خانواده ها در سنین پایین برای پسرشان خواستگاری می‌روند و بعضی دیگر از خانواده ها دوست دارند دخترشان را در سن پایین عروس کنند تا از خطرات و مشکلات آینده محفوظ بمانند. بنابراین، بعد از اینکه طرف مقابل به تایید نظر خودشان رسید، سعی در راضی کردن دختر و یا پسرشان برای ازدواج دارند.

عدم رضایت بعد از ازدواج

یکی از مشکلات ازدواج سنتی که هر ازگاهی می‌تواند گریبان گیر زندگی زوجین شود، نبود عشق در ازدواج سنتی است. در چنین مواردی، معمولا نظر خانواده ها بر دختر و پسر تحمیل شده و آنها به امید به وجود آمدن عشق بعد از ازدواج تصمیم به ازدواج با یکدیگر می‌گیرند. اما حال اگر این عشق و علاقه میان زوجین شکل نگیرد، همیشه این شک در ذهن آنها باقی می‌ماند که شاید می‌توانستم همسر مورد علاقه خودم را در محل کار، دانشگاه و یا جایی دیگر پیدا کنم. بنابراین، سطح رضایت از زندگی مشترکشان کمتر می‎شود.

دخالت خانواده و ازدواج سنتی
دخالت خانواده در ازدواج سنتی

در ازدواج سنتی به دلیل اینکه نقش اصلی را خانواده ها ایفا می‌کنند و تصمیم گیرنده نهایی محسوب می شوند، اگر زوجین بعد از ازدواج به تفاهم نرسند، با به وجود آمدن کوچکترین مشکلی به خانواده ها شکایت می کنند و در نتیجه دخالت خانواده ها در زندگی زناشویی آنها بیشتر می شود. ازدواج در سن بالا چه مزایا و معایبی دارد؟ این مقاله را حتما مطالعه کنید: ازدواج در سن بالا

مزایای ازدواج سنتی

درصد خطا و اشتباه کمتر است

یکی از تفاوت های ازدواج سنتی و ازدواج امروزی، حضور و دخالت خانواده ها از همان ابتدای آشنایی است. ازدواج سنتی چون در بستر خانواده ها شکل می‌گیرد، درصد خطا و اشتباه در آن کمتر است. در واقع می‌توان گفت، ابتدا افراد یکدیگر را می شناسند و بعد میان آنها علاقه به وجود می‌آید. بنابراین، بیشتر تصمیم آنها از روی فکر بوده و احساسات کمتر در آن دخیل است.

حمایت خانواده ها

در ازدواج سنتی، خانواده ها تمام تلاششان را انجام می‌دهند تا خوبی و بدی طرف مقابل را به دختر و یا پسرشان گوشزد کنند و با تحقیق درست و اصولی بتوانند به شناخت صحیحی از فرد و خانواده اش برسند. سپس با ایجاد محیطی امن، فضایی مناسب برای شناخت دختر و پسر فراهم می‌کنند و آنها را ازحمایت های مالی خود بهره مند می سازند.

آسیب روحی کمتر

در ازدواج مدرن در ایران، دختر و پسر به دلیل وابستگی عاطفی که میان آنها شکل گرفته، تمام تلاششان را می‌کنند تا با یکدیگر ازدواج کنند. حال اگر دو طرف با مخالفت شدید از طرف خانواده ها رو به رو شوند، آسیب روحی جدی به آنها وارد می‌شود به طوریکه که شاید تا مدت ها افسرده شوند و یا تصمیم به ازدواج نگیرند. در ازدواج سنتی چون این علاقه از همان ابتدا وجود ندارد در صورت شنیدن پاسخ منفی ضربه روحی کمتری به آنها وارد می شود و راحت تر با این موضوع کنار می آیند.

امنیت روانی

در ازدواج سنتی از آنجاییکه ارتباط دختر و پسر در چارچوب مشخصی شکل می گیرد و زیر نظارت خانواده هاست، هیچ گونه پنهان کاری و ترس از لو رفتن ماجرایی وجود ندارد.

طولانی کردن جلسات

یکی از مزایای ازدواج سنتی این است که چون آشنایی میان دختر و پسر کاملا زیر نظر خانواده ها شکل می‌گیرد می‌توان به راحتی تعداد جلسات را بیشتر کرد و زمان بیشتری را صرف شناخت طرف مقابل گذراند. پس محدودیت زمانی وجود ندارد و عجله ای در کار نیست.

مشورت با خانواده

یکی دیگر از مزایای ازدواج سنتی، در جریان بودن خانواده از تمام مراحل خواستگاری و آشنایی است. معمولا در این ازدواج ها دختر و یا پسر تا حد زیادی به نظر خانواده شان در مورد طرف مقابل اهمیت می‌دهند و مشورت کردن نقش پر رنگی در انتخاب آنها دارد. پس از آنجاییکه خانواده ها با تجربه تر در این مسائل هستند، بهترین تصمیم را با مشورت یکدیگر می گیرند.

آمار طلاق در ازدواج سنتی کمتر است

آمار طلاق و ازدواج سنتی
آمار طلاق در ازدواج سنتی

تحقیقات نشان می‌دهد که میزان آمار طلاق در ازدواج سنتی نسبت به ازدواج مدرن پایین تر است. در این ازدواج ها چون بیشتر از روی عقل و با مشورت خانواده تصمیم نهایی گرفته می‌شود و احساسات کمرنگ تر است، میزان اشتباه و طلاق در این زوجین نیز کمتر است.

سخن آخر

به طورکلی نمی‌توان گفت که ازدواج سنتی یا امروزی کدامیک می‌تواند ضامن خوشبختی شما در زندگی مشترک شود. یک ازدواج موفق، به شرایط و عوامل مختلفی بستگی دارد که یکی از مهم ترین بخش های آن شناخت درست و کافی از یکدیگر است. حال این شناخت می‌تواند از طریق سنتی و یا مدرن و از طریق آشنایی دختر و پسر در یک رابطه دوستانه شکل گیرد. بنابراین، آشنایی چه سنتی باشد و یا مدرن اگر با هدف تشکیل خانواده صورت گیرد و هر دو طرف متوجه باشند که صحبت های قبل از ازدواج میزان سازگاری بعد از ازدواج را مشخص می‎کند، می‎تواند کارآمد و مفید باشد.

سوالات متداول

ازدواج سنتی چه جوره؟

در ازدواج سنتی معمولا آشنایی و شناخت از طریق خانواده ها شکل می گیرد و دختر و پسر در بستر خانواده ها با یکدیگر آشنا می شوند.

آیا ازدواج سنتی منسوخ شده است؟

خیر هنوز هم در بعضی از مناطق از جمله روستاها، ازدواج ها به صورت سنتی صورت می‌گیرد.

ازدواج سنتی یا مدرن؟

ازدواجی موفق است که با شناخت درست و رعایت تناسب میان خانواده ها شکل گیرد. حال می‌تواند این آشنایی مدرن باشد یا سنتی.

مشاوره ازدواج فمیلیکو

در مرکز مشاوره ازدواج فمیلیکو در خصوص انتخاب میان ازدواج سنتی یا مدرن، نکاتی را بیان کردیم. اگر شما هم نکاتی به ذهنتان می رسد و در این پست از آن صحبت نشده است، بهتر است تا آن را در قسمت نظرات بنویسید تا دیگران هم از آن استفاده کنند و از سوی دیگر در مقاله دیگری به صورت اختصاصی به آن پرداخته شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره تلفنی - تماس با تلفن ثابت - بدون صفر

09353000102 (سراسری)

09353000102 (تهران)