خسته شدن از زندگی مشترک چه دلایلی دارد؟

خسته شدن از زندگی مشترک چه دلایلی دارد؟

خسته شدن از زندگی مشترک این روزها موضوعی است که در جامعه ما خیلی زیاد به چشم میخورد و بسیار زیاد راجع به آن میشنویم. البته این خستگی در همه جای دنیا و بین همه زوجین با هر فرهنگ و سبک زندگی میتواند اتفاق بیفتد. مولفان و مدرسان و مشاوران فعال در حوزه مشاوره خانواده معمولا این نکته را بیان میکنند که هیچ اتفاقی در رابطه زناشویی چه مثبت و چه منفی ناگهان و خود به خود روی نمیدهد. اگر ما از شرایطی در زندگی مشترک خود رنج میبریم حتما دلیلی آن را به وجود آورده است و برعکس اگر از زندگی زناشویی خود راضی هستیم و لذت میبریم حتما دلیلی در پشت این نتیجه قرار دارد. برخی از دلایلی که موجب خستگی از زندگی زناشویی میشود را برمیشماریم:

1- عدم تفاهم و ویژگی های مشترک کافی بین زن و مرد میتواند رابطه آنها را به مرور زمان سست و آنها را به سمت خسته شدن از زندگی مشترک سوق دهد.

2- اختلافات فرهنگی نیز میتواند نکته مهمی برای به وجود آمدن زمینه های اختلاف بین زن و مرد باشد که به دلیل احساس عدم لذت از رابطه حس خسته شدن از زندگی را برای زن و مرد به ارمغان می‌آورد.

3- دعوا و نزاع های بیش از حد نیز از دیگر دلایل مهم فرسوده شدن ذهن و روح زنان و مردان متاهل میشود. برای همین است که وقتی از زنان و مردانی که دائم در زندگی خود بحث و جدل و مشاجره دارند مصاحبه بالینی به عمل می‌آید، احساس خسته شدن از زندگی مشترک را میتوان به راحتی از آنها دریافت.

4- رابطه جنسی باکیفیت نیز از جمله مواردی میباشد که به هیچ عنوان نمیتوان آن را نادیده گرفت. مرد و زنی که رابطه جنسی با کیفیتی ندارند زودتر به حس خسته شدن از زندگی زناشویی میرسند.

خسته شدن از زندگی زناشویی به دلیل اختلافات فرهنگی
 علت خسته شدن از زندگی مشترک

خسته شدن از زندگی زناشویی به دلیل اختلافات فرهنگی

خسته شدن از زندگی زناشویی به دلیل شکاف فرهنگی بین زوجین مورد بسیار مهمی است شاید در نگاه اول به چشم نیاید. وقتی دو نفر تمام زندگی خود را در دو فرهنگ و آداب و رسوم کاملا مختلف و متمایز سپری کرده اند و به هر دلیلی یکدیگر را برای ازدواج انتخاب میکنند قطعا باید منتظر چالش های زیادی نیز باشند.

وقتی که ما به فرهنگ و خانواده خود خو گرفته باشیم آرامش خود در زندگی زناشویی را اگر طرف مقابل ما شبیه ما باشد بیشتر لمس میکنیم. بنابراین وقتی که با فردی ازدواج میکنیم که به لحاظ سبک زندگی شبیه ما نیست ناخودآگاه تلاش میکنیم که او را شبیه به خودمان کنیم. در این نقطه یک جنگ فرسایشی آغاز میشود که در نهایت به خستگی از زندگی زناشویی برای زن و شوهر ختم میشود. حالا شاید برای ما این سوال پیش بیاید که راه چاره این خستگی و فرسودگی چیست؟ راه حل های پیشنهادی برای حل این مشکل میتواند موارد زیر باشد:

1- به جای مشاجره و اینکه معلوم کنید کدام رسم بهتر است روی نزدیکتر کردن عقاید خودتان تمرکز کنید. سعی کنید از نکات مثبت هر دو فرهنگ یک فرهنگ تلفیقی برای زندگی مشترک خودتان بسازید.

2- برای جلوگیری از خسته شدن از زندگی زناشویی به خاطر اختلاف فرهنگ، روی خودتان کار کنید تا به ظرفیت بیشتری برای پذیرفتن و حدافل احترام گذاشتن به عقاید و رسومات همسر خود برسید. این ظرفیت به شما کمک میکند تا از دعواهای بیشمار جلوگیری کنید که بسیار کمک کنند خواهد بود.

3- یک دنده گی را کنار بگذارید. گاهی اوقات ما فکر میکنیم که اگر به عقاید طرف مقابل خود احترام بگذاریم او میتواند بعد از مدتی کنترل زندگی را به تنهایی در دست بگیرد و بدین ترتیب اندازه تاثیرگذاری ما بر روند زندگی زناشویی کاسته میشود که البته فکر غلطی است.

خسته شدن از زندگی به دلیل یک نواختی رابطه زناشویی
 خسته شدن از زندگی متاهلی

خسته شدن از زندگی به دلیل یک نواختی رابطه زناشویی

خسته شدن از زندگی گاهی ناشی از این موضوع میباشد که ما اسیر روزمرگی های رابطه‌ خود و همسرمان میشویم. تقریبا تمام افراد متاهل این نکته را تأیید میکنند که شور و نشاطی که در ابتدای زندگی مشترک بر رابطه حاکم است بعد از مدتی از بین میرود و همه چیز عادی میشود. در ابتدای راه و زمانی که زوجین تازه زیر یک سقف رفته اند، حتی گاهی برای لذت بردن از رابطه وقت کم می آورند. تعداد رابطه های جنسی ممکن است به هفته ای چندبار نیز برسد. تعداد سفرهای بدون مقدمه و گشت و گذارهای دو نفره خیلی بیشتر اتفاق می‌افتد و همه این ها نشاط زیادی را برای زن و مرد به ارمغان می‌آورد. این اتفاقات بعد از مدتی که روزمرگی بر رابطه زناشویی حاکم شود از میان خواهد رفت و ممکن است احساس خستگی از زندگی برای زوجین به وجود بیاد.

راهکارهای مناسب برای جلوگیری از یکنواخت شدن زندگی زناشویی 

1- تا میتوانید با یکدیگر سفرهای ناگهانی بروید. لازم نیست حتما این سفر از شهری به شهر دیگر یا از کشوری به کشور دیگر باشد. میتوانید ناگهان پیشنهاد بدهید که به نقطه های تفریحی شهر خودتان بروید عادت کنید از ساده ترین اتفاقات لذت ببرید.

2- برای جلوگیری از یکنواختی زندگی خود و همسرتان با یکدیگر اهداف مشترکی را برنامه ریزی کنید. وجود اهداف در زندگی مشترک که هر طرف در آن نقش مهمی را داشته باشد ذهن شما را به یک دیگر متصل میکند و بدین ترتیب لذت موفقیت های مشترک کاملا میتواند از یکنواختی زندگی زناشویی جلوگیری کند.

3- هیچگاه از تداعی خاطرات خوب رابطه خود غافل نشوید. این کار نیز میزان حال خوب شما نسبت به زندگی مشترک را تا حد زیادی افزایش می دهد.

راهکارهای مناسب برای جلوگیری از یکنواخت شدن زندگی زناشویی 
از زندگی مشترکم خسته شدم

رابطه جنسی با کیفیت چگونه مانع از خستگی از زندگی میشود؟

بر هیچ زوجی پوشیده نیست ‌که وجود یک رابطه جنسی با کیفیت میتواند نشاط قابل توجهی را برای زن و شوهر به وجود بیاورد. این اتفاق را از دو زاویه میتوان مورد بررسی قرار داد. وقتی که رابطه جنسی خوبی بین زن و مرد وجود دارد این نکته در ناخودآگاه آنها شکل میگیرد که طرف مقابل منبع بسیار قوی و قابل تکیه ای برای آرامش دادن به آنهاست. این که زیاد میشنویم رابطه جنسی بعد از مدتی به عادت تبدیل میشود و جذابیت خود را از دست میدهد برداشت بسیار سطحی و نادرستی به نظر میرسد.

روانشناسان فعال در حوزه مشاوره زناشویی  تاکید میکنند که رابطه جنسی خوب و با کیفیت زن و مرد را بدون این که تلاش مضاعفی بکنند به یکدیگر نزدیک میکند و نزدیک نگه میدارد. دلیلی دیگری که میتوان برای اثبات این ادعا آورد این است که وقتی انسان رابطه جنسی برقرار میکند در مغز انتقال دهنده های عصبی مخصوص به پاداش که دوپامین نام دارند ترشح میشوند که این اتفاق باعث میشود که هم زن و هم مرد شادی و نشاط بسیار زیادی از رابطه جنسی خود کسب کنند.

جالب است اگر بدانید که وقتی سطح دوپامین در مغز بالا میرود به تبع آن انتقال دهند عصبی دیگری به نام سروتونین نیز به سطح بالاتری در مغز میرسد. وقتی سروتونین مغز بالا باشد خلق فرد بالا میرود و فرد خوش اخلاق تر میشود. از طرفی سروتونین مسئول طرز نگاه کردن ما به اتفاقات نیز هست. وقتی که سطح سروتونین در مغز ما بالاتر برود در مجموع ما انسان های بسیار خوشبین تری خواهیم بود. وقتی زن و شوهری از بعد این نیاز طبیعی کاملا ارضاء شوند به احتمال فراوان خستگی از زندگی را تجربه نخواهند کرد یا حداقل کمتتر در این چنین شرایطی قرار می گیرند.

رابطه جنسی با کیفیت چگونه مانع از خستگی از زندگی میشود؟
 خسته شدن از زندگی زناشویی

لطفا تلفن های همراه خود را کنار بگذارید

زندگی زناشویی اتفاقات زیبا کم ندارد. به شرط اینکه آن را درست انجام بدهیم به قدری غرق لذت میشویم که دیگر جایی برای خسته شدن از زندگی باقی نمی ماند. زوجین باید یک نکته ساده ولی طلایی را مد نظر قرار دهند تا بتوانند لذت بیشتری از رابطه ببرند و آن نکته در اولویت قرار دادن همسر خود وقتی که کنار ماست می‌باشد.

یکی از عوامل دور کننده زن و شوهر از هم تلفن های هوشمندی است که علی رغم آسایشی که برای بشر به همراه دارد حتما آسیب های زیادی نیز میباشد. تحقیقات نشان میدهد وقتی که اکثر افراد زمان زیادی را سرگرم بازی یا گشتن در صفحات مجازی مختلف میکنند بسیار عصبی تر و بی حوصله تر هستند نسبت به زمانی که به صورت متعادل از این ابزار استفاده میکنند. این نکته شاید بیشتر متوجه خانم ها باشد چرا که در اکثر موارد خانم های خانه دار وقت خود را با این وسیله پر میکنند و زمانی برای رسیدگی به منزل و محیا کردن خانه شرایط لازم برای آرامش یافتن شوهر وقتی به خانه باز میگردد را نخواهند داشت.

وقتی که زن و شوهر حتی وقتی کنار هم هستند نیز دائم سرگرم تلفن ها و فضای مجازی باشند دیگر فرصتی به وجود نخواهد آمد که به یکدیگر از لحاظ جسمی و روحی رسیدگی کنند و همین میتواند دلیلی باشد برای خسته شدن از زندگی. زوجین باید وقتی در خانه هستند برای استفاده از تلفن همراه قانون وضع کنند و خودشان نیز از آن تبعیت کنند. مثلا اگر از لحظه ورود مرد به منزل تا وقت خواب پنج ساعت فرصت باهم بودن وجود دارد زن و مرد چهار ساعت آن را به هیچ وجه سمت تلفن های خود نروند و ساعات عاشقانه ای را باهم بگذرانند تا خسته شدن از زندگی رابطه آنها را تهدید نکند.

جلوی به وجود آمدن دعواهای فرسایشی را بگیرید
روش هایی برای رفع خسته شدن از زندگی

جلوی به وجود آمدن دعواهای فرسایشی را بگیرید

تعداد زیادی از زوجینی که به خاطر مواردی مثل خسته شدن از زندگی با همسر خود به مراکز مشاوره مراجعه میکنند دلایل زیادی را برای این که احساس خستگی از زندگی خود را تعریف و توصیف کنند برمی‌شمارند.

اما میان این دلایل معمولا وجود دعوا ها و مشاجره های زیاد بر روی یک مسئله حل نشده به صورت مشترک در اکثر این روابط به چشم میخورد. هیچگاه اجازه ندهید که مشکل یا اختلافی بین شما و همسرتان حل نشده باقی بماند. هر چقدر هم که مشکل شما حل کردنش سخت باشد نباید رسیدگی به آن را به بعد موکول کنید. وقتی مشکلی حل نشود بعد از مدتی تبدیل به یک جنگ فرسایشی میشود که فقط روح دو طرف را آزار میدهد و بعد از مدتی منجر به خستگی از زندگی میشود. اگر میخواهید که به دعواهای فرسایشی که یکی از فاکتورهای اصلی و زمینه ساز خستگی از زندگی است دچار نشوید، وقتی بحث و اختلاف نظری بین شما و همسرتان پیش می آید با آرامش و یک بحث منطقی آن را حل کرده و پرونده اش را ببندید.