نقش پدر در حل مشکلات

11 نقش کلیدی پدر در حل مشکلات خانواده و فرزندان

نقش پدر در خانواده چیست و چه مسئولیت هایی در قبال زندگی فرزندان بر عهده دارد؟

زمانی که درباره فرزند پروری صحبت می کنیم نمی توانیم جایگاه پدر در خانواده و نقش پدر در تربیت فرزندان را نادیده بگیریم. در حالی که عشق مادر یک عشق ناب و بی بدیل است اما یک کودک برای اینکه به شکلی سالم رشد کند نیاز به پدر نیز دارد.

نتایج مطالعه ایی که توسط محققان دانشکده پزشکی دانشگاه مریلند در بالتیمور انجام گرفت، نشان داد که “ کودکانی که در زندگیشان پدری فوق العاده دارند بهتر یاد می گیرند، عزت نفس بالاتری دارند و علائم افسردگی کمتری نسبت به کودکانی که بدون پدر بودند، نشان می دهند“.

همچنین نتایج این مطالعه حاکی از آن بود که کودکانی که “پدران خود را پشتیبان خودشان می دانستند، احساس پذیرش اجتماعی بیشتر و علائم  افسردگی کمتری نشان می دهند.”

دکتراستفان دونکن در مقاله ای با عنوان “اهمیت نقش پدران” می گوید: “حضور پدر تفاوت اساسی در زمینه های رشد فکری، رشد نقش های جنسی یا رشد روانشناختی ایجاد می کند. اکثر بچه ها وقتی روابطشان با پدر نزدیک و گرم باشد، و زمانی که پدرشان با آنها زندگی می کند عملکرد بهتری در زندگی دارند.”

این که بعضی از پدران والدین خیلی بهتری نسبت به مادران هستند به اندازه کافی تعجب آور است.
به یاد داشته باشید با اینکه مردان معمولا مغز منطقی تری نسبت به زنان دارند، اما این به این معنی نیست که آنها نمی دانند چگونه فرزندان را بزرگ کرده و آنها را تربیت نمایند.

نقش پدر در تربیت فرزندان چیست؟

در این نوشتار می خواهیم ببینیم  پدر چه مسئولیت هایی را در زندگی و تربیت فرزندان بر عهده دارد؟

برای آشنایی و شناخت این مطالب ما را تا پایان همراهی بفرمایید.

نقش پدر در خانواده در برقراری نظم و انضباط اهمیت بالایی دارد، این در حالی است که نقش مادران در خانواده بیشتر در حمایت های عاطفی از فرزندان می باشد، مسئولیت پدر در خانواده طوری است که بتواند پدر خوبی برای فرزندان و شوهر ایده آلی برای همسرش باشد،  یعنی پدر می تواند با کمی سخت گیری مسئولیت پذیری را به کودکانش بیاموزد و تشخیص خوب از بد را به آنها یاد دهد و همچنین در ساختن جنبه های مهم شخصیت بچه ها کمک کننده باشد.

با این توضیحات بدون شک به  اهمیت جایگاه پدر در خانواده و نقش پدر در خانواده و در تربیت فرزندان پی برده اید. در اینجا 11 مورد از وظایف پدر در خانواده را بازگو می کنیم و آنها را مورد بررسی قرار می دهیم:

برقراری تعادل بین نظم و سرگرمی

نقش پدر در برقراری نظم و سرگرمی
نقش پدر در برقراری نظم و سرگرمی

درست است که نظم و انضباط خوب است و مزایای خود را دارد اما  باید بین نظم و سرگرمی ​​نیز به نوعی تعادل برقرار شود.

لازم است این را بدانید که بچه های شما روبات نیستندکه هر موقع شما کاری را به آنها گفتید انجام دهند و هر موقع آنها را ازکاری منع کردید آن کار را انجام ندهند. باید این را بدانید که بچه ها نیاز به استراحت و تفریح دارند. همیشه فرزند پروری مقتدرانه کارساز نیست. شما به باید یک پدر سخت گیر و در عین حال انعطاف پذیر باشید. به این صورت می توانید کودک خود را از لحاظ شخصیتی رشد دهید و او را به سمت پیشبرد اهداف و کارهایش یاری کنید.

مادر بودن به اندازه ی کافی سخت و دشوار است و شما نمی توانید نقش مادر را داشته باشید. نقش پدر در خانواده به اندازه نقش مادر مهم می باشد. چه قوانینی را در خانه وضع کنید؟! این مقاله را مطالعه کنید؟ 10 قانون طلایی خانواده

الگوی خوبی برای فرزندتان باشید

مسئولیت پدر به عنوان الگو برای فرزندان
مسئولیت پدر به عنوان الگو برای فرزندان

کودکان برخلاف اینکه تظاهر می کنند که دوست ندارند با شما باشند یا کارهای یی را که شما می گویید انجام دهند ولی اغلب بیشتر از شما تقلید می کنند، آنها پدر را به عنوان الگوی اصلی خود در زندگی انخاب می کنند. بنابراین کارهایی را که شما به صورت روزمره انجام می دهید و نوع تعامل و رابطه رابطه پدر و پسری تاثیر عمیقی بر شیوه ی زندگی او دارد. شما باید مراقب  رفتارها و برخوردهایی که در زندگی دارید، باشید.

مسئولیت پدر درخانواده این است که به فرزندانش نشان دهد که در شرایط استرس زا چگونه بتواند خونسردی خود را حفظ کند. چطور روی پای خودش بایستد و به دیگران متکی نباشد و چگونه با دیگران با احترام رفتار کند.

این امر تأثیر مثبتی بر فرزندان خواهد گذاشت و در جهت دهی و رشد آینده ی آنان بسیار اهمیت دارد.
دختران معمولا  این صفات و ویژگی ها را در  افرادی که برای روابط آینده خود انتخاب می کنند، جستجو می کنند، در حالی که پسران عموما  این صفات را به عنوان الگویی برای خود انتخاب می کنند تا بتوانند زمانی که بزرگ تر شدند چهره ی بهتر ی از خود به نمایش بگذارند. اینجا نقش پدر در تربیت فرزند دختر و پسر به خوبی هویدا میشود.

تامین خانواده

در حالی که نقش های جنسیتی که در قرن بیستم داشتیم تمام شده است و نقش تامین کننده مالی خانواده تا حدودی متفاوت شده است، تا جایی که  نقش تامین کننده خانوار در بعضی خانواده ها به گردن مادر خانواده افتاده است و یا در بعضی خانواده ها به دلیل شرایط نا بسامان اقتصادی هم پدر و هم مادر در جهت تامین امرار معاش خانواده کار می کنند، حقیقت این است که باز هم این پدر است که باید در جهت تامین امرار معاش خانواده مشارکت بیشتری داشته باشد.

پدری که بتواند مسئولیت تامین مالی خانواده اش را به خوبی انجام دهد پدر خوبی است چون بزرگ کردن و پرورش فرزندان اصلا ارزان نیست!!!!

داشتن بچه، والدین را مجبور می کند تا هزینه های خودشان را کاهش دهند و بیشتر برای فرزندان هزینه کنند. شما برای بچه ها لباس می خرید و آنها به سرعت رشد می کنند و بزرگ می شوند و باز باید دوباره لباس بخرید.

این تنها چیزی نیست که شما باید نگران آن باشید.
تهیه غذا، اسباب بازی، کتاب، وسایل مدرسه، فعالیت های فوق برنامه، شهریه و غیره نیز هست که مسئولیت پدر در خانواده را سنگین تر می کند. خانواده موفق چه ویژگی هایی دارد؟ این مقاله را حتما مطالعه کنید: 10 ویژگی اصلی خانواده موفق

آموزش مسئولیت پذیری

نقش پدر به عنوان معلم
نقش پدر به عنوان معلم

از آنجا که بنظر می رسد، تأمین درآمد مالی برای خانواده امری بسیار مهم است تا بتواند تمام هزینه های خانواده را تأمین کند و از عهده ی تمام هزینه های زندگی برآید، تامین کننده خانواده بودن مسئولیت و استرس زیادی دارد ، مسئولیتی که گاهی پدران بهتر از مادران از عهده ی آن برمی آیند.

وظیفه پدر در خانواده به عنوان تامین کننده ی معاش خانواده این نیست که با فراهم کردن تمام چیزهای جزئی و کوچک برای فرزندان و با فرزند پروری سهل گیرانه  فرزندان خود را لوس بار بیاورد، ولی در کل نقش پدر در خانواده برای پرورش مسئولیت پذیری فرزندان امری غیر قابل انکاراست.
بچه های شما قطعا از پدری که مسئولیت مالی در خانه به دوش اوست و همه چیز را برایشان مهیا می کند و از این طریق به آنها توجه نشان می دهد، قدردان هستند. در نظر بچه ها این امر نشان دهنده ی آن است که بچه ها برای پدر مهم هستند و برایش ارزش دارند چرا که پدرشان تمام تلاش خود را می کند تا به آنها زندگی بهتر و راحت تری ببخشد و درعوض آنها نیز رابطه ی بهتری با پدرو مادر شان خواهند داشت.

در این قسمت بد نیست یادی کنیم از حدیث معروف پیامبر اسلام که فرمودند: “کسی که برای خانواده اش تلاش کند، همانند مجاهد نستوه و در حال جهاد است.”

حفظ یک ازدواج سالم (و سایر پیوندهای خانوادگی)

نقش خانواده در ازدواج مهم است. حفظ روابط سالم اساساً برای هر زندگی لازم و ضروری است و مختص خانواده های شاد و خوشبخت نیست.

ارتباط شما با هریک از اعضای خانواده تان به یک اندازه مهم و حیاتی است.

احتمالا مهمترین رابطه هر انسان در زندگی رابطه ای است که با شریک زندگیش پیدا می کند و در این ارتباط به دنبال اشتراکاتی هستند تا بتوانند رابطه ای گرم و طولانی را با یکدیگر داشته باشند.

بدترین کاری که شما ممکن است به عنوان یک پدر برای فرزندتان انجام دهید طلاق گرفتن از همسرتان و به دنبال آن رنجیده کردن فرزند می باشد.

اصلا نیازی نیست تا فرد یک متخصص باشد تا بتواند آثار و تبعات مخرب عاطفی و روحی روانی طلاق را بر روی فرزندان درک کند.
اشتباه نکنید! این فقط مسئولیت پدر در خانواده برایدحفظ یک ازدواج و زندگی سعادتمندانه و بزرگ کردن فرزندان شاد نیست. فرزندپروری امروزی یک تلاش مشترک است.
هم پدر و هم مادر باید به یک احترام و درک متقابل از هم برسند و آن را حفظ نمایند و این احترام و درک متقابل را روز به روز ارتقا ببخشند. آنها باید بیاموزند چگونه انعطاف پذیر شوند و در صورت بروز مشکل یا مسئله ای چگونه به سازش برسند. این امر تا حدود زیادی روی بچه ها تاثیر می گذارد.

یک پدر درگیر و فعال باشید!!

یکی دیگر از نقش های پدر در تربیت فرزندان درگیر بودن با بچه هاست یعنی اینکه با بچه ها وقت بگذراند. یک پدر احتمالاً اگر بیشتر نباشد، تا روزی 8 ساعت را در بیرون کار می کند، او تمام تلاش خود را می کند تا رفاه خانواده را فراهم کند. اگر بخواهد خواب سالم و طبیعی داشته باشد و در کارهای خانه هم کمک کند زمان بسیار کمی برای رسیدگی به خودش دارد چه برسد به دیگر اعضای خانواده.

با تمام توضیحاتی که گفته شد اگر مادر نیز در بیرون کار کند این موارد برای او نیز صدق می کند، اما باید بدانید که فرزندان به شما نیاز دارند. آنها نیاز دارند که پدرشان در کنار شان باشد و اگر مشکلی برایشان پیش آمد از او کمک بگیرند.

مطمئنا اگر همسرتان خانه دار باشد می تواند وقت بیشتری را با فرزندان بگذراند، اما بچه ها به همان اندازه به وجود پدرشان و بودن با او نیاز دارند.

همکاری و همیاری را آموزش دهید

مادر نمی تواند تمام امور بچه ها را به تنهایی و بدون کمک پدر اداره کند.

حتی اگر اوقات فراغت کوتاهی دارید سعی کنید این زمان را طوری سازماندهی کنید که بیشتر با بچه های تان باشید. فرزندان را در اوقات فراغت در کارهایی که انجام می دهید شرکت دهید این کارها می تواند از نقاشی کردن نرده ی راه پله تا تمیز کردن پارکینگ و شست و شوی ماشین وموارد مشابه آن باشد.

مشارکت و وقت گذرانی با بچه ها می تواند در سنین پایین تر یعنی از حدود سن 3 یا 4 سالگی شروع بشود در ابتدا با کارهای ساده ای مثل رفتن برای خرید از یک فروشگاه شروع کنید یا تعطیلات آخر هفته به یک روستا بروید یا اگر می توانید کودک خردسال خود را به ساحل ببرید و درکنار ساحل با او قدم بزنید یا چیزهایی از این دست.

همیشه  نیازی به انجام کارهای مختلف نیست کارهای آرام بخش و لذت بخش نیز می توانند شما را با کودکتان پیوند دهند.

بودن با فرزندان این شانس را به شما می دهد تا از آنچه در زندگیشان برایشان اتفاق می افتد با خبر شوید و این فرصت را به شما می دهد که نسبت به مشکلات آنها بینش پیدا کرده و اگر درموقعیت  سخت و یا در تنگنایی قرارگرفتند به آنها مشاوره بدهید و به آنها کمک کنید.

روابط خود را جدا کنید(روابط مرز بندی شده داشته باشید)

منظور از داشتن روابط جداگانه این است که پدر باید با شریک زندگی خود و فرزندانش روابط جداگانه ای داشته باشد. یعنی طوری رفتار کند تا اگر با افراد مهم زندگیش دچار درگیری یا مشاجره شد فرزندان از این موضوع ضربه نبینند. این امر به ویژه زمانی صدق می کند که خدای ناکرده طلاق اتفاق می افتد یعنی اگر پدر و مادری از هم جدا شدند پدر باید رابطه اش را با فرزندش حفظ کند.

نقش پدر در خانواده به شکلی است که زمانی که پدری رابطه اش را با فرزندش تمام می کند در حقیقت بخشی از زندگی او از بین می رود و این می تواند برای فرزند فاجعه بار باشد.
تمام تلاش خود را به کار بگیرید و اجازه ندهید چنین اتفاقی بیفتد. این اطمینان را به فرزندتان بدهید که همیشه و در همه حال به آنها اهمیت می دهید و آنها را فراموش نمی کنید. نگذارید آنها احساس گناه کنند و خود را مقصر بدانند. احترام در خانواده مهم است؟ لطفا برای خواندن این مقاله مهم کلیک کنید: 10 نکته آموزشی برای آموزش احترام در خانواده

قبول مسئولیت های پدرانه

همه چیز درباره یک پدر این است که نقشی را که به گردنش است بپذیرد. البته این به این معنی این نیست که یک پدر و مادر باید تمام مسئولیت های شان را تمام و کمال بپذیرند و آنها را به بهترین شکل انجام دهند تا بتوان به آنها والدین خوب گفت.

باید این حقیقت را بپذیریم که پدر و مادر هم ممکن است هر از گاهی اشتباه کنند، همینطور این واقعیت را قبول کنیم که هیچ دو پدر و مادری یکسان نیستند و هرکدام شیوه ی متفاوتی برای بزرگ کردن بچه های خود دارند.

یک پدر کامل و بدون نقص بودن نیز کار بسیار دشواری است اما قبول نقش پدر در تربیت فرزند به عنوان یک پدر خوب و کامل و به کار بستن تمام تلاش و کوشش برای رسیدن به این هدف دور از دسترس نیست.

در کودکی خود تأمل کنید

نکته ای که در اینجا خاطر نشان می کنیم این است که زندگی شما می تواند بزرگترین معلم شما باشد و این مسئله در مورد پدران و مادران آینده نیز صادق است.

به گذشته ی خود و به دوران کودکی تان برگردید، ببینید پدرتان با شما چگونه رفتار می کرند و شما چگونه از آنها درس می گرفتید.

با تامل در کودکی می فهمید که چه چیزی خوب و چه چیزی بد است، حال که پدر شده اید و جایگاه پدر در خانواده را دارید می توانید فرزندان تان را از تجربه ی چیزهای بد باز دارید و اجازه دهید آنچه را خوب و درست است تجربه کنند.

ارتباط  برقرار کردن با فرزندانتان

ارتباط با اعضای خانواده به عنوان پدر
ارتباط با اعضای خانواده به عنوان پدر

غیبت های طولانی و عدم حضور یک پدر در خانه رابطه او با فرزندان را خدشه دار می کند. پدر باید با بچه هایش ارتباط خوب و موثری برقرارکند حداقل ارتباط فرزند با پدر این است که صدای پدر را بشنود و احساس کند که از طریق پدر شنیده میشود حتی اگر این تماس از طریق تماس تلفنی باشد یعنی می خواهیم بگوییم که پدر باید با فرزندانش ارتباط کلامی داشته باشد.

برای فرزندان خود توضیح دهید که گاهی به دلیل تعهداتی که دارید و یا گاهی به دلیل مشکلات جسمی که دارید قادر به انجام بعضی کارها و برقراری ارتباطات بیشتر نیستید. این که فرزندان دلیل برخی تصمیمات پدر را بدانند و برایشان توضیح داده شود این پیام  القا می شود که آنها برای پدر مهم و قابل احترام هستند و این خود باعث بروز احترام ها و تکریم متقابل نیز می شود.

داشتن یک رابطه ی گرم و صمیمانه با فرزندان می تواند فضایی پر از عشق را در یک خانواده به وجود آورد و این عشق و صمیمیت را به فرزندان آموزش دهد.

نتیجه گیری

مسئولیت های پدر در خانواده به اندازه ی جایگاه و مسئولیت های یک مادر اهمیت دارد و نباید مورد غفلت قرار بگیرد. در حالیکه نقش پدر در خانواده بسیار پر رنگ و با اهمیت است اما این مسئولیت ها را بیش از حد توان خود قبول نکنید .

پدر باید از نظر روانی و از نظر جسمی سالم و سلامت باشد تا بتواند وظیفه اش را به عنوان یک پدر درخانواده به خوبی انجام دهد.

پدران حتی زمانیکه نمی توانند زندگی را آن طور که باید و شاید اداره کنند، باید از طریق خانواده مورد حمایت و پشتیبانی قرار بگیرند و جایگاه آنها به عنوان پدر در خانواده حفظ شود.

مشاوره خانواده فمیلیکو

در مرکز مشاوره خانواده فمیلیکو در خصوص نقش پدر در حل مشکلات خانواده، نکاتی را بیان کردیم. اگر شما هم نکاتی به ذهنتان می رسد و در این پست از آن صحبت نشده است، بهتر است تا آن را در قسمت نظرات بنویسید تا دیگران هم از آن استفاده کنند و از سوی دیگر در مقاله دیگری به صورت اختصاصی به آن پرداخته شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره تلفنی - تماس با تلفن ثابت - بدون صفر

09353000102 (سراسری)

09353000102 (تهران)