نقش خانواده در ازدواج

نقش خانواده در ازدواج | دخالت بی جا یا هم اندشی دلسوزانه؟!

نقش خانواده در ازدواج مخرب است یا موثر؟

در فرهنگ ما نقش خانواده در ازدواج سالم بسیار پر رنگ است، چرا که ازدواج به معنای انتخاب یک فرد نیست بلکه پیوند با یک خانواده و یک قوم محسوب می‌شود. بنابراین خانواده نقش مهمی را در آینده زندگی مشترک فرزندانشان ایفا می‌کنند. خانواده ها پروسه ازدواج فرزندشان را به طور مستقیم و یا غیرمستقیم تحت تاثیر قرار می‌دهند. پس ما نمی توانیم از اهمیت نقش خانواده در ازدواج چشم پوشی کنیم. حتی اگر فرد با خانواده اش تفاوت های زیادی داشته باشد ولی باز هم در مواقع بحرانی همان طوری رفتار می‌کند که در خانواده اش مرسوم بوده است نه آنطوری که منطق و آموخته هایش به او می‌گویند. بنابراین، ما در این مقاله به زوایای مختلف اهمیت خانواده در انتخاب همسر می پردازیم.

چرا والدین در ازدواج فرزند خود دخالت می‌کنند؟

آرزوی هر والدینی، خوشبختی فرزندانشان است. بنابراین ممکن است به دلیل نگرانی های زیاد در مورد آینده فرزندانشان مخصوصا در مورد ازدواج آنها حساسیت زیادی از خود نشان دهند. در انتخاب همسر برای فرزندشان افراطی عمل کرده و خواهان نظارت کامل بر فرآیند ازدواج آنها باشند. اهمیت خانواده در انتخاب همسر برکسی پوشیده نیست ولی این را هم باید بدانیم که دخالت بیش از حد در انتخاب همسر و تحمیل نظر خود به دختر و یا پسرتان نیز کار درستی نیست. بهترین کار این است که والدین با مشاوره صحیح به فرزندانشان راه را به آنها نشان بدهند و تصمیم نهایی را برعهده خودشان بگذارند.

روانشناسی خانواده و ازدواج و بررسی نقش خانواده و والدین در ازدواج
نقش خانواده در ازدواج

والدین چه نقشی در ازدواج فرزندانشان دارند؟

وقتی دختر و یا پسری قصد ازدواج داشته باشند، خانواده ها می‌توانند به صورت های زیر رفتار کنند:

1. راهنمایی غیر مستقیم:

والدینی که در کودکی به فرزندان خود مسئولیت پذیری و مهارت انتخاب کردن را به خوبی یاد داده اند، آنها را برای چالش های آینده آماده کرده اند.  در نتیجه در بزرگسالی نیز در انتخاب های مهم فرزندشان مانند انتخاب همسر به طور غیر مستقیم راهنمایی می‌کنند و تصمیم نهایی را برعهده فرزندشان می‌گذارند. آنها به خوبی می‌دانند که دختر و یا پسر آنها بهترین تصمیم را می‌گیرد. البته که چنین فرزندانی هم نظر خانواده در ازدواج برایشان مهم است و حتما با پدر و مادر خود مشورت کرده و از راهنمایی آنها استفاده می کنند.

2. سهل انگاری و عدم راهنمایی به فرزندان:

برخی از والدین بسیار پذیرنده هستند و هر تصمیمی که فرزندشان در مورد ازدواج بگیرد را می پذیرند و با آن مخالفت نمی کنند. این والدین همواره فرزندشان را تایید می‌کنند و نیازی به راهنمایی و نصیحت دختر و یا پسر خود نمی‌بینند. معمولا این فرزندان بسیار نازپرورده هستند و اگر هم ازدواج موفقی داشته باشند، وابستگی به خانواده بعد از ازدواج در آنها زیاد است.

3. دخالت بیش ازحد خانواده ها:

گاهی اوقات بعضی از خانواده ها از فرزندان خود انتظار دارند که نظرات آنها را بدون هیچ اما و اگری بپذیرند و با آنها مخالفت نکنند. این والدین فرزندانی خشک و وابسته دارند که توانایی تصمیم گیری و حل مشکلات خود را ندارند. این والدین باید بدانند با اینکه نقش والدین در ازدواج فرزندان حیاتی است اما نباید قدرت تصمیم و انتخاب را از آنها بگیرند چراکه اگر فرزندان در زندگی خود موفق نشوند، شما را دلیل اصلی شکست خود می‌دانند.

4. بی توجهی به فرزندان:

در موارد بسیار نادر دیده می‌شود که برخی از والدین با فرزندان خود رابطه سردی دارند و برای آنها وقت کمتری می‌گذارند. همچنین آنها  نسبت به یافتن همسر مناسب برای دختر و پسر خود نیز بی اهمیت هستند. معمولا فرزندان این خانواده ها به مواد اعتیادآور گرایش پیدا می‌کنند.

نقش خانواده در ازدواج و انتخاب همسر
نقش اصلی خانواده و والدین در ازدواج فرزندان

خانواده ها در ازدواج فرزندشان چه نکاتی را باید رعایت کنند؟

حرف فرزندتان را بشنوید:

از آنجایی که جایگاه خانواده در ازدواج از اهمیت زیادی برخوردار است، بنابراین شما به عنوان والدین فرزندتان وظیفه دارید که اول به حرف دختر و یا پسرتان گوش دهید. دلایل منطقی و احساسی آنها برای انتخابشان را بشنوید و اگر نیاز به منطق و راهنمایی داشتند، آنها را راهنمایی کنید. مثلا اگر دختر شما قصد ازدواج در سن پایین را دارد، به دلایل او برای تصمیمش گوش دهید و اگر از نظر شما دلایل منطقی آوردند، با ازدواج آنها موافقت کنید.

موضع گیری نکنید:

اگر فرزند شما برای ازدواج، شخص خاصی را پیشنهاد می‌کند، سریعا در مقابل او نایستید که هرگز به فلانی فکر نکن و یا بین پدر و مادرت و فلانی یکی را انتخاب کن! بهترین راه در چنین مواقعی این است که دلایل منطقی برای مخالفت خود بیاورید و در محیطی آرام و دوستانه با فرزندتان در میان بگذارید تا دختر و یا پسرتان دچار بدبینی نسبت به شما نشوند. این رفتار شما باعث می‌شود که نظر خانواده در ازدواج برای فرزند شما اهمیت پیدا کند و به نظرات شما فکر کنند و درصورت لازم در تصمیم خود تجدید نظر کنند.

نقش خانواده در تسهیل ازدواج جوانان
نقش خانواده در ازدواج فرزندان

نظرتان را تحمیل نکنید:

برخی از والدین تلاش می‌کنند تا با به رخ کشیدن سن و سال دختر و یا پسرشان و یا به خاطر شکست در ازدواج قبلی شان و تصمیم به ازدواج مجدد، آنها را به ازدواج با شخص موردنظرشان مجبور کنند. اما بهتر است بدانید که ازدواج اجباری جز پشیمانی چیز دیگری نخواهد داشت.  بنابراین، اگر قصد معرفی شخصی به فرزندتان را دارید یا می‌خواهید فرزند خود را به ازدواج ترغیب کنید بهتر است نظر خود را به صورت یک پیشنهاد با آنها درمیان بگذارید.

فرزندان خود را درک کنید:

در روانشناسی خانواده و ازدواج بهترین پیشنهاد به والدین این است که فرزند خود را درک کنید و از دید او به ازدواج و نظراتش بنگرید تا به میزان علاقه او به فرد موردنظرش و یا به زندگی آینده اش پی ببرید. والدینی که مسیر ازدواج را از دید فرزندشان می بینند و احساسات درونی آنها را درک می‌کنند، میتوانند فرزندشان را به یک ازدواج موفق رهنمون کنند.

انتخاب نهایی را برعهده فرزندتان بگذارید:

جایگاه خانواده در ازدواج و اهمیت نظر والدین تا جایی موثر است که شما توصیه ها و راهنمایی های لازم برای یک انتخاب صحیح به فرزندتان را کرده باشید. و مسیر درست را به آنها نشان داده باشید اما در نهایت تصمیم نهایی را برعهده خود آنان بگذارید. شما باید قبول کنید که این فرزند شماست که قرار است مسئولیت یک زندگی را دوش بکشد و کسی این مسئولیت را تا آخر به دوش می کشد که خودش انتخاب کرده باشد. بنابراین به نظر فرزندتان احترام بگذارید و آنها را برای موفقیت در زندگی مشترکشان حمایت کنید.

نقش خانواده در استقبال جوانان از ازدواج
خانواده و نقش آن در ازدواج فرزندان

اهمیت شناخت خانواده همسر در ازدواج

اهمیت شناخت خانواده کسی که قرار است عروس و یا دامادتان شود از دو جهت اهمیت دارد:

اول اینکه دختر و یا پسر برخی از روحیات واخلاقیات خود را به صورت ژنتیک از والدینشان به ارث می‌برند.

دوم اینکه این خانواده است که محیطی برای رشد و شکوفایی فرزندانشان فراهم می‌کنند.

پس در هرصورت فرزندان هر خانواده از روحیات والدین خود تاثیر گرفته اند. بنابراین، وضعیت حاکم بر خانواده یکی از راه های کسب شناخت فردی از کسی است که قصد ازدواج با او را دارید. به همین دلیل است که می گوییم نقش خانواده در ازدواج غیرقابل چشم پوشی است.

سخن آخر

در پایان به جوانان توصیه می‌کنیم که با والدین خود منطقی صحبت کنید. نظر آنها را در مورد انتخاب همسر آینده تان جویا شوید. والدین به دلیل تجربه بیشتر و دلسوزی نسبت به آینده فرزندانشان نظرات پخته تری دارند و مسیر درست را به شما نشان می دهند. پس بهتر است آینده خود را تنها به خاطر لجبازی و یا از روی احساسات، به خطر نیندازید.

سوالات متداول

چرا نقش خانواده در ازدواج فرزندان از اهمیت بالایی برخوردار است؟

والدین به دلیل تجربه بیشتر و دلسوزی نسبت به آینده فرزندانشان معمولا نظرات منطقی تر دارند و احساساتی تصمیم نمی‌گیرند. پس می‌توانند بهترین مشاوران برای فرزندشان باشند.

آیا رضایت خانواده در ازدواج مهم است؟

بله، رضایت خانواده ها در ازدواج دختر و پسر یکی از ضروریات محسوب می‌شود چراکه اگر خانواده ها از ازدواج فرزندشان راضی نباشند، نسبت به میزان شدت و یا ضعف آن واکنش های منفی خواهند داشت.

با مخالفت والدین با ازدواجمان چگونه برخورد کنیم؟

بهترین راه برای جلب رضایت خانواده ها صحبت منطقی با آنهاست. در محیطی دوستانه با والدین خود صحبت کنید و دلایل انتخاب خود را به آنها بگویید اما در برابر نظرات آنها جبهه نگیرید شاید حق با پدر ومادرتان باشد!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره تلفنی - تماس با تلفن ثابت - بدون صفر

09353000102 (سراسری)

09353000102 (تهران)