صحبت کردن کودک

تکنیک های آموزش حرف زدن به کودک

آموزش صحبت کردن به کودک یکی از مهم ترین آموزش هایی است که کودک از والدین خود دریافت می کند. از همان بدو تولد کودکان، آن ها توانایی تولید صداهای مختلفی مثل گریه کردن و یا حتی خندیدن را خواهد داشت. فرقی ندارد که نخستین کلمه ای که کودکتان می گوید مامان باشد و یا بابا و یا هر چیز دیگری، این اتفاق قطعا یکی از بزرگ ترین اتفاقات زندگی والدین و کودک خواهد بود.

اما هم چنان که کودک شما بزرگ و بزرگتر می شود شما دائما باید حواستان به مهارت های مکالمه کودکتان باشد و آن را با کودکان هم سن خودش مقایسه کنید و مهارت های خود را برای آموزش حرف زدن به کودکتان ارتقا دهید.

تاخیر در صحبت کردن کودک

البته باید بدانید که سرعت یادگیری صحبت کردن در کودکان یکسان نیست و اگر کودکتان از خواهر و یا برادر خود در سن مشابه دیر تر صحبت کردن را یاد گرفته است به احتمال زیاد جایی برای نگرانی نیست. البته شما به عنوان پدر و یا مادر باید روش های آموزش صحبت کردن به کودک و آموزش کلمات به کودک را بیاموزید. به این ترتیب شما می توانید مشکلات احتمالی را در مسیر یادگیری کودکتان به موقع شناسایی و رفع کنید. البته این کاملا طبیعی است که بعضی از کودکان نسبت به بقیه کمک بیشتری برای یاد گیری حرف زدن نیاز دارند.

جدول زمانی حرف زدن کودک
صحبت کردن کودک

تکامل یادگیری زبان از بدو تولد تا 36 ماهگی

0 تا 6 ماهگی

کودک در این سن متوجه اینکه چه کسی در حال صحبت کردن است می شود و معمولا سر خود را به سمت صدا ها بر می گردانند.

هم چنان که آن ها مهارت های ارتباطی را یاد می گیرند، یادگیری پیروی از دستورات و یا واکنش نشان دادن به اسم خودشان و حتی گفتن اولین کلمه شان هم راحت تر می شود.

7 تا 12 ماهگی

به طور معمول کودکان در این سن کلمات ساده ای را مثل ” نه” و یا ” آره” را متوجه می شوند. ممکن است از تغییر حالات بدن مثل تکان دادن دست ها یا اخم کردن برای برقراری ارتباط استفاده کنند. هم چنین ممکن است که در این سن آن ها دایره لغات یک تا سه کلمه ای داشته باشند پس می توان گفت که ممکن است کودکتان تا یک سالگی هم نخستین کلمه خود را نگفته باشد.

13 تا 18 ماهگی

حرف زدن کودک یک ساله به این صورت است که در این سن دایره لغات کودکتان می تواند تا ده تا بیست کلمه هم افزایش پیدا کند. هم چنین در این سن است که کودکان شروع به تکرار کلمات می کنند(پس حواستان به کلماتی که جلوی کودکتان می گویید و حرف زدن کودک یک ساله تان باشد.). آن ها هم چنین می توانند از جملات ساده ای مثل ” غذایت را بخور ” پیروی کنند و معمولا می توانند خواسته های مشخصی هم داشته باشند.

19 تا 36 ماهگی

دایره لغات کودکان در این سن به پنجاه تا صد کلمه هم می رسد و به احتمال زیادی به توانایی نامیدن اشیا و یا اعضاء خانواده هم دست پیدا می کنند. ممکن است حتی شروع به گفتن جملات کوتاه هم بکنند. آن ها می توانند سوال بپرسند، درخواست های بیشتری داشته باشند و از دستورات بیشتری پیروی کنند. چطوری کودک لجبازمان را تربیت کنیم؟ راهکارهای ترییت برای لجبازی کودکان به چه نحوی است؟ اگر شما هم در این زمینه دارای مشکلاتی هستید پیشنهاد میکنیم حتما پست کودک لجباز را بخوانید.

حرف زدن کودکان از چه سنی شروع می شود ؟
حرف زدن و صحبت کردن کودک

برنامه آموزش حرف زدن به کودکان

البته که اگر کودکتان کمی عقب تر از محدوده های سنی بالا بود و مهارت های ارتباط برقرار کردن را کمی دیر تر آموخت جای نگرانی نیست و لزوما به معنی وجود یک مشکل نیست.

شما به عنوان والدین کودک کارهای زیادی را برای تشویق کودکتان به برقراری ارتباط می توانید انجام دهید.

با یکدیگر کتاب بخوانید

خواندن کتاب برای کودکتان (هر چه بیشتر بهتر) یکی از بهترین راهکار هایی است که شما برای افزایش مهارت های ارتباطی و آموزش حرف زدن به کودکتان می توانید انجام دهید. تحقیقات انجام شده نشانگر این است که استفاده از کتاب های مصور به نسبت فقط گوش دادن به والدین تاثیر بهتری در آموزش حرف زدن کودک دارد.  قصه خوانی برای کودک قبل از خواب در روند صحبت کردن او بسیار موثر خواهد بود.

از زبان اشاره استفاده کنید

خیلی از والدین به کودکان خود آموزش داده اند که چطور کلماتی مثل “بیشتر” ، ” آب ” و یا ” خوابیدن “ را با زبان اشاره بیان کنند. کودکان اغلب راحت تر از بزرگسالان زبان دومی را می گیرند. این روش به کودکتان کمک خواهد کرد که در سنین پایین تری ارتباط برقرار کنند و خواسته هایش را بیان کنند.

شما باید همزمان که کلمه ی “بیشتر” را به کودکتان می گویید آن را با زبان اشاره هم نشان دهید. این کار را دائما تکرار کنید، به این ترتیب کودک شما به مرور بین اشارات شما و کلمات ارتباط برقرار می کند و این روش را می آموزد.

یادگیری این راه برای برقراری ارتباط موجب افزایش اعتماد به نفس کودک شما هم خواهد شد و باعث می شود که کودکتان با سختی کمتری به برقراری ارتباط با دیگران بپردازد.

 هر موقع که امکان دارد با کودکتان صحبت کنید

فقط به این دلیل که کودکتان توانایی صحبت کردن ندارد دلیل بر این نمی شود که شما دائما کنار او ساکت بنشینید. چرا که این کار شما موجب تاخیر در فرایند آموزش حرف زدن کودک می شود و هر چه شما بیشتر صحبت کنید فرایند یادگیری زبان برای کودکتان هم راحت تر خواهد شد.

شما می توانید از هر اتفاقی که در طول روز اطرافتان می افتد با کودک خود صحبت کنید. البته حواستان باشد که از کلمات ساده و جملات کوتاه استفاده کنید.

نیازی نیست شما فقط جملات درون کتاب ها را برای کودکتان بخوانید. به عنوان مثال می توانید در حالی که با یکدیگر پیاده روی می کنید علائم و تابلو های درون خیابان را برای کودک خود بخوانید و آن ها را به او نشان دهید.

حتی می توانید برای کودک خود آواز بخوانید ( ترجیحا ترانه مورد علاقه ی او را ).

توصیه های مفید درباره حرف زدن کودک
بازی های گفتار درمانی کودکان

به کودک خود سخت نگیرید

روانشناسی کودک به ما می گوید زمانی که کودکان از کلمات نادرستی استفاده می کند و یا اینکه کلمات را به اشتباه ادا می کند نیازی نیست که فورا اشتباه کودکتان را اصلاح کنید. فقط به کلمات و یا جمله های او به طرز صحیحی واکنش نشان دهید. به عنوان مثال اگر کودکتان از شما می خواهد که بند کشفش را ببندید، شما با مهربانی به او می گویید که بله بند کفشش را خواهید بست.

به اشیا و اتفاقات دور و برتان اسمی بدهید

گاهی اوقات کودکتان برای درخواست چیزی از شما به سمت آن اشاره می کند و شما می توانید با نام گذاری آن شیء خاص، کودک خود را متوجه اسم آن شی بکنید و در آموزش کلمات به کودک خود به او کمک کنید.

به عنوان مثال اگر کودکتان به سمت بستنی اشاره می کند و از شما بستنی می خواهد شما می توانید بگویید: “بستنی؟! آیا بستنی می خواهی؟ “. هدف از انجام چنین کاری تشویق کودکتان به یادگیری کلمات است. به این ترتیب دفعه بعدی که کودکتان بستنی بخواهد به جای اشاره به آن از کلمه بستنی استفاده می کند.

تأخیر در صحبت کردن کودکان چه علتی دارد؟
علت دیر حرف زدن کودک

یادگیری زبان را برای کودک خود تبدیل به بازی کنید

شما می توانید از کتاب ها و یا کارت های تصویر دار برای یادگیری مهارت برقراری ارتباط کودکتان استفاده کنید. قصه گویی برای کودک بسیار در این زمینه موثر است.

به این شکل که تصویر را به کودکتان نشان دهید و از او بپرسید که این چه کلمه ای است. می توانید برای پاسخ های صحیح کودکتان جایزه تعیین کنید. این روش یعنی بازی برای حرف زدن کودک علاوه بر اینکه موجب یادگیری کلمات برای کودک می شود. فرایند یادگیری را هم به فرایندی جذاب برای او تبدیل می کند و کودک هر روز مشتاقانه به دنبال یادگیری زبان خواهد بود. سعی کنید بازی برای حرف زدن کودک را به یکی از اولیت های آموزش حرف زدن به کودک خود قرار دهید.

سوالات متداول

چه چیز هایی باعث تاخیر در آغاز صحبت کودک می شود؟

زندگی در مناطق با محرومیت موجب تاخیر در یادگیری زبان کودک می شود. به عنوان مثال کودکی که به خوبی تحت مراقبت قرار نمی گیرد و یا کودکی که صحبت کردن دیگران را نمی شنود و یا کودکی که مورد تعرض قرار می گیرد همگی می توانند از دلایل تاخیر در یادگیری توانایی صحبت کردن کودک شوند.

از چه سنی باید نگران صحبت نکردن کودکمان باشیم؟

اگر کودکتان بزرگ تر از دو سال است و هنوز صحبت نمی کند شما باید نزد متخصص اطفال برای معاینه ی کلی کودک و هم چنین گفتار درمان برای کمک به یادگیری مهارت های ارتباطی کودک بروید.

آیا تاخیر در سخن گفتن نشانه ای از ابتلا به اوتیسم است؟

والدین کودکانی که دچار اوتیسم شدند، تاخیر در شروع حرف زدن را به عنوان یکی از اولین نگرانی هایشان بیان کرده اند اما با این حال لزوما دلیلی بر اوتیسم نیست. تاخیر در شروع صحبت کردن می تواند در کودکان با عقب ماندگی ذهنی و کودکانی که شنوایی خود را از دست داده اند هم دیده شود.

مشاوره کودک فمیلیکو

مشاوره فمیلیکو در خصوص دلایل دوست خیالی کودک نکاتی را بیان کردیم. اگر شما هم نکاتی به ذهنتان می رسد و در این پست از آن صحبت نشده است، بهتر است تا آن را در قسمت نظرات بنویسید تا دیگران هم از آن استفاده کنند و از سوی دیگر در مقاله دیگری به صورت اختصاصی به آن پرداخته شود.

دسته بندی:

برچسب ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره تلفنی - تماس با تلفن ثابت - بدون صفر

09353000102 (سراسری)

09353000102 (تهران)