معیارهای ازذواج موفق

معیار های ازدواج موفق از نظر روانشناسان | 8 ملاک اصلی برای موفقیت در ازدواج

معمولا در نزدیکی ازدواج تمام آن چیزی که زوجین به آن فکر می کنند داشتن یک زندگی شاد کنار یکدیگر، تربیت فرزندانی خوب و تمامی برنامه ها و خواسته هایی که برای رسیدن به آن ها در کنار هم برنامه اش را دارند است. اما همانطور که می دانید و احتمالا در اطرافیانتان هم دیده اید، لزوما همه ازدواج ها، ازدواج موفق از آب در نمی آیند. باید بدانید که صرف داشتن عشق و علاقه نمی توان تضمین کرد که ازدواج موفقی خواهید داشت و شما باید به یادگیری مهارت های مختلفی برای داشتن آن بپردازید. داشتن تجربه کافی در این مسیر بسیار ارزشمند است و شما می توانید از نزدیکانتان در این رابطه کمک بگیرید تا بتوانید معیار های ازدواج موفق را در زندگیان پیاده کنید..

با ما همراه باشید تا با یکدیگر به بررسی ملاک های ازدواج موفق و نکات مهم در ازدواج موفق بپردازیم.

معیار های ازدواج موفق

ازدواج موفق ازدواجیست که در عین حال که زن و شوهر به شادی و خوشحالی در کنار یکدیگر زندگی می کنند و به آرامشی درونی در وجودشان رسیده اند، موجب پیشرفت و تعالی یکدیگر هم می شوند. برای داشتن چنین ازدواجی باید معیار های زیر را رعایت کنید.

با همسرتان صحبت کنید

ارتباط بین زوج و نقش آن در ازدواج موفق
ارتباط بین زوجین و نقش آن در ازدواج موفق

یکی از مهم ترین معیار های ازدواج موفق این است که زن و شوهر به راحتی با یکدیگر صحبت کنند، تمامی افکار، احساسات و دغدغه هایشان را با یکدیگر در میان می گذارند و سعی در حل آن به تنهایی ندارند. حتی اگر اختلاف نظری با همدیگر دارند، آن را اصولی و در کمال احترام و مهربانی بین یکدیگر مطرح می کنند و به بررسی آن می پردازند.

یکی از مهمترین نکات مکالمه خوب، شنونده خوبی بودن است. به درستی به همسر خود گوش دهید و از خواسته ها و نیاز های او آگاه باشید. زمانی که همسرتان متوجه علاقه و توجه شما به حرف های خود می شود، مشتاقانه با شما به درد و دل می پردازد و از احساسات خویش به شما می گوید و اینگونه است که  روز به روز عشق و علاقه بین زوجین بیشتر می شود.

قدردان همسرتان باشید

قدردانی از همسر و ازدواج موفق
قدردانی از همسر و ازدواج موفق

مدام از همسرتان تشکر کنید و به او یاد آوری کنید که او برای شما مهم است. به عنوان مثال وقتی آشپزی میکند و یا از فرزندانتان نگهداری می کند به او ابراز علاقه کنید. حتی فقط به خاطر بودنش در کنار شما از او تشکر کنید. زمانی که همسرتان این میزان از قدردانی شما را می بیند، برای ادامه زندگی با شما انگیزه می گیرد. او می داند هر چقدر هم که کاری دشوار باشد کسی هست که برای انجام آن کار قدردان زحماتش باشد. این کار شما می تواند خیلی از مشکلات و ناراحتی های بینتان را حتی بدون بحث کردن رفع کند و پایه گذار یک ازدواج موفق باشد.

لحظات رومانتیک را فراموش نکنید

معمولا زن و شوهر بعد از ازدواج به دلیل سنگین بودن مسئولیت های خانواده و درگیری های روزمره ای دیگر برای لحظات دو نفره ای که می توانند در کنار هم خوش بگذرانند وقت نمی گذارند. این مشکل اغلب بعد از بچه دار شدن بدتر هم می شود به طوری که مرد و زن فراموش می کنند که آن ها قبل از اینکه پدرو مادر باشند، زن و شوهرند. اگر در ازدواجی این روابط رومانتیک دو نفره به فراموشی سپرده شود، دیگر انگیزه ای برای مقابله با خستگی ها و مشکلات زندگی در زوجین باقی نمی ماند. آنها در مسئولیت های پدر و مادری خود غرق شده و حتی شاید مسائل مالی را اولویت مهم تری از رابطه خودشان ببینند.

لازمه ی ازدواج موفق این است که بعد از ازدواج هم همانگونه که قبل از ازدواج به قرارهای عاشقانه می رفتید و با یکدیگر وقت می گذراندید، وقت بگذارید.

برای تنهایی هم وقتی در نظر بگیرید!

هرکسی در زندگی خود به لحظاتی برای خلوت کردن با خود و به تنهایی سپری کردن نیاز دارد. شما باید علاوه بر وقتی که برای خانواده تان می گذارید به خودتان هم اهمیت بدهید و زمان کافی را برای تنهایی خودتان اختصاص دهید. اینکار باعث می شود شما انرژی کافی را برای وقت گذراندن با خانواده تان به دست آورید. موضوع مهمی که مطرح است این است که شما در کنار اختصاص زمانی برای تنهایی خودتان، باید همسرتان را هم درک کنید و بگذارید که او هم در مواقع نیاز از تنهایی خویش بدون دغدغه لذت ببرد.

داشتن اختلافات در زندگی طبیعی است

اختلاف نظر روجین و ازدواج موفق
اختلاف نظر زوجین و ازدواج موفق

این ذهنیت که فکر کنید ازدواج موفق یعنی ازدواجی که در آن هیچ اختلاف نظری نیست کاملا غلط است. ازدواج موفق اینگونه نیست که زن و شوهر باید در همه زمینه ها با یکدیگر هم نظر باشند. بلکه ازدواج موفق از نظر روانشناسی آن ازدواجی است که زن و شوهر این اختلافات به وجود آمده بین خودشان را در کمال آرامش و احترام بر طرف می کنند. باید یاد بگیرید که حتی اگر حق با شماست گاهی اوقات نیاز است سکوت کنید و در زمان بهتری نظر خودتان را بیان کنید.

خودتان باشید

یکی از پیش بینی کننده های ازدواج موفق از دیدگاه روانشناسان این است که دو طرف یک رابطه چقدر کنار یکدیگر راحت اند. زن وشوهر باید به خوبی از یکدیگر شناخت داشته باشند و از علایق و خواسته های یکدیگر آگاه باشند. شما باید بدانید که بعد از ازدواج باید سالها با همسرتان زیر یک سقف زندگی کنید و نمی توانید برای همیشه خود واقعیتان را از او پنهان کنید. اگر از این که خود واقعیتان را به همسرتان نشان دهید هراس دارید بدانید که ازدواج موفقی نخواهید داشت.

اعتماد را وارد زندگیتان کنید

یکی دیگر از معیار های ازدواج موفق، وجود میزان بالایی از اعتماد در بین زوجین است. هر چقدر که شک و عدم اعتماد در بین شما و همسرتان بیشتر رخنه کند. ازدواج شما را سریع تر به سمت نابودی و طلاق می کشاند.

یکی از راه های مقابله با این مشکل صحبت کردن است. شما و همسرتان باید یاد بگیرید ناراحتی ها و مشکلاتتان را به یکدیگر بگویید و به ساخت اعتماد بین یکدیگر بپردازید. باید بدانید که بعد از ازدواج دیگر عشق قبل از ازدواج به تنهایی مطرح نیست و شما باید بتوانید به خوبی با همسرتان ارتباط برقرار کنید.

بخشنده باشید

نقش بخشندگی در ازدواج موفق
نقش بخشندگی در ازدواج موفق

باید بدانید که هرکسی می تواند اشتباه کند حتی همسرتان! این موضوع را بپذیرید و اگر اشتباهاتی از جانب همسرتان سر زد به آرامی و در کمال احترام آن ها را برای همسرتان بازگو کنید و برای حل آن ها در کنار یکدیگر تلاش کنید.

ممکن است همسر شما دلتان را بشکند و یا رفتاری داشته باشد که از اعماق وجود شما را ناراحت کند اما به خاطر بیاورید که پیوند شما عمیق تر از آن است که مشکلات بتوانند آن را بشکنند. پس بخشش را وارد رابطه تان کنید.

سخن آخر

یکی از مهم ترین ملاک های ازدواج موفق این است که زن و شوهر، هر دوی آن ها در کنار یکدیگر نهایت تلاششان را برای پیاده سازی یک زندگی خوب به کار گیرند و تمام بار رساندن ازدواج به موفقیت بر روی دوش یک نفر نباشد. نکاتی که بیان شد اغلب نکات بسیار واضح و ساده ای هستند که شما با به کارگیری و رعایت آن ها می توانید به یک ازدواج موفق از نظر روانشناسی دست یابید.

البته که باید قبل از ازدواج، راه های شناخت فرد مناسب برای ازدواج را فراگیرید و عوامل مختلفی را مثل اختلاف سنی در ازدواج مد نظر داشته باشید.

استفاده از مشاوره ازدواج زمانی که شما و شریکتان برای ازدواج جدی هستید بسیار کمک کننده خواهد بود و حتما آن را مد نظر داشته باشید.

سوالات متداول

آیا گفتن مشکلات همسرمان به او کار اشتباهی است؟

خیر، اتفاقا شما باید بتوانید تمامی مشکلات و ناراحتی هایتان را به همسرتان بگویید تا بتوانید با کمک یکدیگر آن ها را حل کنید. البته که این کار باید اصولی و در نهایت احترام و مهربانی انجام شود.

آیا داشتن نیاز به تنهایی و حریم شخصی در زمان تاهل کار اشتباهی است؟

خیر، بلکه اینکار به شما توصیه می شود چرا که آمادگی روحی شما را برای برخورد با سختی های زندگی بیشتر می کند

ازدواج موفق چیست؟

ازدواجی که علاوه بر فراهم آوردن محیطی سرشار از آرامش و سرزندگی برای اعضای خانواده، موجب رشد و پیشرفت اعضای خانواده هم می شود.

مشاوره فمیلیکو

در مرکز مشاوره پیش از ازدواج فمیلیکو در خصوص معیار های ازدواج موفق از نظر روانشناسی، نکاتی را بیان کردیم. اگر شما هم نکاتی به ذهنتان می رسد و در این پست از آن صحبت نشده است، بهتر است تا آن را در قسمت نظرات بنویسید تا دیگران هم از آن استفاده کنند و از سوی دیگر در مقاله دیگری به صورت اختصاصی به آن پرداخته شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره تلفنی - تماس با تلفن ثابت - بدون صفر

09353000102 (سراسری)

09353000102 (تهران)