خانواده موفق

10 ویژگی اصلی خانواده موفق

خانواده موفق و توانایی عملکرد مناسب در چنین خانواده ای می تواند یکی از مهم ترین موضوعات دنیای امروزی خانواده ها تلقی شود. به دلیل اهمیت بالای این موضوع سعی کرده ایم تا بیشترین جزئیات را در این خصوص خدمت شما ارائه دهیم. ابتدا بهتر است کمی به این سوالات و مطالب بهترین الگوی خانواده موفق بیشتر فکر کنیم تا بتوانیم اهمیت موضوع را بهتر درک کنیم.

برای داشتن یک خانواده موفق و مدرن چه کاری لازم است؟ این موضوع زمانی اهمیت بیشتری پیدا می کند که با خانواده هایی که دارای مشکلاتی همچون طلاق عاطفی، نوجوانان پرخاشگر، خیانت های زوجین، آزارهای جسمی و روحی فرزندان، تجاوز و…دارند، برخورد می کنیم.

اگر به تازگی ازدواج کرده باشید، مجرد باشید و یا حتی فرزندانی بالغ داشته باشید، مسلما با دیدن چنین اتفاقاتی که روز به روز هم در جامعه رواج بیشتری پیدا می کنند، نگرانی شما نیز بیشتر می شود و به فکر راه چاره می افتید. برای آن که راه چاره پیدا شده بتواند در تمام ابعاد و جهات پاسخگو باشد، بهتر است ابتدا تعریف مشخصی از خانواده موفق را داشته باشیم.

ماهیت خانواده موفق چیست؟

اغلب جامعه شناسان و مشاوران خانواده تعریف خانواده موفق مخصوص به خود را دارند، اما اگر بخواهیم تمام تعریف های آنان را روی هم قرار دهیم به یک تعریف جامع و مشخص از شاخصه های خانواده موفق می رسیم که در ادامه آن را توضیح خواهیم داد:

“یک خانواده موفق در واقع خانواده ای است که در هر عضوی از خانواده، احساس مثبت و همچنین شخصیت فردی را ارتقا می بخشد، بین اعضای خانواده تعاملات رضایت بخشی را به وجود می آورد، میزان استرس و مشکلات افراد خانواده را به وسیله روش حل مشکل به صفر می رساند و به نحوی که انعطاف پذیری و انسجام بیشتری در روابط حاکم شود، آن ها را حل و فصل می کند.”

خانواده موفق | بهترین الگو برای خانواده موفق کیست ؟
خانواده موفق

10 نشانه یک خانواده موفق

اما شاخصه های خانواده موفق چیست؟ چگونه یک خانواده می تواند به عنوان الگویی برای دیگر خانواده ها در دنیای مدرن به شمار رود؟ در ادامه به ده مورد از مهم ترین ویژگی های خانواده موفق پرداخته شده است که با رعایت این ویژگی ها در برخورد بین اعضای خانواده می توان گفت که شما در نهایت دارای خانواده ای شاد، آرام، با اعتماد به نفس و اجتماعی هستید؛ بنابراین به ادامه مطلب توجه کافی و مناسب را داشته باشید تا در نهایت بتوانید خانواده ای موفق را در اجتماع بسازید.

1- نقش های مشخص و واضح 

زمانی که در هر خانواده ای نقش هر فردی مشخص شده باشد، می توان گفت آن خانواده روندی رو به پیشرفت دارد. اعضای هر خانواده از این موضوع مطلع هستند که در خانواده یک ساختار و نظم مشخص، عادلانه و همچنین تحت شرایطی خاص منعطف وجود دارد. این ساختار و نظم معین شده می تواند به هر کدام از اعضای خانواده کمک کند تا نقشی که در خانواده دارند را بهتر بشناسند.

همچنین خانواده ای موفق در نظر گرفته می شود که، درک روشن و واضحی از تصمیمات نهایی وجود داشته باشد. در اینگونه از خانواده ها، والدین، رهبران اصلی خانواده و همچنین بهترین الگوی خانواده موفق محسوب می شوند، اما همین والدین به هیچ وجه به نحوی رفتار نمی کنند که رفتارشان مستبدانه و اقتدارگرایانه باشد، در اصل تمام نظرات و پیشنهادات فرزندان خود را نیز به خوبی می شنوند.

2- وجود ارتباطات اجتماعی موفق

هر خانواده ای که از لحاظ ارتباطات اجتماعی منزوی و گوشه گیر شود، نمی تواند یک خانواده موفق و مدرن به حساب بیاید. در واقع یک خانواده مدرن می تواند از تمام منابعی که خارج از خانواده وجود دارند در جهت بهبود اوضاع خانواده و همچنین پیشرفت دادن شرایط، استفاده کند. در واقع اگر به خانواده های مختلفی که در اطرافتان می بینید توجه کنید، خانواده های موفق و مدرن اهمیت دوستان، همسایگان، دیگر خانواده ها و…را به خوبی درک می کنند.

نشانه های خانواده موفق - راه داشتن خانواده موفق
نشانه های خانواده موفق

3- معیارهای اخلاقی درست را تشخیص دهند

تعریف خانواده موفق تا حد زیادی به پیروی آن خانواده از اصول اخلاقی بستگی دارد.  اصول اخلاقی فارغ از هرگونه عقیده و مسائل دینی هستند. بنابراین نمی توان گفت خانواده ای که مذهبی تر است خانواده ای موفق است و یا اینکه خانواده ای که پیرو عقاید دینی نیست خانواده ای ناموفق تلقی می شود. بنابراین اصول اخلاقی مواردی هستند که باید از همان ابتدا در آموزه های فرزندان قرار بگیرند و بهترین نوع آموزش نیز تمرین عملی این اصول در خانواده است.

در واقع یک خانواده مدرن و موفق، خانواده ای محسوب می شود که بتواند خودش را با معیارهای اخلاقی همسو کند.

4- داشتن توانایی سازگاری و مهارت انعطلاف پذیری

معمولا بحران های زیادی همچون اعتیاد جوانان، بحران های دوره بلوغ و نوجوانی، ناسازگاری و پرخاشگری و…در هر خانواده ای رخ می دهد؛ اما اگر توجه کنید، خانواده هایی که معمولا سعی می کنند تا با استفاده از قوانین سفت و سخت و مستحکم این مشکلات را برطرف کنند، گاهی اوقات برای برطرف کردن مشکلات باید قوانین خانوادگی را زیر پا گذاشت و با انعطاف، محبت و حتی تغییر قوانین به حل و فصل کردن معضلات روی داده پرداخت.

خانواده هایی که در حین منسجم بودن، می توانند به خوبی در برابر مشکلات مقاومت کنند و آن ها را حل و فصل کنند در قدم اول سعی می کنند تا شرایط استرس زای به وجود آمده را کنترل و مدیریت نمایند.

5- تشویق دیگران به سوی پیشرفت

یکی از نشانه های خانواده های موفق می تواند مربوط به نحوه برخورد آن ها با دیگران در هنگام پیشرفت باشد. در یک خانواده مدرن و پیشرفته، معمولا زمانی که خانواده های دیگر و یا حتی یکی از اعضای داخل خانواده به پیشرفتی دست پیدا می کند، دیگر افراد او را نسبت به پیشرفت بیشتر تشویق می کنند و حس احترام و حمایت را به او منتقل می کنند. در واقع حس حمایت و احترامی که به فرد داده می شود، به نحوی تشویق کننده و موتور محرک او می شود؛ اما این حس به هیچ وجه به نوعی نیست که فرد حس کند در حصار و زندان قرار گرفته و قادر به داشتن عکس العمل مناسب نیست.

ویژگی‌های خانواده موفق + چگونه خانواده‌ای موفق داشته باشیم؟
ویژگی‌های خانواده موفق

6- داشتن اوقات فراغت مشترک و شخصی

یکی از موضوعاتی که می تواند بر هم خوردن تعادل آن باعث خراب شدن شرایط زندگی افراد شود، موضوع اوقات فراغت و زمانی است که اعضای خانواده در کنار هم می گذرانند. برخی از خانواده ها گمان می کنند که اگر تمام مدت روز و زمانی که افراد بیدار هستند را در کنار هم سپری کنند، قطعا ارتباطات مناسبی را با هم تشکیل داده اند. از سوی دیگر نیز برخی از خانواده ها ترجیح می دهند معمولا یا به تنهایی و یا با افرادی غیر از اعضای خانواده شان وقت بگذرانند.

هیچ کدام از موارد ذکر شده نمی تواند شما را به سمت تشکیل یک خانواده شاد سوق دهد. در یک خانواده موفق، کیفیت زمانی که افراد با هم میگذرانند بسیار مهم است، در حالی که کمیت در این بین کمترین اهمیت را دارد. هر فردی مسلما نیاز به داشتن زمانی برای خودش دارد که در تنهایی به سر ببرد، اما در خانواده هایی که این موضوع رعایت نمی شود، غالبا به مرور زمان کیفیت روابط بین اعضای خانواده نیز کمرنگ می شود و در نهایت خانواده از هم گسسته خواهد شد.

7- روابط زناشویی موفق

هفتمین موردی که پدر و مادر در خانواده ای مدرن و موفق در نظر می گیرند و جز ویژگی های خانواده مطلوب به حساب می آید، مربوط به روابط زناشویی بین خودشان است. روابط زناشویی می تواند به نوعی محور و شالوده اصلی خانواده در نظر گرفته شود. در خانواده هایی که این روابط پس از مدتی نادیده گرفته می شوند و یا با تولد فرزند، بسیار کمرنگ می شوند، می توان انتظار پسرفت در روابط را داشت. شما به عنوان یک رهبر خانواده باید سعی کنید که همواره نسبت به روابط زناشویی خود با همسرتان آگاه بوده و توجه کافی و لازم را داشته باشید.

8- ارتباط سازنده بین اعضای خانواده

مورد بعدی که در خانواده های شاد و موفق به چشم می خورد، موضوع برقراری ارتباط بین اعضای خانواده و در واقع رعایت اصول گفتگو در خانواده است. در یک خانواده با نشاط و به روز ارتباطات بسیار موثری بین اعضای خانواده وجود دارد. این نوع از ارتباطات می تواند به خودی خود و بدون آن که انرژی زیاد صرف شود، مشکلات را حل و فصل نماید.

تصور کنید دختر خانواده که در سن بلوغ و نوجوانی قرار دارد، دچار مشکلی در خصوص ارتباط با جنس مخالف می شود. در صورتی که این دختر ارتباط خوبی با پدر و مادر و یا حتی خواهر و برادرش داشته باشد، مشکلات پیش رویش قبل از آن که حاد و جدی شوند، حل خواهند شد؛ بنابراین ارتباط بین اعضای خانواده یکی از مهم ترین اصول برای داشتن خانواده ای موفق است. البته فراموش نکنید که داشتن جنین ارتباطی برای پدران می تواند بهره بیشتری را به همراه آورد، زیرا آن ها را تبدیل به یک پدر فوق العاده می کند.

ویژگی‌های خانواده موفق ؛ چطور می‌توانیم خانواده‌ای سالم داشته باشیم
تعریف خانواده موفق چیست؟

9-تشکر و قدر دانی کردن

یکی از اصولی که در خانواده های موفق به وفور به چشم می خورد، در مورد تشکر کردن و قدردانی اعضای خانواده از یکدیگر است. زمانی که مادر خانواده آشپزی می کند، در حالی که مسئولیت او محسوب می شود، اگر دیگر اعضا از او تشکر کنند این تشکر و قدردانی می تواند باعث افزایش روحیه و انگیزه در مادر خانواده شود و در روزهای بعدی همین انرژی و انگیزه به کانون خانواده برگردانده شود.

10- حفظ تعهد و مسئولیت پذیری

داشتن تعهد در یک خانواده به منزله فداکاری و وفاداری نیست، بلکه بیشتر به منزله عملکرد تیمی و گروهی افراد است. زمانی که شما نسبت به منافع خانواده تعهد داشته باشید، می توانید به سادگی در هنگام بروز مشکلات به هم تیمی های خود اعتماد کنید و هر مشکل را با کمک دیگر اعضای خانواده برطرف سازید.

سخن پایانی

موارد مطرح شده در خصوص مهم ترین ویژگی های خانواده موفق و مدرن امروزی بود که شاید بسیاری از ما علی رغم زندگی در دنیای مدرن امروزی از آن نا آگاه هستیم. بهتر است اگر به دنبال پیشرفت در دنیای امروز هستیم، هر طور که شده است پاسخ سوال “خانواده موفق کیست؟” را برای خودمان واضح و شفاف کنیم.

سوالات متداول

تعریف خانواده موفق چیست؟

تعریف خاصی نمی توان برای خانواده موفق ارائه کرد و این موضوع تا حد زیادی به فرهنگ و دیدگاه افراد بستگی دارد. اما به طور کلی خانواده ای که اعضای آن می توانند به نهایت رشد شخصی و اجتماعی برسند خانواده ای موفق خواهد بود.

برای داشتن خانواده موفق چه راهکارهایی می توان ارائه داد؟

بودن با هم در سه وعده غذایی در روز، مسافرت رفتن با یکدیگر، داشتن تفریحات حتی کوچک با یکدیگر، صحبت کردن با هم در هر فرصتی و …. را می توان جزو بهترین راه حل ها برای ایجاد موفقیت در خانواده دانست

ابراز علاقه به صورت کلامی در چه حد در خانواده نیاز است؟

درست است که ما با انجام دادن وظایف خود می توانیم به اعضای خانواده نشان دهیم که دوستشان داریم. اما محبت کلامی تاثیر به سزایی در موفقیت در خانواده دارد و می تواند یک راهکار مناسب برای گسترش ارتباط در یک خانواده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره تلفنی - تماس با تلفن ثابت - بدون صفر

09353000102 (سراسری)

09353000102 (تهران)