مزایا و معایب ازدواج دانشجویی

مزایای ازدواج دانشجویی بیشتر است یا معایبش؟

ازدواج در گام نخست، بنیان جامعه را حفظ کرده و در مراحل بعدی بدنه اصلی خانواده را پایه گذاری می کند. از عوامل موثر در سلامت جامعه این است که خانواده عنصری مهم تلقی شود. ازدواج در دوران دانشجویی، نوعی از ازدواج است. در مسیر هر نوع ازدواج، چالش های فراوانی وجود دارد که یا سبب پیشرفت زندگی می شود یا زندگی به سمت زوال و نابودی پیش می رود.

ازدواج دانشجویی چیست؟

بنابر یک تعریف عامه، ازدواجی که در آن هر دو نفر دانشجو هستند ازدواج دانشجویی نام دارد. از ویژگی های ازدواج دانشجویی، میانگین سنی زوجین بین 18 تا 24 سال است، معمولا مراسم ازدواج دانشجویی به دور از تجملات و به ساده ترین شکل ممکن برگزار می شود.

اهمیت ازدواج باعث شده که نهادهای فرهنگی، برای تشویق و ترغیب جوانان تاکید بر افزایش ازدواج در دوران دانشجویی داشته باشند. عشق قبل از ازدواج، از موضوعات تاثیرگذار در ازدواج دانشجویی بوده است.

مزایا ازدواج دانشجویی

شناخت نسبی

شناخت نسبی زوجین از یکدیگر در ازدواج دانشجویی
شناخت نسبی زوجین از یکدیگر در ازدواج دانشجویی

از مهم ترین مزیت های ازدواج در دوران دانشجویی، شناخت نسبی زوجین از یکدیگر است. در محیط دانشگاه افراد مدت زمان طولانی را در کنار یکدیگر بوده و این سبب می شود که تقریبا اخلاقیات و روحیات هم را بشناسند. برخی زوجینی که هم رشته هستند، طبیعتا اهداف مشترکی هم دارند. این بدین معنی است که طرز تفکر و دیدگاهشان به آینده تقریبا مشابه هم است.

تناسب سنی

تجربه ازدواج دانشجویی برای بسیاری از افراد یاد آور خاطرات دوران دانشجویی است. حال اگر همسرتان در این خاطره ها حضور پررنگ داشته باشد، یعنی شما از همان سنین پایین تلاش برای شناخت یکدیگر را آغاز کردید. این شناخت سبب می شود بیشتر قدر یکدیگر را بدانید و عاشق هم بمانید.

درک طرفین

افراد دانشجو، به دلیل نزدیکی روحیات بیشتر یکدیگر را درک می کنند. این درک متقابل در ازدواج دانشجویی سبب می شود چالش های پیش رو را به سهولت بگذرانند و برنامه ریزی دقیقی برای زندگی خود داشته باشند. اغلب پسران محصل دارای شغل ثابت یا تمام وقت نیستند و به عبارتی ثبات اقتصادی ندارند. اما دختران دانشجو این وضعیت را بهتر و بیشتر درک می کنند و را حت تر به تفاهم می رسند.

ازدواجی بر مبنای عشق

شکل گیری عشق قبل ازدواج در ازدواج دانشجویی
شکل گیری عشق قبل ازدواج در ازدواج دانشجویی

از مهم ترین مزایای ازدواج دانشجویی، ازدواج با شخصی است که دوستش دارید و او نیز به همان اندازه شما را دوست دارد. ازدواج موفق، ازدواجی حاصل از روابط عاشقانه زوجین است. بنابراین عشق در دوران دانشجویی می تواند از پایدارترین عشق ها باشد.

استفاده از تسهیلات دانشگاه

اغلب دانشگاه ها، با در نظر گرفتن امتیازات فروان، شرایط ازدواج دانشجویی را فراهم می کنند. در واقع دانشگاه ها نقش موثری در افزایش آمار ازدواج دانشجویی دارند. از جمله مزایا ازدواج دانشجویی میتوان به تخفیف در شهریه دانشگاه، کمک هزینه و وام دانشجویی اشاره کرد.

همراهی و پیشرفت دو طرفه

ازدواج در واقع پشتیبان و همراه تمام وقتی را برای شما فراهم می کند. این پشتیبان در اکثر موقعیت های دلهره آور همراه شما است. یکی از مزایای ازدواج دانشجویی، ادامه تحصیلات یا همراهی هم است. بدین صورت که هر دو نفر می توانند مشوق یکدیگر باشند. برخی فکر میکنند ازدواج مانع از رشد تحصیلی و سبب عقب افتادن دانشجویان از هم سالان خود می شوند. اما افرادی وجود دارند که با پیشرفت در کنار همسرشان این تفکر را نقض می کنند.

جلوگیری از افراط

عدم تعادل مالی، از شرایط ازدواج دانشجویی محسوب می شود. دانشجویان با آگاهی از این شرایط با هم ازدواج می کنند. پس خواه ناخواه سطح توقعات پایین می آید و در این ازدواج ها تجملات و افراطی گری مشاهده نمی شود. از ویژگی های قابل تحسین ازدواج دانشجویی، ساده زیستی و پرهیز از اشرافی گرایی است.

معایب ازدواج دانشجویی

ازدواج زود هنگام

برخی افراد عشق در دوران دانشجویی را، مخاطره آمیز و تهدیدی برای آینده تحصیلی خود می دانند. دانشجویان تصور می کنند که فرد مورد نظر خود را پیدا کرده اند. اما گاهی اوقات لازم است کمی صبر کنید و با مشاوره ازدواج از صحیح بودن تصمیمتان مطلع شوید. از شرایط ازدواج دانشجویی، حداقل ثبات مالی، تحصیلی و شغلی است. به عبارتی همان بدو ورود به دانشگاه تصمیم به ازدواج نگیرید. به این فکر کنید آیا چند سال دیگر هم به همین اندازه عاشق خواهید بود یا خیر؟

عدم تمرکز

برخی تصور می کنند عشق و ازدواج مانع صد در صد پیشرفت تحصیلی و تمرکز شما هستند. اما معمولا بیشترین آسیب را افرادی که انتخابشان اشتباه است، می بینند. وقتی متوجه می شوید شخص اشتباهی را برای ازدواج انتخاب کردید و می دانید زندگیتان به زوال می رود، صدمات جبران ناپذیر روحی و تحصیلی گریبان گیر شما خواهد بود.

محدودیت در روابط اجتماعی

محدودیت در روابط اجتماعی با ازدواج دانشجویی
محدودیت در روابط اجتماعی با ازدواج دانشجویی

یکی از معایب ازدواج دانشجویی این است که زندگی اجتماعی پیش از ازدواج را ازدست می دهید. در دوران دانشجویی تعامل بسیاری با دوستان خود دارید، تفریحات، شادی ها، شکست ها و موفقیت ها را با دوستانتان تجربه می کنید. ازدواج دانشجویی به دغدغه ها و مسئولیت ها شما اضافه می کند، در نتیجه برای حضور در جمع دوستانه، فرصت کافی ندارید.

بارداری در دوران دانشگاه

فرزند، لذت زندگی و نعمت خدا است. بارداری خواسته یا ناخواسته یکی از معایب ازدواج دانشجویی به شمار می رود. از نکات قابل تأمل بارداری در زمان دانشجویی، افزایش دغدغه ها و مسئولیت ها و هزینه ها است. گاهی ممکن است لازم باشد یکی از والدین تحصیل را متوقف کند و با افزایش درآمد چرخه زندگی را، راه بیندازد.

افزایش مسئولیت ها

افزایش مسئولیت ها با ازدواج دانشجویی
افزایش مسئولیت ها با ازدواج دانشجویی

با این که ازدواج دانشجویی سبب می شود همراه و همسفری در طول تحصیل داشته باشید اما به مسئولیت های شما اضافه می شود. زوجین در برابر یکدیگر مسئول هستند که زمانی از روز را به زندگی مشترک خود اختصاص دهند و یا حتی کارهای خانه را با کمک هم انجام دهند. گاهی همسرتان نیازمند حمایت عاطفی و مالی و… شما است. بنابراین چندین مسئولیت همزمان به عهده شما است.

نارضایتی خانواده ها

یکی از دشوارترین شرایط ازدواج دانشجویی، مخالفت خانواده ها با ازدواج شما است. دلیل اکثر این مخالفت ها، سن پایین، عدم ثبات اقتصادی، عدم آمادگی فرزند است. این مخالفت ها با هر دلیلی زندگی را مختل می کنند. پس پیش از این که تصمیم به ازدواج بگیرید، این گونه مسائل را بر طرف کنید.

سخن آخر

تجربه ازدواج دانشجویی می تواند یکی از بهترین و پر شورترین تجارب زندگی شما باشد، اگر نقش صداقت در ازدواج را جدی بگیرید. پیش از این که تصمیم ازدواج خود را محقق سازید، تمام شرایط را سبک سنگین کنید.

همزمان با ازدواج در دوران دانشجویی، پسران در حال رسیدن به بلوغ اقتصادی و اجتماعی هستند. این همزمانی می تواند زندگی دشواری برای همسرشان فراهم کند. بنابراین باید همسر صبوری باشید تا بتوانید با این شرایط کنار بیایید. مجردها سختی این بلوغ را به تنهایی به دوش می کشند، اما در ازدواج این سختی بر دوش هر دو نفر است و با همدلی و همراهی می توان این چنین مسائل را هم پشت سر گذاشت.

سوالات متداول

مضرات پشیمان شدن از ازدواج دانشجویی چیست؟

یکی از مهم ترین آن ها افت تحصیلی و بازماندگی از پیشرفت و ترقی است. آسیب روحی و عاطفی نیز می تواند شما را درگیر کنند

تفاوت مسئولیت زوجین دانشجو با سایر زوج ها در چیست؟

سایر زوج ها به ثبات اقتصادی و شغلی تا حدودی دست پیدا کردند اما زوج دانشجو در کنار یک دیگر این ثبات ها را برای خود فراهم می کنند. پس علاوه بر مسئولیت تحصیلات، مسئول زندگی مشترکشان نیز هستند.

در انتخاب هم دانشگاهی برای ازدواج دانشجویی، چه شرایطی را باید بررسی کنیم؟

ابتدا مطمئن شوید قصد وی ازدواج است. پس از مدت کوتاهی درخواست آشنایی خانواده ها را داشته باشید. حتما از مشاوره ها برای شناخت بیشتر کمک بگیرید. درباره گذشته فرد تحقیق کنید. از وابستگی و احساسات کور جلوگیری کنید تا ازدواج عاقلانه تری را تجربه کنید.

مشاوره فمیلیکو

در سایت مشاوره فمیلیکو در خصوص مهم ترین مزیت ها و معایب ازدواج در دوران دانشجویی، نکاتی را بیان کردیم. اگر شما هم نکاتی به ذهنتان می رسد و در این پست از آن صحبت نشده است، بهتر است تا آن را در قسمت نظرات بنویسید تا دیگران هم از آن استفاده کنند و از سوی دیگر در مقاله دیگری به صورت اختصاصی به آن پرداخته شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره تلفنی - تماس با تلفن ثابت - بدون صفر

09353000102 (سراسری)

09353000102 (تهران)