چگونه با همسر لجباز برخورد کنیم؟

چگونه با همسر لجباز برخورد کنیم؟

لجبازی همسر از جمله موضوعاتی است که بسیاری از افراد را به خاطر درگیری با آن به مراکز مشاوره  خانواده می کشاند تا راهی برای مقابله با آن پیدا کنند. لجبازی همسر یا لجبازی هر فرد دیگری که در خانواده شما، محل کارتان یا هر موقعیت دیگری میتواند استرس زا، آزاردهنده و دیوانه کننده باشد. اما از جهاتی هم اگر فرد لجبازی را در کنار خود دارید شما یک فرد خوش شانس هستید چون میتوانید به لحاظ شخصیتی خود را رشد دهید و به آدم قویتری از نظر روحی تبدیل شوید.

شاید بعد از این که یاد بگیرید که چگونه با لجبازی همسر خود کنار بیایید و هدایت رفتارش را در دست بگیرید از اینکه چقدر باهوش و زیرک و توانمند و صبور هستید غافلگیر شوید. البته ما قرار است یاد بگیریم که چگونه تعامل بهتری با همسر لجباز خود داشته باشیم تا بتوانیم تا حد ممکن لجبازی در رابطه را کم رنگ تر کنیم. نه اینکه راه های مبارزه و جنگیدن با او را فرا بگیریم. بنابراین بهتر است در ابتدا نوع و زاویه نگاه خود را نسبت به این موضوع درست کنیم. در ادامه به راه هایی اشاره خواهیم داشت تا بتوان بهتر با لجبازی در زندگی زناشویی برخورد کرد. در ادامه به صورت نکته به نکته در راه برخورد بهتر با لجبازی جلو خواهیم رفت.

تصور تغییر دادن شخصیت همسر لجباز را از سر بیرون کنید
رفتار با همسر لجباز و یک دنده

تصور تغییر دادن شخصیت همسر لجباز را از سر بیرون کنید

 همسر لجباز ما رفتار لجبازی را به عنوان یکی از ویژگی‌های شخصیتی خود یدک میکشد و همانطور که اغلب میدانیم ما هیچگاه نمی توانیم شخصیت افراد را تغییر دهیم. شخصیت افراد در طی چند روز و چند ماه شکل نگرفته است بلکه حاصل سالهای سال تغییر و تحول، اتفاقات بد و خوب و زندگی در شرایط متفاوت و متنوع میباشد که تا به اینجا رسیده است. بنابراین این که تلاش کنیم یا حتی فکر کنیم که شخصیت یک همسر لجباز را تغییر دهیم یا حتی به آن فکر کنیم بسیار بیهوده خواهد بود.

حال سوال اینجاست که خب اگر نمیشود شخصیت یک همسرلجباز را تغییر داد پس چکار میتوان کرد؟ بهترین پاسخ میتواند این باشد که اگر همسر شما خصلت لجبازی را از خود بروز میدهد زمانی تحت تاثیر شما قرار خواهد گرفت که شما را در کنار خود حس کند نه به عنوان کسی که به جنگ و مقابله با او فکر میکند.

بنابراین به یاد داشته باشید که به جای تلاش برای تغییر شخصیت همسر خود به دلیل لجبازی زاویه دید او را نسبت به دنیا تغییر دهید.

حرف زدن صحیح و تاثیر کلام را فراموش نکنید
عاقبت ازدواج با لجبازها

حرف زدن صحیح و تاثیر کلام را فراموش نکنید

اکثر بحث های به وجود آمده با یک همسر لجباز در زمانی اتفاق می افتد که ما در حال ارتباط کلامی و صحبت کردن با طرف مقابل هستیم. شاید در نگاه اول این طور به نظر بیاید که لجبازی بیشتر در رفتار فرد لجباز نمود پیدا میکند ولی باید توجه داشت که بسیاری از لجاجت ها ناشی از ناراحتی است که ریشه در برداشت های همسران از حرف ها و صحبت های رد و بدل شده دارد. در درجه اول برای رفع این مشکل ما باید سعی کنیم که از زاویه دید طرف مقابل به موضوع مورد بحث نگاه کنیم.

همواره باید این مطلب را به یاد داشته باشیم که ما برای بهبود کیفیت روابط زناشویی خود باید عکس العمل مناسب را در برابر لجبازی همسر خود انتخاب کنیم و طوری با شریک زندگی خود برخورد کنیم که حس کند ما کنار او هستیم نه در جبهه مقابل او. برای مثال تصور کنید که همسر ما یک راه اشتباه رفته و در شرف ضربه زدن به خود و حتی رابطه زناشویی است. در حالت اشتباه ما به همسر خود با لحن تند و اعتراضی اشتباه او را گوش زد میکنیم.

مثلا از جمله هایی مثل ؛ تو نمی توانی یک کار را درست انجام بدهی یا ؛ تو که توانایی نداری چرا این کار را انجام میدهی استفاده میکنیم. در صورتی که سبک حرف زدن سازنده با همسر باید به این گونه باشد که مثلا بگوییم: بنظر تو چرا اتفاقات خوب پیش نمی‌رود؟

یا اینکه در بین بررسی های خود به او بگوییم که در انتها هر اتفاقی بیفتد نگران نباش باهم همه چیز را درست میکنیم! من کنار تو هستم. این نوع حرف زدن منافع زیادی را برای رابطه به ارمغان خواهد آورد و موقعیت لازم برای لجبازی از طرف همسر به وجود نخواهد آمد.

احترام متقابل نیاز ضروری برای جلو گیری از لجبازی همسر
خصوصیات افراد لجباز

احترام متقابل نیاز ضروری برای جلو گیری از لجبازی همسر

 همانطور که در بالا به آن اشاره کردیم رفتار ما با لجازی همسرمان باید به گونه ای باشد که او ما را کنار خود حس کند. یکی از راه های رسیدن به این مهم میتواند توجه به قدرت احترام و ارزش قائل شدن برای شخصیت طرف مقابل باشد.

 ما باید به نحوی با رفتار خود به همسرمان بیان کنیم که با تمام خوبی ها و بدی ها و تمام نقاط ضعف و قوتی که دارد او را از صمیم قلب پذیرفته ایم و برای کارهای اشتباه او یا برخی رفتارهایی که ما را در رابطه آزار میدهد او را سرزنش نمی کنیم.

همواره باید یک نکته مهم را نیز مد نظر داشته باشیم که وقتی قصد صحبت با همسر خود را داریم نقطه و زمان درست را برای صحبت کردن انتخاب کنیم. برای مثال وقتی همسر ما از سر کار به منزل بازگشته و خسته است فقط به دنبال مکانی آرام برای رفع خستگی است. بنابراین صحبت را به زمان مناسب تری موکول کنید. همچنین موقعیت مکانی که شما انتخاب میکنید نیز بسیار مهم است سعی کنید در یک محیط به دور از تنش و بر سر یک میز بنشینید و با همسر خود به عنوان یک فرد با ارزش و مهم شروع به صحبت کنید.

لجبازی را به عنوان رفتار و نه شخصیت در نظر بگیرید
شوهر لجباز و کینه ای

لجبازی را به عنوان رفتار و نه شخصیت در نظر بگیرید

وقتی که فرد به این مورد که ما او را از همه چیز بیشتر دوست داریم و او در صدر فهرست اولویت های ما میباشد همه چیز به طور معجزه آسایی تغییر خواهد کرد.

برای مثال وقتی که فرد مطمئن باشد که ما دلسوز او هستیم و با تمام وجود کنار او می مانیم تاثیر کلام ما بر روی مجاری توجه او بسیار متفاوت با زمانی است که فرد ما را دائما در حال پیدا کردن راهی برای تحقیرش تشخیص میدهد.

 لجبازی در واقع بازتاب بگو مگوهای زن و شوهر و ادامه بحث هایی است که در کلام به ظاهر تمام شده است ولی در حقیقت دعوا و بحث فقط میدان خود را تغییر داده اند و وارد مرحله تازه و متفاوتی میشوند و با لجبازی به صورت غیر مستقیم ادامه پیدا میکند.

نظر مخالف خود را به یک باره به همسرتان منتقل نکنید
درمان لجبازی همسر

نظر مخالف خود را به یک باره به همسرتان منتقل نکنید

حتما به یاد داشته باشید که یک فرد لجباز بسیار از این موضوع آزرده خاطر و حتی خشمگین میشود که کلیتت نظر و عقیده او زیر سوال برود.

بنابراین اگر ما نظر و عقیده مخالف خود را به یکباره و بدون مقدمه و برنامه ریزی در برابر او بروز دهیم به احتمال زیاد با جبهه سختی رو به رو خواهیم شد و رفتارهایی که دارای رگه هایی از لجبازی است را مشاهده خواهیم کرد.

بهترین راه این است که ما انتقادات خود را به بخش های کوچکتری تقسیم کنیم و با فاصله در بین مراحل صحبت های خود بگنجانیم و به فرد مقابل انتقال دهیم.

پیشنهاد میشود که در زمان انتقاد ابتدا تا مدتی صحبت خود را به تعریف و تمجید کردن از همسر خود در مورد ویژگی های مثبت و نقاط روشن او اختصاص بدهید. تعریف و تمجید مجاری توجه فرد را باز میکند و راحت تر حرف های شما را پذیرا خواهد بود. در این حالت لجبازی کاهش پیدا میکند.

وقتی احساس کردیم که تمام توجه فرد به حرف ها و بازگو کردن نقاط قوت او معطوف است وقت آن میرسد که در چند جمله کوتاه بخش کوچکی از موضوعی که بابت آن ناراحت و ناراضی هستید را بیان کنید. مثلا میتوانید با این جمله شروع کنید که: خیلی خوب است که همسر من انقدر ویژگی مثبت دارد ولی  موضوعی هم هست که گاهی مرا نگران میکند که میخواهم با تو در میان بگذارم.

در آخر به تمام زنان و مردانی که با یک فرد لجباز ازدواج کرده اند یا قصد ازدواج را دارند توصیه میشود که بسیار روی صبور بودن و کنترل هیجانات مثبت و منفی خود کار کنند و خود را از این نظر تقویت کنند.