چگونه جلوی شوهر زورگو رو بگیریم؟

اگرچه بعضی اشخاص در مکان های مختلف با کودکان زورگو یا به اصطلاح قلدر در ارتباط اند، اما قلدری می تواند بخشی از روابط بزرگسالان نیز باشد. آزار و اذیت می تواند در رابطه زناشویی رخ دهد، این رفتار زمانی ایجاد می شود که شوهر زورگو به دنبال کوچک شمردن، کنترل یا ترساندن همسرش است. یک شوهر زورگو می تواند حفظ یک رابطه عاشقانه را بسیار دشوار کند و باعث پریشانی شدید رابطه ی عاطفی شود. شوهر سلطه جو و کنترل کننده برای تسلط یافتن بر همسرشان از رفتارها و روش های مختلفی استفاده می کنند.

گاهی اوقات کنترل و زورگویی شوهر آنقدر پیچیده است که باعث می شود شخصی که تحت کنترل قرار گرفته باور کند همسرش زورگویی او را تحمل کرده و با او مانده است. این رفتار چه منجر به مشکلات و آزارهای احساسی و فیزیکی بیشتر شود یا نشود، وضعیت سالمی در رابطه زناشویی به حساب نمی آید!. برای اینکه با خصوصیات مرد زورگو و روش های برخورد با شوهر قدرت طلب آشنا شوید پیشنهاد می شود ادامه ی این مقاله را بخوانید.

خصوصیات همسر کنترل گر

شوهران سلطه جو همیشه از ابزارهای متفاوتی برای کنترل همسرشان استفاده می کنند.

افراد کنترل گر، نمی توانند از کنترل کردن همسر خود و کارهایی که او انجام می دهد، غافل باشند بنابراین، اگر همسرتان یک شخص کنترل گر است، به طور مثال ممکن است هر چند ساعت یک بار به شما زنگ بزند یا پیام هایی بفرستد تا بداند کجا هستید، با چه کسی هستید و چرا آنجا هستید.

در ادامه با برخی از خصوصیات زورگویی شوهر آشنا می شوید.

1- انتقاد کردن بیش از حد

انتقاد کردن شوهر زورگو آهسته آهسته شروع می شود حتی اگر آن یک موضوع کوچک باشد.

این انتقادها می تواند شامل طرز لباس پوشیدن شما، غذا خوردن و برخی رفتارهای دیگر شما باشد. ولی شما نباید بعضی از این انتقادها را بپذیرید، زیرا باعث می شود دوست داشتن شما برایش سخت تر شود.

2- عیب جویی در رابطه جنسی 

رفتارهای زورگویانه بیشتر اوقات راه خودشان را در اتاق خواب هم باز می کنند. این ویژگی باعث می شود که او از شما عیب و ایراد گرفته و شما احساس خوبی از ارتباط جنسی با شوهرتان پیدا نکنید.

3- بی توجهی به نظرات شما

مرد زورگو نسبت به پیشنهادها و نظراتتان بی تفاوت است و یا آن ها را خیلی زود فراموش می کند. همینطور هیچوقت اجازه نمی‌دهد درمورد رفتارهای او نظر و احساستان را ابراز کنید. این رفتار را می توان بی احترامی شوهر به زن تلقی کرد.

4- زیر سوال بردن اهدافتان

این مورد را با یک مثال توضیح می دهیم :

شاید شما همیشه در رویاهایتان دوست داشتید تجارتی برای خودتان راه اندازی کنید، اما شوهرتان ایده‌های شما را احمقانه می‌داند و باعث شده است اعتماد به ‌نفستان را از دست بدهید.

یک همسر سلطه‌گر با کاشتن بذر تردید درمورد استعدادها و توانایی‌هایتان، همیشه از شما بعنوان سلاحی علیه خودتان استفاده می‌کند.

5- حسادت کردن

این رفتار در ابتدا شاید برایتان خوشایند باشد اما، همسری که از ارتباط شما با دیگران شک می کند و شما را بخاطر روابط سالمی که با دیگران دارید متهم می‌کند، می تواند از این رفتار برای کنترل شما در رابطه هم استفاده می‌کند.

6- شرطی کردن روابط

شرطی کردن احساسات، محبت،توجه و … یکی دیگر از خصوصیات شوهران زورگو است.

به عنوان مثال ( اگر این لباس را بپوشی بیشتر به نظر من جذاب میشوی)، می تواند این پیام را برساند که شما، در این لحظه، به اندازه کافی خوب نیستید. این رفتار بسیاری از افراد سلطه گر در روابط کنترل‌کننده است.

7- جدا کردن شما از آشناهایتان

این ویژگی اولین قدم برای کنترل کردن شما از طرف یک شوهر زورگو است. به این صورت که ممکن است بگوید از ارتباط شما با دوستانتان خوشش نمی آید.

او می خواهد با این رفتار شبکه حمایتی شما را از بین ببرد تا احتمال اینکه بتوانید مقابل او بایستید کمتر شود.

8- بدهکار کردن شما

او با رمانتیک بازی و نزدیک تر شدنتان به هم، خیلی از ژست ها، هدایای گران قیمت، انتظار تعهد زودهنگام، بردن شما به رستوران های لوکس و…  سعی بر این دارد تا شما را کنترل کند.

همه این کارها را می کند که شما معذب شوید که در مقابل کاری برای او انجام دهید و فرار کردن از آن رابطه را از نظر احساسی و منطقی برایتان سخت تر می کند.

چگونگی برخورد با شوهر زورگو ؟

مردان موجوادات قدرت طلب و سلطه جویی هستند که این ویژگی را در طول زندگی زناشویی هم برای خود حفظ می کنند.

پافشاری مردان بر قدرت طلبی گاهی موجب آزار همسرانشان می شود و گاهی تا آنجا در قدرت طلبی پیش می روند که زمینه ساز اختلافی بزرگ در زندگیشان می شوند.

رفتار با شوهر زورگو کمی دشوار می باشد. اما نگران نباشید ما در این مقاله روش برخورد با شوهر زورگو را مطرح کرده ایم تا بتوانید از پس یک شوهر زورگو بربیایید.

جر و بحث و دعوا را کنار بگذارید

دعوای بین زن و شوهر در زندگی زناشویی یک امر کاملا طبیعی است اما قبول کنید که ازدواج نوعی شراکت است و هیچ یک نباید در زندگی مشترک مورد سوء استفاده جسمی یا عاطفی قرار بگیرید.

در برخورد با شوهر زورگو، سعی کنید به جای داد زدن، با خونسردی و آرامش با او صحبت کنید و نظرتان را محترمانه با او در میان بگذارید.

به خاطر داشته باشید که هر فردی حق دارد نظر خاص خودش را داشته باشد و آن را اعلام کند.

قاطعانه رفتار کنید

رفتار شوهر سلطه جویتان را نادیده نگیرید. زمانی که از رفتار ناپسند همسرتان چشم پوشی کنید، او فکر می‌کند که مشکلی با زورگویی‌هایش ندارید و آزارها و شکنجه‌هایش بیشتر می‌شود.

به همسرتان بفهمانید که به هیچ وجه از رفتار زشت و قلدرانه وی راضی نیستید و دوست ندارید که برایتان رئیس بازی دربیاورد.

رابطه زناشویی تان را بهبود ببخشید

بجای تنفر از شوهر و راه اندازی بحث و جدال های طولانی سعی کنید مشکلتان را حل کنید.

بهتر است قبل از آن که زندگی‌تان از هم بپاشد، رابطه‌تان را ترمیم کنید. درباره مشکلات زندگی‌تان با هم حرف بزنید و روش‌هایی را برای نزدیکتر شدن به هم پیدا کنید.

برای این کار می توانید از مشاوره خانواده و دوست و آشنا کمک بگیرید.

از قدرت طلبی شوهرتان بهره بگیرید

دیگر روش برخورد با شوهر زورگو این است که از قدرت شوهرتان برای تحت تاثیر قرار دادن او بهره بگیرید.

از آنجایی که شوهران قدرت طلب عملکرد برایشان مهم می باشد، برای رسیدن به اهداف خود به این چالش‌های جدید واکنش نشان می‌دهند. بنابراین همسر زورگو از درخواست کمکی که از او می‌کنید، استقبال می‌کند.

با تایید و توافق روی شوهرتان تاثیر مثبت بگذارید

با بحث‌ها و نظرات شوهر زورگو و مستبدتان موافقت کنید، اما اجازه ندهید که او شما را کنترل کند.

در مقابل زورگویی های شوهرتان جبهه نگیرید

یک اشتباه  اولیه در برابر شوهر زورگو این است که در زندگی مشترک بازی قدرت به راه اندازید و شما هم مانند او بخواهید زورگویی و سلطه جویی یا لجبازی را در پیش بگیرید.

یا اینکه برعکس، در مقابل زورگویی او همیشه کوتاه بیایید و مظلوم و مطیع فرمان او باشید.

همسرتان را سرزنش نکنید

از شوهرتان انتقاد نکنید. او را تشویق کنید تا رفتارهای دیگری برای خوشحال کردن شما انجام بدهد. با در آغوش کشیدن، نوازش و تحسین همسرتان بر رفتارهای او تاثیر مثبت بگذارید.

همسرتان را درک کنید

بهتر است در ابتدا آرامش خود را حفظ کنید. از تلافی کردن و رنجاندن همسرتان حذر کنید. با شوهرتان مهربان باشید و صادقانه با او رفتار کنید.

سوالات متداول 

علت زورگویی مردان چیست ؟

آن ها از این رفتار خوشحال نیستند. رفتار بیشتر آن ها به احتمال زیاد بخاطر شرایطی نه چندان ایده آل همچون طلاق پدر و مادر ، اعتیاد خانواده ,آسیب های روحی وغیره به وجود می آید.

چگونه شوهر زورگو را  کنترل کنم ؟

باید به فکر تغییر باشید و بهترین راهنمای شما برای رسیدن به نتیجه ی مثبت در این زمینه و تغییر مشورت با فردی متخصص و کارشناس مثل یک روانشناس و مشاور قابل اعتماد است.

آیا ازدواج با مردان زورگو کار درستی است ؟

ازدواج کردن و داشتن رابطه با زنان و مردان سلطه جو برخی اوقات نتیجه خوبی ندارد یا برعکس گاهی می‌تواند موفقیت آمیز باشد و به شرطی که شما نیز از موضع ضعف و ناتوانی برخورد نکنید و خودتان را فراموش نکنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره تلفنی - تماس با تلفن ثابت - بدون صفر

09353000102 (سراسری)

09353000102 (تهران)