اعتیاد به سکس

اعتیاد به رابطه جنسی | علائم | تشخیص | درمان

اعتیاد به رابطه جنسی می تواند به طیف وسیعی از رفتارها اشاره کند که بیش از حد انجام می شود و به طور منفی بر زندگی فرد تأثیر می گذارد. در راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی هنوز اعتیاد به سکس به عنوان یک بیماری قابل تشخیص ذکر نشده است، اما تحقیقات نشان می دهد که شیوع رفتارهای جنسی نامطلوب با اعتیاد به مواد “شیمیایی” مشابه است. در این مقاله ابتدا به تعریف  این مفهوم می پردازیم و سپس به تشخیص، درمان و شباهت های های آن به مواد مخدر می پردازیم.

آیا اعتیاد به پورن همان اعتیاد به رابطه جنسی است؟

این دو یکسان نیستند. اعتیاد به پورن نوعی اعتیاد به رابطه جنسی تلقی می شود و می تواند متفاوت از سایر اشکال اعتیاد به رابطه جنسی خود را نشان دهد. با این حال، اعتیاد به پورنو می تواند منجر به پریشانی و عواقب جدی در بسیاری از جنبه های زندگی شود.

اعتیاد جنسی می تواند به اشکال مختلفی باشد، از جمله اعتیاد به:

 • پورنوگرافی
 • تن فروشی
 • استمنا یا خود ارضایی
 • رفتار سادیستی یا مازوخیستی
 • خیال پردازی جنسی شدید و دائمی
 • سایر رفتار های جنسی افراطی

البته برخلاف تصور بسیاری علاقه به رابطه جنسی دهانی و رابطه جنسی مقعدی جزو اختلالات محسوب نمی شوند.

علائم اعتیاد به سکس چیست؟

چندین نشانه می تواند نشان دهد که آیا فردی به رابطه جنسی معتاد است یا خیر. این نشانه ها می توانند احساسی یا جسمی باشند. علاوه بر این، دانستن اثرات ناتوان کننده اعتیاد جنسی مهم است.

علائم عاطفی

اگر شما یا کسی که دوستش دارید از اعتیاد به رابطه جنسی رنج می برید، ممکن است رابطه جنسی سالمی نداشته باشید. اگر شوهرتان این مشکل را دارد، ممکن است احساس بیگانگی، انزوا، افسردگی، عصبانیت و یا تحقیر شدن داشته باشد و نیاز به درمان داشته باشید. اگر به سکس اعتیاد داشته باشید، ممکن است به راحتی به افراد مختلف از نظر جنسی یا عاطفی، صرف نظر از اینکه شناخت کافی از آنها دارید یا نه، وابسته شوید. از آنجا که اکثر معتادان به رابطه جنسی ترس تنها شدن دارند، ممکن است از یک رابطه به رابطه دیگر بپرند.

علائم عاطفی موثر در اعتیاد به سکس
شرایط عاطفی موثر در اعتیاد به سکس

علائم جسمی

اعتیاد به رابطه جنسی می تواند عوارض جسمی زیادی ایجاد کند. متداول ترین علائم شخص معتاد به رابطه جنسی احساس بی حرکتی و کرختی به دلیل وسواس های جنسی یا عاطفی است.

اثرات اعتیاد به رابطه جنسی

اثرات اعتیاد به رابطه جنسی می تواند شدید باشد. بارداری یک عارضه جانبی رایج است که می تواند به دلیل رفتار پرخطر رخ دهد. در یک نظرسنجی، تقریباً 70٪ از زنان دارای اعتیاد به رابطه جنسی گزارش کرده اند که در نتیجه اعتیاد خود حداقل یک بارداری ناخواسته تجربه کرده اند. علاوه بر این، تأثیرات منفی زیر را در زمینه های مختلف زندگی می توان در نظر گرفت:

 • کاهش روابط شخصی، تعاملات اجتماعی و خانوادگی
 • کاهش تمرکز و بهره وری در محل کار
 • عواقب جسمی مانند اختلال عملکرد جنسی یا بیماریهای مقاربتی
 • بالا بردن امکان خیانت در زندگی مشترک

این مشکلات می توانند تأثیرات عمیق روانشناختی داشته باشند، مانند ایجاد احساس شرم، عدم کفایت و حتی می تواند زمینه ساز شروع مشکلات زیر برای فرد شود:

 • اضطراب
 • افسردگی
 • سوء مصرف مواد
 • مشکلات مربوط به کنترل هیجان
 • علائم وسواسی اجباری

آیا من معتاد به رابطه جنسی هستم؟

برای ارزیابی صحیح اعتیاد به سکس بهتر است با یک متخصص بهداشت مشورت کنید، با این حال علائم زیر می توانند نشانه هایی برای وجود این بیماری در شما باشند:

 • نسبت به نحوه رفتار جنسی خود احساس ناتوانی می کنید
 • انتخاب های جنسی شما زندگی شما را غیرقابل کنترل می کند
 • شما نسبت به تحریکات جنسی خود احساس شرم، خجالت و یا حتی تنفر می کنید
 • شما به خود قول می دهید که تغییر کنید، اما نمی توانید به این قول ها عمل کنید
تشخیص اعتیاد به سکس
تشخیص اعتیاد به سکس

چه عواملی باعث اعتیاد به رابطه جنسی می شود؟

اعتیاد جنسی، مانند اعتیاد به پورنو، می تواند دلایل مختلفی داشته باشد که تمام جنبه های زندگی فرد را در بر می گیرد. این موارد شامل:

عوامل بیولوژیکی

 • ژن ها

ممکن است شما یک استعداد ژنتیکی به بی نظمی هیجانی داشته باشید. همچنین ممکن است سایر مشکلات روانی مانند افسردگی و اضطراب شما را به سمت اعتیاد به سکس کشانده باش.

 • هورمون ها

همانطور که انتظار می رود، سطح بالاتری از هورمون های جنسی مانند تستوسترون یا استروژن می تواند روی میل جنسی تأثیر بگذارد. اگر تمایل به رفتار هیجانی دارید و سطح بالایی از هورمون های جنسی در بدن شما ترشح شود، احتمال دارد تحرکات جنسی بیشتری نیز داشته باشید.

عوامل خارجی و بیماری های روانی

عوامل محیطی در کودکی، از جمله حوادث ناگوار مانند تجاوز یا قرار گرفتن در معرض محتوای پورنو، می توانند باعث شکل گیری رفتارهای پرخطر جنسی در افراد شوند. علاوه بر آن مواردی مانند اضطراب، افسردگی، اختلالات شخصیتی و عدم کنترل بر غریزه ممکن است مواردی باشند که فرد در کنار اعتیاد به سکس  با آنها دست و پنجه نرم می کند. این اختلالات جانبی باعث میشوند که فرد برای اعتیاد به رابطه جنسی مستعد تر شود. کسانی که مبتلا به اختلال دو قطبی هستند یا تمایل به حالت های “شیدایی” دارند، شانس بیشتری از سایر افراد برای ابتلا به این اختلال دارند.

عوامل اجتماعی

 • طرد شدن از جامعه

پس زده شدن در روابط و محافل اجتماعی می تواند منجر به انتخاب راه های ناسالم دیگر برای یافتن رضایت جنسی شود. انزوای اجتماعی نه تنها احتمال جستجوی راههای نامناسب ارضای میل جنسی را افزایش می دهد، بلکه منجر به انبوهی از مشکلات دیگر مانند افسردگی و بیماری های جسمی می شود که می تواند در اعتیاد به رابطه جنسی یا رفتارهای ناسالم جنسی نقش داشته باشند.

طرد شدن از جامعه عامل اعتیاد به سکس
طرد شدن از جامعه عامل اعتیاد به سکس
 • الگو برداری از جامعه

تماشای دیگران در حال انجام یک رفتار یا الگوسازی یکی از روشهای یادگیری چیزهای جدید است. بنابراین داشتن یک دوست یا گروهی از دوستان که بیش از حد مشغول فعالیت های جنسی یا مشاهده پورنو هستند، می تواند شما را به روشی بسیار ظریف، اما در عین حال قدرتمند تحت تأثیر قرار دهد.

شباهت های اعتیاد به مواد مخدر و اعتیاد به رابطه جنسی

هر دو تأثیرات مشابهی بر روی مغز دارند. هر دو در درجه اول از طریق انتقال دهنده عصبی به نام دوپامین بر سیستم پاداش دهی مغز تأثیر می گذارند. وقتی شخصی نیاز یا آرزویی را که برای بقا یا تولید مثل حیاتی است برآورده کند، دوپامین ترشح می شود و باعث می شود فرد لذت یا سرخوشی را تجربه کند که انتظار پاداش را تقویت می کند و میل به انجام رفتارهای جنسی را افزایش می دهد.

اعتیاد به مواد مخدر باعث ترشح دوپامین و تقلید از رفتارهای لازم برای زنده ماندن می شود و باعث می شود فرد به طور فزاینده ای به داروهای ترشح کننده دوپامین اعتماد کند. اعتیاد به رابطه جنسی به روشی مشابه عمل می کند. هر بار که یک معتاد جنسی در رفتارهای جنسی شرکت می کند، با هجوم این هورمون روبرو می شود و انگیزه ای قدرتمند برای انجام دوباره این رفتار ایجاد می کند. این همان چیزی است که ترک اعتیاد را برای معتادان بسیار دشوار می کند.

درمان اعتیاد به سکس

اعتیاد به سکس قابل درمان است. شما معمولاً باید با یک متخصص بهداشت و روان مانند روانشناس یا مددکار اجتماعی مجاز صحبت کنید. آنها به شما کمک می کنند برخی از عوامل اساسی که باعث حفظ این اعتیاد می شوند را برطرف کنید و به شما یاد می دهند که با افکار، احساسات و رفتارهای خود به روشی سالم کنار بیایید و دوباره یک رابطه جنسی خوب و سالم داشته باشید. برخی از گزینه های درمانی عبارتند از:

درمان اعتیاد به سکس
درمان اعتیاد به سکس

کمک گرفتن از مشاوره جنسی

جلسات 30-60 دقیقه ای  مشاوره جنسی که با یک متخصص بهداشت روان و با تمرکز بر رفتارهای اجباری جنسی و هرگونه اختلال همزمان میتواند به شما کمک شایانی در درمان اعتیاد به سکس بکند.

درمان به روش شناختی- رفتاری

رفتارها، احساسات و افکار ما همه به هم مرتبط هستند. در روش شناختی – رفتاری بر همین مبنا برای تغییر کلی افکار منفی به افکار مثبت گفتگو می کنند. این روش باید حتما به کمک یک روانشناس مجرب انجام شود.

گروه درمانی

گروه درمانی با هدایت درمانگران واجد شرایط طراحی شده است تا رفتارهای مثبت و اجتماعی را جایگزین رفتارهای منفی و مضر کند و به معتاد اطمینان می دهد که در تجربیات خود تنها نیست. در این روش عده ای از افراد که با اعتیاد به سکس درگیر هستند با یکدیگر بصورت گروهی تحت درمان قرار میگیرند.

زوج درمانی و مشاوره ازدواج

استفاده از زوج درمانی می تواند برای معتاد جنسی و شریک زندگی او بسیار مفید باشد. زوج درمانی می تواند به بهبود مهارت های ارتباطی، اعتماد و عملکرد جنسی سالم بین دونفر کمک کند.

بستری کردن بیمار

برخی از مراکز بستری وجود دارد که برای درمان اعتیاد به سکس و پورنو طراحی شده اند. بیمار برای مدت زمان مشخصی در مرکز بهبودی اقامت دارد تا بتواند بدون حواس پرتی و وسوسه های زندگی روزمره بر روند بهبودی تمرکز کند.

دارو درمانی

در حال حاضر هیچ داروی مورد تایید سازمان غذا و داروی آمریکا برای درمان اعتیاد به رابطه جنسی وجود ندارد. اگرچه برخی تحقیقات انجام شده است، اما به دلیل فقدان آزمایشات کافی، نمی توان توصیه های قطعی ارائه داد. اما به طور کلی اختلالات جنسی اغلب با بیماری هایی مانند اضطراب و افسردگی اتفاق می افتد و با داروهایی مانند ضد افسردگی قابل درمان است. البته این دارو ها می توانند بسیار خطرناک باشند و باید حتما توسط پزشک تجویز شوند. علاوه بر این، داروهای ضد آندروژنیک می توانند با کاهش سطح هورمون های مردانه در بدن، ولع جنسی را کاهش دهند اما اثر این داروها موقتی است و با قطع، سطح هورمون به حالت طبیعی برمی گردد و همچنین عوارض خاص خود را دارند.

 

سوالات متداول

آیا اعتیاد به سکس قابل درمان است؟

این اختلال نیز همانند سایر اختلالات ذهنی قابل درمان است. ولی نکته مهم این است که حتما روند درمانی زیر نظر یک فرد متخصص باشد.

عوامل ژنتیکی چقدر در اعتیاد به رابطه جنسی موثر هستند؟

هورمون ها و ساختار ژنتیکی یک شخص میتواند عامل بسیار تعیین کننده ای در میزان فعالیت جنسی یک شخص باشد.

آیا اعتیاد به رابطه جنسی با اعتیاد به مواد مخدر شباهت دارد؟

هر دوی این موارد به دلیل اینکه باعث ترشح یک نوع هورمون در بدن میشوند از شباهت بسیار بالایی با یکدیگر برخوردار هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره تلفنی - تماس با تلفن ثابت - بدون صفر

09353000102 (سراسری)

09353000102 (تهران)