ازدواج دوم

برای ازدواج مجدد موفق چه زمان و شرایطی باید مهیا باشد؟

ازدواج دوم

یکی از رایج ترین مشکلات بعد از بهم خوردن نامزدی و طلاق و یا از دست دادن همسر اول، تصمیم گیری برای ازدواج مجدد است. معمولا افرادی که از همسر خود جدا می‌شوند، به خاطر ترس از شکست دوباره، اعتماد به نفس لازم برای ازدواج دوم و انتخاب همسر را ندارند.

بسیاری از افراد بعد از طلاق، تنها کم و کاستی های طرف مقابلشان را می‌بینند و کمتر به نقاط ضعف خود و اشتباهاتی که در انتخاب و یافتن همسر خوب مرتکب شده اند، توجه می‌کنند. در واقع نقش قربانی را به خود می‌گیرند. بنابراین، احتمال اینکه در انتخاب همسر برای ازدواج دوم دوباره دچار اشتباه شوند، زیاد است. ما در این مقاله به جنبه های مختلف ازدواج دوم می پردازیم.

زمان مناسب برای ازدواج مجدد

زمان مناسب ازدواج مجدد برای کسی که از همسرش جدا شده است، برای زنان از لحاظ شرعی بعد از تمام شدن عده است اما از لحاظ روانشناسی شرط این است که قبل از طلاق رسمی و قانونی، زن و مرد از لحاظ عاطفی مدت زیادی از یکدیگر جدا شده باشند.

بنابراین، بهترین زمان برای ازدواج مجدد بعد از طلاق، 6 ماه تا یک سال است تا در این مدت فرد توانایی ورود به فاز جدیدی از زندگی را داشته باشد و دیگر درگیر مسائل ازدواج اول نباشد. همچنین برای کسی که همسرش فوت کرده است، زمان مناسب ازدواج مجدد بعد از فوت همسر حدود 6 ماه تا یک سال است تا فرد فرصت مناسبی برای کنار آمدن با فقدان همسرش را داشته باشد و از لحاظ روحی خود را برای شروع یک زندگی جدید آماده کند.

مشکلات ازدواج دوم چیست؟
ازدواج دوم

ازدواج مجدد با کسی که بچه دارد

ازدواج مجدد با داشتن فرزند، از حساسیت بیشتری برخوردار است. معمولا فرزندان مخصوصا فرزندانی که نوجوان هستند، نسبت به ازدواج دوم پدر و یا مادر خود واکنش منفی نشان می‌دهند. اما نحوه برخورد فرزندان تا میزان زیادی به نحوه برخورد ناپدری و یا نامادری شان بستگی دارد. به طور طبیعی اگر کسی همسر خود را از صمیم قلب دوست داشته باشد، رفتار خوب و دلسوزانه ای با فرزندان همسرش که حاصل ازدواج اول اوست، دارد. حتی گاهی اوقات، فرد با مشاهده بی مهری و بی توجهی بی دلیل همسرش نسبت به فرزندانش نسبت به رابطه زناشویی خود دلسرد می‌شود.

بنابراین پدران و مادران باید بدانند ازدواج مجدد بعد از طلاق با داشتن فرزند به دلیل اینکه فرزندان شرایط سخت تری را می‌گذرانند و کمتر حاضر به پذیرفتن عضو جدیدی در خانواده هستند، از اهمیت بیشتری برخوردار است. بهتر است قبل از ازدواج به یک مشاوره ازدواج مراجعه کنند.

مشکلات مردان برای ازدواج دوم

1. شک به داشتن علاقه

یکی از مشکلات ازدواج مجدد برای مردان این است که اگر بعد از فوت همسرش تصمیم به ازدواج مجدد بگیرد، متهم به بی وفایی و بی مهری  و عدم علاقه به همسر اولش می‌شود.

2. اتهام به خیانت

اگر مردی خیلی زود پس از جدایی از همسرش، تصمیم به ازدواج مجدد پس از طلاق بگیرد، این شائبه پیش می‌آید که مرد قبل از طلاق و جدایی به فکر ازدواج با همسر فعلی اش بوده است و متهم به خیانت می‌شود.

3. رضایت فرزند

اگر مرد فرزند داشته باشد، رضایت فرزند برای ازدواج دوم شرط است. این موضوع در فرزندان دختر که ممکن است بیشتر وقت خود را در خانه بگذرانند اهمیت بیشتری دارد

4. پرداخت مهریه

بسیاری از مردان پس از جدایی از همسرشان، تا سال ها باید مهریه همسر قبلی شان و یا نفقه فرزندانشان که با مادرشان زندگی می‌کنند را بپردازند. بنابراین، مشکلات اقتصادی برایشان ایجاد می‌شود و در نهایت مجبور به ازدواج در سن بالا می‌شوند.

ازدواج مجدد چه مشکلاتی برای مردان و زنان ایجاد خواهد کرد؟
ازدواج دوم مردان متاهل | دلایل و پیامدهای زندگی چند همسری

مشکلات زنان برای ازدواج دوم

1. شک به داشتن علاقه

اگر زنی بعد از فوت همسرش تصمیم به ازدواج دوم بگیرد و زمان زیادی هم از فوت همسرش گذشته باشد، باز هم به بی وفایی نسبت به همسرش متهم می‌شود.

2. مقابله با خانواده همسر اول

ممکن است خانواده‌ همسر فوت شده نپذیرند که نوه هایشان با ناپدری زندگی کنند، مخصوصا اگر فرزند آنها دختر باشد.

3. مشکلات فرزندان

در بعضی مواقع، پذیرش زندگی با ناپدری برای فرزندان کار سختی است و نیاز به زمان دارد.

4. دید جامعه

در یک قانون نانوشته فرهنگی، ازدواج مجدد بعد از طلاق برای زن کمتر در جامعه مورد پذیرش است و ممکن است آن را حمل بر تنوع طلبی زن بدانند.

5. حضانت فرزندان

در بسیاری از موارد بعد از ازدواج مجدد، حضانت فرزندان از زن گرفته می‌شود. و این موضوع برای یک مادر می تواند بسیار سنگین و غیر قابل پذیرش باشد

ازدواج مجدد و قوانین آن و شرایط ازدواج مجدد بعد از طلاق چیست
پیش از تصمیم به ازدواج مجدد باید به چه مسائلی توجه کنیم

چند نکته برای داشتن ازدواج دوم موفق بعد از طلاق

اشتباهات زندگی اول خود را پیدا کنید و در ازدواج دوم از آنها بپرهیزید:

یکی از مهم ترین و بزرگترین اشتباهات هر فرد بعد از طلاق این است که اشتباهات و کم و کاستی های خود در ازدواج اول را نادیده می‌گیرد. همه تقصیرات را به گردن همسر سابقش می اندازد. به همین دلیل در انتخاب همسر دوم دوباره دچار اشتباه می‌شود. بنابراین برای موفقیت در ازدواج دوم لازم است که تمامی رفتارها و برخوردهایتان را وارسی کنید و نقاط ضعف خود را جبران کنید. شاید دلیل طلاق از همسر سابقتان رفتارهای اشتباه شما و یا انتخاب اشتباه شما باشد. پس آنها را شناسایی کرده و از انجام دوباره همان خطاها اجتناب کنید.

تکلیف زندگی قبلی تان را مشخص کنید:

این مورد زمانی اهمیت بیشتری پیدا می‌کند که شما با همسر سابقتان دارای فرزند مشترک باشید. آنگاه لازم است که قبل از هرگونه تصمیمی برای ازدواج مجدد تکلیف خود با زندگی قبلی و فرزند مشترکتان را مشخص کنید و سپس تصمیم به ازدواج بگیرید.

فاصله سنی را رعایت کنید:

در بعضی از موارد که البته بیشتر در خانم ها دیده می‌شود این است که بعد از طلاق تنها برای فرار از برخی از واکنش های منفی جامعه نسبت به زنان بیوه و یا به دلیل مشکلات اقتصادی تصمیم به ازدواج دوم می‌گیرند. حتی حاضرند برای رفع نیازهای خود، تن به ازدواج با مرد سن بالا بدهند. همین انتخاب کورکورانه می‌تواند باعث شکست در ازدواج دوم نیز بشود. پس لطفا قبل از هر تصمیمی حتما با یک مشاوره ازدواج صحبت کنید و از او کمک بگیرید.

ازدواج مجدد و قوانین آن و شرایط ازدواج مجدد بعد از طلاق چیست
موفقیت در ازدواج دوم

همسر مناسب خودتان را پیدا کنید:

آمارها نشان می‌دهد، یکی از مهم ترین دلایل طلاق، انتخاب نادرست است. گاهی اوقات افراد به دلیل برخی از هیجانات لحظه ای مانند توجه به مال و یا ظاهر طرف مقابل بدون هیچ گونه شناختی از یکدیگر تصمیم به ازدواج می‌گیرند و بعد از مدتی با مشاهده اولین اختلافات تصمیم به جدایی می‌گیرند. بنابراین در ازدواج دوم خود از این اشتباهات دوری کرده و با خانواده خود مشورت کنید و از نقش خانواده در ازدواج غافل نشوید.

به تفاوت ها توجه داشته باشید:

شما برای داشتن یک تصمیم درست برای ازدواج دوم باید تناسب خانوادگی را در ابعاد مختلف مالی، فرهنگی، مذهبی، تحصیلات و … را بسنجید. صرف داشتن یک ازدواج ناموفق، معیارهای خود را زیر پا نگذارید و به اولین خواستگار جواب مثبت ندهید. برای خودتان حق انتخاب قائل شده و به خودتان احترام بگذارید تا موفقیت در ازدواج دوم برای شما حاصل شود.

سخن اخر

موفقیت در ازدواج دوم به جنسیت هیچ ربطی ندارد و زن و یا مرد بودن پارامترهای تعیین کننده ای برای یک ازدواج دوم موفق نیست. در واقع در چنین شرایطی افرادی موفق می‌شوند که صبوری به خرج داده و با آرامش مسیر آشنایی با فرد جدید را در پی می‌گیرند. تجربه نشان می‌دهد هرچقدر افراد هیجانی و سرعتی تصمیم بگیرند، احتمال شکست در ازدواج دوم بیشتر است. بنابراین بهتر است قبل از تصمیم به ازدواج مجدد حتما به یک مشاوره مراجعه کرده و با او مشورت کنید.

سوالات متداول

میزان رضایت زنان از ازدواج دوم چقدر است؟

براساس تحقیقات انجام شده، زنانی که به هر دلیلی از همسرشان طلاق گرفته اند و ازدواج مجدد داشته اند، در زندگی دوم خود حدود 40 درصد رضایت دارند.

در طلاق چه کسی آسیب بیشتری می بیند؟

طلاق یک آسیب بزرگ برای هم زنان و هم مردان و فرزندان آنها محسوب می‌شود اما در این میان دو قشر بزرگ زنان و کودکان آسیب بیشتری را می پذیرند.

برای ازدواج دوباره با همسر سابق بعد از طلاق چه نکاتی را باید رعایت کنیم؟

شما باید اول از همه شرایط روحی خودتان را بالا ببرید و در مورد رفتارهای اشتباه خودتان در زندگی زناشویی بیندیشید. سپس حتما با یک مشاوره خانواده در مورد این تصمیم مشورت کنید و پس از گذراندن جلسات مشاوره تصمیم نهایی خود را بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره تلفنی - تماس با تلفن ثابت - بدون صفر

09353000102 (سراسری)

09353000102 (تهران)