برخورد با خانواده همسر در ازدواج

نقش خانواده همسر در ازدواج چه اهمیتی دارد؟

خانواده همسر شما یکی از مهم ترین ارکان زندگی اوست، در نتیجه بعد از ازدواج، یکی از ارکان مهم زندگی شما هم خواهد شد. نقش خانواده همسر در ازدواج شما و همسرتان بسیار اساسی خواهد بود. هیچ کس هم تا به حال نگفته است که برقراری ارتباط با خانواده همسر کار آسانی است، اما همگی می دانیم که کاری شدنی است و برای برقراری نظم و آرامش در خانواده خود به آن نیاز دارید و ارزش تلاش کردن را هم دارد. باید بدانید که خانواده نامناسب همسر و یا تفاوت فاحش در سطح فرهنگی و اجتماعی دو خانواده به راحتی می تواند موجب فروپاشی ازدواج شود، درنتیجه نباید از اهمیت خانواده همسر در ازدواج غافل شوید و اهمیت خانواده در انتخاب همسر را نادیده بگیرید.

راهکارهایی برای ارتباط بهتر با خانواده همسر

ما در این مقاله به ارائه راهکارهایی برای ساده کردن ارتباط با خانواده همسر می پردازیم. با ما همراه باشید.

با همسرتان تیم باشید!

همانطور که توضیح دادیم نقش خانواده همسر در ازدواج آنقدر حیاتی است که شما هر طور که شده باید به یادگیری نحوه برقراری ارتباط درست با آنها بپردازید. نکته کلیدی این است که شما و همسرتان باید در این رابطه و مشکلات سر راهتان با یکدیگر صحبت کنید و یادآور این موضوع شوید که شما در تمام طول این مسیر کنار یکدیگرید. راز داشتن یک خانواده شاد این است که اعضای آن همانند یک تیم عمل کنند.

هیچگاه همسر خود را در موقعیتی که مجبور به انتخاب بین شما و خانواده خود باشد قرار ندهید. اگر این کار را کنید شما عملا به روابط عاطفی محکمی که همسرتان قبل از ازدواج داشت بی توجه بوده اید و چشمهای خود را روی آنها بسته اید. به جای اینکار سعی کنید روابط همسرتان با خانواده اش را درک کنید و حتی الامکان او را در این مورد یاری کنید.

حد و حدود تعیین کنید

با توجه به اهمیت خانواده همسر در ازدواج شما، سعی کنید با همسر خود در مورد همه موضوعاتی که در ذهن خود به آنها اهمیت می دهید صحبت کنید و به بررسی این بپردازید که چه موضوعاتی برای شما و خانواده تان اهمیت دارد و چه چیزهایی خیر. همانطور که زمانی که فرزندتان بستنی می خواهد به او می گویید اگر که غذایش را به خوبی بخورد برای او بستنی می خرید و حد و حدودی برای او تعیین می کنید در روابط خانوادگی خود هم حد و حدودی مثل قرض ندادن پول به خویشاوندان و یا نداشتن رفت و آمد های خانوادگی بیش از اندازه برای خود و همسرتان تعیین کنید.

اگر که موضوعی در رابطه با ارتباط با خانواده همسرتان اذیتتان می کند حتما آن را با همسر خود در میان بگذارید و منطقی به بررسی آن بپردازید. کمی از خود انعطاف به خرج دهید و به نتیجه معقولی در کنار همسرتان برسید.

روی حد و حدودی که تعیین کردید پافشاری کنید

صداقت در برخورد با خانواده همسر
صداقت و برخورد با خانواده همسر

داشتن صداقت در زندگی زناشویی بسیار مهم است، بدون اینکه مثل یک کودک روی موضوع خاصی لجبازی کنید، سعی کنید روی یکسری مسائلی که از قبل با همسرتان مطرح کرده اید پافشاری کنید. به عنوان مثال اگر که از مهمان سرزده متنفرید، به کمک همسرتان به خانواده وی بگویید که هر موقع که خواستند به خانه شما بیایند قبل از آن با شما تماس بگیرند.

از ارتباط غیرمستقیم پرهیز کنید

نظر خانواده همسر در مورد ازدواج شما به راحتی می تواند روی رابطه شما تاثیر بگذارد پس تا حد امکان از برقراری ارتباط با یکی از افراد خانواده همسرتان از طریق وی دوری کنید و نگذارید به هیچ عنوان سوء تفاهمی بین شما و دیگر افراد خانواده همسرتان پیش آید. به عنوان مثال اگر خواهر همسرتان رفتاری داشته است که موجب آزردگی شما شده است جای این که از همسر خود بخواهید که این موضوع را به اطلاع او برساند، خودتان مستقیما و رودررو با او صحبت کنید.

بهتر است اگر موضوعی آزارتان داده است سریعا آن را مطرح کنید. در خیلی از این موارد این موضوعات سوءتفاهمی بیش نیستند.

با خود روراست باشید

درست است که نقش والدین همسر در ازدواج شما انکار ناپذیر است و نظر آنها در مورد ازدواج شما روی زندگی شما بسیار تاثیرگذار است اما سعی در تغییر دادن خصوصیات خود صرفا به خاطر خانواده همسرتان نکنید. اینکار بیشتر از اینکه به بهبودی روابطتان کمک کند، برقراری رابطه را سختتر می کند. چرا که شما کم کم از خود واقعیتان دور می شود، دیگر خود را نمی شناسید و راحتی و آرامش درونی خود را از دست می دهید.

با واقعیت روبرو شوید

آرامش در برخورد با خانواده همسر
برخورد آرام و منطقی با خانواده همسر

همه پدربزرگ ها عاشق قدم زدن با نوه هایشان نیستند و همه مادربزرگ ها هم عاشق کیک پختن با آنها نیستند. با واقعیت روبرو شوید و سعی در سازگار ساختن خود با آن کنید. تمام چیزهای رویایی را که در ذهنتان داشتید دور بریزید و با زندگی وقعی آشنا شوید. از آدم ها انتظار آنچه که نیستند را نداشته باشید.

خونسرد باشید

برخورد با خانواده همسر و ازدواج موفق
نقش خانواده همسر در ازدواج موفق

قرار نیست نظر خانواده همسر در مورد ازدواج شما مطابق میلتان باشد و ممکن است در خیلی از موضوع ها با شما به مخالفت بپردازند. اگر به دنبال یک ازدواج موفق هستید باید یاد بگیرید که حتی اگر موضوعی در خانواده همسرتان شما را آزرده می کند، هیچگاه از کوره در نروید و خود را کنترل کنید. کمی آرام تر که شدید به بحث ادامه دهید.

بالغ باشید

رفتار بالغ در برابر خانواده همسر
بلوغ در ارتباط با خانواده همسر

با توجه به اهمیت خانواده همسر در ازدواج شما باید یاد بگیرید که در نزد آن ها چگونه بالغانه رفتار کنید. این وظیفه والدین شماست که شما را دوست داشته باشند. اما وظیفه والدین همسر شما نیست. این واقعیت را بپذیرید که والدین همسر شما والدین شما نیستند و رفتار یکسانی با شما نخواهند داشت. سعی کنید “متفاوت”، نه “بهتر” یا “بدتر” فکر کنید. در مورد موضوعات اصلی مباحثه کنید و هر موضوع کوچکی را پیش نکشید. یاد بگیرید که شرایط را از نظر خانواده همسر خود ببینید و حتی اگر با آن ها موافق نیستید، مانند یک فرد بالغ رفتار کنید.

به عنوان مثال، من از قرمه سبزی متنفرم. من هرگز آن را نمی خورم. من به ندرت آن را می پزم. با این وجود ، سالها مادرشوهرم وقتی برای صرف شام به خانه او می آمدیم قرمه سبزی می پخت. بعد از اینکه از دید مادرشوهرم به قضیه نگاه کردم متوجه شدم که همسرم عاشق قرمه سبزی هایی که مادرش می پزد است. نتیجه: من یاد گرفتم قبل از غذا خوردن در خانه او، سالاد بخورم و بدون آزردگی از طرف کسی شوهرم قرمه سبزی مادرش را بخورد.

سخن آخر

نقش خانواده همسر در ازدواج زوجین قابل چشم پوشی نیست. چنانکه خانواده های خوب و متناسب با هم می توانند زمینه ساز و کمک کننده ساخت یک زندگی آرام و به دور از استرس برای زن و شوهر باشند و برعکس، ازدواج با فردی که خانواده خوبی ندارد می تواند فشار و استرس مضاعفی وارد زندگی زن و شوهر کند و زندگی آنها را به سمت نابودی بکشاند. پس هیچگاه نقش عوامل خانوادگی در ازدواج را نادیده نگیرید و حتما یکی از معیار های اصلیتان برای ازدواج را تناسب بین خانواده ها در نطر بگیرید.

سوالات متداول

خانواده همسر در ازدواج چقدر مهم است؟

همانطور که ذکر شد اهمیت خانواده در انتخاب همسر انکار ناپذیر است و قطعا باید یکی از معیارهای شما قبل از ازدواج باشد که به بررسی آن می پردازید.

آیا ازدواج بین دو خانواده با سطح اجتماعی متفاوت کار اشتباهی است؟

آمار طلاق نشان می دهد که علت بسیاری از طلاق ها اختلاف بین خواسته ها و اهداف بین زوجین بوده که به تبع اختلاف اجتماعی و فرهنگی ای که بین خانواده زوجین وجود دارد ایجاد شده. اما باید توجه داشته باشید که معیارهای متعددی برای بررسی درستی ازدواج وجود دارد و شما باید تمامی این معیارها را در کنار هم قرار دهید و بررسی کنید.

آیا می توان به خانواده همسر و نقش آن در ازدواج بی توجه بود؟

شاید شما با خود بگویید که من با فلانی ازدواج کرده ام، با خانواده او که ازدواج نکرده ام و مهم نیست که چه خانواده ای دارد. اما همانطور که در ابتدای متن ذکر شد خانواده همسر شما جزئی جدانشدنی از زندگی اوست و به هر ترتیب او کشش و گرایش های خود را به سمت خانواده خود دارد. در نتیجه شما نمی توانید از نقش خانواده در انتخاب همسر چشم پوشی کنید و باید برای ساخت ارتباطی درست با خانواده همسر خود تلاش کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره تلفنی - تماس با تلفن ثابت - بدون صفر

09353000102 (سراسری)

09353000102 (تهران)