7 راه حل برای حل اختلافات زناشویی

7 راه حل برای حل اختلافات زناشویی

اختلاف بین زن و شوهر یکی از مسائل غیرقابل انکار و جزو جدا نشدنی هر زندگی مشترکی است و یا به بیانی دیگر می توان گفت نمک زندگی است. اما از طرفی دیگر باید دقت داشته باشید که زیاد شدن این نمک موجب شوری و یا حتی تلخی می شود که می تواند به راحتی کام زندگی زناشویی شما را تلخ کند.

 بسیاری از زوج ها فکر می کنند که این اختلافات در زندگی زناشویی چیز مهمی نیست و به آن ها اهمیت نمی دهند ولی خب همین مشکلات کوچک و دلخوری ها روی هم جمع می شوند و باعث بوجود آمدن اختلافات بزرگی در زندگی زوجین می شوند.

آن وقت است که نگران رابطه اتان خواهید شد ولی باید در نظر داشته باشید که دیگر دیر است. پس بنابراین باید از همین ابتدا به فکر حل کردن اختلافات زناشویی خود باشید تا به مشکلات عمده برنخورید. همیشه به این نکته دقت داشته باشید که هیچ زندگی مشترکی بدون مشکل نیست و مهم این است که بتوانید با کمک یکدیگر این مشکلات را پشت سر بگذارید.

بر اساس گفته های دکتر سوزان هیتلر هنگامی که یک فرد متاهل درباره ی اختلافات زندگی زناشویی اش به من مراجعه می کند معمولا دچار استرس و ناامیدی شده است ولی خب همیشه به آن ها می گویم که به گذشته رابطه اشان نگاه کنند اگر زمان هایی یادشان می آید که در کنار یکدیگر و با یکدیگر شاد بوده اند می توان به آن زندگی امیدوار بود به طور دقیق تر، آن دسته از زندگی هایی که هنوز پتانسیل این را دارند که به نقشه ها و آرزوهایی که با یکدیگر داشته اند برسند. در ادامه هفت راه حل برای حل اختلافات زناشویی را بررسی می کنیم.

افکار منفی را دور کنید
بهترین راه حل اختلافات زناشویی
 1. افکار منفی را دور کنید

اولین کاری که باید بکنید این است که هر فکر منفی ای که در ذهنتان است را دور بریزید. انرژی های منفی تنها کاری که می کنند این است که در شما ترسی را بوجود می آورند که عزم شما را برای حل کردن مشکلات زندگی کم می کند. به هیچ عنوان عصبانی نباشید زیرا این اختلافات در زندگی زناشویی امری طبیعی است و مهم این است زوجین تصمیم به اصلاح آن ها داشته باشند. بجای این که بر سر همسرتان بابت مشکلات غر بزنید  و یا یکسره شاکی باشید سعی کنید دنبال راه حل باشید.

 1. لیست درست کنید

از تمامی اختلافاتی که در زندگی مشترک شما وجود دارد لیستی تهیه کنید، این لیست باید شامل تمام اختلافات زناشویی و مشکلاتی باشد که شما را عصبانی می کنند و یا باعث می شوند که از ادامه زندگی مشترک با همسرتان بترسید. البته به یاد داشته باشید که باید از دید همسرتان نیز به مشکلات نگاه کنید زیرا ممکن است در لیستتان واقعا مسائل بی اهمیتی بگنجانید. علاوه بر این مشکلات را به ترتیب اهمیتشان طبقه بندی کنید.

بعد از این که لیستتان را درست کردید  وقت آن است تا با همسر خود صحبت کنید. به یاد داشته باشید باید بتوانید روی موضوعی که می خواهید صحبت کنید تمرکز کنید. به خاطر داشته باشید که هدف از صحبت کردن، ایجاد آرامش است. پس از هرگونه پرخاشی جلوگیری کنید و بر روی مشکل مورد نظرتان تمرکز کنید.

افکار منفی را دور کنید
چگونه اختلافات زناشویی را حل کنیم؟
 1. از جملات زیر استفاده کنید

برای این که بتوانید گفت و گوی مفیدی با همسرتان داشته باشید بهتر است از جملات زیر استفاده بکنید. این جملات برای شروع صحبت شما هستند و می توانید خواسته خود را این گونه بیان کنید.

 • من نگران هستم …. من احساس بدی دارم … به عنوان مثال: من از این که نمی توانیم بر سر نحوه خرج کردنمان به توافق برسیم نگرانم
 • نگرانی من این است ….
 • من می خواهم که …
 • مثال: من می خواهم که از این به بعد مقداری پول نیز پس انداز کنیم. دقت داشته باشید در اینجور مواقع از جانب خود صحبت کنید و هیچ وقت همسرتان را مخاطب قرار ندهید . یعنی نگویید ازت می خواهم که پول پس انداز کنی.
 • نظرش را بپرسید ….
 • به طور مثال: راستی نظر تو درباره ی ورزش کردن چیست؟ به نظرت خوب فکری هست که در بازار طلا سرمایه گذاری کنیم؟

دقت داشته باشید که این جملات همگی به شما کمک خواهند کرد که در مورد موضوع مورد نظرتان صحبت کنید

یاد بگیرید چگونه با یکدیگر تصمیم بگیرید
روش هایی برای حل اختلافات زناشویی
 1. یاد بگیرید چگونه با یکدیگر تصمیم بگیرید

این زندگی تنها متعلق به شما نیست. پس باید یاد بگیرید اختلافاتتان را در زندگی زناشویی با یکدیگر حل کنید. به گفته دکتر سوزان هیتلر:

با کمک یکدیگر تصمیم گرفتن درباره ی راه حل اختلافات زناشویی همانند یک معامله برد– برد است. هدف از تصمیم گرفتن با یکدیگر این است که زوجین درک کنند این زندگی و رابطه متعلق به هر دو نفر است و هیج کس نمی تواند دیگری را مجبور به کاری کند. هنگامی که با یکدیگر برای حل اختلافات بین زن و شوهر تصمیمی می گیرید به همسرتان نشان می دهید که به نظرات او و نیاز های او در زندگی مشترک توجه می کنید.

یاد بگیرید چگونه با یکدیگر تصمیم بگیرید
حل تعارضات زناشویی
 1. از زندگی والدینتان الگو بگیرید

هنگامی که افراد ازدواج می کنند ناخودآگاه زندگی اشان را با زندگی والدینشان مقایسه می کنند و توجه می کنند که چقد شکل والدینشان رفتار می کنند. اگر آدم زرنگی باشید برای حل اختلافات در زندگی زناشویی اتان به نقاط قوت و ضعف زندگی والدینتان نگاه می کنید. کار های مثبتی که آن ها انجام داده اند را در زندگی اتان تقویت کنید و رفتارهایی که باعث ایجاد ناراحتی در بینشان می شده است را از زندگی اتان حذف کنید.

 1. انرژی مثبت را در زندگی تان زیاد کنید

اگر به فکر حل اختلافات زندگی زناشویی خود هستید شاید بتوان گفت بی دردسرترین و موثر ترین راه همین قسمت باشد، انرژی مثبت. بیشتر لبخند بزنید، بیشتر بغل کنید، ارتباط چشمی قوی تری برقرار کنید، سعی کنید تایم بیشتری با یکدیگر بگذرانید. همین کارهای به ظاهر ساده بیشترین تاثیر را در زندگی زناشویی شما خواهد گذاشت. کم کم متوجه خواهید شد که اختلافات در زندگی زناشویی شما به حداقل رسیده است. یکی از موثرترین کارهایی که می توانید انجام دهید این است که بیشتر گوش کنید. صحبت کردن همیشه راه حل نیست بلکه گاهی اوقات اگر شنوده خوبی باشید بدون بحث کردن سر موضوعات خواهید دید که مشکلات خود به خود حل خواهند شد.

انرژی مثبت را در زندگی تان زیاد کنید
راه حل مشکلات زناشویی
 1. از رفتن سخن نگویید

تا به کوچیک ترین اختلاف با همسرتان می رسید صحبت از رفتن و تمام کردن رابطه نکنید. با این کار فقط او را از زندگی مشترکتان دلسرد می کنید. وقتی شما مدام از رفتن صحبت می کنید به او می فهمانید که دارد وقتش را در این رابطه تلف می کند. باید به او بفهمانید که هدف شما زندگی کردن با او است و اختلافات بین زن و شوهر یک مسئله کاملا طبیعی و حل شدنی است و هدف شما نیز حل کردن این مشکلات و اختلافات در زندگی مشترک شما است. وقتی او نیز این اطمینان را داشته باشد مطمئن باشید تلاشش برای حل مشکلات بین شما دو چندان خواهد شد.

از رفتن سخن نگویید
اختلافات زناشویی در دوران عقد

نتیجه گیری

تا اینجا در مورد هفت مورد از بهترین و موثرترین کارهایی که می توانید در ارتباط با مشکلات پیش آمده در زندگی زناشویی انجام دهید را توضیح دادیم ولی باید دقت داشته باشید که در مورد همه ی رابطه ها این موضوع صحیح نمی باشد.

به عنوان راه حل جدی تر برای حل اختلافت بین زوجین، مراجعه به یک مشاور می تواند تا حد زیادی به شما کمک کند، اگر روش های بالا را انجام دادید و نتیجه ای برای شما حاصل نشد و یا احساس کردید که نیاز به اقدامات جدی تری هست باید با یک مشاور صحبت کنید. توصیه می شود ابتدا بدون حضور همسرتان به یک مشاور مراجعه کنید و اختلافات بین خود را مطرح کنید و اگر نیاز بود در مراجعه بعدی همسرتان نیز حضور داشته باشد.

دقت داشته باشید این روش ها زمانی موثر هستند که در ابتدای کار و شروع زندگی مشترک آدم درست و مناسبی را انتخاب کرده باشید.

یکی از مولفه های اصلی انتخاب شریک زندگی داشتن اهداف مشترک است. زندگی زناشویی را همانند یک تاکسی فرض کنید، شما نمی توانید سوار تاکسی شوید بدون این که مقصدی را تعیین کرده باشید. حال در نظر بگیرید که همسرتان نیز مسافر دیگر این تاکسی است. اگر مقاصد یکسانی نداشته باشید و هرکدام بخواهید به مقصد خود برسید مطمئنا با یک تاکسی مشترک نمی توانید این کار را انجام دهید و در این صورت ازدواج شما نادرست خواهد بود.