پشیمانی از ازدواج و نشانه هایش

پشیمانی از ازدواج :حقیقتی دلهره آور حتی در دوران عقد

اکثر مردم بر این باورند که ازدواج مانند جعبه ای است که تمام آرزوهاشان به واقعیت تبدیل میکند اما در حقیقت زندگی با تصورات ذهنی متفاوت است. غالب زوجین پس از خطبه عقد و با گذشت زمان ابراز پشیمانی از انتخاب همسر دارند و به دنبال آن دلایلی از جمله ازدواج اجباری و نداشتن تفاهم و…بیان می کنند. گاه این حس گذرا خواهد بود و با برطرف شدن سوء تفاهمات در ذهن زوجین رابطه بهبود می یابد اما در بیشتر مواقع پشیمانی از ازدواج موجب سردرگمی افراد می شود که آیا رابطه را ادامه دهند یا پایان ببخشند.

ازدواج موفق بر پایه این باور است که عشق به خودی خود در رابطه وجود ندارد. این افراد هستند که عشق را به رابطه تزریق می کنند. گاه تردید بعد از ازدواج ریشه در نوع دیدگاه و تفکر افراد دارد و تا زمانیکه نگاه اشخاص بر مبنای اجبار و ترس از ابرو یا انتخاب سطحی و ظاهری باشد بارها و بارها با خود تکرار خواهد کرد که از ازدواجم پشیمون شدم. ترس از حرف مردم نباید سبب شود به زندگی اجباری ادامه دهید. سختی حرف مردم نهایت چند ماه طول بکشد اما زندگی اجباری سالیان سال شما را در پیله انزوا قرار می دهد.

علائم پشیمانی از ازدواج

عاشق شریک زندگیتان نیستید

ازدواج به سبک سنتی معمولا یک ازدواج بدون عشق و علاقه و پیامدی ازجمله پشیمانی بعد از عقد را به همراه دارد. این سبک ازدواج معمولا به خواست دیگران صورت میگیرد و حسرت زندگی با عشق در دل زوجین باقی می ماند. حتی ممکن است برای دوست داشتن یکدیگر تلاش زیادی بکنند اما با شکست مواجه شوند و ریشه عشق در دلشان شکوفا نشود. اما آدم هایی هم هستند که بعد از عقد مدت زمان بیشتری را صرف شناخت یکدیگر می کنند تا لذت شیرین عشق بعد از ازدواج را تجربه کنند.

سردی روابط

یکی از عوامل پایداری ازدواج ها داشتن رابطه ای گرم و صمیمانه است. اگر رابطه  شما و همسرتان تنها خوابیدن به روی یک تخت و زندگی زیر یک سقف است این به معنای وجود فاصله ای عمیق بین قلب های شماست. دلسرد شدن از ازدواج یکی از رایج ترین علائم پشیمان شدن از ازدواج است. برخی از زوجین پشیمان هم می خواهند با شروع از نو رابطه شان را بازسازی کنند. از جمله راههای درمانی میتوان به افزایش دلبستگی های جنسی و عاطفی اشاره کرد. می توان با تجدید رابطه جنسی گرما و صمیمیت را تا حدودی به رابطه بازگرداند.

سردی روابط و پشیمانی بعد ازدواج
پشیمانی بعد ازدواج و نقشش در سردی روابط

عاشق فرد دیگری هستید

تعدادی از کسانی که برای مشاوره طلاق مراجعه می کنند با مسئله پشیمانی از انتخاب همسر روبرو هستند. یکی از عوامل دخیل در این موضوع این است که قلب افراد آماده پذیرش عشق همسرشان نیست. چراکه در گذشته عاشق فرد دیگری بوده و هنوز نتوانسته از قلب خود او را خارج کند. این ازدواج ها معمولا اجباری یا به خاطر لجبازی صورت گرفته و در نهایت پشیمانی بعد از عقد را به همراه دارد.

به ادامه زندگی بدون همسرتان فکر میکنید

یکی از مهم ترین دغدغه های هر شخص ساختن آینده ای شاد برای خود و اطرافیانش است. اگر آینده ای شاد را بدون همسرتان  تصور می کنید به این معنی است که مشکلی در رابطه وجود دارد و شما دچار تردید بعد از ازدواج شده اید. این تصورات بخشی از پروسه جدایی عاطفی است که در طی این روند فرد به خود القا می کند این زندگی برایش اهمیت ندارد تا جدایی کامل درد کمتری داشته باشد. و از طرفی خیال پردازی  درباره زندگی بدون همسر یا رابطه با فرد دیگر فرایند جدایی روانی را در پیش دارد. همواره قبل از جدایی برای نجات زندگیتان هرکاری بکنید تا بعد ها حسرت نخورید.

پشیمانی از ازدواج در دوران عقد
پشیمانی بعد از ازدواج در دوران عقد

ناسازگاری

در پیچ و خم زندگی مشکلات زیادی گریبان گیر شما خواهد بود. یکی از دلایل پشیمان شدن از ازدواج این است که بعد از مدتی زندگی درمی یابید تفاهم ندارید و هردو لجباز هستید و فقط حرف حرف خودتان است. وقتی دنیاهایتان با هم متفاوت باشد در بسیاری از موارد مشکل ساز خواهد بود و همواره شاهد بحث و جدال های بی پایانی خواهید بود که سعی دارید پیروز بحث باشید. این ناسازگاری ها می تواند به دلیل این باشد که ازدواج در سن مناسب رخ نداده تا عقل و میزان خودشناسی به تکامل برسد به اندازه ای که دچار پشیمانی از انتخاب همسر نشوید.

عیب و نقص های شریک زندگیتان را دوست ندارید

هیچکس در زندگی کامل نیست و هر شخص کم یا زیاد دارای عیب و نقص هایی است. یکی از علائم پشیمانی از ازدواج این است که دیگر مانند گذشته همسرتان را همانطور که هست و با همه ویژگی ها و نقص ها دوست ندارید. در ذهن شما کفه ترازوی عیب ها سنگین تر از خوبی های او شده. برای حل این مشکل به درون خود رجوع کنید و عیب و نقص های خود را پیداکنید. خودتان را به جای همسرتان بگذارید و ببینید چگونه شما را با تمام ویژگی هایتان پذیرفته است. شاید از این راه بتوانید سایه پشیمانی از ازدواج را از ذهن خود بردارید.

احساس انزوا

افرادی هستند با این منطق که اگر حصاری اطراف شریک زندگیشان بکشند و او را مانند پرنده ای در قفس نگه دارند زندگی با آرامش نصیبشان می شود. آن ها تصور می کنند اگر همسرشان را از خانوادشان و دوستانشان دور نگه دارند می توانند کنترل زندگی خود را در دست داشته باشند. اما نمی دانند باعث منزوی شدن همسر خود می شوند و تفکر پشیمانی از انتخاب همسر را در ذهن آنها به وجود می آورند. اصول یک ازدواج موفق بر پایه اعتماد بنا شده است. این اعتماد است که ازدواجتان را زنده نگه می دارد.

پشیمانی بعد از ازدواج و احساس تنهایی
احساس تنهایی و نقش آن در پشیمانی بعد از ازدواج

موضوعی برای صحبت ندارید

یکی از دلایل پشیمانی زوج ها از ازدواج این است که هم صحبت خوبی برای هم نیستند. وقتی کسی موضوع مهم و هیجان انگیزی دارد الویت با شریک زندگی است تا با او در میان بگذارد. اگر ترجیح می دهید با کسی جز همسرتان درمیان بگذارید این یعنی زندگیتان در معرض خطر قرار گرفته است. حتی روانشناسان هم تاکید می کنند اگر جز گفتگوهای پیش پا افتاده و روزمره حرفی برای گفتن ندارید می تواند ذهنیت پشیمان شدن از ازدواج را در افکار شما پرورش دهد. با افزایش زمان های همنشینی و هم صحبتی سعی کنید میل و رغبت را به زندگی خود بازگردانید.

سخن آخر

دوست نداشتن همسر و پشیمانی بعد ازدواج
دوست نداشتن همسر و پشیمانی بعد ازدواج

به خاطر داشته باشید که قبل از این که زندگی مشترک را شروع کنید حتما تمامی جوانب طرف مقابلتان با تحقیقات فروان و داشتن دوره نامزدی  بسنجید و از همه مهم تر خودشناسی است. اما با همه  این ها شرایطی پیش می آید که تصور می کنید در انتخاب همسرتان اشتباه بزرگی مرتکب شدید و این شرایط تا جایی ادامه پیدا می کند که آرامش را از زندگیتان می گیرد و باید تصمیم بگیرید که می خواهید ادامه دهید یا بروید. حس پشیمانی از ازدواج گاهی گذراست و می توان با رفع سردرگمی ها و گرفتن تصمیم درست آرامش را به زندگی بازگرداند.

سوالات متدوال

اگر پشیمانی در دوران نامزدی را تجربه کردیم چه کنیم؟

یکی از خوبی های وجود این دوره شناخت بیشتر همسرتان است. ابتدا سعی کنید با رفت و آمدهای فراوان طرف مقابلتان را در شرایط متفاوت بشناسید و رفتارهای خوب و بد او را برای خود لیست کنید و در نهایت با مشاوره تصمیم درست بگیرید.

اگر درگیر ازدواج سنتی شدیم چگونه حس پشیمانی را از خودمان دور کنیم؟

شما در حال تجربه ی یک ازدواج بدون عشق هستید. در مراحل اولیه سعی کنید با روحیات هم آشنا شوید و به قلبتان اجازه ی عاشق شدن دهید تا هر دو بتوانید عشق بعد از ازدواج را تجربه کنید. به دنبال ویژگی های خوب او بگردید.

من بعد عقد پشیمان شدم، چه کار باید بکنم؟

پیش از آن که از اطرافیان خود کمک بخواهید به متخصص روانشناس مراجعه کرده و موضاعات را با او در میان بگذارید چه بسا بسیاری از عواملی که حتی از ذهن شما عبور نکرده است را متذکر می شود و برای ان راهکارهایی توصیه می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره تلفنی - تماس با تلفن ثابت - بدون صفر

09353000102 (سراسری)

09353000102 (تهران)