چگونه برای آشتی با همسر خود پیش قدم شویم؟

چگونه برای آشتی با همسر خود پیش قدم شویم؟

پیش قدم شدن برای آشتی با همسر خود همیشه موضوع ساده ای نبوده است و اگر در این کار دچار اشتباهی شوید می تواند به مشکلاتی در آینده با همسرتان منجر شود. همیشه موضوعی که باعث قهر شده، موضوع سطحی ای نیست و اگر شما در این مواقع برای آشتی با همسرتان پیش قدم شوید ممکن است این فکر را در سر او بیندازید که مقصر شما هستید که الان برای آشتی پیش قدم شده اید. گاهی اوقات نیز ممکن است که راه درست آشتی کردن با همسر خود را ندانید و پیش قدم شوید ولی از طرف همسر خود پس زده شوید و مشکلتان حل نشود و یا حتی بدتر شود.

برای این که بتوانید در روند آشتی کردن خود با همسرتان  موفق باشید بهتر است مراحل زیر را در نظر بگیرید.

داشتن یک برنامه مشخص برای آشتی کردن با همسر
آشتی با همسر بعد از دعوا

1. داشتن یک برنامه مشخص برای آشتی کردن با همسر

اول از همه برای آشتی کردن با همسرتان باید یک برنامه مشخص داشته باشید. ممکن است با خود بگویید سر مسائل کوچک این موضوع شاید بسیار با اهمیت نباشد ولی اگر یک برنامه مشخص برای آشتی با همسر خود داشته باشید متوجه می شوید که در هر مرحله باید چه کارهایی انجام دهید.

در موقع برنامه ریزی خود موارد زیر را در نظر داشته باشید:

موقع مناسبی را برای پیش قدم شدن برای آشتی انتخاب کنید. اجازه بدهید تا همسرتان نیز در شرایط مناسبی قرار گیرد وقتی ذهن او نیز آشفته است پیش قدم شدن شما برای آشتی نتیجه ای نخواهد داشت. بنابراین سعی کنید موقعیت مناسب آشتی را پیدا کنید تا بهترین نتیجه را داشته باشد.

مطمئن شوید خود شما از لحاظ عاطفی آمادگی کامل را برای آشتی کردن دارید و مسئله ای که بر سر آن اختلاف دارید از طرف شما و برای شما حل شده است و سپس برای آشتی کردن پیش قدم شوید. تا وقتی شما با موضوع کنار نیامده باشید نمی توانید به طور دقیق خواسته خود را مطرح کنید.

زمانی که تصمیم گرفتید موضوع را با همسر خود در میان بگذارید همان ابتدا به طور دقیق هدف خودتان را برای انجام این کار تشریح کنید. همسر شما نباید فکر کند که پیش قدم شدن شما برای آشتی به دلیل نیاز شما به او وابستگی اتان است بلکه باید به طور دقیق تشریح کنید که پایدار بودن رابطه اتان از موضوعی که بر سر آن اختلاف دارید مهم تر است.

دقیقا مشکل بین شما و همسرتان را مشخص کنید
راه حل هایی برای آشتی با همسر

2. دقیقا مشکل بین شما و همسرتان را مشخص کنید

بعد از این که برنامه ی دقیقی برای آشتی کردن با همسر خود طراحی کردید نوبت آن است تا دقیقا چیزی را که باعث ایجاد مشکل شده است را مشخص کنید. باید دقیقا بدانید چه چیزی باعث شده است تا به اختلاف عقیده برسید. اول سعی کنید که از دیدگاه خود مسئله را حل کنید و در مرحله بعد از دید همسرتان نیز به این موضوع نگاه کنید. به طور ساده شما باید خودتان را جای همسرتان بگذارید و بفهمید که او نیز چگونه این موضوع را بررسی می کند.

بعد از این که موضوع را بررسی کردید وقت آن رسیده است تا با همسر خود صحبت کنید. موقعیت مناسبی را پیدا کنید تا با او صحبت کنید. به یاد داشته باشید که کاملا خونسرد و آرام باشید زیرا هیجان داشتن خود باعث ایجاد تنش می شود. گفتگوی خود را با آرامش، بدون سرزنش یک دیگر، داد زدن و بدون صدا کردن نام یکدیگر شروع کنید. وقتی  به صورت مداوم اسم او را صدا بزنید ناخودآگاه پرخاش را تداعی خواهید کرد. اگر همسرتان عصبانی شد شما آرامش خود را حفظ کنید و نگذارید که کنترل گفت و گو از دستتان خارج شود. به یاد داشته باشید وقتی برای آشتی با همسرتان پیش قدم می شوید صبر و تحمل بیشتر نیز باید از سوی شما باشد.

در هنگام صحبت کردن بر روی نقش خود در رابطه اتان تمرکز کنید. سعی کنید بیشتر در مورد بایدها و نبایدهای خودتان صحبت کنید و نشان دهید که تمام سعی اتان این است تا نقش خود را در رابطه اتان به خوبی ایفا کنید. به یاد داشته باشید که بیشتر از حرف هایتان، عملکرد شما بر روی همسرتان تاثیر خواهد داشت.

اگر مشکل عمیق تر باشد چه کنیم؟
تکنیک های آشتی کردن با همسر

اگر مشکل عمیق تر باشد چه کنیم؟

در مواردی که موضوع قهرتان ریشه ای تر است بهتر است پیش قدم شدن برای آشتی همراه با درست کردن لیستی از مشکلات و راهکارها باشد.  از همسرتان نیز بخواهید او هم لیست خود را درست کند .در این لیست به موضوعات عمده مشکلات بپردازید و زیاد وارد جزئیات نشوید، اهداف خودتان را از زندگی مشترک بنویسید و آن چشم اندازی که برای آینده ترسیم کرده اید را یادآوری کنید. این کار باعث می شود که هردوی شما موضوع دعوایتان را موضوعی پیش پا افتاده فرض کنید و اهداف بزرگی را که داشتید فدای مسائل بی اهمیت نکنید. در این لیست می توانید به سوالات زیر پاسخ دهید:

  • آیا ما برای پیش بردن رابطه خود به اندازه کافی با یکدیگر صحبت کرده ایم؟
  • هدف ما از ازدواج با یکدیگر چه بوده است؟
  • آیا اهداف شخصی ما برای آینده با یکدیگر هم خوانی دارد؟
  • آیا قبل از اینکه هر مرحله مهمی را از زندگی خود طی کنیم در مورد آن به تفاهم رسیده ایم؟
  • اگر در گذشته نیز به یک سری از مشکلات برخورده باشیم، توانسته ایم آن ها را به خوبی پشت سر بگذاریم؟

اگر در پیش قدم شدن برای آشتی با همسرتان این مراحل را به درستی طی کرده باشید می توانم بگویم دیگر حالت قهری که بین شما بوده است از بین رفته است و حالا از این مرحله به بعد باید کاری کنید که دوباره بر سر موضوعات مشابه به اختلاف نرسید.

نیازها و انتظارات خود را بیان کنید
روش آشتی با شوهر

3. نیازها و انتظارات خود را بیان کنید

باید کاملا درک کنید که به طور کلی هدف شما در آینده چیست؟ به چه چیزهایی می خواهید در زندگی شخصی و در زندگی با همسرتان برسید؟ باید همسرتان را در جریان مسائل بگذارید. او حق دارد بداند که دیدگاه شما برای زندگی چیست. به او دقیقا بگویید که نیاز دارید چه چیزهایی از طرف او برای شما فراهم شود چه از لحاظ مادی و چه از لحاظ احساسی.

اگر بتوانید این سه مرحله را به خوبی انجام دهید می توان گفت در روند پیش قدم شدن برای آشتی با همسرتان اصولی رفتار کرده اید. اما در کنار این مراحل باید یک سری از نکات را رعایت کنید زیرا در فرآیند آشتی کردن شما همانند سم مهلکی می باشند:

1. از دخالت دیگران جلوگیری کنید

تا جایی که نیاز نیست مشکلات پیش آمده بین خود و همسرتان را به دیگران انتقال ندهید زیرا این یک مسئله بین شما و همسرتان است و لزومی ندارد دیگران از آن آگاه باشند. حتی اگر به طور مستقیم نیز در زندگی شما دخالت نکنند اما با دادن نظرهای شخصی ذهن شما را آشفته می کنند و در روند تصمیم گیری دچار مشکل خواهید شد.

2. عجله نکنید

مطمئن باشید که عجله کردن در روند آشتی با همسرتان سمی مهلک خواهد بود. به او اجازه دهید تا آرام شود و او نیز به اتفاقاتی که افتاده است فکر کند سپس برای آشتی پیش قدم شوید. هیچ اجباری وجود ندارد به سرعت به آن صمیمیت قبلی برسید بلکه اجازه دهید مرحله به مرحله روند آشتی کردن پیش برود. گاهی اوقات عجله کردن در آشتی با همسر باعث می شود او فکر کند که مقصر تمام ماجرا شما بوده اید و در دفعات بعد گستاخانه با شما رفتار کند.

3. بخشیده نشدن از سوی شما

اگر هنوز نتوانستید بابت اتفاقی که افتاده است همسر خود را ببخشید پیش قدم شدن برای آشتی امری بسیار اشتباه است. زیرا اول باید موضوع را برای خودتان حل کنید و بعد اقدام به گفتگو با همسرتان کنید. اگر هنوز او را نبخشیده باشید به طور ناخودآگاه همسر خود را مقصر می دانید و هرگونه صحبتی که با او بکنید جهت گیری خاصی خواهد داشت.

از دخالت دیگران جلوگیری کنید
هدیه برای آشتی با همسر

4. بالاتر دانستن خود

اگر برای آشتی کردن با همسر خود پیش قدم می شوید خودتان را بالاتر از او نبینید. اشتباه نکنید اینجا دادگاه نیست و شما هم قاضی نیستید. سعی کنید در کنار همسرتان باشید نه در مقابل او. او نیاز دارد بداند که رابطه برای شما نیز مهم است.

5. سرزنش نکنید

در هنگام آشتی با همسرتان دنبال مقصر نگردید. فرض کنید حتی موفق شدید که او را محکوم کنید، آیا با این کار اتفاق مثبتی در رابطه شما خواهد افتاد؟ قطعا اینطور نیست این کار شما باعث می شود که او به دنبال تلافی باشد و دفعه بعد اگر شما اشتباه کنید فقط به دنبال سرزنش کردن شما باشد. این روند آنقدر ادامه پیدا خواهد کرد که دیگر هیچکدام به فکر سازش نخواهید بود و فقط به دنبال آتو گرفتن از یکدیگر هستید.

مواردی که در بالا ذکر شد ابتدایی ترین نکات در هنگام آشتی با همسر هستند. گاهی اوقات ممکن است مسئله بسیار جدی باشد و نتوانید به تنهایی تصمیم درستی برای پیش قدم شدن در آشتی بگیرید. در این مواقع باید حتما از یک مشاور کمک بگیرید زیرا ممکن است با یک اشتباه ازدواج خود را در خطر بیندازید و دیگر قابل جبران نباشد.