دلایل درست و نادرست ازدواج

برای این 8 دلیل اصلا ازدواج نکن! 8 دلیل منطقی برای ازدواج کردن

وقتی شما عمیقا عاشق کسی می شوید، ممکن است بدون توجه به هدف از ازدواج و درستی دلایل ازدواج خود به چیزی جز ازدواج با او نیاندیشید. ممکن است به این فکر باشید که باقی عمر خود را چگونه در کنار او بگذرانید. اما سوالی که مطرح است این است که اصلا از کجا باید فهمید که زمان ازدواج برای ما فرا رسیده است؟ یا این که شخص مناسب برای ازدواج را پیدا کرده ایم؟

طبیعتا با افزایش بی رویه آمار طلاق، شما می خواهید بهترین راهکارها را برای داشتن ازدواج موفق امتحان کنید. بنابراین اگر شما به ازدواج می اندیشید ابتدا مطمئن شوید که دلایل ازدواج شما دلایلی منطقی و درست است. آنچه که آمار نشان می دهد این است که خیلی از زوجین حتی تا روز ازدواج خود از درستی انگیزه ازدواج خود مطمئن نیستند و همینگونه هم وارد زندگی مشترک خود می شوند.

دلایل نادرست ازدواج

احساس گناه و شرم

خیلی اوقات زوجین می دانند که زندگی موفقی نخواهند داشت و احتمال داشتن ازدواج موفق آنها کم است اما به خاطر علاقه ای که به هم دارند هیچکدام از آنها اقدامی برای خاتمه رابطه نمیکنند. به این بیاندیشید که اگر رابطه تان را قبل از ازدواج پایان ندهید، بعد از ازدواج هزینه های به مراتب سنگین تری را بر روی دوش هردوی شما خواهد گذاشت. هیچگاه نگذارید ترس پایان دادن به رابطه اشتباه، مانع انجام آن شود. این مقاله را از دست ندهید: با این زنان هرگز ازدواج نکنید 

تغییر دادن رفتارهای همسرتان

تغییر دادن رفتار همسر دلیل نادرست ازدواج
تغییر دادن رفتار همسر دلیل نادرست ازدواج

یکی از بزرگترین دلایل نادرست برای ازدواج این است که با این احتمال که می توانید همسرتان را تغییر دهید با او ازدواج کنید. ایجاد تغییر در علایق، خلق و خو و رفتارهای یک انسان کار ساده ای نیست و هیچ وقت زندگی خود راروی این موضوع قمار نکنید. حتی اگر موفق به تغییر همسر خود شدید هم هیچ لزومی وجود ندارد که همسرتان هم چنان به زندگی در کنار شما علاقه مند بماند چون او دیگر فرد متفاوتی شده است!

نشان دادن این که بالغ شده اید

یکی از دلایل ازدواج زنان صرفا این موضوع است که می خواهند از پدر مادر خود جدا شوند و تجربه زندگی مستقلی داشته باشند. مشابه آن، یکی از دلایل ازدواج مردان هم این است که نشان دهند که بالغ شده اند و توانایی اداره زندگی را به تنهایی دارند. چنین رفتار هایی معمولا در جوانانی با سنین کم رخ می دهد و مهم است که والدین از این موضوع آگاه باشند و با دادن استقلالی معقول به فرزندانشان آنها را از انجام چنین ازدواج هایی باز دارند.

داشتن رابطه جنسی

یکی دیگر از دلایل ازدواج که به شدت منع شده است و عواقب خوبی ندارد این است که دختر و پسر فقط برای تجربه رابطه جنسی به سمت ازدواج کشیده می شوند. باید بدانید که ازدواج به همین سادگی نیست و پیچیدگی های خاص خود را دارد و حتما باید قبل از ازدواج از یکسری آمادگی ها برخوردار باشید. رابطه جنسی ای که همراه با عشق و علاقه نباشد به زودی تکراری خواهد شد و جذابیت خود را از دست خواهد داد. به نطر شما ازدواج با چه مردانی خطرناک است؟ این مقاله را حتما مطالعه کنید: با این مردان هرگز ازدواج نکنید!

خلاص شدن از تنهایی

فرار از تنهایی یکی از دلایل نادرست ازدواج
فرار از تنهایی یکی از دلایل نادرست ازدواج

همه افراد به یک اندازه تاب تحمل تنهایی را ندارند. یکی از انگیزه های غلط برای ازدواج رهایی از تنهایی است. داشتن چنین هدفی موجب این می شود که شما به خیلی از معیار های مهم خود که برای ازدواج مدنظر داشتید بی توجه باشید و عملا با کسی ازدواج کنید که اصلا مناسب شما نیست. باید بدانید که ازدواج راه حلی برای رهایی از تنهایی نیست. با انتخاب فرد نامناسب برای خود ممکن است در عین حال که ازدواج کرده اید و شریکی برای زندگی خود دارید اما باز هم احساس تنهایی کنید!

ازدواج بخاطر مسائل مالی

چیزی که امروزه خیلی از خانواده ها را به خود درگیر کرده است این مسئله است. مهم ترین دلایل ازدواج وجود عشق و علاقه بین زوجین است اما اهمیت بیش از اندازه به مسائل مالی موجب شده است که این موضوع در درجه اهمیت کمتری قرار بگیرد. پول و وضع اقصادی خوب شاید بتواند زندگی خوبی را آغاز کند اما نمی تواند زندگی را برای شما پایدار نگه دارد.

 ترس از پیر شدن

این ترس بیشتر در دخترها دیده می شود. ترس از اینکه آنقدر سنشان بالا برود که دیگر کسی حاضر به ازدواج با آنها نباشد. معمولا کسانی که عشق قبل از ازدواج را تجربه کرده اند و این عشق به سرانجامی نرسیده است و کم کم سنشان بالاتر می رود، نگران این موضوع می شوند که شاید دیگر شریک مناسبی برای زندگی پیدا نکنند و بهتر است هرچه سریعتر ازدواج کنند. این موضوع از دلایل منطقی ازدواج به شمار نمی رود چرا که ازدواج شما با فردی نامناسب برایتان سرانجام خوشی نخواهد داشت.

تمام دوستان و اطرافیانتان ازدواج کرده اند

خیلی از افراد وقتی که می بینند تمامی اطرافیانشان ازدواج کرده اند و آنها هستند که تنها مانده اند، دلتنگ جمع دوستانه دوران مجردی خود می شوند و عملا این حس را می کنند که دیگر مقبولیت حضور در جمع دوستان خود را ندارند. در چنین مواقعی به فکر ازدواج می افتند و معیار های خود را برای ازدواج به درستی انتخاب نمی کنند. اینکار موجب ازدواجی ناموفق و بی سرانجام خواهد شد.

دلایل درست ازدواج

عاشق یکدیگرید

عشق بعد از ازدواج یکی از ستون های پایداری ازدواج است و برای ادامه زندگی بین زوجین لازم است. عشق آن چیزی است که انگیزه ادامه زندگی را به زوجین می دهد. زندگی هایی که روابط بین زن و مرد رو به سردی رفته است دوامی نمی آورد و به زودی از هم می پاشد.

علاقه به اشتراک گذاشتن لحظات زندگی

رسیدن به این سطح از بلوغ که بتوان تمامی لحظات زندگی را با همسر خود به اشتراک گذاشت و در سختی ها و در تمام شرایط کنار او بود یکی از نشانه های آمادگی برای ازدواج و هم چنین یکی از دلایل ازدواج موفق است. رابطه شما و همسرتان باید به حدی نزدیک باشد که به شمارش خوبی ها و بدی های یکدیگر نپردازید و تمامی مشکلات همسرتان را مشکل خود بپندارید و در کنار او باشید.

علاقه به داشتن همراهی برای ادامه زندگی

این احساس که شما برای ادامه زندگی به شریک نیاز دارید و دیگر علاقه ای به داشتن رابطه های سطحی و کوتاه مدت ندارید یکی از دلایل درست ازدواج است. زمانی که این احساس را در خود یافتید می توان گفت که برای ازدواج آماده اید.

داشتن اهداف مشترک و واقع بینانه

داشتن هدف مشترک اصلی ترین دلیل ازدواج
داشتن هدف مشترک اصلی ترین دلیل ازدواج

داشتن اهداف مشترک و واقع بینانه برای ادامه زندگی یکی از بهترین انگیزه ها برای ازواج است. این انگیزه ازدواج هر دوی شما را به سمت رسیدن به این اهداف سوق می دهد و زندگی مشترک شما را سرشار از موفقیت های فردی و اجتماعی می سازد. همانطور که داشتن اهدافی متفاوت در زندگی شما را از یکدیگر دور می کند و زمینه را برای بروز اختلافات فراهم می سازد.

از اشتباه بودن انتخابتان هراس ندارید

سطحی از بلوغ که شما دریابید ممکن است انتخابتان اشتباه باشد و از بررسی اشتباه یا درست بودن آن هراس نداشته باشید و آمادگی پذیرش آن را داشته باشید یکی از دلایل ازدواج موفق برای شما به حساب می آید.

آمادگی کمک و همراهی شریکتان را دارید

زندگی مشترک سرشار از پستی بلندی هاست و تنها در صورتی شما از سرازیری های آن سربلند بیرون خواهید آمد که در تمام طول مسیر برای کمک و یاری یکدیگر حاضر بوده باشید. احساس آمادگی برای پذیرش این مسئولیت نشانه ی این است که شما توانایی کنترل زندگی و ساختن زندگی موفق در کنار همسرتان را دارید.

علاقه به پرورش روحیات و خصلت های خوب

ازدواجی موفق به شمار می آید که موجب رشد و پرورش هر دوی شما شود. احساس نیاز به داشتن همسری که شما را در این راه همراهی کند و یافتن این آمادگی در خود برای کمک به فردی دیگر برای رشد و تعالی یکی دیگر از دلایل درست ازدواج است.

داشتن آگاهی کامل در مورد خصوصیات همسر آینده تان

ازدواجی که کورکورانه و بدون بررسی های لازم انجام شده باشد محکوم به نابودیست. یکی از ملزومات هر ازدواجی داشتن شناخت کافی از یکدیگر است. تحقیق کردن، کمک گرفتن از مشاور ازدواج و از همه مهم تر استفاده کردن از تست های پیش از ازدواج میتوانند به شما کمک شایانی بکنند.

سخن آخر

دلایل درست و نادرست ازدواج
تصمیم به ازدواج براساس دلایل درست ازدواج

در انتها با خود فکر کنید و بیاندیشید که چندتا از دلایل درست و نادرست ازدواج را دارید و با بررسی آنها ببینید که آیا آماده ازدواج هستید یا خیر. ازدواج یکی از مهم ترین اتفاقات زندگیتان است و هیچگاه از کنار آن به سادگی نگذرید چراکه انتخابی اشتباه سال های زیادی از زندگیتان را به نابودی می کشاند.

سوالات متداول

آیا داشتن زندگی شاد می تواند انگیزه ازدواج باشد؟

در واقع مسئول شاد کردن شما خود شما هستید و همسر شما فقط می تواند شما را در این مسیر یاری کند و اگر این موضوع تنها دلیل شما برای ازدواج است بهتر است از ازدواج بپرهیزید.

آیا علاقه به بچه دار شدن انگیزه خوبی برای ازدواج است؟

خیر. بچه دار شدن هیچ وقت نمی تواند ازدواج شما را از سرازیری نجات دهد.

آیا ازدواج مجدد هم می تواند ازدواج موفقی بشد؟

قطعا می تواند. به شرطی که اشتباهات ازدواج اول تکرار نشود.

مشاوره فمیلیکو

در مرکز مشاوره ازدواج فمیلیکو در خصوص دلایل درست و نادرست برای ازدواج، نکاتی را بیان کردیم. اگر شما هم نکاتی به ذهنتان می رسد و در این پست از آن صحبت نشده است، بهتر است تا آن را در قسمت نظرات بنویسید تا دیگران هم از آن استفاده کنند و از سوی دیگر در مقاله دیگری به صورت اختصاصی به آن پرداخته شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره تلفنی - تماس با تلفن ثابت - بدون صفر

09353000102 (سراسری)

09353000102 (تهران)