کودک شاد

چگونه کودکی شاد داشته باشم؟

همه ما دوست داریم فرزندانی شاد و موفق داشته باشیم. آرزوی هر پدر و مادری، داشتن کودک شاد و سالم است. اما تا چه اندازه موفق به انجام اینکار شده ایم؟ بسیاری از والدین بیشتر از اینکه به شاد بودن فرزندشان اهمیت بدهند، به موفقیت های آنان اهمیت می دهند و تمام تلاش خود را به کار می‌گیرند تا کودکشان به جای بازی کردن و تفریحات کودکانه، در انواع کلاس های آموزشی شرکت کند. والدین اینقدر به این موضوعات توجه می‌کنند که گاها فراموش می کنند که اول باید کودکی شاد داشته باشند نه کودکی موفق.

رازهای شاد بودن کودکان

فراموش نکنید که مسیر موفقیت را باید خود فرزندانتان طی کند. بنابراین مهم ترین وظیفه شما، پرورش یک کودک شاد است به همین دلیل ما در این مقاله به راز کودکان شاد می‌پردازیم. با ما همراه باشید.

1- بازی کردن با کودکان

کودکان سرشار از انرژی هستند و بهترین موقعیت برای تخلیه انرژی درونی آنها بازی کردن است. والدین مسئول هستند که برای فرزندشان وقت بگذارند و با آنها بازی کنند. اهمیت بازی کردن برای کودکان مانند اهمیت کار کردن برای بزرگسالان است. بازی کردن بهترین فرصت برای رشد و پرورش خلاقیت فرزندتان است.

به آنها اجازه بدهیدکه در بازی های خود بسازند و خراب کنند. پس برای داشتن یک کودک شاد، آنها را در موقعیت های جدید قرار دهید. مثلا به فرزندتان بازی های گروهی بیاموزید و آنها را در جمع دوستانشان بگذارید و محیط شاد برای کودکان به وجود آورید. بازی های مانند طناب کشی، گرگم به هوا، روزنامه پاره کردن، طناب بازی و … بر روحیه فرزندتان تاثیر به سزایی دارد.

ده راز پروش کودکی شاد
کودک شاد

2- رابطه بین بدن سالم و شادی کودک

به تغذیه و خواب کودکتان اهمیت بدهید. یکی از عادت های بد غذایی کودکان امروزه، استفاده زیاد از فست و فود است. شما باید بتوانید یک برنامه منظم برای آنها تنظیم کنید. معمولا کودکان زیاد تحرک دارند و به همین دلیل بیشتر گرسنه می‌شوند پس میوه و سبزیجات را در میان وعده آنها قرار دهید. حواستان به این موضوع باشد که میان تغذیه و اخلاق کودکتان ارتباط وجود دارد. پس برای بهتر شدن اخلاق فرزندتان  و داشتن یک کودک شاد و سرحال به خوراکشان توجه کنید.

3. به کودکتان عشق بورزید

مهم ترین راه داشتن کودک شاد، عشق ورزیدن به آنهاست. به علایق، خصوصیات و خواسته های انان احترام بگذارید. به آنها عشق و محبت بورزید، اما یادتان باشد که اینکار به معنای چشم پوشی از خطاهایشان نیست. شما باید عملکرد فرزندتان را نقد کنید نه شخصیت آنان را.

به کودک آن چیزی را بگویید که می‌خواهید نه آنچه که دوست ندارید انجام دهند. ما در اینجا به چند راه برای ابراز علاقه به فرزندتان اشاره می‌کنیم.

به او ابراز محبت کلامی کنید؛ مثلا به فرزندتان بگویید که دوستش دارید.

او را لمس کنید؛ کودکتان را در آغوش بگیرید و نوازشش کنید.

هر ازگاهی او را در کاری که دوستش دارد همراهی کنید مثلا با کودکتان برنامه کودک نگاه کنید و یا بازی کنید.

به کودکتان گوش دهید و گاهی اوقات تنها با نگاه به فرزندتان با او ارتباط بگیرید.

فراموش نکنید که راز کودکان شاد، تربیت و رشد در یک خانواده شاد و صمیمی است.

4- به آنها مسئولیت بدهید

به فرزندانتان مسئولیت واقعی بدهید. یکی از راه های داشتن کودک شاد همین تمرین است. به طور کلی انسان ها از اینکه بدانند مفید واقع می‌شوند، احساس خوشبختی می‌کنند. پس بهتر است برای داشتن یک فرزند شاد از همان کودکی به آنها این احساس را بدهید که آنها در راستای خانواده کارهای درستی انجام می‌دهند و در امور خانه مشارکت صحیح دارند. مثلا هر چندوقت یکبار اجازه بدهید که فرزندتان در چیدن سفره به شما کمک کند. کودکان از اینکه بفهمند برای شما مفید هستند، خیلی خوشحال می‌شوند.

کودک شاد؛ آیا تمام کودکان شاد به دنیا می‌آیند؟
چگونه کودک شاد داشته باشیم

5- به کودکان اجازه بدهید احساساتشان را بروز دهند

گاهی اوقات پیش می آید که فرزند شما با دوستش دعوا کرده باشد و یک گوشه اتاق کز کرده و نشسته است. فورا به سمت او نروید تا به او بگویید نباید عصبی و ناراحت باشد. شما باید به کودکتان  بفهمانید که طبیعی است که گاهی اوقات ناراحت و عصبی باشد و لازمه خوشبخت بودن، همیشه شاد بودن نیست بلکه ناراحتی هم بخشی از زندگی است.

شما می‌توانید به کودکتان کمک کنید تا برای هریک از احساساتش یک اسم مناسب انتخاب کند و از او بخواهید تا در مورد آنها بیشتر صحبت کند. این خیلی ترسناک است که فرزند شما عصبی و ناراحت باشد ولی نتواند دلیل ناراحتی اش را توضیح دهد. مثلا اگر کودکتان عصبی است به او بگویید می‌دانم چون گرسنه و خسته هستی، عصبی شده ای. اجازه دهید تا کودکتان بین احساسات و کلمات ارتباط برقرار کند و احساسات خود را تشخیص داده و در مورد آن توضیح بدهند.

6- حس قدردانی را در آنها تقویت کنید

یکی از راه های داشتن کودک شاد، تقویت حس قدردانی در آنهاست. قدردانی از افراد، باعث افزایش خوشبینی در آنها می‌شود. کودک شما باید بیاموزد که بابت هر کاری که دیگران برایش انجام می‎دهند، باید قدردانی کند. اینکار باعث می‌شود که آنها یاد بگیرند که لحظات خوب زندگی را ثبت کنند و خودشان هم در زندگی بقیه موثر واقع شوند.

7- تشویق کودکان

یکی از مهم ترین عوامل تاثیرگذار در شادی کودکان، تشویق کردن آنان است. شما باید کودکان را برای تلاش و پشتکارشان تشویق کنید نه هوش آنها. به آنها نقبولانید که موفقیت آنها به هوششان بستگی دارد بلکه به آنها بگویید کسانی در زندگی موفق می‌شوندکه دائما در حال تلاش و پشتکارند.

وقتی کودکتان می‌خواهد تیکه های پازل را تکمیل کند، منتظر نباشید که حتما باید آن را به طور صحیح کامل کند، بلکه در حین تکمیل پازل او را به خاطر تلاش و پشتکارش تحسین و تشویق کنید. تحقیقات نشان می‌دهد افرادی که در کودکی به آنها لقب باهوش داده شده است، بیشتر سعی می‌کنند خودشان را به دیگران ثابت کنند اما کودکانی که در آنها خلاقیت پرورش پیدا کرده است، افرادی موفق تر، شادتر هستند که به دنبال پیشرفت و ترقی اند و به حرف مردم اهمیت نمی‌دهند.

به همین دلیل یکی از نشانه های کودک شاد، داشتن عزت نفس و اعتماد به نفس است. بنابراین تشویق صحیح کودکان، نقش مهمی در تربیت کودک دلبندتان دارد.

نکات طلایی برای پرورش کودک شاد
آموزش شادی به کودکان

8- یک الگوی مناسب برای فرزندتان باشید

بررسی ها نشان می‌دهد که خلقیات و روحیات والدین به فرزندشان منتقل می‌شود. این انتقال صرفا از طریق ژن ها نیست بلکه این رفتارهای شماست که بیشتر ترین تاثیر را دارد. کودکان بیشتر از اینکه تحت تاثیر گفتارشما قرار بگیرند تحت تاثیر رفتار شما، تربیت می‌شوند.

مثلا اگر به فرزندتان بگویید که دروغ گفتن، کار اشتباهی است اما خودتان دورغ می گویید، باعث ایجاد تنش فکری در فرزندتان می‌شود و کودک شما یاد می‌گیرد با اینکه دروغ گفتن کار اشتباهی است اما میتوان آن را انجام داد. پس برای داشتن یک کودک شاد، خودتان هم باید شاد زندگی کنید. از هر اتفاق مثبت هرچند کوچک خوشحال شوید. به فرزندتان یاد بدهید که نیمه پر لیوان را ببیند. حس قدردانی و تشکر را با قدردانی کردن از همسرتان به او بیاموزید. فراموش نکنید که بزرگترین الگو برای کودکان خود شما هستید.

9- به آنها قدرت انتخاب بدهید

یکی از راه های ایجاد اعتماد به نفس در کودکان، ایجاد حس قدرت و انتخاب در آنهاست. معمولا بچه ها کنترل زیادی بر روی زندگی و تصمیماتشان ندارند و این دیگران هستند که به آنها می‎گویند که چه کار باید انجام دهند، چه باید بخورند و یا چه تفریحی داشته باشند. بنابراین برای شادی کودکان، به آنها قدرت تصمیم و انتخاب بدهید. از آنها نظرشان را بپرسید که دوست دارند کدام لباسشان را بپوشند و یا در هفته یک بار انتخاب غذایش را به عهده خودش بگذاربد. اینکه فرزند شما احساس کند که نظراتش برای شما مهم است، باعث شادی او می‌شود.

راههای داشتن کودک شاد و شوخ طبع
راز کودکان شاد

10- اجازه شکست به او بدهید

برای تقویت اعتماد به نفس فرزندتان، دست از تعریف و تمجیدهای زیاد بردارید و اجازه بدهید در شرایط مختلف، مهارت های مختلفی بیاموزد. اگر در کاری شکست خورد، او را سرزنش نکنید بلکه او را به انجام دوباره آن تشویق کنید. به کودکتان بفهمانید که شکست اتفاق بدی نیست و می‌تواند با تلاش و پشتکار دوباره در کارش موفق شود.  

کلام آخر

شادی حق کودکان است و آموزش شادی به کودکان، یکی از نیازهای مهم زندگی امروزه ماست. تشویق کودکان به سمت زندگی بدون مشکل اشتباه است. ما وظیفه داریم که به آنها بیاموزیم که شاد بودن به معنای نبود مشکلات و سختی ها نیست بلکه هنر خوب زندگی کردن در شاد زیستن با وجود مشکلات است.

سوالات متداول:

چگونه کودکی شاد داشته باشم؟

برای داشتن کودکی شاد، اول از همه خودتان باید مادر و یا پدری شاد باشید. فراموش نکنید که شما مهمترین الگو برای فرزندتان هستید. پس برای داشتن فرزندی شاد، شادی را باروابط گرم خانوادگی به او هدیه دهید.

آیا ممکن است کودک من ذاتا خوشحال و یا ناراحت باشد؟

با اینکه کارشناسان تاکید می‌کنند که حس خوشبختی و شاد بودن یک حالت روحی است نه یک ویژگی ذاتی اما تحقیقات در این زمینه نشان می‌دهد که خلق و خوی کودک، یعنی شخصیت عاطفی و اجتماعی او به صورت ژنتیکی در مغز فرزند شما تعیین شده است. اما شما می‌توانید با آگاهی از خلق وخوی کودکتان، به او برای تبدیل شدن به یک انسان موفق، کمک کنید.

با کودک افسرده چگونه برخورد کنیم؟

اول از همه شما باید ریشه افسردگی او را پیدا کنید. معمولا کودکان زمانی گوشه گیر و افسرده می‌شوندکه کمتر مورد استقبال و توجه از طرف خانواده و دوستان قرار می‌گیرند. با کودکتان در فضای صمیمانه صحبت کنید و دلیل رفتارش را بپرسید. شما می‌توانید از یک مشاور کودک نیز کمک بگیرید.

دسته بندی:

برچسب ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره تلفنی - تماس با تلفن ثابت - بدون صفر

09353000102 (سراسری)

09353000102 (تهران)