اعتماد به نفس در کودکان

رازهای افرایش اعتماد به نفس در کودکان

تربیت یک کودک با اعتماد به نفس

اعتماد به نفس در کودکان، مهم ترین عامل خوشبختی کودکان و کلید موفقیت آنها در بزرگسالی است. اعتماد به نفس به معنای خودشیفتگی نیست بلکه به معنای داشتن حس خوب و اعتماد به تصمیم های خود است. فرقی نمی‌کند که شما چند سال داشته باشید، احساس شما نسبت به خودتان بر روی رفتار ها و تصمیمات شخصی تان تاثیرگذار است. فرزندان ما اگر از همان کودکی یاد بگیرند که خودشان را دوست داشته باشند، در زندگی اجتماعی راحت تر با بقیه همراه می‌شوند. در این صورت کودکانمان به نظر مردم اهمیت کمتری می دهند.

راهکار برای تقویت اعتماد به نفس در کودکان

کودک شما باید یاد بگیرد که خودش را دوست داشته باشد و خود را شایسته موفقیت و خوشبختی بداند. در این میان پدر و مادر نقش بسیار مهمی در ایجاد اعتماد به نفس در کودکان دارند. ما در این مقاله به چند راهکار برای تقویت اعتماد به نفس در کودکان می پردازیم.

1- به فرزندتان عشق بورزید

جالب است بدانید سن شکل گیری اعتماد به نفس در کودکان، از همان بدو تولد آغاز می‌شود. وقتی شما نسبت به رفتار نوزاد واکنش مثبت نشان می دهید، مثلا وقتی کودک شما گرسنه است سریعا نیاز او را برطرف می کنید و یا وقتی گریه می‌کند او را در آغوش می‌گیرید، در واقع با این کارها به نوزادتان حس ارزشمند بودن می دهید. وقتی این توجهات دائما تکرار می‌شوند، این احساس در کودک شما شکل می‌گیرد که کسی هست که به من گوش می‎دهد و به من پاسخ می دهد، پس من ارزشمند هستم.

البته کودک شما با بزرگ شدن متوجه می‌شود که نمی‌تواند هر چیزی که می‌خواهد را در اختیار داشته باشد، اما مهم این است که بفهمد که شما پشتیبان و یاور او هستید.

چرا اعتماد به نفس برخی کودکان کم است
اعتماد به نفس در کودکان

2- والدینی با اعتماد به نفس باشید

شکل گیری اعتماد به نفس در کودکان یک امر اکتسابی است نه ذاتی. برای پرورش اعتماد به نفس درکودکان، خود شما نیز باید والدینی با اعتماد به نفس باشید. اگر از افسردگی و یا مشکل دیگری رنج می‌برید قبل از اینکه بر روی تربیت کودک عزیزتان تاثیر بگذارد به مشاور مراجعه کنید. چرا که برداشت کودک از خود در اولین سال زندگی اش رابطه تنگاتنگی با برداشت والدین از خودشان دارد. فرزند شما متوجه ناراحتی پشت چهره شاد شما می‌شود و آن را به خودش نسبت می دهد.

بنابراین تا جایی که امکان دارد در حضور فرزندانتان با همسرتان بگو مگو و جر و بحث نکنید. کودک شما باید متوجه بشود که حضورش در زندگی باعث شادی و خوشحالی شماست.

3- فرزندتان را تحسین کنید

کودکان خود را بعد انجام هرکار مثبتی هرچند کوچک تشویق و تحسین کنید اما در ستایش خود واقع بینانه باشید. اگر کودک شما موفق به انجام کاری نشد، تلاش و پشتکارش را تحسین کنید اما نتایج غیرواقع بینانه را تحسین نکنید. به فرزندتان بگویید که لازم نیست در هر کاری موفق شود و یا باید هرکاری را به بهترین شکل ممکن و بدون هیچ خطایی انجام دهد، بلکه به او بیاموزید که راز موفقیت در تلاش و پشتکار است. گاهی ممکن است برای به سرانجام رساندن یک کار، بارها و بارها شکست بخورد و دوباره تلاش کند.

بنابراین برای افزایش اعتماد به نفس در کودکان، اجازه شکست و شروعی دوباره به آنها بدهید.

اعتماد به‌ نفس در کودکان چگونه شکل می‌گیرد؟
افزایش اعتماد به نفس کودکان

4- به فرزندانتان قدرت انتخاب بدهید

یکی از بهترین راه های تقویت اعتماد به نفس در کودکان این است که به او اجازه بدهید تا انتخاب کند. معمولا کودکان کنترلی بر روی انتخاب های خود ندارند و این اطرافیان هستند که برای آنها تصمیم می گیرند. چه خوب است که برای تقویت اعتماد به نفس در کودک، به او اجازه بدهید که لباس هایش را خودش انتخاب کند و یا مثلا برای تفریح چند گزینه به او معرفی کنید و انتخاب را برعهده او بگذارید.

شما با این کار به کودکان نشان می‌دهید که نظراتشان برای شما مهم است. آنها با اینکار احساس قدرت می‌کنند و یاد می‌گیرند که می‌توانند به تصمیمات خود تکیه کنند.

5- به فرزندانتان مسئولیت بدهید

فرزندان خود را از همان کودکی، مسئولیت پذیر تربیت کنید. برخی از کارهای خانه مانند بردن لباس های کثیف به حیاط و یا تمیز کردن اتاق خودش را به او بسپارید. این کار باعث افزایش حس ارزشمند بودن در آنها می‌شود. اینکه کودک شما فکر کند در مسیری درست گام بر می‌دارد، باعث ایجاد حس خوب در او شده و علاقه بیشتری برای کسب مهارت های جدید از خود نشان می دهد.

یرای تقویت اعتماد به نفس کودک چه کنیم؟
سن شکل گیری اعتماد به نفس در کودکان

6- کودکتان را سرزنش نکنید

اگر کودکتان از عهده انجام کاری به درستی برنیامد، آنها را سرزنش و تنبیه نکنید. تنبیه کودکان اگر به روش صحیح صورت نگیرد، تاثیر بسیار بدی بر روی اعتماد به نفسشان می‌گذارد. شما نباید این احساس را در فرزند خود ایجاد کنید که او فردی دست و پا چلفتی، خنگ و یا بی فکر است. بلکه باید به آنها بگویید که کودکتان را با تمام اشتباهاتش دوست دارید و آنها برای عزیز شدن در پیش شما لازم نیست که همیشه پیروز باشند.

7- کنجکاوی فرزندتان را تقویت کنید

معمولا بچه ها هزاران سوال بی پاسخ در ذهنشان وجود دارد و شاید گاهی اوقات شما از پاسخ به آنها کلافه و یا خسته شوید. اما برای پرورش اعتماد به نفس در کودکان باید برای آنها وقت و حوصله بگذارید. بچه هایی که اعتماد به نفس دارند علاقه زیادی به انجام کارهای جدید بدون ترس از شکست دارند. برای آنها شرایطی را تنطیم کنید که در آن بتوانند با خیالی آسوده کارهایشان را انجام دهند برای مثال، فرزندتان را به پارک ببرید و اجازه دهید درمورد چیزهای مختلفی که می بیند، صحبت کند. تفریحات روزانه، سرگرمی های جدید و ایجاد رابطه با دوستانش می‌تواند تاثیر مثبتی بر خودباوری کودک شما داشته باشد.

8- رابطه ورزش و اعتماد به نفس

ورزش نه تنها در ایجاد اعتماد به نفس در پسران بلکه در دختران نیز موثر است. کودک شما باید بیاموزد که به بدنش احترام بگذارد. کودکان در ورزش  یاد می‌گیرند که نقاط قوت و ضعف خود را بشناسند و آن را تقویت کنند، در کارهای گروهی مشارکت کنند و دایره دوستان خود را گسترش دهند. بنابراین ورزش در تقویت اعتماد به نفس در کودک موثر است.

نشانه های اعتماد به نفس بالا و پایین در کودکان
بازی های افزایش اعتماد به نفس در کودکان

9- بر دوستان فرزندتان نظارت کنید

برداشت فرزندتان از خودش تا میزان زیادی به برداشت اطرافیان از او بستگی دارد. دایره دوستان کودک شما را چه کسانی تشکیل می دهند؟ گاهی اوقات لازم است که فرزند شما با فردی قوی تر از خودش دوست باشد تا او را بالا بکشد اما همیشه افراد قوی تر دلسوز و مهربان نیستند. ببینید فرزند شما از ارتباط با دوستانش چه احساسی دارد.

اگر فکر می‎کنید که که دوستان فرزندتان بر روحیه و اعتماد به نفس کودک شما تاثیر منفی می‎گذارد، بهتر است دخالت کنید و تغییری به وجود آورید.

10- آنها را به خود وابسته نکنید

برای افزایش اعتماد به نفس در کودکان، وابستگی آنها به خودتان را کمتر کنید. مثلا جدا خواباندن کودک، تنها مسواک زدن و … می‌تواند شما را در انجام این امر کمک کند. کودکان شما باید بیاموزند که کم کم خیلی از کارها را باید به تنهایی انجام دهند و منتظر کمک کسی نباشد.

سوالات متداول:

با احساس اضطراب و پریشانی فرزندم در جمع چه کنم؟

اول از همه شما باید بدانید ریشه استرس و اضطراب فرزندتان از کجا نشات می‌گیرد. آیا شما او را در جمع تنبیه کرده اید و یا فرزندتان مورد تمسخر از طرف دوستانش قرار می‌گیرد؟ بنابراین برای حل این مشکل به فرزندتان اجازه بدهیدتا در مورد احساساتش صحبت کند و پس از مشخص شدن دلیل رفتارش، برای حل آن اقدام کنید.

آیا بازی کردن در تقویت اعتماد به نفس در کودک موثر است؟

بازی فرصت مناسبی برای خراب کردن و درست کردن است. در بازی کودک شما فکر می‌کند، تصمیم می‌گیرد و انجام می دهد. بنابراین، قدرت حل مسئله در او افزایش پیدا کرده و اعتماد به نفس او بیشتر می‌شود.

قصه برای افزایش اعتماد به نفس در کودکان موثر است؟

بله ،شما می‌توانید خیلی از آموزه های لازم را در قالب داستان به فرزندتان انتقال دهید. مثلا در مورد شکست ها و موفقیت ها داستان تعریف کنید تا فرزند شما به طور غیر مستقیم، تحت تاثیر قرار بگیرد.

دسته بندی:

برچسب ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره تلفنی - تماس با تلفن ثابت - بدون صفر

09353000102 (سراسری)

09353000102 (تهران)