تربیت فرزند دختر

7 رازی که در مورد تربیت دختران باید بدانید

 راهکارهایی که دخترتان را قوی تربیت کنید؟

می توان گفت تقریبا در تمام جوامع، تمام دختران نسبت به پسران ضعیف تر هستند و حق بیشتری از آن ها ضایع می شود. چند سالی می شود که نحوه تربیت فرزند دختر تغییر کرده است و خانواده ها در تلاش اند تا دختران خودشان را قوی بار بیاورند تا در جامعه دچار مشکل نشوند. نقش پدر در تربیت دختر بسیار مهم است. هر خانواده ای خط مشی مخصوص به خودش را دارد که می تواند بر اساس آن تربیت فرزندش را پیش ببرد، اما آیا تمام این خط مشی ها و قواعد و قوانین ها اصولی و درست هستند؟

به منظور آن که بتوانید متوجه درست بودن یا غلط بودن هر کدام از روش های تربیت فرزند دختر قوی شوید، در ادامه چند راهکار را برای این موضوع بیان می کنیم، بنابراین همراه ما باشید تا بهتر بتوانید در خصوص چگونگی تربیت یک دختر قوی اطلاعات مناسبی را کسب کنید.

1- مسئولیت کارهای شخصی را به خودش بسپارید

اولین و مهم ترین نکته ای که می تواند در زمینه تربیت کارآمد باشد مربوط به مسئولیت پذیری دخترتان در قبال کارها و وظایف شخصی اش است. در این مورد نقش مادر در تربیت دختر نسبت به نقش پدر پر رنگ تر است. شستن لباس هایش، جمع کردن و شستن ظرف غذایش، برنامه حمام کردن، کوتاه کردن و رسیدگی به موهایش، جمع کردن اتاقش و…همگی جز رفتارهایی هستند که شاید به ظاهر بسیار جزئی و پیش پا افتاده به نظر برسند.

اما مسئله مهمی که در این بین وجود دارد، دختر شما با انجام یا عدم انجام کارهایش متوجه آن می شود که چه عواقبی در انتظارش خواهد بود، اگر لباس مدرسه اش کثیف باشد، مسلما مورد تمسخر قرار می گیرد، اتاقش نامرتب باشد نمی تواند به مهمانی برود و… .

اگر مسئولیتی را به او سپردید و انجام نداد می توانید برای او تنبیهی در نظر بگیرید اما به یاد داشته باشید تنبیه کردن کودک نباید به صورت فیزیکی باشد.

تربیت فرزند دختر با تمام باید و نبایدهایش
تربیت فرزند دختر

2- راهنما باشید نه رهبر!

نکته دوم و مهم بعدی مربوط به نقش شما در زندگی دخترتان و تربیت فرزند دختر است. این موضوع غالبا در دخترانی با سن بالا 3 الی 4 سال بیشتر نمود پیدا می کند. البته تربیت فرزند دختر از بدو تولد آغاز می شود، اما شما به عنوان والدین یک دختر باید او را راهنمایی کنید و در حد یک مشاور در زندگی او ظاهر شوید. دختر شما باید یاد بگیرد که از کوچک ترین مسائل همچون خرید کفش تا بزرگ ترین مسائل همچون انتخاب دوستانش خودش تصمیم گیری کند.

در این شیوه تربیتی نیازی نیست به او تحکم کنید که کاری را حتما انجام دهد و یا انجام ندهد؛ تنها می توانید نکات مثبت و منفی هر کدام از انتخاب هایش را به او توضیح دهید و تصمیم گیری نهایی را بر عهده خودش بگذارید.

می توانید به او بگویید که اگر کفش پاشنه بلند را برای مدرسه انتخاب کند ممکن است پاهایش زخمی شوند و نتواند درست راه برود، اما در نهایت تصمیم گیرنده نهایی دخترتان است نه شما. وقتی بیش از اندازه در تصمیماتش دخالت کنید شادی کودک را از او گرفته اید.

3- ارزش های مثبت زندگی را تعیین کنید

مسلما هر فردی و در گستره وسیع تر، هر خانواده ای دارای ارزش های مثبت و مخصوص به خودش است که تبدیل به خط مشی آن خانواده شده است. در عوض آن که برای دختر یا پسرتان بخواهید تا قوانینی را تعریف کنید که در صورت تخطی از آن قوانین مجازات در انتظارشان است، ارزش های مثبت را به آن ها یاد دهید.

به طور مثال نیازی نیست تا به دخترتان بگویید که اگر دروغ بگویی و یا اگر پنهان کاری کنی، مجازاتی همچون محدودیت گردش و…در انتظار تو خواهد بود؛ در عوض بهتر است به او بگویید که پنهان نکردن موضوعات از خانواده و یا دروغ نگفتن باعث می شود تا شما بهتر بتوانید از او حمایت کنید و در مواقع لزوم او را راهنمایی نمایید.

نکات تربیت فرزند دختر از بدو تولد
اصول مهم تربیت فرزند دختر

4- موضوعات استثنا زندگی را به او بگویید

به دخترتان یاد دهید که موضوعات استثنا، شرایط خاص افراد و…همگی مواردی کاملا محتمل در زندگی هستند. ممکن است فردی دچار تصادف شود و در پی آن فلج شود یا بیماری های مادر زادی و…همگی جز شرایط خاص محسوب می شوند که فرد طی مبتلا شدن به آن ها نیازهای خاصی نیز دارد. دختر شما به عنوان یک دختر قوی باید بداند که با این گونه از افراد چه برخوردی داشته باشد؟. یا اگر روزی خودش دچار یکی از این معضلات شد، چگونه می تواند به زندگی ادامه دهد.

5- تقویت اعتماد به نفس

یکی از بزرگ ترین کارهایی که والدین می توانند در حق دختران خود انجام دهند و یکی از موارد روش تربیت دختر محسوب می شود، تقویت کردن اعتماد به نفس در کودک خود است. معمولا دختران به واسطه اعتماد به نفس پایینی که دارند، مشکلات متعددی را در دوران بلوغ و حتی جوانی تجربه می کنند. روابط منفی و مضر با جنس مخالف، عدم توانایی در انجام کارهایی که دوست دارند و…همگی جز پیامدهای منفی همین اعتماد به نفس پایین محسوب می شوند.

می توانید با گفتن جملاتی همچون “زیبایی فوق العاده ای داری، باورم نمی شود که می توانی این کار را انجام دهی، چقدر مهارتت در این کار خوب است، اگر تمرین کنی مطمئنم می توانی بهتر از استادت هم این کار را انجام دهی و…”می توانید اعتماد به نفس را به صورت ذره ذره به دخترتان تقویت کنید و کاری کنید که هیچکس قادر به از بین بردن اعتماد به نفس او و تخریب شخصیتش نباشد.

راز‌های تربیت دختری شاد و قوی
چگونه دخترم را تربیت کنم؟

6- تشویق به حضور در فعالیت های گروهی

فعالیت های گروهی از همان سنین کودکی وجود دارند. بازی های بچه ها در مهدکودک، بازی های گروهی همچون فوتبال یا وسطی بازی کردن در بین بچه های فامیل یا بچه های کوچه و…فعالیت های گروهی مدرسه و…همگی شرایطی را به وجود می آورند که دختر شما توانایی هایی از قبیل:

  • صحبت کردن
  • تعامل با دیگران
  • انجام کار تیمی
  • رهبری کردن  تیمی را به دست آورد.

او را تشویق کنید تا در تمام فعالیت های گروهی ممکن شرکت کند، زیرا این کار یکی از موارد، در روش تربیت دختر است و باعث می شود:

  • خودش را از دیگران پایین تر نبیند
  • احساس حقارت و کم بودن به او دست ندهد.

در غیر این صورت در طی سال هایی که بزرگ می شود این موضوع به صورت کم کم باعث می شود تا او از جمع فاصله گرفته و تبدیل به دختری منزوی و با اعتماد به نفس کم شود.

تربیت کودکان پسر و دختر؛ کدام یک دشوارتر است؟
رفتار با دختر در سن بلوغ

7- توضیح دلایل رفتار دیگران

امروزه بسیاری از دختران جوان جامعه را مشاهده می کنیم که فکر می کنند اگر دوستی یا فردی که جنس مخالف است، جواب پیام یا زنگ آن ها را نمی دهد، به طور حتم اشکال از این ها است.

جملاتی همچون “چیکار کردم؟

نکنه حرفی زدم و ناراحت شده؟

چرا من رو دوست نداره؟

مسلما کاری کردم که ناراحت شده است و…

“مدام در ذهن آن ها رژه می رود و دائما خود را مقصر می دانند.

تمام این موضوع باز هم بر می گردد به قوی نبودن دختر شما و اینکه او یاد نگرفته است که اگر کسی بی احترامی می کند، با او صحبت نمی کند، تمایلی به برقراری ارتباط با او ندارد، ارتباطی به بد بودن یا کم بودن دختر شما ندارد؛ بلکه مربوط به اخلاق و خصوصیات رفتاری و مولفه های مهم آن فرد است. در تربیت کودک دختر این موضوع را درنظر داشته باشید.

سخن پایانی

نیمی از افراد یک جامعه را زنان تشکیل می دهند، بنابراین اگر بخواهیم جامعه تنها با نیمی از افراد پیشرفت کند، انتظار بسیار غیر عقلانی و دور از ذهنی را بیان کرده ایم. فراموش نکنید که اگر دختران یک جامعه قوی و با اعتماد به نفس تربیت شوند و روش تربیت دختر والدین درست و اصولی باشد، در نسل بعدی مادرانی قوی و با اعتماد به نفس خواهیم داشت. مادران قوی می توانند هم پسران و هم دختران قوی را تربیت کنند و به همین ترتیب جامعه پیشرفت خواهد کرد.

سوالات متداول

1 -آیا افزایش اعتماد به نفس دختران می تواند راه مناسبی برای قوی بار آوردن آن ها و تربیت کودک دختر باشد؟

صد در صد بالا بردن میزان اعتماد به نفس دختران یکی از بهترین و مهم ترین راه های افزایش قدرت دختران است.

2- آیا قوی بودن دختران به نفع تمام افراد جامعه خواهد بود؟

به طور قطع می توان گفت که اگر دختران یک جامعه قوی و با انگیزه باشند، جامعه بسیار راحت تر و بهتر به سمت جلو پیشرفت خواهد کرد. بنابراین تربیت کودک دختر بسیار مهم است.

3- آیا چالش ها راه حل مناسبی برای تقویت قدرت دختران است؟

قطعا دخترانی که از مبارزه و چالش هراسی ندارند، دختران قوی تری محسوب می شوند.

 

دسته بندی:

برچسب ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره تلفنی - تماس با تلفن ثابت - بدون صفر

09353000102 (سراسری)

09353000102 (تهران)