مشاوره روانشناسی

مشاوره روانشناسی | روانشناس آنلاین و حضوری

مشاوره روانشناسی در چه زمینه هایی می تواند به ما کمک بکند؟

مشاوره روانشناسی رایج ترین نوع مشاوره است که موضوعات زیادی را در بر می گیرد. اهمیت داشتن یک روانشناس خوب آن جایی مشخص می شود که شما متوجه می شوید مشکلاتی را که مدت های زیادی با آن ها درگیر بودید و راه مناسبی برای حل آن ها پیدا نمی کردید، با یک سری از توصیه های یک دکتر روانشناس به خوبی حل می شود. در ادامه درباره چند موضوع که مشاوره روانشناسی می تواند به شما کمک کند را همراه با نمونه ای واقعی آورده ایم.

نقش مشاوره روانشناسی در حل اختلافات خانوادگی

اختلافات خانوادگی موضوعی غیرقابل انکار در زندگی هر زوجی هست. بسیاری از اوقات این مشکلات با صحبت معمولی زوجین و یا نهایتا یک جر و بحث کوچک رفع می شوند. اما گاهی اوقات موضوع پیچیده تر از این حرف ها است و این اختلافات منجر به از هم پاشیدن یک زندگی می شوند. در اینگونه مواقع کمک گرفتن از یک روانشناس خوب می تواند به شما کمک شایانی بکند.

علی و نرگس نزدیک به 4 سال است که با یکدیگر زندگی می کنند. علی 29 سال سن دارد و کارمند است و نرگس نیز 26 سال سن دارد و خانه دار است. به طور کلی هر دوی آن ها شخصیتی اجتماعی دارند و با فامیل رفت و آمد زیادی دارند. اما به تازگی نرگس احساس می کند که خانواده علی در زندگی آن ها دخالت می کنند و همین موضوع باعث شده است که آن ها با یکدیگر در خانه جر و بحث داشته باشند. این جر و بحث ها به قدری بالا گرفته بود که نزدیک به 3 ماه نرگس به هیچ عنوان رابطه ای با خانواده علی نداشت. در نهایت آن ها تصمیم گرفتند که برای حل مشکلشان به یک مرکز مشاوره روانشناسی مراجعه کنند.

مشاوره تلفنی روانشناسی
مشاوره آنلاین با روانشناس

روانشناسی مشکلات خانوادگی 

در جلسه اول مشاوره و پس از بیان مشکلات و اظهار نظر نرگس و علی قرار شد که ابتدا بر روی مهارت های ارتباطی خود کار کنند تا بتوانند صحبت موثری داشته باشند. به همین خاطر به آن ها تمرین هایی داده شد تا در خانه انجام دهند. علاوه بر این دکتر روانشناس به آن ها گفت که به هیچ عنوان درباره ی این مشکل با یکدیگر در خانه صحبت نکنند.

در جلسه دوم مشاوره که دو هفته بعد برگزار شد پس از بررسی عملکردشان در این دو هفته و مشخص شدن میزان پیشرفت، نوبت به آن رسید که بر روی روابط خارج از خانه اشان و به خصوص ارتباط با فامیل کار کنند. هدف آن بود که تاثیر صحبت های دیگران بر روی زندگی آن ها کم شود. در همین راستا نیز تمرینات دیگری به آن ها سپرده شد تا انجام دهند. در جلسه سوم مشاوره که پس از 6 هفته برگزار شد، پس از پرسیدن چند سوال و مشاهده پیشرفت مشخص شد که جر و بحث های آن ها به شدت کم شده است و احساس بهتری نسبت به زندگی با یکدیگر دارند.

مهم ترین نکته در حل اینگونه مشکلات این است که شما سعی کنید تاثیر صحبت بقیه را بر روی زندگی تان کاهش دهید تا بتوانید زندگی شادی داشته باشید.

نقش مشاوره روانشناسی در ازدواج موفق

ازدواج بزرگ ترین تصمیم زندگی هر شخصی است. شما قرار است شخصی را انتخاب کنید که می خواهید بقیه زندگی را در کنار آن ها سپری کنید. بنابراین مهم است که این انتخاب را به بهترین شکل ممکن انجام دهید. به خاطر همین بسیاری از افراد درباره ی این تصمیم از چند سایت روانشناسی و یا به طور کلی از مشاوره روانشناسی کمک می گیرند.

کامران و سارا نزدیک به دو سال است که با یکدیگر دوست هستند. آن ها با هم هم دانشگاهی هستند. کامران در رشته پرستاری و سارا در رشته مامایی مشغول به تحصیل است. آن ها پس از دو سال دوستی تصمیم گرفته اند که رابطه شان را جدی تر کنند و احساس می کنند که می توانند برای ادامه زندگی شان با یکدیگر زندگی کنند. ولی برای اطمینان از تصمیمشان قرار شد که به یک دکتر روانشناس خوب مراجعه کنند.

تفاوت روانشناس و مشاور چیست؟
مشاوره روانشناسی آنلاین

روانشناسی ازدواج موفق

به طور کلی برای این زوج 3 جلسه مشاوره در نظر گرفته شد. در جلسه اول پس از صحبت با هرکدام از آن ها خواسته شد تا انگیزه و اهداف خود را برای ازدواج شرح دهند. علاوه بر این بگویند که از زندگی مشترک چه چیزی می خواهند و اینکه قرار است در زندگی مشترک به چه چیزی برسند. قرار شد در مشاوره حضوری جلسه بعد تست های قبل از ازدواج را بدهند تا میزان تفاهم آن ها و یک سری از مسائل دیگر مشخص شود.

در جلسه دوم پس از گذراندن تست های milon، mmpi و neo مشخص شد که از میزان تفاهم بالایی برخوردار هستند و در زندگی مشترک احتمالا به مشکل خاصی بر نمی خورند. اما از آن ها خواسته شد تا جلسه نهایی شرکت داشته باشند تا بقیه موارد نیز بررسی شوند. در جلسه سوم مشاوره درباره شرایط مالی و تحصیلی آن ها صحبت شد و مشخص شد که آن ها سال مهمی را از لحاظ تحصیلی پیش رو دارند و بهتر است که موضوع ازدواج را به بعد از آن موکول کنند.

یکی از مهم ترین فایده های مشاوره روانشناسی ازدواج این است که تست هایی از شما گرفته می شود که در آن اختلالات شخصیتی و میزان تفاهم طرفین سنجیده می شود.

نقش مشاوره روانشناسی در روان درمانی فردی

روان درمانی روشی موثر است که با استفاده از آن مشکلات روحی و روانی شخصی را حل می کنند. این روش، موثرترین روش برای حل اختلالات عاطفی می باشد. به مثالی که در ادامه برای نقش یک روانشناس و روان درمانی آورده شده است توجه کنید.

زهرا یک دختر 16 ساله است که به تازگی یک تصادف ماشین را پشت سر گذاشته است. متاسفانه در این تصادف مادرش را از دست داد. او که در ابتدا بخاطر اتفاقی که برایش افتاده بسیار شوکه بود هیچ واکنشی نشان نداده بود. اما بعد از مدتی کم کم رفتار او تغییر کرده بود. پدر زهرا در تمام این مدت تمرکزش  بر روی زهرا بود و نگران او بود. این نگرانی ها از رفتار زهرا به حدی شد که او تصمیم گرفت از مشاوره تلفنی روانشناسی استفاده بکند. در صحبتی که او با مشاور روانشناسی داشت قرار شد یک جلسه با زهرا به صورت حضوری مراجعه کنند. در این جلسه پس از صحبت مشاور با زهرا مشخص شد که او دچار افسردگی شدید( major depression) شده است و به همین خاطر سریع روند درمانی را شروع کرد.

در جلسه دوم  کار آن ها شروع شد و از پدر او نیز خواسته شد تا در روند درمانی کمک کند. برای درمان او از روش رفتاری- شناختی( CBT) استفاده شد. زهرا نزدیک به 3 ماه تحت درمان بود و خوشبختانه در جلسه آخر مشاهده شد که او تا حد زیادی توانسته است با این فقدان کنار بیاید. اما هنوز هم باید تحت مراقبت و توجه ویژه بخصوص پدرش باشد.

مشاوره روان درمانی در موارد بسیار زیادی می تواند موثر باشد. معمولا در کنار روان درمانی، دارو درمانی نیز انجام می شود اما در مواردی که شدت مشکل کمتر است به روان درمانی اکتفا می شود.

بهترین مرکز مشاوره روانشناسی و روانشناس خوب در تهران
مشاور روانشناسی

نقش مشاوره روانشناسی در زوج درمانی

در ابتدا تعریفی را از زوج درمانی ارائه می دهیم. یکی از روش های مشاوره روانشناسی است که در آن مشکلاتی را که زوجین نمی توانند با گفتگو با یکدیگر حل کنند و یا در ارتباط گرفتن با یکدیگر مشکل دارند از این طریق مهارت های لازم را یاد می گیرند.

بهار و مصطفی نزدیک به 1 سال است که با یکدیگر ازدواج کرده اند. هر دوی آن ها 27 سال سن دارند و در محل کار با یکدیگر آشنا شده اند. بهار اهل شیراز است و مصطفی نیز مشهدی است. این اختلاف فرهنگی باعث شده است که آن ها در مواردی با یکدیگر مشکل داشته باشند و نتوانند که برخی از مسائل را با صحبت حل کنند. به پیشنهاد یکی از فامیل هایشان قرار شد که برای دریافت خدمات مشاوره به یک مرکز مشاوره روانشناسی مراجعه کنند.

روانشناس زوج درمانگر

در جلسه اول مشاوره مشخص شد که هر دوی آن ها به طور کلی در برقراری ارتباط و بیان نیاز خود مشکل دارند. همین موضوع باعث شده بود که زندگی فردی شان نیز تحت تاثیر قرار بگیرد. به همین خاطر به آن ها تمریناتی داده شد تا در خانه اجرا کنند. پس از دو هفته، جلسه دوم مشاوره برگزار شد و بعد از بررسی تمریناتشان مهارت های ابتدایی رابطه و برقراری ارتباط برای آن ها توضیح داده شد. همین موضوع باعث شد که جلسه سوم آن ها هدفمند باشد و به طور تخصصی بر روی مهارت های ارتباطی اشان به صورت فردی و با یکدیگر کار کنند. بنابراین جلسه سوم نیز با بررسی این مورد پایان یافت و خوشبختانه روند مثبت و رو به رشدی را داشتند.

نکته مهم در مورد این زوج این بوده است که آن ها وقتی دیدند نمی توانند با یکدیگر ارتباط موثری داشته باشند سریعا به دنبال راه حل گشته اند و نگذاشتند این عدم برقراری ارتباط باعث ایجاد مشکل شود.

مشاوره روانشناسی برای درمان اختلالات کودکان و نوجوانان

شاید بسیاری از والدین به اختلالات و مشکلاتی که برای فرزندانشان پیش می آید توجهی نکنند. اما این دلیل نمی شود که فرزندان در سنین پایین دچار اختلالات فردی نشوند. به همین خاطر یکی از مراقبت هایی که والدین باید داشته باشند این است که فرزندان خود را از این لحاظ چک بکنند و در صورت وجود مشکل به یک روانشناس خوب مراجعه بکنند.

مشاوره روانشناسی خانواده
مشاوره تلفنی

روانشناسی کودک و نوجوان

آرمین یک پسر بچه 12 ساله است که به فوتبال بسیار علاقه مند است. پدر و مادر او هر دو پرستار هستند و شرایط کاری فشرده ای را دارند. از طرفی هم بازیش خوب است و کاپیتان تیم مدرسه فوتبالی است که می رود. اما اخیرا مربی او متوجه رفتار پرخاشگرایانه او نسبت به دوستان و هم تیمی هایش شده است و متاسفانه آخرین دعوا به درگیری فیزیکی منجر شده است. از همین رو مربی به والدینش خبر می دهد و با توجه به راهنمایی او قرار شد که خانواده آرمین او را پیش یک مشاور روانشناسی ببرند.

در جلسه اول مشاوره مشخص شد که آرمین رفتار پرخاشگرایانه ای دارد که گاهی اوقات از کنترل خارج می شود. اما نکته جالب این بود که این پرخاشگری نشانه یک افسردگی شدید در او بود که به دلیل اهمیت کم والدین ایجاد شده بود. از همین رو درمانی که برای او صورت می گرفت باید بر مبنای درمان های افسردگی می بود. از همین رو روشی که او استفاده کرد روان درمانی بین فردی برای نوجوانان( IPT) بود. پس از دو ماه کار کردن با این روش روند بهبود در رفتار او کاملا مشخص شد.

به طور کلی مشاوره روانشناسی می تواند در بازه بسیار بزرگی به رفع مشکلات فردی و اجتماعی کمک کند.

سوالات متداول

بهترین روانشناس کیست؟

بهترین روانشناس کسی است که اختلال و مشکل را به خوبی تشخیص می دهد و با توجه به آن مشکل بهترین راه حل را انتخاب می کند

روان درمانی در چه صورت می تواند به ما کمک کند؟

مشاوره روان درمانی در طیف وسیعی از مشکلات به خصوص مشکلات فردی می تواند به ما کمک کند، معمولا این نوع مشاوره در کنار دارو درمانی تجویز می شود و به نوعی مکمل آن است.

از چه راه هایی  می توان از مشاوره روانشناسی استفاده کرد؟

همیشه برای همه ی افراد شرایط مراجعه حضوری وجود ندارد به همین سبب اینگونه افراد می توانند از مشاوره آنلاین روانشناسی و مشاوره روانشناسی تلفنی استفاده بکنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره تلفنی - تماس با تلفن ثابت - بدون صفر

09353000102 (سراسری)

09353000102 (تهران)