مهمترین اصول زندگی مشترک چیست؟

مهمترین اصول زندگی مشترک چیست؟

هر زندگی مشترکی درهر فرهنگی که باشد برای بقا و پایداری به یکسری اصول و قاعده نیازمند است. همه ی افراد دوست دارند در یک رابطه عاشقانه  و موفق باشند. مهم ترین فاکتور برای دست یافتن به یک زندگی مشترک موفق دانستن اصول و به عبارتی راه و رسم زندگی مشترک است. اما گاهی زوجین پایه ها و اصول زندگی مشترک موفق را نمیشناسند و همین باعث بروز مشکلات عدیده ای میشود. اگر شما به تازگی ازدواج کرده اید یا تصمیم به ازدواج دارید و یا حتی طلاق گرفته اید، توصیه میکنیم  تا پایان این مقاله با ما همراه باشید، تا مهم ترین قوانین زندگی مشترک را با هم بررسی کنیم. برخی از این موارد به شرح زیر است:

شناخت یکی از مهم ترین اصول زندگی مشترک

همانطوری که برای ساخت یک بنای مستحکم به مواد و ابزار خاصی نیاز است. برای بنیان نهادن یک زندگی مشترک نیز، باید فاکتورهای مختلفی را در دست داشته باشید. شناخت طرفین، یکی از مهم ترین اصول زندگی مشترک است. در واقع زمانیکه شما خواسته ها و نوع نگرش همسرتان را بدانید، آنگاه میتوانید پایه های یک زندگی مشترک موفق را بنا کنید. چرا که تنها با شناخت عقاید و افکار و خواسته های همسر است که میتوان، آنها را برآورده کرد.

اما توجه کنید که این موضوع زمان بر است و توقع نداشته باشید که در همان ابتدای ازدواج به شناخت کاملی از یکدیگر برسید. پس برای انجام این مهم، صبوری کنید. البته این شناخت تنها به شناخت همسر محدود نیست بلکه توصیه میشود برای موفقیت هر چه بیشتر در زندگی مشترک با خودتان خلوت کنید و به چند سوال ساده پاسخ دهید. مثل این سوال که چه چیزی من را خوشحال یا ناراحت میکند؟ دوست دارم همسرم با من چه برخوردی داشته باشد؟ و…

یافتن پاسخ چنین پرسش هایی همان چیزی است است که پایه و اساس زندگی مشترک را میسازد. لذا هر فردی باید بتواند متناسب با شرایط و وضعیت خود پاسخ درست این پرسش ها را پیدا کند و در زندگی مشترک خود پیاده کند.

شناخت یکی از مهم ترین اصول زندگی مشترک
اصل مهم در زندگی زناشویی

صمیمیت و محبت بهترین راه برای استحکام زندگی مشترک

یکی از مهم ترین اصول زندگی مشترک صمیمت و محبت بین زوجین است. اگر این محبت و صمیمت وجود نداشته باشد، درواقع ازدواج معنا و مفهومی نخواهد داشت. چرا که زندگی مشترک باید پناهگاهی امن و پر از آرامش باشد، که در نبود محبت متقابل به میدان جنگ تبدیل میشود.

اما راه ایجاد صمیمت چیست؟

ادوارد وارینگ اظهار دارد که راه ایجاد صمیمیت از طریق افشای خود است. در مرحله بعد شما باید خواسته ها و عقایدتان را به زبان بیاورید. این نوع فکر کمی شبیه به نوعی بازی است. بازی که شامل یک سری سؤال است. این به شما امکان می دهد اطلاعات را به روشی غیر تهدید آمیز و سرگرم کننده فاش کنید.

زوج ها می توانند تنها با استفاده از سؤال ها بازی کنند و هرچه راحت تر خواسته های خود و طرف مقابل را کاوش کنند. بدین ترتیب دو طرف درباره علایق و خواسته های یکدیگر اطلاعاتی کسب میکنند که برآورده کردن این خواسته ها، میتواند صمیمت و محبت بین آنها را بیشتر کند.

همیشه در نظر داشته باشید که قربانی عشق نباشید به معنایی که به دیگران قلب خودتان را هدیه کنید در صورتی که او قلب خود را به شما هدیه ندهد. راه و رسم زندگی مشترک و عشق بده بستان نیست اما رعایت اعتدال الزامی است.

صمیمیت و محبت بهترین راه برای استحکام زندگی مشترک
اشتباهات زنان در زندگی مشترک

استحکام زندگی مشترک در گرو حل اختلافات کوچک

اختلاف نظر جز غیر قابل انکار هر زندگی مشترکی است. چیزی که مهم است حل کردن به موقع و درست این اختلافات است. اگر اختلافات کوچک در همان ابتدا حل نشوند این اختلافات کوچک مثل یک تومور بزرگ و بزرگتر میشوند.

اما زوج ها چگونه میتوانند اختلافات خود را حل کنند؟

صحبت کردن درباره این اختلافات و ریشه یابی مسائل میتواند بهترین راه برای حل اختلاف باشد. همچنین زوجین باید گذشت و فداکاری برای یکدیگر را یاد بگیرند. بهتر است اینطور فکر کنید که زندگی مشترک یک جاده ی پر پیچ و خم است که پستی ها و بلندی های زیادی دارد. گذشتن از این پستی ها و بلندی ها و رسیدن به مقصد نهایی و موفقیت کار چندان سختی نیست و تنها به کمی صبر و حوصله و البته گذشت نیاز دارد.

استحکام زندگی مشترک در گرو حل اختلافات کوچک
مهم ترین چیز در زندگی مشترک

سازگاری یکی از اصول زندگی مشترک

یکی از قوانین زندگی مشترک سازگاری و ایجاد تعاملات سالم بین زوجین است. این تعاملات میتواند در حوزه ی کار، امور منزل و… باشد. درواقع سازگاری را هم میتوان به نوعی یکی از نتایج شناخت طرفین در نظر گرفت. هر چقدر این شناخت بیشتر باشد، زوجین راحت تر  در  زندگی مشترک با یکدیگر تعامل میکنند. بعضی افراد فکر میکنند که مفهوم سازگاری اطاعت بی چون و چرا از خواسته های یکدیگر است اما اینطور نیست. سازگاری شرایطی است که شما اختلاف نظرها و تفاوتها را میبینید اما به جای بحث و دعوا با انتقادات درست و منطقی راه را برای تغییر باز میکنید. این تغییر خواه در خودتان یا شریک زندگیتان باشد، کمک بزرگی برای استحکام زندگی مشتر ک است.

سازگاری یکی از اصول زندگی مشترک
مدیریت زندگی مشترک

احترام متقابل یکی از قوانین زندگی مشترک

از همان ابتدای زندگی سعی کنید پایه و اساس زندگی مشترک بر مبنای احترام متقابل باشد.

«وحشت در زندگی مشترک زمانی اتفاق می افتد که شما توسط شریک زندگی خود ترور شخصیتی شوید.»

این موضوع مفهوم کلی ازدواج را لگد مال خواهد کرد. تحقیر و تمسخر شریک زندگی در هر جمعی ممکن است موضوع ساده ای به نظر بیاید اما اساس زندگی مشترک را متزلزل میکند. همه دوست دارند توسط همسر و شریک زندگیشان ستایش شوند، و این احترام و تشویق شاه کلیدی است برای موفقیت هر چه بیشتر در زندگی مشترک.

همچنین شوخ طبعی عنصری بسیار سازنده در زندگی زناشویی است. عشق عجیب و بامزه است و طرفین به خنده و شادی نیازمندند. یکی از مواردی که موجب استحکام زندگی مشترک میشود؛ استفاده درست و به موقع از شوخ طبعی است اما نباید شوخ طبعی را با تسخر یا تحقیر اشتباه بگیرید.

احترام متقابل یکی از قوانین زندگی مشترک
زن موفق در زندگی مشترک

جمع بندی خط قرمزهای مشترک

گاهی افراد تصور میکنند که زندگی مشترک راهی است که به تمام ناکامی هایشان پایان دهند و در واقع دیدگاهی فانتزی دارند. یک فرد با دیدگاه فانتزی غالباً انتظار دارد که با یک شوالیه با درخشش زره و اسب سفید نجات پیدا کند یا با یک شاهزاده خانم ازدواج کند و از آن پس تاکنون با خوشحالی زندگی کند و این اشتباه است.عشق و ازدواج مانند باغبانی است. روابط باید به طور مداوم پرورش داده شود و به مسیری درست گرایش پیدا کند و رشد بیابد. در زندگی مشترک روابط غلط و استبدادی نباید حاکم باشد. وقتی یکی از شرکا بر دیگری مسلط است یا حتی کنترل می کند، زندگی به سمت تباهی میرود . رابطه دموکراتیکی درست است که در آن  دو شریک به طور مساوی قدرت دارند.بیننده یک فیلم عاشقانه علمی تخیلی نباشید، احساس اینکه شریک زندگی مانند یک بیگانه غیرقابل درک و بسیار عجیب است احساسی غلط است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره تلفنی - تماس با تلفن ثابت - بدون صفر

09353000102 (سراسری)

09353000102 (تهران)