آماده کردن کودک برای رفتن به مدرسه

آیا میدانید چگونه کودکتان را برای رفتن به مدرسه آماده کنید؟؟

با فرا رسیدن فصل پاییز و آغاز سال تحصیلی جدید، بسیاری از والدین دغدغه آماده کردن کودک برای رفتن به مدرسه را دارند. این دغدغه و نگرانی برای والدینی که بچه کلاس اولی دارند، از شدت بیشتری برخوردار است چراکه این اولین بار است که می‌خواهند فرزندشان را به یک محیط آموزشی جدی و رسمی وارد کنند.

از طرف دیگر، شاید برای اولین بار است که فرزند دلبند شما قرار است مدت زمانی را از شما دور باشد. بنابراین تاحدی طبیعی است که فرزند شما از رفتن به مدرسه هراس و ترس داشته باشد. در اینجا شما برای کنترل اوضاع لازم است فرزندتان را از لحاظ روحی و ذهنی برای محیط مدرسه آماده کنید. ما در این مقاله قصد داریم به شما راهکارهایی درمورد آمادگی کودک برای مدرسه معرفی کنیم. با ما همراه باشید.

صحبت کردن با کودک درباره ی مدرسه
صحبت کردن با کودک درباره ی مدرسه

نکات فرستادن کودکان به مدرسه

در مورد مدرسه با کودک خود صحبت کنید

اولین قدم برای فرستادن کودک به مدرسه، آمادگی ذهنی کودک در مورد محیط مدرسه است. در آخرین روزهای شهریور با نزدیک شدن به مهرماه، حال و هوای برنامه های تلوزیون و شهر مدرسه ای می‌شود. این کار شما را برای حرف زدن با کودک در مورد مدرسه آسان تر می‌کند. مدرسه، معلم، زنگ تفریح و برنامه آموزشی را به او توضیح دهید و تا جایی که امکان دارد به سوالات او پاسخ دهید. همچنین می‌توانید از موارد زیر کمک بگیرید:

با او به مدرسه بروید و محیط های مختلف را به آن ها معرفی کنید.

با قصه گویی برای کودک از خاطرات شیرین مدرسه رفتن خود برای فرزند دلبندتان استفاده کنید و اگر عکسی از آن دوران دارید، به او نشان دهید.

با او در مورد مزایا و محاسن مدرسه رفتن و تحصیل صحبت کنید.

از کتاب داستان ها و داستان هایی که به مدرسه مربوط می‌شود، استفاده کنید.

با یکدیگر به خرید وسایل مدرسه بروید

قبل از آغاز فصل تحصیلی با فرزندتان به مغازه لوازم التحریر بروید و با مشارکت یکدیگر وسایل مورد نیاز مدرسه را تهیه کنید. شما با این کار شوق و ذوق مدرسه رفتن کودک را بیشتر کرده و در نتیجه آن ها برای بازگشایی مدرسه لحظه شماری می‌کنند.

ترساندن کودک از مدرسه کاری اشتباه!
ترساندن کودک از عوامل مدرسه کاری اشتاه!

فرزندتان را از مدرسه نترسانید

یکی از اشتباهات والدین در مدرسه رفتن فرزندان این است که فکر می‌کنند اگر فرزند خود را از معلم، ناظم و مدرسه بترسانند، احتمالا او نظم بیشتری را رعایت می‌کند. اما لطفا اجازه بدهید که فرزندانتان از مدرسه نترسند و احساس خوبی نسبت به آن داشته باشند. اگر در ذهن کودک خود از مدرسه یک هیولا بسازید، او فصل تحصیلی خود را با استرس و اضطراب آغاز می‌کند.

برنامه خواب و بیداری کودک را تنظیم کنید

معمولا کودک شما تا قبل از مدرسه، برنامه خواب منظمی نداشته و در یک ساعت معین از صبح بیدار نمی‌شده است.  بنابراین شاید یکی از بزرگترین مشکلات شما برای آمادگی کودک برای رفتن به مدرسه برنامه خواب فرزندتان باشد. بنابراین همه چیز را برای روزهای اول مهر نگذارید. از نیمه دوم شهریور برنامه ای برای تنظیم خواب کودک در نظر بگیرید. شب ها در یک ساعت مشخص او را به رختخواب بفرستید و او را صبح زود بیدار کنید. به مرور زمان فرزند شما به این برنامه عادت می‌کند و با فرارسیدن ماه مهر، دیگر مشکلی از این بابت نخواهید داشت.

برای روزهای اول مهر برنامه ریزی کنید

اگر مادر شاغل هستید و یا خانه دار، برای روزهای اول مهر ماه برنامه ریزی کنید تا درکنار فرزندانتان باشید. اگر سرکار می‌روید چند روزی را مرخصی بگیرید تا خودتان به همراه فرزندتان به مدرسه بروید. فرستادن کودک به مدرسه در روزهای اول مهر را به افراد دیگر مانند پرستار، مادربزرگ و .. نسپارید.

فراموش نکنید فرزندان با ارزش ترین دارایی ما هستند و اگر در چنین روزی در کنارشان نباشیم، آن ها احساس تنهایی شدیدی خواهند کرد. پس، چند روزی را به خاطر آن ها در خانه بمانید و با احساسات آن ها همراه باشید.

مراسم خداحافظی را طولانی نکنید

حتما شما هم در روزهای اول مدرسه استرس و نگرانی برای مدرسه رفتن کودک دارید. اما اجازه ندهید که فرزندتان متوجه استرس در چهره شما بشود. طبیعی است که خداحافظی کردن و دوری از فرزند برای شما کار سختی است ولی خداحافظی را تلخ نکنید. با رویی گشاده و لبخند و یک بوسه شیرین فرزندتان را راهی مدرسه کنید.

از فواید و معایب خیال پردازی در کودکان چیزی میدانید؟ این 12 نکته مهم را در پست خیال پردازی کودکان بخوانید.

آهمیت جشن ورود به مدرسه
اهمیت جشن ورود به مدرسه

جشن کوچکی برگزار کنید

جهت آمادگی کودک برای مدرسه و ایجاد شور و هیجان در او، یک جشن کوچک و خودمانی برگزار کنید.
همه ساله برای بچه های سال اولی جشن برگزار می‌شود اما شما هر سال برای ورود فرزندتان به سال تحصیلی جدید یک جشن خودمانی کوچک بگیرید. مثلا یک کیک خانگی بپزید و یک شام مفصل ترتیب بدهید. لازم نیست که  یک جشن بزرگ و فامیلی برگزار کنید تا در روزهای ابتدایی مدرسه درگیر تشریفات باشید.

مسائل بهداشتی را به فرزند خود توضیح دهید

مسائل بهداشتی یکی دیگر از موارد مهمی است که باید به فرزندان خود مخصوصا بچه های کلاس اولی توضیح دهید. استفاده از لیوان شخصی، تغذیه، شستشوی دست ها و رعایت نکات بهداشتی در توالت عمومی، سلامتی کودک شما در مدرسه تضمین می‌کند. شما هم به عنوان والدین فرزندانتان در رعایت بهداشت فردی به آن ها کمک کنید. فرم مدرسه را مرتب بشویید و حتما کودک خود را قبل از رفتن به مدرسه به مسواک زدن تشویق کنید.

برای درس خواندن در منزل برنامه ریزی کنید

انجام تکالیف مدرسه را به یکی از برنامه های روزانه فرزندتان تبدیل کنید تا دیگر دعوا و ناراحتی برای انجام تکالیف با کودک خود نداشته باشید. اگر می‌توانید یک میز تحریر کوچک تهیه کنید تا نوشتن تکالیف برای او راحت تر شود. اگر فرزند شما کلاس اولی است، در روزهای اول هنگام نوشتن تکالیف همراه او باشید تا مشکلاتش را برطرف کنید. همچنین در وسط انجام تکالیف مدرسه، مدت زمانی را برای استراحت او قرار دهید و یا یک سرگرمی جدید برای پرورش خلاقیت در کودک در نظر بگیرید.

کمک به مستقل شدن کودک
کمک به مستقل شدن کودک

به مستقل شدن کودک کمک کنید

با آمادگی کودک برای مدرسه وقت آن رسیده است که کم کم به شخصیت مستقل فرزندتان کمک کنید. وقتی درب مدرسه بسته می‌شود، فرزند شما باید کارهای زیادی را به تنهایی انجام دهد. بنابراین، پیش از شروع مدرسه در مورد مسئولیت پذیری با کودک خود صحبت کنید و تمرین هایی را برای تقویت مسئولیت پذیری در او در نظر بگیرید.

این مسئولیت می‌تواند آماده کردن کوله مدرسه، نوشتن تکالیف و یا لباس پوشیدن باشد. به تدریج مسئولیت های او را بیشتر کنید و وظایف دیگری مانند به تنهایی کفش پوشیدن، نوشتن نام خود را به آن اضافه کنید.

سخن آخر

فرستادن کودک به مدرسه نیازمند رعایت برخی نکات است. اگر فرزند شما حاضر به رفتن به مدرسه نیست و با گریه و زاری از شما می‌خواهد که در خانه بماند، حتما به یک مشاوره کودک مراجعه کنید. مدرسه نرفتن می‌تواند دلایل زیادی داشته باشد که باید از طرف مشاور مورد بررسی قرار گیرد. در حال حاضر شناسایی اضطراب و مشکلات روحی در کودکان تنها توسط افراد متخصص امکان پذیر است.

سوالات متداول

با هراس کودکان برای رفتن به مدرسه چه کنیم؟

ترس و هراس برای کودکانی که تا به حال دوری از خانواده و زندگی در محیط جدید را تجربه نکرده اند، قطعا سخت و ترسناک است. برای اینکه ترس و دلهره فرزندتان را از بین ببرید، قبل از مدرسه با او در مورد فضای مدرسه صحبت کنید.

با کودکی مدرسه نمی‌رود، چه کارکنیم؟

اگر بعد از صحبت کردن با فرزندتان نتوانستید او را راضی به رفتن به مدرسه کنید، حتما به مشاوره کودک مراجعه کنید تا از دلایل امتناع ورزیدن او آگاه شوید.

برای آمادگی کودک برای مدرسه در سنین پایین تر چه کار کنیم؟

برای اینکه فرزند شما برای رفتن به مدرسه آمادگی کافی داشته باشند بهتر است از سنین پایین آن ها را به مهد کودک بفرستید تا از لحاظ ذهنی پیش زمینه ای داشته باشند.

مشاوره کودک فمیلیکو

در مرکز مشاوره کودک فمیلیکو در خصوص آماده کردن کودک برای رفتن به مدرسه، نکاتی را بیان کردیم. اگر شما هم نکاتی به ذهنتان می رسد و در این پست از آن صحبت نشده است، بهتر است تا آن را در قسمت نظرات بنویسید تا دیگران هم از آن استفاده کنند و از سوی دیگر در مقاله دیگری به صورت اختصاصی به آن پرداخته شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره تلفنی - تماس با تلفن ثابت - بدون صفر

09353000102 (سراسری)

09353000102 (تهران)