پول تو جیبی فرزند

پول تو جیبی چیست؟ مقدار پول تو جیبی را چقدرتعیین کنیم؟!!

چند قانون مهم در پول تو جیبی دادن به فرزندان

دانستن نحوه و چگونگی دادن پول تو جیبی به فرزندان می تواند یکی از اصول تربیتی مهم فرزندان به شمار رود. معمولا والدین در سنین متفاوتی به فرزندانشان پول تو جیبی می دهند که این کار را با توجه به تشخیص خودشان و همچنین توصیه های دیگران که غالبا والدین آن ها هستند، انجام می دهند. اغلب والدین این کار را از سن 6 الی 8 سالگی شروع می کنند و گاهی اوقات با همین تصمیمشان باعث می شوند تا در تربیت فرزندشان اشتباه رخ دهد و تمام تاثیرات مثبتی که پول تو جیبی دادن به بچه ها می تواند با خود به همراه داشته باشد، از بین برود.

در خصوص پول تو جیبی دادن به فرزندان باید بدانید که چطور این کار را انجام دهید، تا فرزند شما متوجه اهمیت و ارزش آن پول شود، ولو آن که آن پول از نظر مادی بسیار کم ارزش تلقی شود. در ادامه به چند نکته مهم در خصوص پول تو جیبی و ماهیانه بچه ها اشاره می کنیم که می تواند به شما در خصوص این موضوع بسیار کمک کند.

1- با حساب و کتاب باشید

مدیریت پول تو جیبی موضوع مهمی است که باید به آن توجه زیادی داشته باشید. گاهی اوقات والدین تصور می کنند اگر بدون هیچ حساب و کتابی به فرزندانشان پول تو جیبی بدهند، آن ها را از لحاظ مادی و رفاه تامین کرده اند و مسلما والدین خوبی هم هستند؛ اما نمی دانند که با این کار در تربیت فرزندشان خلل بزرگی را وارد می کنند.

کودک باید بداند که پول تو جیبی اش مقدار مشخص و معینی است و همچنین در زمان های مشخصی، همچون هر روز، هر هفته، هر ماه و…آن را دریافت می کند. زمانی که متوجه این موضوع شود، می تواند به راحتی نسبت به نیازهایی که دارد الویت بندی کند و هر کدام از آن ها را به ترتیبی که مورد نیازش است، با پول تو جیبی اش بخرد.

در واقع می توان گفت مهم ترین و اصلی ترین دلیل وجود پول تو جیبی و دادن آن به کودکان مربوط به امور مالی و یادگیری آن ها و همچنین مدیریت پول تو جیبی است.

بهترین روش دادن پول تو جیبی به فرزند چیست؟
پول تو جیبی فرزند

2- نحوه پرداخت پول تو جیبی

در قسمت قبل گفتیم که نحوه پرداخت پول تو جیبی بسیار مهم است. زمانی که فرزند شما متوجه اهمیت پول تو جیبی و الویت بندی آن شد، باید یاد بگیرد که پول دریافتی اش را در موعد مقرری به دست خواهد آورد.

بهترین روش آن است که پول تو جیبی نوجوان و کودکان را به صورت هفتگی و در بزرگسالان و جوانان به صورت ماهیانه پرداخت کنید.

3- سر وقت پول بدهید

بهتر است سعی کنید تا در ابتدای هفته پول تو جیبی کودک را بدهید تا او بتواند در طول هفته از پولی که به او داده اید استفاده کند. به یاد داشته باشید که چه در صورت پرداخت هفتگی و چه ماهیانه، حتما پول تو جیبی را سر موعد پرداخت کنید، نه زودتر از موعد و نه دیرتر از موعد، زیرا در غیر این صورت کودک خود را گیج می کنید و او به خوبی این موضوع را یاد نخواهد گرفت.

4- با عصبانیت رفتار نکنید

گاهی اوقات متوجه می شوید که کودک پول تو جیبی اش را سریع تر از آن چیزی که باید خرج کرده است، نیازی به عصبانی شدن نیست؛ بلکه می توانید به سادگی و با گوشزد کردن برخی از نکات به او، او را در مسیر یادگیری درست این کار همراهی کنید.

یکی از موضوعات اصلی دعوای پدر و فرزند همین موضوع پول تو جیبی است. البته این موضوع را نیز فراموش نکنید که به هیچ وجه پولی به جز پول مقرر شده برای کودک، به او ندهید. نهایت اتفاقی که می افتد این است که فرزند شما چند روزی ناچار می شود تا بی پولی را تحمل کند، اما همین تحمل کردن بی پولی می تواند به او درس خوبی در خصوص مدیریت کردن هزینه هایش بدهد.

پول توجیبی فرزندان شما باید حوالی چه مبلغی باشد؟
پول توجیبی کودکان

5- ارائه وام بدون بهره!

نکته بعدی هم در خصوص مواردی است که کودک پول تو جیبی اش را زودتر از موعد خرج کرده است ولی همچنان نیازهای اساسی دارد. در این موارد می توانید از یک تبصره استفاده کنید. این تبصره شامل وام دادن یا همان قرض دادن می شود. می توانید برای اینگونه از مواقع یک وام اضطراری را تعیین کنید و به کودک خود یاد دهید که این مقدار از وام را که به او می دهید، از پول تو جیبی بعدی اش کم خواهید کرد.

6- تعیین کردن اضافه حقوق!

نکته دیگری که می توانید در گام های بعدی آن را مورد توجه قرار دهید، بالا بردن میزان پول تو جیبی بچه ها با توجه به عملکردی است که در خانه دارند. به طور مثال یک کودک در هفته پنجاه هزار تومن پول تو جیبی دارد، این مقدار ثابت است و تغییر نمی کند، اما اگر او پول بیشتری را نیاز دارد می تواند از روش هایی که منجر به افزایش پول تو جیبی اش می شود، استفاده کند.

به طور مثال کمک کردن در نظافت خانه، نگهداری از بچه کوچک تر و … می تواند منجر به افزایش پول دریافتی شود. فراموش نکنید که برای هر کدام از کارهای انجام شده، مقدار مشخصی پول را تعیین کنید تا هم تکلیف خودتان و هم تکلیف فرزندتان مشخص باشد. البته می توانید برای نحوه پرداخت پول و همچنین مقدار اضافه شده به پول تو جیبی با فرزندتان مذاکره کنید.

دادن پول تو جیبی به فرزندان
آیا باید به فرزندانتان پول تو جیبی بدهید؟

7- کودکتان را وارد زندگی بزرگسالان کنید

زمانی که می خواهید پس از دریافت حقوق ماهیانه ای که دارید، تقسیم بندی هزینه ها را انجام دهید، به صورت غیر مستقیم فرزندتان را نیز وارد این حساب و کتاب ها کنید و به او یاد دهید که برنامه ریزی برای پول تو جیبی به چه صورت است؛ به طور مثال از او بخواهید تا موارد مختلف و هزینه های جاری را یادداشت کند؛ یا به او بگویید که اگر قرار است به تعطیلات تابستانی بروید، باید حتما مقداری از حقوق هر ماه را کنار بگذارید.

اگر قرار باشد تا همگی به صورت خانوادگی و دسته جمعی به یک سفر چند روزه بروند، هر کسی باید از پول تو جیبی اش ماهانه مقداری را کنار بگذارد و در واقع کمتر دریافت کند. با این کار فرزند شما پس انداز طولانی مدت و همچنین برنامه ریزی بلند مدت را نیز یاد می گیرد. یک خانواده موفق خانواده ای است که تمام اعضای آن برای یک موضوع تلاش کنند.

8- شرکت دادن فرزندان در خیریه ها

معمولا خیریه های مختلفی در مجامع اجتماعی وجود دارند. خیریه هایی برای کودکان بد سرپرست، افرادی که دچار مشکلاتی در زمینه درمانی هستند و…شاید پول تو جیبی یک هفته فرزند شما برای کمک به این خیریه ها مناسب باشد، اما قرار نیست او تمام دارایی اش را صرف کمک کردن به دیگران کند. مسلما بخشی را هم که کودک تمایل دارد تا از پول تو جیبی اش صرف امور خیریه نماید از نظر خودش بسیار ناچیز است.

شما به عنوان والدینی آگاه بهتر است تا پول او را در کنار مبلغی که خودتان می خواهید صرف امور خیریه نمایید، قرار دهید. با این کار به راحتی هم کودک خود را خوشحال کرده اید و هم به او نحوه کمک به دیگران را یاد داده اید. چنین عملی می تواند به مسئولیت پذیری کودک در آینده کمک بسیار شایانی کند.

زمان شروع پول توجیبی دادن به کودکان
پول توجیبی چیست

9- برنامه ریزی برای پول تو جیبی

بهتر است موارد خرج کردن پول را برای کودک خودتان شفاف سازی کنید. بر فرض مثال به او توضیح دهید که این پول تو جیبی برای تفریح، مدرسه رفتن، خرید لباس و…است و نباید در موارد دیگری آن را خرج کند. برای آن که در این زمینه بهتر نتیجه بگیرید می توانید با کمک فرزندانتان یک لیست از کارهای مهم را تهیه کنید.

  • می توانید به او یاد دهید که چه مقدار از پول را و چگونه باید خرج کند. به طور مثال به او یاد دهید 50% از پولش را صرف مدرسه، 30% صرف تفریح و 10% صرف پس انداز و…کند. این موضوع و این تقسیم بندی برای هر کودک می تواند متفاوت باشد.

  • نیازی نیست به مقدار پول تو جیبی که دیگر والدین پرداخت می کنند توجه کنید، زیرا شما باید به کودک خودتان یاد دهید که مقدار پول تو جیبی فرزندان شما و نحوه خرج کردنش متناسب با درآمد شما است.

سخن پایانی

موارد مطرح شده همگی جز موارد و مسائلی هستند که به کودک شما یاد می دهند تا چگونه منابع مالی اش را مدیریت کند و چگونه پولی که دارد را خرج کند. علاوه بر نحوه مدیریت کردن پول، با انجام این روش ها، او نحوه پس انداز کردن را نیز می آموزد. اینکه از چه سنی به کودک پول تو جیبی بدهیم؟ یک پدر فوق العاده چگونه پول تو جیبی می دهد و…همگی جز سوالاتی هستند که پاسخ آن ها را در این مطلب پیدا خواهید کرد.

سوالات متداول

بهترین نحوه پول تو جیبی دادن به فرزندان کدام است؟

بهتر است پول تو جیبی به کودکان به صورت هفتگی و نوجوانان به صورت ماهانه داده شود. در این صورت می توانند بر روی مدیریت مالی کار کنند

اگر فرزندمان پول تو جیبی اش را زودتر از موعد مقرر تمام کرد چکار کنیم؟

در این جور مواقع بهترین کار دادن مقداری پول به صورت وام است که مقدار آن را از پول تو جیبی بعدی اش کم کنید.

چگونه برنامه ریزی برای پول تو جیبی را به فرزندمان آموزش دهیم؟

بهتر است در ابتدا خودتان برای او برنامه ریزی کنید تا متوجه شود برای چه چیزهایی باید پول خرج کند و تا مدتی بعد از آن نیز بر روی نحوه خرج کردنش نظارت داشته باشید و از او بپرسید که با پول تو جیبی اش چکار کرده است.

دسته بندی:

برچسب ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره تلفنی - تماس با تلفن ثابت - بدون صفر

09353000102 (سراسری)

09353000102 (تهران)