مهارت های لازم برای ازدواج

این 10 مهارت برای یک ازدواج موفقیت آمیز ضروری است

یادگیری مهارت های لازم برای ازدواج، پیش زمینه آغاز یک زندگی مشترک است. زندگی زناشویی همواره با پیج و خم ها زیادی رو به رو است. شما برای داشتن یک ازدواج موفق لازم است این مهارت ها را یاد گرفته و در زندگی مشترک خود از آنها بهره بگیرید. طبیعی است که هرچه دختر و پسر با آگاهی بیشتری وارد رابطه زناشویی خود شوند، مدیریت بهتری در حل بحران ها و مشکلات خود دارند. لازمه این آگاهی شناخت کامل خود و درک تفاوت های میان زن و مرد است. به همین دلیل، یادگیری مهارت های قبل از ازدواج چه برای دختر و پسران مجرد و چه برای متاهلین امری ضروری است. ما در این مقاله، به ده مهارت مهم و ضروری برای آغاز و حفظ یک زندگی مشترک اشاره می کنیم.

1. اولویت قرار دادن همسر خود

لازمه ازدواج موفق این است که همسرتان را در اولویت زندگی تان قرار دهید. گاهی اوقات زن و یا مرد بعد از بچه دار شدن، به فرزندشان بیشتر از همسرشان اهمیت می دهند و کمتر به نیازهای همسرشان توجه می‌کنند. درحالی که اگر به گذشته و مسیر زندگی شان نگاه کنند، متوجه می‌شوند که تنها همسرشان است که در تمام سختی ها و مشکلات زندگی همراه و همدم آنها بوده است نه دیگران. بنابراین، شما باید این مهارت را داشته باشید که شور و احساسات قبل از ازدواج را بعد از ازدواج نیز حفظ کنید تا زندگی شادتری داشته باشید.

2. مهارت حل مسئله

یکی از مهم ترین مهارت های لازم برای یک ازدواج موفق، قدرت حل مسئله است. معمولا زندگی زناشویی با مشکلات و ناهمواری های زیادی همراه است. دو سال اول ازدواج جز سالهای سخت زندگی به حساب می آید چرا که زن و مرد هرکدام، رویکردهای خودشان برای حل مشکلات را دارند. مهارت حل مسئله به شما کمک می‌کند تا زمان مناسب برای دعوا کردن، بخشیدن، تسلیم شدن و گذشتن را بیاموزید. بنابراین شما راحت تر با مشکلات کنار می آیید و زندگی موفق تری در کنار یکدیگر خواهید داشت.

مهارت های لازم برای ازدواج-مهارت های لازم برای زندگی
مهارت های لازم برای ازدواج

3. مهارت بخشش و گذشت

اول از همه شما باید بپذیرید که نه شما کامل هستید و نه همسرتان. بنابراین زندگی زناشویی شما را در موقعیت هایی قرار می دهد که برای حفظ زندگی مشترکتان نه تنها باید قادر به بخشیدن اتفاقات گذشته باشید. بلکه باید بتوانید در لحظه نیز همسرتان را ببخشید و عذرخواهی همسرتان را قبول کنید. البته شما همیشه مجبور به بخشیدن نیستید اما می توانید انتخاب کنید که فراموش کنید. اگر شما نتوانید مهارت گذشت در زندگی را بیاموزید، رابطه شما به زودی دچار مشکل می‌شود. به همین دلیل یکی از مهم ترین مهارت های پیش از ازدواج که باید در خودتان تقویت کنید، مهارت گذشت و بخشش است.

4. مهارت درک درست از خود

درک درست از نیازهای خودتان و همسرتان و انتقال آن به همدیگر، باعث درک بهتر از توقعات زندگی مشترکتان می‌‌شود. اینکه شما چه احساسی نسبت به خود و زندگی مشترکتان دارید، رابطه شما را تا حد زیادی تحت تاثیر قرار می دهد.  مثلا اگر شما خود را مردی خوشبخت و خوشحال بدانید، این احساس رضایت را به زن خود انتقال می دهید و همسر شما هم احساس می‌کند که خوشبخت ترین زن دنیاست.

بنابراین ادامه این حس موجب می‌شود که شما زندگی خوبی را در کنار یکدیگر تجربه کنید. پس یکی از توانایی های لازم برای ازدواج، کنترل ادراکتان از اطراف و محیط پیرامون است که معمولا بعد از ازدواج تغییر می‌کند.

مهارت های لازم برای ازدواج-شایستگی های لازم برای ازدواج
مهارت های لازم برای ازدواج موفق

5. مهارت اعتماد به نفس

یکی دیگر از مهارت های زندگی در ازدواج، داشتن اعتماد به نفس است. شما باید این باور را داشته باشید که در زندگی مشترکتان حتما موفق می‌شوید و طلاق تنها یک گزینه است. شما باید این اعتماد به نفس را داشته باشید که به همان اندازه که همسرتان را دوست دارید، او هم شما را دوست دارد. شما باید بپذیرید که ممکن است همسرتان علاقه خود به شما را خیلی بروز ندهد اما شما مطمئن هستید که او برای خوشحال کردن شما و موفقیت زندگی مشترکتان تلاش می‌کند. شما تنها ملکه قلب همسرتان هستید. عدم اعتماد به نفس مانع از عبور شما از سختی ها و دست اندازهای زندگیتان می‌شود در حالیکه اعتماد به نفس مسیر را برای خوشبختی شما هموار می‌کند.

6. تمرکز روی نقاط مثبت همسرتان

گاهی اوقات برخی از زوجین تصور می‌کنند که بعد از ازدواج همسرشان یک فرد کامل است و حق خطا و اشتباه ندارد. اما این تصور کاملا نادرست است و شما باید قبول کنید که دو فرد مختلف از دو خانواده متفاوت در کنارهم قرار گرفته اید و با یکدیگر کامل می‌شوید. پس همسر شما هم درست مثل خودتان دارای عیب و نقص هایی است و شما باید روی نقاط و ویژگی های مثبت همسرتان متمرکز شوید. اگر همسرتان کار خطایی انجام داد، او را ببخشید و خوبی هایش را به خاطر بسپارید. بنابراین یکی از معیارهای ازدواج موفق، حفظ عشق بعد از ازدواج به کمک به کارگیری مهارت های ازدواج است.

10 مهارت برای داشتن ازدواج موفق
مهارت های لازم برای داشتن ازدواج موفق

7. خلاقیت داشتن

یکی از معیارهای ازدواج موفق، داشتن خلاقیت در امور زندگی است. زندگی همه مردم از صبح آغاز می‌شود و به شب ختم می‌شود. روز زمان فعالیت و شب زمان استراحت است. اگر ما تمام شب و روزهایمان را طبق یک برنامه و روتین پی بگیریم، به مرور زمان دچار افسردگی و روزمرگی می‌شویم.

بنابراین برای داشتن یک زندگی موفق و شاد، زن و شوهر باید روحیه خلاقانه داشته باشند و خودشان تغییراتی را در زندگی روزمره خود ایجاد کنند. مثلا با یکدیگر فوتبال و یا فیلم ببینید و یا بازی های متفاوت جنسیتی داشته باشید. مهم این است که تمام تلاش خود را به کار بگیرید که زندگی خود را از حالت سادگی و یکنواختی خارج کنید.

8. مهارت یادگیری

مهارت یادگیری، یکی دیگر از مهارت های لازم برای یک ازدواج موفق است. شما باید قبول کنید که همسر شما با گذشت زمان تغییر می‌کند. یعنی زن شما همان زن جوان  25 ساله نیست و یا شوهر شما همان جوان سالم و تنومند 7 سال پیش نیست. بلکه روحیات همسرتان با گذر زمان و با پشت سر گذاشتن مشکلات زندگی تغییر می‌کند، پس شما باید همیشه در حال یادگیری روحیات همسرتان باشید.

9. شناخت نقش ها و مسئولیت ها

شناخت و درک نقش ها و مسئولیت ها در یک زندگی مشترک یکی از توانایی های لازم برای ازدواج است. برخی از مردها و زن ها آگاهی درستی از مسئولیت هایشان ندارند، به همین دلیل بعد از گذشت مدتی از زندگی مشترکتان دچار اختلاف و سوتفاهم می‌شوند. شما باید به این درک برسید که بعد از ازدواج، عنوان و جایگاه جدیدی پیدا می‌کنید و نسبت به یکدیگر حقوق و تکالیفی دارید و باید به آن عمل کنید.

مهارت های ضروری قبل از ازدواج
مهارت های قبل از ازدواج

10. یادگیری مهارت های زندگی

از جمله آمادگی های لازم برای ازدواج موفق مخصوصا برای افرادی که تن به ازدواج در سن پایین داده اند، این است که باید برای آینده زندگی زناشویی شان برنامه ریزی کنند. مثلا  از خود بپرسید ” چه مهارت هایی را باید در خودم تقویت کنم تا زن و یا شوهر خوبی برای همسرم باشم. و یا ” چگونه می‌توانم به اقتصاد خانواده کنم؟ ” و یا “چگونه می‌توانم از همسرم حمایت کنم؟” . برنامه ریزی برای مالی برای آینده، صرفه جویی، مسئولیت، رسیدگی به کسب وکار و …، از جمله مهارت هایی است که باید در خود تقویت کنید.

سخن آخر

ازدواج نیازمند گذراندن یک سلسله آموزش ها و یادگیری مهارت هایی است که به شما در یافتن همسر خوب و داشتن یک زندگی عالی کمک می‌کند. شما می‌توانید این مهارت ها را در خانواده و یا با گذراندن کلاس های آموزشی چه برای افرادی که ازدواج کرده اند و چه برای افرادی که قصد ازدواج دارند، به دست آورید.

سوالات متداول:

چرا یادگیری مهارت های زندگی در ازدواج مهم است؟

یادگیری مهارت های قبل از ازدواج به این جهت اهمیت دارد که فرد می‌تواند با مشکلات و شرایط جدید زندگی بهتر برخورد کرده و یک زندگی آرام را به پیش ببرند.

از مهم ترین مهارت ها برای داشتن یک ازدواج کدامند؟

مهارت هایی مانند قدرت حل مسئله، گفتگو صمیمانه، درک درست از تفاوت های میان زن و مرد، شناخت مسئولیت ها و داشتن اعتماد به نفس از جمله مهارتهای لازم برای یک ازدواج موفق محسوب می‌شود.

چرا مهارت گفتگو در ازدواج مهم است؟

شما باید بتوانید بسیاری از اختلافات زناشویی خود را با هنر گفتگو صحیح حل کنید و از ایجاد ناراحتی و دلخوری جلوگیری کنید، برای همین یادگیری هنر گفتگو حائز اهمیت است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره تلفنی - تماس با تلفن ثابت - بدون صفر

09353000102 (سراسری)

09353000102 (تهران)