ناخن جویدن در کودکان

7 راهکار برای متوقف کردن ناخن جویدن در کودکان

ترک کردن عادت جویدن ناخن

جویدن ناخن در کودک یکی از آن عادت هایی است که در دوران کودکی ممکن است کودک را درگیر کند که می تواند ناخوشایند و آزار دهنده (برای شما ) باشد و حتی می تواند سلامت کودکان را هم به خطر بیاندازد. اما می تواند مثل عادت های دیگری همچون مکیدن شست دست به طور خود به خود رفع شود.

علت ناخن جویدن کودکان

ناخن جویدن کودکان می تواند به دلایل متعددی رخ دهد، از جمله : کنجکاوی، بی حوصلگی، استرس، عادت و یا تقلید. ناخن جویدن کودک شایع ترین عاداتی است که از سر نگرانی برای کودک پیش می آیند ( عاداتی هم چون مکیدن شست، بازی با موها و یا کشیدن آن ها و دندان قروچه کردن ) . هم چنین محتمل ترین عادتیست که تا بزرگسالی هم ممکن است ادامه داشته باشد.

ناخن جویدن کودک بر اثر استرس

فرایند رشد کودک شما می تواند برای او استرس زا باشد. شما به عنوان یک والد باید در تربیت کودک خود این استرس ها را بشناسید. اگر ناخن جویدن کودک شما متعادل است ( یعنی با اینکار به خودش آسیب نمی رساند ) و یا حواسش به جویدن ناخن هایش نیست ( مثلا در حین تماشای تلویزیون ) و یا در مواقع خاصی مثل زمانی که دچار تنش و یا استرس می شود اینکار را انجام می دهد، نگران جویدن ناخن در کودک خود نباشید، چرا که کودک شما فقط در حال سازگاری پیدا کردن با این شرایط استرس زاست.

نقش استرس در ناخن جویدن کودکان
نقش استرس در ناخن جویدن کودکان

7 راهکار ترک ناخن جویدن کودکان

یکی از مهم ترین نکات در راه درمان ناخن جویدن کودکان این است که شما هیچگاه نباید به فرزندتان فشاری وارد کنید که هم موجب از کنترل خارج شدن اوضاع برای شما و هم برای فرزندتان شود. باید حواستان باشد که در تمامی طول مسیر کنترل خودتان را از دست ندهید و با صبر و اشتیاق به کودکتان کمک کنید. کودکان بسیار آموزش پذیر هستند. کارهایی مانند دستشویی رفتن کودک، ترک ناخن جویدن، تنها خوابیدن و … مواردی هستند که باید توسط والدین آموزش داده بشوند.

کودک خود را آگاه کنید

خیلی اوقات هست که فرزندتان بدون این که بداند در حال جویدن ناخن خودش است این کار را انجام می دهد. شما باید او را از این موضوع آگاه کنید. علاوه بر این باید راهکاری برای انگیزه دادن برای ترک این عادت بیابید.

به فرزندتان توضیح دهید که این کارش چقدر می تواند برای او ضرر داشته باشد و باعث عفونت های دهان و دندان وی شود. می توانید با این مثال که جویدن ناخن به مانند لمس اشیا با دهان است کودکتان را متوجه نامناسب بودن این کار کنید.

ناخن هایش را کوتاه نگه دارید

همانطور که گفتیم ناخن جویدن کودکان میتواند به سلامت آنها آسیب برساند. به همین خاطر سعی کنید همیشه ناخن هایش را کوتاه کنید. دیگر زمانی که کودکتان ناخنی برای جویدن نداشته باشد نمی تواند آن ها را بجود! با این کار شما می توانید مطمئن شوید باکتری هایی که در زیر ناخن کودک شما وجود داشت دیگر نمی توانند وارد بدن او شوند و به او آسیب برسانند.

کوتاه کردن ناخن ها و جلوگیری از ناخن جویدن
کوتاه کردن ناخن ها و جلوگیری از ناخن جویدن

با کودکتان رمزی صحبت کنید

این کار باعث می شود تا فرایند ترک کردن عادت جویدن ناخن برای کودکتان به فرایندی جذاب و خوشایند تبدیل شود و مثل یک بازی به نظر بیاید.

جای اینکه به کودکتان بگویید که ناخنش را نجود می توانید از یک کد رمزی بین خودتان استفاده کنید. به عنوان مثال کلمه ای خاص را استفاده کنید و یا نیشگون ریزی از او بگیرید!

رفتار جایگزین پیدا کنید

اسباب بازی ها و یا وسایلی مناسب تهیه کنید تا دست های کودکتان درگیر باشد و دیگر به جویدن ناخن هایش تمایل نداشته باشد. این کار به خصوص زمانی که کودکتان به خاطر کم کردن استرس به جویدن ناخن روی می آورد می تواند بسیار اثر بخش باشد.

جایزه بدهید!

می توانید به ازای هر روزی که کودک در آن ناخن هایش را نجوید، در انتهای آن هفته به او جایزه بدهید. اینکار یکی از راهکار های مناسب برای تشویق به سوی درمان ناخن جویدن کودکان است. کودکانی که حرف گوش نمیکنند به راحتی در برابر جایزه کوتاه می آیند.

سرگرمی های مختلف را در برنامه کودک بگنجانید

زمانی که کودکتان بیش از حد ناخن هایش را می جود، او را به انجام فعالیتی سرگرم کننده وادارید. به عنوان مثال با او بازی کنید، در نقاشی کردن کتاب هایش به او کمک کنید، با همدیگر به پارک بروید، پازل حل کنید و یا حتی با هم آشپزی کنید.

سرگرم کردن کودکان برای جلوگیری از ناخن جویدن
سرگرم کردن کودکان برای جلوگیری از ناخن جویدن

علاقه ی کودکتان به ناخن هایش را از بین ببرید!

مطمئن شوید که این راهکار آخرین راهکارتان برای درمان ناخن جویدن کودکان باشد و وقتی این کار را امتحان می کنید که تمامی راه های قبل را امتحان کرده باشید.

می توانید چیزی مثل فلفل را در زیر ناخن های کودکتان بریزید تا مزه ی ناخوشایند آن کاری کند تا دیگر کودکتان علاقه ای به جویدن ناخن اش نداشته باشد.

چه کار هایی را نباید انجام داد؟

سرزنش های مداوم، صحبت های طولانی، داد زدن ها و تنبیه کردن ها کارهایی هستند که به هیچ وجه نباید انجام شوند، چرا که در فرایند ترک عادت جویدن ناخن در کودک نه تنها موجب تشویق او نمی شوند بلکه او را از انجام اینکار دلسرد می کنند و حتی ممکن است دفعات انجام اینکار از سوی کودکتان را افزایش هم بدهند.

نبایدها در منع کودکان از ناخن جویدن
نبایدها در منع کودکان از ناخن جویدن

حتی در بدترین روز ها هم که فرزندتان مدام در حال جویدن ناخن است شما باید صبور باشید و با آرامش به کودک خود کمک کنید. وقتی راهکارهایتان جواب نمیدهد بهترین کار این است که با یک مشاور کودک در این باره صحبت کنید.

سخن آخر

کودک در سن 2 تا 3 سالگی در مرحله ای از تکامل به سر می برد که آرام آرام احساس شک و تردید و خجالت زدگی را می فهمد و هم چنین به سمت مستقل شدن پیش می رود. بچه هایی که فرصت انجام رفتارهایی که مناسب سنشان است را نمی یابند و نمی توانند به این حس استقلالی که در آن ها به وجود آمده پاسخ دهند به سمت کاهش اعتماد به نفس و حس خجالت زدگی سوق داده می شوند. چنین اتفاقاتی می تواند مشکلاتی نطیر ناخن جویدن کودکان را پدید آورد.

سوالات متداول

چه زمانی باید نگران ناخن جویدن کودک باشیم؟

اگر شدت جویدن ناخن در کودک به حدی است که باعث زخمی و خونی شدن دست های کودکتان می شود حتما با پزشک کودکتان مشورت کنید.

درمان ناخن جویدن کودکان چه مدتی زمان می برد؟

شما نباید انتظار داشته باشید که جویدن ناخن در کودک شما یک شبه فراموش شود. همانطور که شنیده اید گفته می شود برای ترک یک عادت به 21 روز زمان نیاز است.

ناخن جویدن کودک چه مشکلاتی ایجاد می کند؟

زمانی که کودک ناخن هایش را می جود باکتری هایی که در زیر ناخن های او می زیستند، وارد دهان و سیستم گوارشی او می شوند و می توانند مشکلات گوارشی ای نظیر عفونت دهان و دندان، اسهال و درد شکم را پدید آورند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره تلفنی - تماس با تلفن ثابت - بدون صفر

09353000102 (سراسری)

09353000102 (تهران)