موسیقی در تربیت کردن کودکان

فواید موسیقی برای کودکان /خلاقیت/تربیت/ یادگیری

اهمیت موسیقی در تربیت کردن کودکان

داشتن فرزندی باهوش، آرزوی هر پدر و مادری است. معمولا والدین به تربیت کودک خود اهمیت زیادی می دهند. همچنین در تلاشند تا فرزندان خود را با فرستادن به انواع کلاس های آموزشی، به یک نابغه تبدیل کنند. در این میان فواید موسیقی در تربیت کودکان غیرقابل انکار است. طی تحقیقات انجام شده بر روی 75 هزار دانش آموز در طی 10 سال، نشان می‌دهد کودکانی که موسیقی می‌آموزند و مهارت نواختن دارند. نسبت به سایر کودکان که از این مهارت بی بهره اند، در مهارت های خواندن و علم ریاضیات هوش و خلاقیت بیشتری دارند. در موسیقی سه بخش وجود کودک یعنی عقل، احساس و جسم با هم درگیر می‌شوند. به همین دلیل راه میانبری برای رشد نبوغ کودک محسوب می‌شود.

ما در این مقاله به نقش موسیقی در تربیت کودک می پردازیم.

1- تاثیر موسیقی بر خلاقیت کودکان

یکی از مهم ترین تاثیرات نواختن و یادگیری موسیقی، افزایش خلاقیت کودکان است. وقتی کودکی می آموزد که بنوازد، کم کم در این میان بدون اینکه آموزش و دوره خاصی بگذراند. شروع به خواندن می‌کند و با بداهه نوازی، قطعات کوچک را شروع می کند.

گاهی اوقات ممکن است که کودک با رعایت اصول اولیه ساز زدن، فیگورهای فانتزی را هم به ساز زدن خود اضافه کند. همه این‌ها با افزایش خلاقیت در کودکان می‌شود. هنگامیکه کودک یاد میگیرد که با نواختن ارتباط برقرار کند، مسیر شکوفایی استعدادهایش شروع می‌شود.

استعداد موسیقی در کودکان
موسیقی در تربیت کردن کودکان

2- نقش مهم موسیقی در یادگیری کودکان

همه ما می توانیم بیاموزیم، اما به کسی باهوش می گوییم که سرعت یادگیری او بیشتر از بقیه باشد. نقش مهم موسیقی در یادگیری کودکان نیز اهمیت آن در سرعت آموختن است. برای اینکه بتوانید بر سرعت یادگیری فرزندتان بیشترین کمک را بکنید، از همان کودکی او را با موسیقی آشنا کنید.

وقتی کودک شما، برای تمرین کردن موسیقی از قوه تفکر خود استفاده می‌کند. با تمرکز می نوازد، قدرت حل مسئله را در خود بالا می‌برد. ذهن او یاد می‌گیرد که برای حل مشکلات و چالش ها باید از قوه تفکر خود استفاده کند.

3- تاثیر موسیقی بر تقویت اعتماد به نفس

یکی از مهم ترین مزایای موسیقی برای کودکان، تقویت اعتماد به نفس در آنهاست. موسیقی  یک مهارت چالش برانگیز است. وقتی کودک شما بعد از کلی تلاش می‌تواند یک قطعه موسیقی را بدون خطا بنوازد. از طرف استاد و دوستانش مورد تشویق قرار می‌گیرد، اعتماد به نفسش افزایش پیدا می‌کند. حالا هر چقدر این کودک بهتر عمل کند و در آینده در میان دوستان و خانواده و یا گروه موسیقی مدرسه بنوازد. شخصیت اجتماعی او هم شکل گرفته و اعتماد به نفس در او بیشتر و بیشتر می‌شود.

بهتر است بدانید که شخصیت یک فرد موفق در جامعه در کودکی شکل می‌گیرد.

معجزه ای که موسیقی بر کودکان دارد
اثر موسیقی بر ذهن ‌كودكان

4- تاثیر موسیقی بر پردازش اطلاعات

کودک برای نواختن موسیقی باید بتواند همزمان به نت ها نگاه کند، نت ها را شناسایی کرده و آنها را روی ساز پیدا کند. در واقع کودک باید بتواند درکمترین زمان ممکن و با بیشترین دقت نت مربوطه را در مغز خود پردازش کند. همین عمل باعث افزایش دقت کودک می‌شود و تاثیر بسیار مثبتی در یادگیری علوم محاسباتی مانند ریاضیات دارد.

5- تاثیر موسیقی در درمان استرس کودک

امروزه کودکان به دلیل استفاده زیاد از بازی های کامپیوتری، معمولا درگیر نوعی استرس و اضطراب هستند. یکی از مهم ترین نقش های موسیقی در تربیت کودک، کاهش میزان استرس و انتقال انرژی مثبت به آنهاست. از مزایای موسیقی برای کودکان، می توان به  ایجاد آرامش در آنها اشاره کرد. کودکی که موسیقی می‌نوازد، از تنش های عصبی دور است و به مراتب شخصیت آرام تری دارد. کودک به مرور می آموزد که اگر از چیزی ناراحت است به سراغ ساز خود رفته و با نواختن ساز آرامش پیدا کند.

اگر خواهان یک کودک شاد هستید، بهتر است به کلاس های موسیقی به طور جدی فکر کنید.

6-تقویت مهارت های اجتماعی

نقش موسیقی در تربیت کودک تقویت مهارت های اجتماعی وی است. وقتی کودک شما برای آموختن موسیقی وارد یک گروه می‌شود، یاد می‌گیرد که باید با دوستان و اطرافیانش ارتباط برقرار کند. در هماهنگی کامل با گروه خود باشد تا بتوانند کار را به بهترین شکل ممکن ارائه کنند. یکی دیگر از اهداف موسیقی کودک این است که او به طور غیر مستقیم به این راز پی ببرد که نواختن یک قطعه گروهی به مراتب زیباتر از نواختن یک قطعه به صورت تک نفره است.

بنابراین این نیاز در او شکل می گیرد که برای موفقیت باید با دوستان و افراد پیرامونش ارتباط برقرار کند و بر همین اصل مهارت دوستیابی در او شکل می‌گیرد.

نقش موسیقی در پرورش صحیح كودكان
تأثیر موسیقی در زندگی کودکان

7- موسیقی یک تفریح سالم

وقتی فرزندتان با ساز و نواختن ارتباط می گیرد، کم کم از تلویزیون و بازی های کامپیوتری فاصله گرفته و سعی می کند بیشتر وقت آزاد خود را با نواختن بگذراند. این یک راهکار بسیار خوب برای والدینی است که میخواهند فرزندشان را از بازی های اینترنتی و فضای مجازی دور نگه دارند. هم چنین این کودک می تواند در آینده به کسب درآمد از طریق موسیقی بپردازد، بنابراین به نوعی سرمایه گذاری بلند مدت برای او محسوب می شود.

8- موسیقی باعث صمیمیت می‌شود

تاثیر موسیقی بر رشد کودک، غیر قابل چشم پوشی است و باعث ایجاد حس صمیمیت در کودک می‌شود. تحقیقات نشان می‌دهد که نوزادان دو برابر گوش کردن به صدای کودک و یا بزرگسال، به لالایی توجه می‌کند و آرام می‌شوند. بیشتر مادران برای خواباندن کودک، لالایی می‌خوانند. به همین دلیل نوزادان با صدای لالایی انس گرفته و با آن موسیقی ارتباط عمیق عاطفی برقرار می‌کنند و آرام می‌شوند. این امر باعث پیوند عمیق تر رابطه مادر و فرزندی می‌شود.

9- ارتباطات و تخیلشان را گسترش می‌دهد

تربیت کودک و پرورش مهارت های گفتاری و شنیداری با موسیقی امکان پذیر است. بچه ها قبل از اینکه بتوانند صحبت کنند، می شنوند و به صداهای اطرافشان واکنش نشان می‌دهند. بنابراین شنیدن یکی دیگر از راه هایی است که به قدرت درک دنیای اطرافشان کمک می‌کند. بررسی ها نشان می‌دهد نوزادانی که مهارت شنیدن در آنها تقویت شده، تمایل بیشتری به صحبت کردن دارند و معمولا در حرف زدن خلاق تر نیز هستند.

موسیقی و نقش آن در تربیت و اعتماد به نفس کودکان
تاثیر موسیقی بر کودکان

10- موسیقی باعث خوشحالی فرزندتان می‌شود

برای تشویق کودکان به شادبودن، مهارت نواختن را در آنها پرورش دهید. موسیقی برای ما بزرگسالان هیجان انگیز است برای کودکان هیجان انگیز تر!. موسیقی به دلیل ایجاد لذت و هیجان در افراد باعث از بین رفتن غم و ناراحتی می‌شود. شنیدن موسیقی، اجرای موسیقی و رفتن به جشن ها باعث ایجاد خوشحالی در وجود کودکان می‌شود و آنها را به افراد شادتری تبدیل می‌کند.

سوالات متداول:

آموزش موسیقی قبل از هفت سالگی چه تاثیری دارد؟

تحقیقات نشان می‌دهد، کودکانی که قبل از هفت سالگی موسیقی می آموزند نسبت به سایر کودکان از هوش بهتری برخوردار هستند. وقتی کودک شما به یادگیری موسیقی می‌پردازد، با چالش هایی روبه رو می‌شود و قدرت حل مسئله در او را افزایش پیدا میکند.

موسیقی چه تاثیری بر مغز کودک دارد؟

آموزش موسیقی باعث افزایش گردش خون در نیم کره چپ مغز می‌شود. نیم کره چپ مسئول یادگیری موسیقی و زبان است و به مرور زمان باعث تقویت توانایی های کودک می‌شود.

چرا پرورش خلاقیت در کودک مهم است؟

همانطور که گفتیم یکی از مهم ترین مزایای موسیقی برای کودکان، پرورش خلاقیت در آنهاست. خلاقیت و ساخت چیزهای جدید باعث رشد جسمی، مغزی و عاطفی کودک شده و فرزند شما با یادگیری موسیقی، خلاقیت خود را پرورش می‌دهد.

 

دسته بندی:

برچسب ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره تلفنی - تماس با تلفن ثابت - بدون صفر

09353000102 (سراسری)

09353000102 (تهران)