حفظ آرامش در دوران بارداری

عصبانیت و زودرنجی در دوران بارداری||چگونه آرامش خود را حفظ کنیم؟

تغییر خلق و خوی در بارداری امری طبیعی است که علت آن تغییرات هورمونی در بدن بانوان است. تولید هورمون های استروژن و پروژسترون در این دوران، بر روی رفتار خانم باردار تاثیر گذاشته و باعث ایجاد احساسات مختلف در آنها می‌شود. گاهی اوقات ممکن است همسر شما عصبی، افسرده، زود رنج و حساس شوند. عصبانیت در بارداری علاوه براینکه سلامتی و حال خوب شما را تحت تاثیر قرار می‌دهد و روابط شما با همسر و دوستانتان را دچار تنش می‌کند، بر روی جنین شما نیز اثر منفی می‌گذارد. ما در این مقاله مروری بر علت تغییر رفتار در دوران بارداری و راهکارهای مقابله با آن اشاره می‌کنیم. با ما تا انتهای مقاله همراه باشید.

دلایل عصبانیت در بارداری و راهکارها

تغییرات هورمونی

تغییرات هورمونی در دوران بارداری
تغییرات هورمونی عامل زودرنجی دوران بارداری

مشکل:

یکی از مهم ترین دلایل عصبانیت در بارداری، تغییرات هورمونی است. تغییرات هورمونی در دوران بارداری، خانم ها را بیشتر در معرض احساسات ناگهانی مانند خشم و عصبانیت قرار می‌دهد. مثلا در این دوران ممکن است موضوعاتی که شما را قبلا ناراحت می‌کرد، الان شما را عصبی کند. تولید استروژن در بدن بانوان در این دوران، بر کم شدن صبر آنها تاثیر مستقیم می‌گذارد به گونه ای که با کوچکترین مسئله ای شروع به پرخاشگری یا سرزنش می‌کنند.

راهکار:

در این زمان بهتر است شما عوامل تحریک کننده ای که باعث عصبانیت شما می‌شود را شناسایی کرده و قبل از اینکه باعث ایجاد خشم در شما شود از آنها دوری کنید. همچنین، قبل از واکنش نشان دادن به عوامل، چند لحظه ای صبر کنید و نفس عمیق بکشید.

احساس نابرابری

مشکل:

به عقیده‌ی پروفسور باربارا کتز روتمن، زنان در دوران بارداری نوعی احساس نابرابری و تبعیض می‌کنند. برخی از زنان شاغل برای گرفتن مرخصی زایمان با مشکل روبه رو می‌شوند. برخی از مردان نیز هستند که شرایط همسرشان در این دوران را درک نکرده و در کارهای خانه به آنها کمک نمی‌کنند. در نتیجه خانم باردار هم باید به وظایف محیط کار رسیدگی کند و هم امور منزل را کنترل کند. همه‌ این عوامل باعث عصبی شدن در بارداری می‌شود.

راهکار:

بهترین راه حل این است که تبعیض در محیط‌ های کاری برطرف شود و مردان در این دوران احساسات همسرشان را درک کنند و در امور منزل به آنها کمک کنند. بنابراین، حتما در مورد انتظاراتتان با همسرتان صحبت کنید تا او هم متوجه شرایط حساس شما بشود.

سختی ها و مشکلات دوران بارداری

مشکل:

وجود برخی از دردها در عصبانیت در سه ماه اول بارداری تاثیرگذار است. همچنین برخی از تغییرات فیزیکی، تغییرات روحی و روانی در این دوران، حالت تهوع و خستگی زیاد از بارداری همگی سبب زودرنجی در دوران بارداری می‌شود.

راهکار:

بهتر است در این شرایط یکسری اقدامات پیشگیرانه برای راحتی خود انجام دهید. مثلا غذاهایی را بخورید که حالت تهوع شما را کمتر می‌کند و از تخت خوابی استفاده کنید که خواب راحت تری در آن داشته باشید. همچنین شما می‌توانید با استفاده از حمام و آب ولرم و گرم و انجام برخی از تمرینات کششی، میزان فشار و درد عضلانی خود را کمتر کنید.

ترس

مشکل:

معمولا زنان باردار در این دوران با ترس هایی مواجه هستند. مانند ترس از زایمان، ترس از تربیت و آینده فرزند، ترس از بی توجهی همسر بعد از زایمان به دلیل توجه زیاد به کودک و ترس از سالم بودن جنین ناشی از بیماری های ازدواج فامیلی همگی باعث مشکل اعصاب در بارداری می‌شود.

راهکار:

بهترین راه برای جلوگیری از این استرس ها صحبت کردن درمورد نگرانی هایتان با همسر، دوستان و پزشک مراقبتان است. آنها شرایط روحی شما را درک می‌کنند و می‌توانند با بودن در کنارتان و اطمینان دادن به شما در مورد اتفاق نیفتادن خیلی از نگرانی‌هایتان به شما در کاهش استرس و ترس کمک کنند.

احساس افسردگی و نا امیدی

ناامیدی در دوران بارداری
ناامیدی در دوران بارداری

مشکل:

برخی از زنانی که قبل از دوران بارداری افرادی شاد و پر انرژی بوده اند بعد از باردار شدن دچار نوعی احساس ناامیدی و افسردگی می‌شوند. گاهی اوقات این تغییر روحیه و عدم درک شرایط خاص خود، منجر به عصبانیت در بارداری می‌شود.

راهکار:

برای مقابله با احساس ناامیدی و افسردگی می‌توانید در کنار مراجعه به پزشک با یک روانشناس نیز در ارتباط باشید. همچنین شما باید با خواندن کتاب های مربوط به این دوران میزان آگاهی خود را بیشتر کنید. هر چه در مورد این دوران بیشتر بدانید، راحت تر با سختی و مشکلات آن کنار می‌آیید.

اثر مشاوره روانشناسی در درمان عصبانیت دوران بارداری
اثر مشاوره روانشناسی در عصبانیت دوران بارداری

احساس عقب ماندن از پیشرفت

مشکل:

برخی از زنانی که درحال تحصیل هستند و یا مشغول به کارند اگر ناخواسته باردار شوند، احساس عقب ماندن از پیشرفت‌های شخصی و اهدافشان می‌کنند. معمولا فکر اینکه مدتی به خاطر بارداری و سپس زایمان از فعالیت هایشان دور می‌شوند، باعث ایجاد مشکل اعصاب در بارداری می‌شود.

راهکار:

بهتر است به این موضوع فکرکنید که مادر شدن یکی از موهبت های الهی است که خیلی از زوجین در حسرت آن هستند. مادر شدن باعث تقویت عشق بعد از ازدواج می‌شود. در ضمن شما می‌توانید با یک برنامه ریزی مناسب بخشی از فعالیت های قبلی تان را پیگیری کند.

مشکلات مالی

مشکل:

گاهی اوقات علت تغییر رفتار در دوران بارداری وجود فقر و مشکلات مالی در زندگی است. اینکه زن حامله نگران خرج زایمان و خرج مراقبت های پزشکی ناشی از مشکلات ژنتیکی ازدواج فامیلی باشد، بر روی روحیه او اثر منفی می‌گذارد و گاها خشم او را برمی‌انگیزد.

راهکار:

شما باید افکار منفی را از خود دور کنید. به این فکر کنید که شما مادر یک فرزند هستید که قرار است در آینده با مشکلات زیادی مواجه شوید و نباید هر اتفاقی شما را ناراحت و ضعیف کند. بنابراین شما باید روحیه خود را بالا ببرید و با تکیه بر کمک های الهی این افکار را از خود دور کنید.

نداشتن شیوه زندگی سالم در دوران بارداری

داشتن شیوه زندگی سالم برای مقابله با زودرنجی دوران بارداری
داشتن شیوه زندگی سالم برای مقابله با زودرنجی دوران بارداری

مشکل:

دوران بارداری، حساس ترین دوره ای است که زنان در آن قرار می‌گیرند و به همین دلیل باید مراقب شیوه زندگی خود در این دوران باشند. گاهی عدم توجه به سبک زندگی در زمان حاملگی باعث ایجاد تغییرات منفی روحی و جسمی می‌شود که در نهایت منجر به زود رنج شدن در دوران بارداری می‌شود.

راهکار:

شما به عنوان یک زن جوان و بی تجربه در زمینه حاملگی باید به کمک مشاوره تغذیه یک رژیم غذایی سالم را دنبال کنید. مثلا بهتر است در این دوران به جای مصرف شیرینی جات  از گزینه های دیگری مانند سبزیجات، نان سبوس دار، آجیل و میوه های تازه استفاده کنید. در این دوران از کشیدن سیگار به شدت اجتناب کنید و میزان مصرف آب را افزایش دهید.

احساس نارضایتی از زندگی زناشویی

مشکل:

در برخی از مواقع زوجینی که با یکدیگر رابطه خوبی ندارند و احساس نارضایتی از زندگی خود می‌کنند، معمولا به دنبال بچه دار شدن نیستند. در این روابط بیشتر از اینکه زوجین به گسترش خانواده خود فکر کنند به جدایی و طلاق می اندیشند. حال زنی که باردار شده است احساس می‌کند که به خاطر فرزندش باید شرایط را تحمل کند. بنابراین یکی از دلایل عصبی شدن در بارداری، نگرانی از آینده خود و فرزندش است.

راهکار:

همیشه نقش صداقت در ازدواج پر رنگ بوده است. حال که شرایط شما تغییر کرده است باید با همسرتان جدی تر در مورد رابطه زناشویی تان صحبت کنید و در صورت نیاز به مشاوره خانواده مراجعه کنید. اگر مشکلات در میان شما حل نشود تولد فرزند تنها کار را برای شما سخت تر می‌کند.

طولانی بودن زمان بارداری

مشکل:

برخی از زنان دوره نه ماه بارداری را طولانی و کسل کننده می‎دانند و به همین دلیل عصبی و خشمگین می‎شوند.

راهکار:

بهتر است برای رهایی از این افکار به انجمن های حمایتی از زنان باردار مراجعه کنید تا با زنان حامله دیگر آشنا شوید. قطعا هم صحبتی با کسی که شرایط شما را دارد به کنترل احساسات و افکار شما کمک می‌کند.

سخن آخر

بارداری در کنار تمام سختی ها و مشکلاتی که دارد یکی از شیرین ترین دوران زندگی هر مادری است. بنابراین بهتر است قبل از حاملگی میزان اطلاعات و آگاهی خود را بالا ببرید تا با یک پیش زمینه فکری با آن مواجه شوید. زودرنجی در دوران بارداری یکی از احساسات طبیعی است که در این دوران برای شما اتفاق می‌افتد و شما نباید خودتان را برای این موضوع سرزنش کنید. تنها کافی است عوامل تحریک پذیری خود را بشناسید و از آنها فاصله بگیرید.

سوالات متداول

عصبی شدن در بارداری چه تاثیری بر جنین دارد؟

زایمان زودرس و مشکلات بعد از آن، کم وزنی کودک، بیش فعالی کودک و تاثیر منفی برخلق و خوی کودک از جمله تاثیرات عصبانیت مادر بر جنین است.

بارداری زنان را زود رنج می‌کند؟

دراین دوران زنان به دلایل مختلفی از جمله تغییرات هورمونی زود رنج و عصبی می‌شوند.

چگونه عصبی شدن در بارداری را کنترل کنیم؟

از طریق ورزش، مشاوره، تغذیه و استراحت تا حد زیادی می‌توان عصبانیت در این دوران را کنترل کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره تلفنی - تماس با تلفن ثابت - بدون صفر

09353000102 (سراسری)

09353000102 (تهران)