ازدواج با فرد افسرده

ازدواج با افراد افسرده چه پیامد هایی دارد؟

وقتی که شما ازدواج می کنید، این را پذیرفته اید که برای داشتن ازدواج موفق، هر اتفاقی که بیافتد شما کنار همسرتان می مانید و از او حمایت می کنید. شاید زمانی که هردوی شما در وضعیت خوبی به سر می برید احساس کنید که این کار، کار سختی نیست اما زمانی عهد شما به درستی سنجیده می شود که ازدواجتان شرایط سختی را تجربه کند. یکی از این سختی ها زندگی با همسر افسرده است.

به طور معمول زنان دو برابر مردان دچار افسردگی می شوند. دلایل آن متنوع است و می تواند شامل تغییرات هورمونی قبل و بعد از زایمان و یا یائسگی باشد. افسردگی در مردان اغلب تشخیص داده نمی شود، چرا که مردان اکثرا به بیان احساساتشان عادت ندارند و در خیلی از موارد افسردگی شان با عصبانیت و خشونت تظاهر می یابد و نه ناراحتی و غم.

اثرات افسردگی ازدواج و زندگی مشترک

 تبدیل شدن افسردگی به یک عذاب دائمی در ازدواج

ازدواج با افراد افسرده اگر که زن و شوهر روش مقابله با افسردگی را بلد نباشند و به یکدیگر برای مقابله با آن کمک نکنند، ازدواجشان را تبدیل به یک ازدواج سرشار از غم و ناراحتی خواهد کرد. چرا که فردی که افسرده نیست دائما در حال دریافت انرژی های منفی از جانب همسر افسرده اش است. همسر افسرده اش هم هیچکدام از مسئولیت های ازدواج را به درستی انجام نمی دهد و حس غم خود را به تمامی افراد خانواده منتقل می کند. در صورت عدم معالجه فرد افسرده، او روز به روز بیشتر در افسردگی خویش غرق شده و هر چه زمان بیشتری بگذرد افسردگی وی عمیق تر و آزاردهنده تر خواهد شد و درمانش هم سخت تر.

خشونت و درگیری

مطالعات نشان داده است که یکی از تظاهرات افسردگی که در بعضی افراد مشاهده می شود بروز خشونت و پرخاشگری است. این حالت اغلب در مردان دیده می شود. رفتار های پرخاشگرانه به راحتی می توانند عشق قبل از ازدواج را به تنفر و عصبانیت بعد از ازدواج تبدیل کنند. در ازدواج با افراد افسرده ای که به پرخاشگری روی آوردند دیگر حس آرامشی که باید در محیط خانواده باشد وجود ندارد و حس نگرانی به طور دائم در وجود تمامی اعضای خانواده القا می شود.

نقش افسردگی در شکل گیری خشونت و درگیری
نقش افسردگی در شکل گیری خشونت و درگیری

ایجاد مشکل در تربیت فرزندان

ازدواج با کسانیکه دارای افسردگی هستند به طور واضحی بر زندگی همه افراد خانواده تاثیر می گذارد. افسردگی در مادر بیشترین تاثیر را بر میزان صمیمیتی که کودک در محیط خانواده حس می کند می گذارد. چنین کودکانی دیگر حس آرامش و راحتی را در خانه ندارند و از سنین پایین با تنهایی دست و پنجه نرم می کنند. هم چنین پدر افسرده ممکن است به خوبی از پس تامین اقتصادی خانواده بر نیاید و یا این که افسردگی اش را به شکل عصبانیت و پرخاشگری نشان دهد. در این صورت محیط خانواده را برای کودک به شدت ناامن و آکنده از ترس می سازد.

راهکارهای مواجهه با افسردگی شریک زندگی

او را درک کنید

شاید شما قبل از ازدواج پیش بینی مشکلاتی مثل ازدواج با فرد افسرده و زندگی با آن ها را نمی کردید اما باید بپذیرید که او همسر شماست و شما در هنگام ازدواج عهد بستید که در شرایط سخت در کنار او باشید و او را تنها نگذارید. ابتدا شما باید شروع کنید تا او را درک کنید و مشکلات و سختی هایی که موجب افسردگی او شده اند را بشناسید و به دنبال راه حل برای رفع آن ها بگردید. باید آگاه باشید که مسیر درمانی همسرتان، ساده نیست و قرار است سختی های زیادی بکشید. خود را آماده ی این سختی ها کنید و برای رساندن ازدواجتان به شادی و سرزندگی بجنگید.

شروع به کسب آگاهی کنید

در مورد افسردگی و مشکلاتی که با خود به همراه می آورد اطلاعات کسب کنید. از دلایل افسردگی همسر خود آگاه شوید. مواردی که ناراحتی او را تشدید و یا بهبود می بخشند را بشناسید. در مورد روند درمانی افسردگی همسرتان اطلاعات کسب کنید و درباره تمامی خصوصیات و عوارضی که ممکن است دارو هایی که استفاده می کند داشته باشد بدانید. اگر شما بتوانید اندکی از آن حسی که همسرتان در طول شبانه روز دارد را درک کنید خیلی راحت تر می توانید به او کمک کنید. همیشه راه رفتن در تاریکی اگر که یک چراغ قوه به همراه داشته باشید راحت تر است.

همیشه برای کمک به همسرتان حاضر باشید

راه های زیادی برای کمک به همسر افسرده تان وجود دارد اما راحت ترین و مهم ترین راه این است که همیشه در کنار او باشید و برای کمک به او حاضر باشید. اشکالی ندارد اگر که همه جواب های سوالات همسرتان را نداشته باشید. مهم این است که فقط کنار او بشینید، به حرف هایش به دقت گوش کنید، دستهایش را بگیرید، او را بغل کنید و برای ابراز محبت و توجه به او همیشه حاضر باشید. با جملاتی مثل

  • چطور می تونم کمکت کنم؟
  • برای من مهمی
  • من برای تو اینجام
  • و ما همراه یکدیگر این مشکل را پشت سر می گذاریم

حضور خود را در کنارش بیان کنید. مهم ترین نکته در ازدواج با فرد افسرده این است که همسر شما بداند که همیشه شما در کنار او خواهید بود و تحت هیچ شرایطی در این مسیر او را تنها نخواهید گذاشت.

آیا برای سالگرد ازدواج اهمیت ویژه قائل می شوید! چگونه برای این موضوع آماده می شوید؟ پیشنهاد میکنیم مطلب سالگرد ازدواج را حتما بخوانید.

حضور داشتن در کنار فرد افسرده
حضور داشتن در کنار فرد افسرده

او را تشویق به برقراری ارتباط با شما و دیگران کنید

ارتباط با فرد افسرده اغلب کار دشواریست. فرد افسرده در اکثر مواقع به تنهایی و گوشه گیری تمایل دارد و  به خوبی توانایی برقراری ارتباطات اجتماعی و انجام فعالیت های روزانه خودش را ندارد. به همسر افسرده خود با انجام موارد زیر کمک کنید:

  1. نشانه هایی از افسردگی را که در همسرتان می بینید را برای او بازگو کنید.
  2. نگرانی خود را ابراز کنید.
  3. تمایل خود را برای کمک به او نشان دهید.
  4. در مورد چیز هایی که درباره ی افسردگی او یاد گرفته اید با او صحبت کنید.
  5. در مورد روند درمانی او به او توضیح دهید.

فعالیت فیزیکی را مدنظر داشته باشید

قدم زدن، دویدن، باشگاه رفتن، کوهنوردی و سفر کردن به خوبی می توانند باعث تغییر خلق و خوی همسرتان بشوند و روحیه او را عوض کنند و  مسیر درمان افسردگی را سرعت ببخشند. اگر همسرتان به راحتی با ورزش کردن ارتباط برقرار نمی کند، برای کمک به او بپیوندید و این کار را در کنار یکدیگر انجام دهید. چنین فعالیت های کوچکی می تواند علاوه بر اینکه به درمان افسردگی همسرتان کمک می کند به محکم تر شدن رابطه تان هم کمک کند.

فعالیت فیزیکی و درمان افسردگی
فعالیت فیزیکی و درمان افسردگی

به دنبال یک علامت تغییر مثبت در همسرتان باشید

به محض اینکه نشانه هایی از پیشرفت و تغییرات مثبت را در همسرتان دیدید، این موضوع را با او در میان بگذارید و حتی می توانید در کنار یکدیگر به خاطرش جشن بگیرید. حواستان باشد که اینکار را حتی درباره کوچک ترین تغییرات اعمال کنید. مطمئنا یکی از بزرگترین کمک ها در درمان افسردگی همسر اهمیت دادن به همین تغییرات کوچک است.

از مشاوره افسردگی کمک بگیرید

هیچگاه از اینکه به مشاوره بروید نترسید. ابتدا آگاه باشید که همسر شما مشکل بزرگی دارد و درمان سختی را پیش رو خواهد داشت و سختی های خیلی زیادی را قرار است پشت سر بگذارید. سپس این آگاهی را به همسرتان برسانید و از تمامی مشکلات و سختی های احتمالی برای او بگویید. اما خیلی محتمل است که شما نتوانید به تنهایی از پس این سختی ها برآیید و بهترین کار در چنین مواقعی این است که از یک مشاور ازدواج کمک بگیرید.

کمک مشاور در درمان افسردگی
کمک مشاور در درمان افسردگی

سخن پایانی

ارتباط با فرد افسرده و ازدواج با فرد افسرده همیشه سخت است. اما شما باید آمادگی برای ازدواج با فرد افسرده را به عنوان یکی از بزرگترین مشکلاتی که در رابطه تان می تواند شما را درگیر کند داشته باشید. اما بدانید که درمان برای این مشکل همسرتان وجود دارد و این مشکل هم، اگرچه سخت اما می تواند حل شود. شما باید به خوبی نکات رابطه در ازدواج با شخص افسرده را بلد باشید و به خوبی با همسرتان ارتباط بگیرید.

 

سوالات متداول

آیا ازدواج با افرد افسرده ممکن است به طلاق منجر شود؟

بله می تواند. اگر که زوجین به درستی از افسردگی آگاه نباشند و به خوبی برای بهبود افسردگی اقدام نکنند ممکن است ازدواجشان را به سمت نابودی و طلاق بکشاند.

دلایل افسردگی در ازدواج چیست؟

خیلی از دلایلی که می توانند یکی از زوجین را به سمت افسردگی بکشانند مسائل مربوط به خود ازدواج و درون خانواده است. از این دلایل می توان احساس تنهایی مداوم علی رغم متاهل بودن، آزار و اذیت از جانب همسر، دیدن خیانت از طرف همسر و غیره را نام برد.

آیا یک ازدواج ناموفق می تواند سلامت روان را به خطر بیاندازد؟

بله یکی از دلایل افسردگی، ناراحتی از جانب همسر است. اینکه ببینید زندگی ایده آلی که قبل از ازدواج تصورش را داشتید به ثمر ننشسته است می تواند یکی از بزرگترین دلایل افسردگی باشد.

مشاوره ازدواج فمیلیکو

مشاوره ازدواج فمیلیکو در خصوص مشکلات ازدواج با افرد افسرده نکاتی را بیان کردیم. اگر شما هم نکاتی به ذهنتان می رسد و در این پست از آن صحبت نشده است، بهتر است تا آن را در قسمت نظرات بنویسید تا دیگران هم از آن استفاده کنند و از سوی دیگر در مقاله دیگری به صورت اختصاصی به آن پرداخته شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره تلفنی - تماس با تلفن ثابت - بدون صفر

09353000102 (سراسری)

09353000102 (تهران)