نشانه های یک ازدواج بدون عشق چیست؟

گاهی اوقات ممکن است زندگی که با عشق شروع می‌شود، به مرور زمان به یک ازدواج بدون عشق تبدیل شود. خیالبافی دختران و پسران در مورد زندگی مشترک و همسر آینده و داشتن تصوری  اشتباه از خانه و خانواده رویایی بدون هیچ مشکلی، تشکیل و حفظ خانواده را سخت تر کرده است. ممکن است دختر و پسری با عشق و علاقه با یکدیگر ازدواج کنند و بعد از مدتی از گذشت زندگی زناشویی و مواجهه با سختی ها و مشکلات و یا به دلیل عدم درک متقابل، کم کم زندگی آنها به سمت یک ازدواج بدون علاقه سوق پیدا می‌کند. بنابراین شما با شناخت نشانه های یک ازدواج بدون عشق و علاقه می‌توانید بهتر برای آینده زندگی مشترکتان تصمیم بگیرید.

نشانه های یک ازدواج بدون عشق

شما و همسرتان وقت زیادی را با یکدیگر نمی‌گذرانید

در یک رابطه سالم زناشویی، مرد و زن به دلیل حفظ هویت و استقلال شخصی برخی از کارها را به صورت تنهایی انجام می‌دهند و به همسرشان وابسته نیستند. اما اگر این دوری و تنهایی بیش از حد معمول باشد و دو طرف به میل خودشان نخواهند که همدگیر را ببینند و مایل به دوری و تنهایی باشند، یک نشانه خطر برای زندگی زناشویی شما محسوب می‌شود. در یک ازدواج بدون علاقه، شما و همسرتان ترجیح می دهید که کارهایی که قبلا با یکدیگر انجام می دادید را به تنهایی انجام دهید و علاقه ای به بودن در کنار همسر خود ندارید.

معمولا صحبت و گفتگوی شما به مشاجره ختم می شود

ازدواج بدون عشق و دعوای زن و شوهر
تاثیر ازدواج بدون عشق در مشاجره زن و شوهر

یکی از نشانه های زندگی بدون عشق، عدم گفتگوی صمیمانه میان شما و همسرتان است. وقتی دو نفر عاشق یکدیگر هستند از صحبت کردن و همنشینی با یکدیگر لذت می برند و از هر فرصتی برای در کنار هم بودن استفاده می کنند. در واقع اگر هم به اختلاف نظری بخورند و یا دلخوری میان آنها به وجود آید، سریعا آن را حل کرده و از یکدیگر دلجویی می‌کنند. اما در ازدواج های بی عشق، معمولا گفتگوها به مشاجره و دعوا ختم می‌شود و هر دو از مواضع خود کوتاه نمی آیند و با یکدیگر لجبازی می‌کنند. بنابراین، زوجین ترجیح می دهند که کمتر با همدیگر صحبت کرده و از هم فاصله می گیرند.

کاری به کار یکدیگر ندارید:

یکی دیگر از ساده ترین راه های تشخیص یک ازدواج بدون علاقه، این است که دیگر کاری به کار یکدیگر ندارید. اگر مدتی است که از کارهای روزمره یکدیگر بی خبرید و تمایلی به صحبت کردن در مورد اتفاقات روز با یکدیگر ندارید و یا برایتان مهم نیست که همسرتان در طول روز کجاست و از او خبری نمی گیرید و یا در واقع بودن با هرکسی را به بودن در کنار همسرتان ترجیح می دهید، پس زندگی شما در یک سراشیبی قرار گرفته است. شما در این زندگی حرف های پنهانی زیادی از همسرتان دارید و عشق در بین شما از بین رفته است.

به خواسته و علایق همسرتان توجهی نمی کنید

بی توجهی در ازدواج بدون عشق

معمولا زن و شوهری که با عشق با یکدیگر زندگی می کنند، علایق و خواسته های همسرشان برایشان مهم است و سعی می کنند که خودشان را تا حدی با علایق همسرشان تطبیق داده و یا آنها را انجام دهند. مثلا گاهی اوقات زن غذای مورد علاقه همسرش را می پزد و مرد همسرش را برای شام به بیرون دعوت می‌کند. همه اینکارها به خاطر وجود عشق و علاقه میان آنهاست. اما در ازدواج بدون عشق، مرد و زن به علایق همسرشان توجهی نمی کنند و خوشحال کردن همسرشان برایشان مهم نیست.

با جسم یگدیگر بیگانه هستید

اگر از آخرین رابطه جنسی شما با همسرتان مدت ها می‌گذرد و شما دیگر تمایلی برای ارتباط جنسی با یکدیگر ندارید و یا از نشستن در کنار یکدیگر لذت نمی برید، ازدواج شما یک ازدواج بدون علاقه است. این موضوع را به هیچ وجه بی اهمیت تلقی نکنید چرا که از نظر مشاوره ازدواج دوری جسمی و جنسی زن و شوهر از یکدیگر یکی از نشانه های فروپاشی زندگی زناشویی در آینده ای نه چندان دور است. در واقع طبیعت یک زندگی مشترک، صمیمت جسمی و جنسی است و نبود آن لطمه بزرگی به احساسات طرفین وارد می کند.

به یکدیگر اعتماد ندارید

عدم وجود اعتماد در ازدواج بدون عشق
عدم وجود اعتماد در ازدواج بدون عشق

در ازدواج با بی علاقگی، معمولا میزان تعهد طرفین به یکدیگر به حداقل می رسد چراکه آنها دیگر هیچ صمیمیتی میان خود احساس نمی کنند و برای رفع نیازهای خود به دنبال شخص دیگری هستند. اگر شما احساس می‌کنید که حس اعتمادتان نسبت به یکدیگر از دست رفته، در واقع باید بدانید که خیلی چیزهای دیگر را نیز در زندگی مشترکتان از دست داده اید. اگر فکر می کنید که رابطه شما دیگر رابطه سالمی نیست، پایداری و دوام آوردن زندگیتان کار سختی به نظر می رسد.

تلاشی برای بهبود رابطه نمی کنید:

در یک ازدواج موفق، زن وشوهر برای بهبود رابطه خود دائما در حال تلاش هستند و سعی می‌کنند به شناخت بهتری از یکدیگر برسند. اما اگر شما احساس می کنید که زندگیتان در معرض خطر قرار گرفته است و نه شما و نه همسرتان هیچ تلاشی برای بهبود رابطه تان انجام نمی دهید، پس می‌توانیم بگوییم که عشق در میان شما از بین رفته است. بنابراین، یکی از نشانه های زندگی بدون عشق، عدم تلاش زوجین برای پیشرفت در زندگی مشترکشان است.

راهکارهای کنارآمدن با زندگی بدون عشق

سبک زندگیتان را تغییر دهید

در اولین مرحله، یک محیط جذاب برای خودتان و همسرتان تشکیل دهید. به نحوه لباس پوشیدن، صحبت کردن و جو حاکم بر خانه تان توجه کنید. افکار همیشه تاثیر مستقیمی بر رفتار انسان ها می گذارد، پس مراقب افکارتان باشید. با تغییر افکار، سبک زندگی تان را تغییر دهید و به سمت بهتر شدن حرکت کنید.

خود را سرزنش نکنید

اگر درگیر یک ازدواج بدون عشق و علاقه هستید، از سرزنش کردن خودتان و همسرتان دست بردارید و به الهامات درونی خودتان توجه کنید. به این فکر کنید که قبل ازدواج به چه دلایلی با همسرتان ازدواج کرده اید. آنها را در یک لیست بنویسید و همسرتان را به خاطر داشتن ویژگی های مثبتش تشویق و تحسین کنید. به خودتان و همسرتان یادآوری کنید که می‌توانید در کنار هم خوشبخت و شاد بمانید.

ازدواج بدون عشق و میزان امید به زندگی
نقش عشق در ازدواج و رابطه آن با امید به زندگی

تجربه و خاطرات مشترک ایجاد کنید

تحمل زندگی بدون عشق کار سختی است. پس بهتر است هر چه زودتر برای رهایی از این رنج دست به کار شوید. سعی کنید وقت بیشتری را در کنار همسرتان بگذرانید و تفریحات مشترک داشته باشید. مثلا با یکدیگر به سینما بروید و یا تصمیم به یک مسافرت دو نفره چند روزه بگیرید. بودن شما و همسرتان در کنار یکدیگر باعث ایجاد صمیمیت و خاطرات مشترک میان شما می‌شود.

خودتان را تغییر دهید

همه انسان ها کامل نیستند و هرکسی دارای عیب و کمبود هایی است. اگر فکر می کنید که دوری همسرتان از شما به خاطر وجود برخی از ویژگی ها و رفتارهای ناخوشایند شماست، سعی کنید خودتان را تغییر دهید تا همسرشما متوجه تلاش های شما برای بهبود رابطه تان بشود و او نیز ترغیب به تغییر مثبت شود.

با یکدیگر گفتگو کنید

برای بهبود یک ازدواج بدون عشق، در یک فضای صمیمانه با همسرتان گفتگو کنید. در مورد دلایل سرد شدن رابطه زناشویی تان صحبت کنید و هر دو به دنبال راه حلی برای بهبود رابطه تان بگردید و در صورت نیاز به یک مشاور جهت استفاده از خدمات  مشاوره خانواده مراجعه کرده و از او کمک بگیرید.

همسر خود را بهتر بشناسید

در بعضی از موارد، زوجین یکدیگر را به درستی نمی شناسند و از اخلاق و روحیات همدیگر آگاهی لازم و کافی را ندارند. بنابراین، با یکدیگر دچار اختلاف نظر شده و رابطه آنها به حاشیه کشانده می‌شود. پس، اول از همه تلاش کنید تا همسرتان را بشناسید تا زندگی بدون عشق خود را ترمیم ببخشید.

صمیمیت جسمی خود را بیشتر کنید

برای ایجاد عشق در یک زندگی زناشویی زن و شوهر باید با یکدیگر صمیمت جسمی داشته باشند. شما میتوانید به رابطه تان تنوع ببخشید و از حالت سردی و یکنواحتی خارج کنید. مثلا هر ازگاهی، همسرتان را در آغوش بکشید و او را ببوسید. کنار او بنشینید و جذابیت های فیزیکی خودتان را بیشتر کنید.

سخن آخر

پس از وارد شدن به یک زندگی مشترک با رعایت معیارهای درست ازدواج، حفظ رابطه از اهمیت زیادی برخورددار است. تحمل زندگی بدون عشق کار بسیار سختی است. اگر احساس می کنید که مدتی است عشق در میان شما و همسرتان کمرنگ شده است، باید هوشیارانه عمل کرده و تمام تلاشتان را برای ایجاد و حفظ عشق  و علاقه در زندگیتان به کار بگیرید.

سوالات متداول:

آیا بدون عشق میشه زندگی کرد؟

در واقع پایداری و حفظ زندگی که در آن زن و شوهر میلی نسبت به یکدیگر ندارند، تا حد زیادی غیر ممکن به نظر می رسد.

دلیل ازدواج بدون عشق چیست؟

گاهی اوقات، جبر و شرایط محیطی باعث ازدواج های بدون عشق می‌شود.

چگونه با همسر اجباری زندگی کنیم؟

زندگی بدون عشق کار سختی است پس اگر مجبور به زندگی هستید، بهتر است به دنبال راه هایی برای ایجاد عشق در زندگیتان باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره تلفنی - تماس با تلفن ثابت - بدون صفر

09353000102 (سراسری)

09353000102 (تهران)