ازدواج با تفاوت سنی زیاد

ازدواج با تفاوت سنی زیاد | نکات مهمی که حتما باید بدانید

چالش های اختلاف سنی زیاد میان زوجین

ازدواج با تفاوت سنی زیاد می‌تواند مانند سایر عوامل دیگر مانند تفاوت های شخصیتی، اخلاقی و ظاهری باعث ایجاد تنش و شکاف میان زوجین شود. آنچه برای ما اهمیت دارد این است که این اختلاف سنی نباید آنقدر زیاد باشد که زوجین در مسائل مهم زندگی مانند عقاید و ارزش ها، تفریحات و سرگرمی ها و ارتباط با دوستان و اقوام به شکاف بزرگی بر بخورند. چراکه این تفاوت سلیقه ها به مرور زمان باعث دلسردی و ناراحتی میان زوجین در زندگی زناشویی می‌شود.

با اینکه اختلاف سنی زیاد در ازدواج همیشه منجر به طلاق و جدایی نمی‌شود، اما قطعا شما را با چالش های جدی در زندگی رو به رو می‌کند. ما در این مقاله به چند مورد از مشکلات اختلاف سنی زیاد در ازدواج می پردازیم. با ما همراه باشید.

تفاوت درک زوجین از زندگی

یکی از مشکلات اختلاف سن در ازدواج، عدم درک متقابل است برای همین در فرهنگ ما مرسوم است که یکی از مهم ترین معیارهای انتخاب همسر برای یک ازدواج موفق، تناسب و هماهنگی دختر و پسر از لحاظ سنی است. طبیعی است دختر و پسری که در محدوده‌ سنی یکدگیر باشند، معمولا دارای تجربه ها و خاطرات شبیه به هم هستند. در نتیجه از لحاظ فکری تقریبا در یک سطح قرار می‌گیرند.

به طور متقابل زوجینی که اختلاف سنی در میان آنها زیاد است، فرد بزرگتر دارای تجربه های بیشتری است و به همین دلیل ممکن است برای نظرات فرد کوچکتر ارزش زیادی قائل نشود. بنابراین، این زوجین نمی‌تو‌انند به توافق روحی با یکدیگر برسند و رابطه آنها در معرض خطر قرار می‌گیرد. تجربه نشان می‌دهد زوجینی که اختلاف سنی کمتری با یکدیگر دارند به درک بهتری از یکدیگر می رسند و تناسب و سنخیت بیشتری با یکدیگر دارند.در نتیجه پیوند و ازدواج میان آنها محکم تر است.

ازدواج با تفاوت سنی بسیار، خوب، بد، ریسک؟
ازدواج با تفاوت سنی زیاد

تاثیر اختلاف سنی زوجین بر مسائل مالی

یکی دیگر از مواردی که ممکن است باعث چالش میان زوج های با اختلاف سنی زیاد شود، نحوه برخورد با مسائل مالی است. در بعضی موارد فرد بزرگتر به دلیل تجربه های بیشتر سعی در کنترل مخارج همسرش دارد و به آینده های دور می اندیشد، در نتیجه همسرش که تجربه های او را ندارد و مفهوم رفتارهای او را درک نمی‌کند، ممکن است رفتارهای همسرش را از روی خساست تلقی کند. در طرف مقابل فردی که سنش بیشتر است خواسته ها و نیازهای همسرش را خرج اضافی می‌داند و از نظر او این مسائل بی اهمیت است.

از طرف دیگر فرد مسن تر ممکن است درگیر بیماری هایی باشد که باید مسائل مالی مربوط به آن را هم مورد توجه قرار دهد و به ثبات مالی بیشتری نیاز دارد. همین اختلاف نظرها به مرور زمان باعث شکاف میان آنها شده و رابطه آنها در معرض آسیب قرار می‌گیرد. چه تغییراتی را باید بعد از ازدواج جدی بگیریم؟ این مقاله را بخوانید: دلایل تغییر رفتار بعد از ازدواج

دیدگاه متفاوت زوجین به دلیل اختلاف سنی زیاد

فاصله سنی زیاد در ازدواج اگر به گونه ای باشد که دختر و پسر در دو دوره متفاوت از هم رشد پیدا کرده باشند باعث ایجاد اختلاف نظر در زمینه های احساسی، عاطفی، جسمی و یا جنسی می‌شود. زوج ها با اختلاف سنی زیاد، از نظر عاطفی و احساسات با یکدیکر متفاوت هستند. البته که هیچ کدامشان هم اشتباه نمی‌کنند. اما نمی‌دانند چه کسی باید تسلیم خواسته های طرف مقابلش شود و این شکاف نسلی باعث ایجاد دیدگاه های متفاوت نسبت به وقایع مختلف می‌شود. به طور مثال، گاهی اوقات فرد بزرگتر معمولا به دلیل تفکر بزرگ و متفاوت از همسر خام و بی تجربه اش سعی در آموزش وی دارد.

مثلا ممکن است فرد کوچکتر به رفتار ها و یا تفریحاتی علاقه مند باشد که شاد و پر هیجان است اما از نظر همسر بزرگتر این رفتارها پسندیده یک فرد متاهل نیست و در نتیجه سعی در نصیحت و یا تربیت وی دارد.

اختلاف سن در ازدواج از چه قدر به بالا بد است؟
مشکلات و مزایای اختلاف سنی زیاد در ازدواج

اختلاف سنی زوجین و برخورد خانواده ها

نگرانی های خانواده:

یکی از مهم ترین چالش های ازدواج با تفاوت سنی زیاد، عدم پذیرش و رضایت از سوی خانواده است. معمولا اختلاف سنی زیاد در ازدواج مخصوصا ازدواج با دختر بزرگتر، با مخالفت های زیادی روبه رو است اما فراموش نکنید که هرچقدر هم عاشق یکدیگر باشید، تایید خانواده برای ازدواج شما امری ضروری محسوب می‌شود. چرا که شریک زندگش شما، یک انتخاب برای تمام عمرتان است و با خانواده شما ارتباط دارد. به همین دلیل نگرانی خانواده ها امری طبیعی است و باید از تجربه های آنان استفاده کرد، به سخن آنان گوش داد و با دادن پاسخ های منطقی به سوال های آنان، رضایتشان را برای ازدواج جلب کرد.

درگیری با خانواده :

گاهی اوقات علی رغم نظر مثبت خانواده ها در ازدواج فرزندشان با کسی که اختلاف سنی زیادی با او دارد به دلیل پافشاری دختر و پسر مجبور به رضایت دادن می‌شوند اما همچنان دلخور و ناراحت هستند و این ازدواج را به صلاح دو طرف نمی دانند. همین عدم رضایت، باعث ایجاد درگیری میان دختر و پسر و خانواده هایشان می‌شود. در چنین موقعیت هایی سعی کنید نگرانی خانواده هایتان را درک کنید. با تلاشی دو چندان برای حفظ و دوام رابطه زناشویی خود نظر آنان را به خود جلب کرده و رضایت آنان را به دست آورید.

تفاوت سنی ميان زوج‌ها؛ دلایل و پیامدها
فواید و مضرات ازدواج با فاصله سنی زیاد

عدم حمایت خانواده :

همانطور که پیش تر اشاره کردیم یکی از مشکلات اختلاف سنی زیاد در ازدواج عدم رضایت و در نتیجه حمایت خانواده ها است. از آنجایی که خانواده شما با دید عشق به مسئله نگاه نمی‌کنند، می‌توانند بهترین منتقد برای شما و انتخابتان باشند. به یاد داشته باشید که خانواده سیستم حمایتی و پشتیبان شماست و شما برای داشتن یک ازدواج موفق، به آنها نیازمندید. اگر خانواده شما مخالف سرسخت ازدواجتان است و شما اصرار به این پیوند دارید، ممکن است خانوادتان برای تنبیه شما و یا منصرف کردن شما از این وصلت، حمایت خود را  از شما قطع کنند. چگونه کیس مناسب برای ازدواج پیدا کنیم؟ این مقاله را حتما بخوانید: کیس مناسب برای ازدواج

اختلاف سنی زوجین و چالش بچه دار شدن:

قدرت باروری:

ممکن است که اگر شما در هر سنی ازدواج کنید، قصد بچه دار شدن را نداشته باشید اما این موضوع در زوج های با اختلاف سنی زیاد سخت تر است. چرا که ممکن است فرد مسن تر قصد بچه دار شدن را نداشته باشد ولی همسر کوچکتر فرزند بخواهد. گاهی اوقات در ازدواج هایی که سن دختر از پسر بیشتر است، امکان فرزندآوری و بارداری برای دختر وجود ندارد.

مسائل مالی:

معمولا در ازدواج های با تفاوت سنی زیاد، احتمال اینکه یکی از زوجین قبلا ازدواج کرده و صاحب فرزند باشد، وجود دارد. بنابراین وظیفه تامین نیازهای فرزندانش به عهده اوست. از طرفی با بالا رفتن سن، فرد ممکن است درگیر بیماری هایی شود که برای درمان آنها هم نیاز مالی دارد. بنابراین احتمال اینکه قصد بچه دارشدن نداشته باشد، زیاد است.

مناسب ترین فاصله و تفاوت سنی برای ازدواج
مشکلات اختلاف سنی زیاد در ازدواج چیست ؟

مسائل تربیتی:

یکی دیگر از مشکلات اختلاف سن در ازدواج، تفاوت نظرها در مسائل تربیتی است. معمولا فردی که مسن تر است نسبت به شوخی و سر و صداهای فرزندان حساس تر و بی حوصله تر است و یا از روش های قدیمی و سنتی برای تربیت کودکش استفاده می‌کند. اما همسر جوان تر از روش های تربیتی مدرن و امروزی استفاده می‌کند. این تفاوت سلیقه ها علاوه بر اینکه تاثیر منفی بر کودکتان می‌گذارد، باعث ایجاد دلخوری میان شما هم می‌شود.

سخن آخر:

همانطور که اشاره کردیم دختر و پسرهایی که با اختلاف سنی زیاد با یکدگیر ازدواج می‌کنند، با چالش های مختلفی روبه رو می‌شوند. البته به این معنا نیست که زندگی زوج های با اختلاف سنی زیاد با شکست رو به رو می‌شود بلکه به این معناست که برای حفظ و دوام زندگی به تلاش بیشتری نیازمندند. البته ممکن است این تصمیم تحت تاثیر دلایل مختلفی مانند عشق قبل از ازدواج و یا مسائل مالی صورت گیرد، بنابراین برای داشتن بهترین انتخاب به شما پیشنهاد می کنیم به مشاوره قبل از ازدواج مراجعه کنید.

سوالات متداول:

چگونه خانواده های خود را راضی به ازدواج با تفاوت سنی زیاد کنیم؟

اول از همه به آنها گوش دهید. نصیحت ها و نظراتشان را بشنوید و به سوالهایشان جواب منطقی بدهید و برای انتخابتان استدلال های عقلانی بیاورید تا بتوانید رضایت آنان را جلب کنید.

زوج های با اختلاف سنی زیاد چگونه شکاف فکری خود را جبران کنند؟

همیشه دلایل عاشق شدنتان را برای خود یادآوری کنید و نگذارید عشقتان کمرنگ شود. با احتیاط قدم بردارید و همسرتان را اولویت زندگی خود قرار دهید. یادتان باشد شما برای دوام زندگی خود به تلاشی دو برابر نیاز دارید.

در ازدواج با تفاوت سنی زیاد چه مشکلاتی برای بچه دار شدن وجود دارد؟

مسائل مالی، تعداد فرزند، عدم باروری، ناتوانایی جسمی و … از مهم ترین مشکلات محسوب می‌شود.

مشاوره پیش از ازدواج فمیلیکو

در مرکز مشاوره فمیلیکو در خصوص مشکلات اختلاف سنی زیاد در ازدواج، نکاتی را بیان کردیم. اگر شما هم نکاتی به ذهنتان می رسد و در این پست از آن صحبت نشده است، بهتر است تا آن را در قسمت نظرات بنویسید تا دیگران هم از آن استفاده کنند و از سوی دیگر در مقاله دیگری به صورت اختصاصی به آن پرداخته شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره تلفنی - تماس با تلفن ثابت - بدون صفر

09353000102 (سراسری)

09353000102 (تهران)