چالش های ازدواج با فرزندان طلاق چیست؟

چالش های ازدواج با فرزندان طلاق چیست؟

ازدواج با فرزندان طلاق یکی از دغدغه های افرادی است که متوجه میشوند یکی از ویژگی های فردی که قصد ازدواج با او را دارند این است که والدین او قبلا از هم جدا شده اند و متارکه کرده اند. طبق نظر روانشناسان تاثیر طلاق بر زندگی فرزندان 15 تا 25 سال بعد از طلاق، زمانی که فرزندان وارد پروسه ازدواج می شوند خودش را نشان می دهد. این مسئله برای افرادی که فرزند طلاق هستند چالش بزرگی است. خیلی از مردم بر این باورند که فرزندان طلاق هرگز ازدواج های موفقی را تجربه نخواهند کرد.

اما این تمام ماجرا نیست. همسو با این باور ، تحقیقات نیز نشان می دهد که فرزندان طلاق در زندگی آینده شان بیشتر طلاق را تجربه می کنند. به عبارت دیگر طلاق والدین یکی از عوامل پرخطر برای ازهم پاشیده شدن ازدواج فرزندان است. فرزندان طلاق به دلیل تعامل محدودی که با پدر و مادر خود دارند فاقد مهارت های لازم ارتباطی هستند. در نتیجه همانطور که این فرزندان بزرگتر می شوند مشکلاتی در سلامت روانشناختی و روابطشان نشان خواهند داد.

در این مقاله سعی شده به صورت اجمالی درباره چالش ها و عواقب ازدواج با فرزندان طلاق پرداخته شود. لذا اگر کسی که به عنوان شریک زندگی دوستش دارید و قصد ازدواج با او را دارید فرزند طلاق است این نکات را در مورد ازدواج با فرزندان طلاق مد نظر قرار دهید.

فرزندان طلاق به راحتی اعتماد نمی کنند
ازدواج با فرزندان طلاق و آسیب های احتمالی

فرزندان طلاق به راحتی اعتماد نمی کنند

اعتماد به کسی که دوستش دارند در فرزندان طلاق به سختی شکل می گیرد مخصوصا زمانی که والدین آنها بعد از طلاق غیرقابل اتکا و غیرقابل اعتماد شده باشند. آنها ممکن است قادر به اعتماد کردن باشند اما آنها همیشه این احساس را تجربه می کنند که مسائل سریع و غیر قابل پیش بینی تغییر می کنند. فرزندان طلاق به منظور اجتناب از احساسات ناخوشایندی که اغلب تجربه می کنند ترجیح می دهند به راحتی اعتماد نکنند.

فرزندان طلاق هنوز آسیب پذیر هستند

درد حاصل از طلاق تا مدت زیادی همچنان با آنها همراه خواهد بود. زمانی که  در فیلم ها والدین عاشق یکدیگر نشان داده می شود و یا در خیابان والدین را در کنار فرزندانشان می بینند تمام آن احساسات تلخ گذشته خود را نشان خواهد داد.

فرزندان طلاق نیاز دارند بدانند که می توانند بر شما تکیه کنند
ازدواج با فرزندان طلاق، آری یا خیر؟

فرزندان طلاق نیاز دارند بدانند که می توانند بر شما تکیه کنند

والدین بهترین سیستم حمایتی در طی دوران کودکی هستند. حقیقت تلخ برای فرزندان طلاق این است که نه فقط از کمبود این سیستم حمایتی رنج می برند بلکه فشار بزرگی را هم در قرار گرفتن بین دو والد تجربه می کنند. به این خاطر است که آنها همیشه بار بزرگی را روی دوش خودشان حمل می کنند. اما این به این معنی نیست که آنها نمی خواهند به کسی تکیه کنند. آنها به کسی نیاز دارند که شانه هایشان را برای تکیه کردن در اختیار آنها بگذارد و به آنها بگوید خودتان باشید  و آنها را به آرامش دعوت کند.

فرزندان طلاق احساسات خود را به خوبی ابراز نمی کنند

آنها والدینشان را کنار خود نداشتند تا همیشه وقایع، احساسات و تجربیات خود را به راحتی با آنها در میان بگذارند. بچه های طلاق ممکن است تمایل داشته باشند تا احساساتشان را سرکوب کنند و حتی اگر هم بخواهند قادر به بیان احساساتشان به درستی نیستند.

 

فرزندان طلاق احساسات خود را به خوبی ابراز نمی کنند
تاثیر طلاق والدین بر ازدواج فرزندان

فرزندان طلاق به سختی می توانند به یک رابطه خوش بین باشند

یک رابطه خوب و سالم ترکیب پیچیده ای از ارتباط خوب، احترام، قدردانی، پذیرش، اعتماد، دوستی و… است. با داشتن پدر و مادری که از هم جدا شده اند این الگو از بین می رود یا ممکن است این سبک زندگی از قبل از بین رفته باشد. آنها در درک این مسئله مشکل دارند که بدانند  کدام قسمت از روابطشان نیاز به  بهتر شدن دارد. بنابراین با اکراه بر روی روابطشان کار می کنند. از طرفی آنها گاهی اوقات نمی دانند چگونه روی روابطشان تمرکز کنند.

فرزندان طلاق خیلی مراقب هستند

 از آنجایی که فرزندان طلاق از ابتدا اغلب احساس می کردند از نظر عاطفی باید مراقب والدینشان باشند اگر شما کسی را دوست داشته باشید که فرزند طلاق است شما ممکن است احساس کنید تحت مراقبت  قرار خواهید گرفت.

فرزندان طلاق مشتاق کنترل کردن هستند

اگر شما کسی هستید که والدینتان از یکدیگر طلاق نگرفتند برای شما درک این مسئله سخت است که چرا فرد مورد علاقه شما که فرزند طلاق است نیاز وافری به کنترل تمام جنبه های زندگیش را دارد. بچه های طلاق با وجود تجربیات ناخوشایندی که در دوران کودکی خارج از کنترل آنها بوده ولی دوست دارند همه چیز را کنترل کنند و دوست ندارند تجربیات دوران کودکی دوباره اتفاق بیافتد.

فرزندان طلاق مشتاق کنترل کردن هستند
ازدواج با دختری که پدر و مادرش طلاق گرفته اند

فرزندان طلاق احساس می کنند رابطه با شما به شکست می انجامد

بهتر است بدانید که یکی از عمیق ترین ترس های فرد مورد علاقه شما این است که رابطه با شما تیره و تار شود.اگرچه آنها اغلب اوقات برای داشتن رابطه خوب تلاش می کنند اما زمانی که مشکلی پیش آید حالت بدبینی اشان به راحتی جایگزین می شود. درنتیجه همیشه نسبت به نشانگانی که رابطه شما را خراب می کند هشیار هستند.

فرزندان طلاق میخواهند در کنار شما باشند

باوجود تمام این ترس ها و چالش ها بچه های طلاق هنوز می خواهند تا ابد در رابطه با شما بمانند. در پس ذهن آنها این مسئله نهفته است که دوست دارند در رابطه با شما تا ابد زندگی کنند. ممکن است شما تناقضاتی در فرد مورد علاقه تان از اضطراب، نگرانی و نیاز داشتن مشاهده کنید.

سعی کنید مهربان باشید، غمخوار باشید، درک کنید که فرد مورد علاقه شما واقعا خواهان رابطه ای سالم و شاد با شما است. آنها تمام آن چیزی که باید از خود در رابطه با شما نشان دهند را  به کار می برند. فرزند طلاق تمام دردها و آسیب هایی که مارکه والدین به جا می گذارد را یک بار تجربه کرده اند و تمام این مسائل را در رابطه با طرف مقابلشان در نظر خواهند گرفت.

فرزندان طلاق احساس می کنند رابطه با شما به شکست می انجامد
ازدواج با دختر فرزند طلاق

فرزندان طلاق همیشه نگران هستند

هر کسی تا حدودی از تعهد ترس دارد حتی بچه های طلاق. تعهد مستلزم گشوده بودن نسبت به شخص دیگر و قابل اعتماد بودن است. آنها هم چنین هم ترس از طلاق و هم ترس از ازدواج دارند. همانطور که قبلا گفته شد خطرات قابل ملاحظه ای متوجه فرزندان طلاق است. لذا به اختصار به اثرات طلاق به هر کدام از دختران و پسران می پردازیم تا در ازدواج با فرزندان طلاق مد نظر قرار دهید.

تاثیر طلاق بر دختران جوان 

در کل، طلاق بر دختران و پسران به شیوه های یکسانی تاثیر می گذارد اما بعضی موارد دختران و پسران تجربه های متفاوتی را دارند. تحقیقات نشان می دهد که دختران جوان بعد از یکسال نشانگان منفی را  بروز می دهند مانند افسردگی، خشم و مشکلات روانشناختی. این نشانگان به مرور زمان فروکش می کند.

پژوهش ها نشان می دهد ارتقای رابطه ای قوی با مادرشان بعد از طلاق به دختران کمک می کند تا از استرس های طلاق به سرعت رهایی یابند. تحقیقات نشان می دهد که طلاق بر موقعیت های تحصیلی و شغلی آنها نیز تاثیرات منفی می گذارد. با این  حال یافته های دیگر نشان می دهد اگر دختران حداقل از جانب یکی از والدین خود حمایت شوند در تکالیف درسی و شغلی خود به خوبی عمل خواهند کرد. اثرات طلاق بر رشد جسمی دختران نیز مشهود است. تحقیقات نشان می دهد آنها قاعدگی و بلوغ جسمی را زودتر تجربه می کنند. خیلی از این دختران به لحاظ عاطفی برای تغییرات مربوط به بلوغ آماده نیستند. به همین دلیل والدین باید در مورد این تغییرات با دخترانشان صحبت کنند تا سریعتر در مورد کنار آمدن با آن اقدام کنند.

برای خیلی از دختران فرایند طلاق موجب می شود سریعتر پخته شوند(به بلوغ برسند). خیلی از والدین طلاق خودشان نیز با عواقب و پیامدهای طلاق درگیرند و به کسی نیاز دارند تا برای درک و حمایت شدن به او تکیه کنند. متاسفانه در خیلی از موارد این حمایت را می خواهند از جانب فرزندان مخصوصا دختران کسب کنند. خیلی از مادران به دخترانشان به چشم یک دوست یا خواهرنگاه می کنند و از تمام رابطه شان، تنهایی ها و مشکلات مالیشان و… تعریف می کنند. زمانی که والدین چالش های زندگیشان را به آنها می گویند برای دختران جوان هضم این مسئله سخت است.

تاثیر طلاق بر دختران جوان 
مشکلات فرزندان طلاق

تاثیر طلاق بر پسران جوان

فرزند طلاق نیاز دارد که والدینش به او آموزش های لازم را بدهد. زمانی که والدین در کنار یکدیگر زندگی نمی کنند زندگی برای پسران کمی پیچیده تر می شود. تحقیقان نشان میدهد طلاق والدین بر افزایش رفتارهای بد پسران مانند پرخاشگری و دعوا تاثیر می گذارد. همچنین این پسران هستند که خطر بیشتری برای درگیر شدن در رفتارهای بزهکاری را تجربه میکنند. آنها همچنین ممکن است از افسردگی نیز رنج ببرند .

طلاق همچنین تغییرات معناداری بر رشد روانشناختی پسران جوان می گذارد. تحقیقات نشان می دهد طلاق تاثیرات قابل ملاحظه ای بر رشد روانشناختی پسران جوان خواهد گذاشت. پسران بعد از طلاق والدینشان سلامت روانشناختی و عزت نفسشان کاهش می یابد. آنها ممکن است احساس شرم از شکست خانواده داشته باشند.

همچنین پسران در سنین پیش دبستانی بیشتر وابسته و پرخاشگر می شوند. ازدست دادن پدر بعد از طلاق تاثیر منفی بر پسران می گذارد. بیشتر روانشناسان بر این باورند که پدر برای رشد فرزند و کسب مهارت های اجتماعی بسیار مهم است. این در حالی است که اکثر فرزندان بعد از طلاق با مادرشان تعامل و ارتباط بیشتری دارند و بدیهی است که رابطه با پدر به خطر می افتد. از دست دادن پدر سازگاری و رشد پسران را پیچیده تر می کند. به همین خاطر است که پیشنهاد می شود پدران حمایت مداوم خود را نثار پسرانشان بکنند تا با طلاق سازگار شوند.

پسران اغلب به خاطر اینکه خود را مرد نشان دهند عواطف خود را به گونه ای دیگر نشان می دهند. آنها ممکن است در مورد صحبت کردن از دردها و نگرانی هایشان سرباز بزنند یا ممکن است احساسات خود با بدرفتاری نشان دهند. که در مورد بچه های طلاق توجه به این مورد ضروری است.

سخن پایانی درباره ازدواج با فرزندان طلاق

به خاطر داشته باشید که طلاق سیاه و سفید نیست

گاهی اوقات والدین که از یکدیگر جدا می شوند وحشتناک است اما گاهی طلاق می تواند سالم ترین چیز برای کل خانواده باشد. همچنین گاهی طلاق می تواند آشفتگی ایجاد کند اما گاهی والدین می توانند آن را به شیوه درستی مدیریت کنند. از طرفی صرف ازدواج به خودی خود ضمانتی برای داشتن رابطه سالم نیست. بعضی افراد متاهل روابط ناپدار و ناسالمی دارند. بعضی افراد متاهل تمام مشکلاتشان را نادیده می گیرند و اقدامی برای حل آن نمی کنند. هیچ رابطه زناشویی بی عیب نیست.

فرزندان طلاق کپی والدینشان نیستند.

در حقیقت محصول طلاق بودن حکم همیشگی از فوبی تعهد و روابط شکست خورده در زندگی  نیست. همانطور که صرف داشتن والدین شاد به خودی خود نشانه ی داشتن رابطه سالم نیست. .رابطه  آنها می تواند متفاوت از والدینشان باشد.

به پیشینه متفاوت زندگی فرزندان طلاق توجه کنید:

مسئله مهمی که باید شما و فرد مورد علاقه تان در موردش صحبت کنید درباره پیشینه زندگی تان است.  از فرد مورد علاقه تان در مورد اثراتی که طلاق بر آنها داشته است بپرسید.  همچنین از آنها بخواهید که درباره تعارضات و کشمکش های والدینش صحبت کند. با یکدیگر همدلی کنید.

به یک درمانگر مراجعه کنید:

اگر احساس می کنید مسایل حل نشده ای از طلاق والدینتان دارید به یک درمانگر مراجعه کنید. مراجعه به یک درمانگر به شما کمک می کند رابطه تان را بررسی کنید و به داشتن رابطه ای قوی با فرد مورد علاقه تان کمک می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره تلفنی - تماس با تلفن ثابت - بدون صفر

09353000102 (سراسری)

09353000102 (تهران)