ازدواج دخترعمو و پسرعمو

ازدواج دختر عمو پسر عمو رو تو آسمونا بستن یا نبستن!!

ازدواج دخترعمو با پسرعمو خوب، بد !!!!!!

والدین در زمینه های مختلف مانند تحصیل، اشتغال، خوراک، پوشاک و …، خوبی فرزندانشان را می‌خواهند. آنها می خواهند که فرزندانشان یک زندگی آرام و در رفاه داشته باشند. بنابراین، برای ازدواج فرزندانشان هم بهترین فرد را در نظر می گیرند. ازدواج فامیلی مانند ازدواج پسرعمو و دختر عمو یکی از مواردی است که معمولا مورد استقبال خانواده ها قرار می‌گیرد. خانواده ها با این طرز تفکر که از یکدیگر شناخت و رابطه خوبی دارند، پس وصلت میان آنها می تواند به یک ازدواج موفق ختم شود. حال ما در این مقاله به زوایای مختلف ازدواج دختر عمو و پسر عمو می پردازیم. با ما همراه باشید.

آیا عقد دختر عمو با پسرعمو را در آسمان ها بسته اند؟

حتما این جمله را تا به حال شنیده اید که ” عقد دختر عمو پسر عمو رو تو آسمونا بستن“. اما به نظر شما آیا این سنت در جامعه مفید بوده است؟

همانطور که گفتیم، بسیاری از خانواده ها ازدواج فامیلی مانند ازدواج دختر عمو پسر عمو را به دلایل مختلفی می پسندند. معمولا والدین فکر می‌کنند که اگر فرزندشان با فامیل نزدیک ازدواج کند، احتمال خوشبختی فرزندشان زیاد است و به همین دلیل ازدواج با فرد غریبه را نمی پسندند. اما به نظر شما میزان آمار طلاق در اینگونه ازدواج ها چقدر است؟ یا چه مشکلات و مزیت هایی دارد؟ ما در این مقاله به تمام جنبه های ازدواج با پسر عمو می‌پردازیم.

وصلت های فامیلی و مشکلات ژنتیکی:

یکی از مهم ترین مشکلات ازدواج دختر عمو و پسرعمو از نظر ژنتیکی، مشترک بودن جد میان آنهاست. در واقع این امکان وجود دارد که ژن ناقل بیماری هم از سمت پدر و هم از سمت مادر به DNA فرزند منتقل شده و باعث اخلال در کروموزوم او و ایجاد مشکلات ژنتیکی شود. حتی اگر این بیماری ها در فرزندان انها مشکلی به وجود نیاورد، احتمال اینکه در نسل های بعدی اثر منفی بگذارد، زیاد است. طبق تحقیقات، 70 درصد مشکلات روحی و روانی مانند افسردگی و …، نتیجه ی ازدواج فامیلی و بیشتر مربوط به ازدواج دختر عمو و پسر عمو است. بنابراین، پس از خواستگاری پسر عمو سریعا تمام فامیل را با خبر نکنید و قبل از ایجاد وابستگی میان دختر و پسر حتما به یک مشاوره ژنتیک مراجعه کنید. حال اگر نظر مشاوره ژنتیک مثبت بود، می توانید در مورد ملاک ها و معیارهای ازدواجتان صحبت کنید.

آمار ازدواج فامیلی در ایران:

بحث ازدواج فامیلی و در این میان ازدواج با پسر عمو همیشه مورد توجه بوده است. جالب است بدانید بیشتر اینگونه ازدواج ها در کشورهای خاورمیانه اتفاق می افتد. در بین کشورهای خاورمیانه، ایران رتبه اول را دارد. آمار ها نشان می دهد در ایران حدود 45 درصد از ازدواج ها، فامیلی است. بنابراین میتوان گفت که کشور ما بیشتر از سایر کشورها درگیر مشکلات ژنتیکی ازدواج های فامیلی است.

مزیت های ازدواج دختر عمو با پسرعمو:

آشنایی دیرینه

یکی از مزایای ازدواج دختر عمو و پسر عمو، آشنایی دیرینه خانواده ها از یکدیگر است. طبیعی است که دو برادر از خلقیات و روحیات یکدیگر با خبرند. بنابراین با توجه به شناخت خانواده ها از هم، ازدواج با دختر عمو و یا پسر عمو نسبت به ازدواج با فرد غریبه دغدغه کمتری دارد. از طرف دیگر، اگر خانواده ها فکر کنند که برای همدیگر مناسب نیستند، اصلا پا پیش نمی گذارند.

تناسب خانوادگی

عقد دخترعمو و پسرعمو
تناسب خانوادگی و عقد دخترعمو و پسرعمو

وقتی پدر و عموی شما در یک خانواده بزرگ شده اند، به احتمال زیاد از لحاظ طرز تفکر و فرهنگ شبیه به هم هستند. همین موضوع باعث تناسب میان دو خانواده می‌شود. همچنین، میتوان گفت که تربیت دختر عمو و پسر عمو تا حد زیادی شبیه به یکدیگر است، پس احتمال اینکه در آینده به مشکل بخورند کمتر است. البته فراموش نکنید که با وجود شناختی که از یکدیگر دارید، بازهم بهتر است که به یک مشاوره ازدواج مراجعه کنید تا مطمئن شوید که درگیر عشق قبل از ازدواج نشده اید.

تقویت رابطه فامیلی

ازدواج دخترعمو و پسرعمو باعث تقویت رابطه فامیلی و ارتباط دوخانواده با یکدیگر می شود. وقتی شما عاشق پسر عمو خود می شوید و پس از رسیدن به تفاهم با یکدیگر ازدواج می کنید، هر دو خانواده خوشحال می شوند. مطمئن باشید از این وصلت هیچ کس به اندازه پدر و عمویتان خوشحال نمی شود.

ازدواج آسان

معمولا در ازدواج با پسرعمو، هر دو خانواده شناخت کافی از اوضاع اقتصادی یکدیگر دارند. بنابراین، توقعات خود را تا حد خانواده مقابل تنظیم می کنند تا به هر دو خانواده فشاری وارد نشود. طبیعی است که سخت گیری هایی که در ازدواج با فرد غریبه انجام می‌شود، نسبت به وصلت های فامیلی مثل ازدواج با پسرعمو گرفته نمی‌شود. پس، ازدواج آسانی میان دو خانواده شکل می گیرد.

شناخت کامل

شناخت کامل در ازدواج دخترعمو و پسرعمو
تناسب خانوادگی و عقد دخترعمو و پسرعمو

یکی دیگر از مزایای ازدواج دختر عمو و پسرعمو، داشتن شناخت کافی از یکدیگر است. می توان گفت که شما تقریبا با یکدیگر بزرگ شده اید و قبل از اینکه بحث خواستگاری پیش بیاید، با اخلاق، رفتار و روحیات یکدیگر با خبر هستید. پس شناخت بهتری نسبت به یک فرد غریبه دارید.

 

معایب ازدواج دختر عمو با پسر عمو

طلاق های پر دردسر

یکی از مهم ترین مشکلات ازدواج دخترعمو و پسرعمو طلاق های پردرد سر است. اگر شما در زندگی مشترکتان به مشکل بخورید و تصمیم به طلاق بگیرید، طلاق شما یک طلاق عادی نخواهد بود. طبیعی است که به دنبال آن، روابط دو خانواده کاملا قطع می شود و حتی ممکن است روابط سایر فامیل نیز دچار تنش شود.

فضولی فامیل

یکی از معضلات ازدواج با پسرعمو و به طور کلی ازدواج های فامیلی، سرک کشیدن فامیل در زندگی زناشویی شماست. متاسفانه عامل بسیاری از طلاق های فامیلی، دخالت های بی جا و بی مورد سایر وابستگان است. این دخالت ها به مرور زمان زیاد شده و ممکن است دیگر شما را کلافه کرده و شما را مجبور به جدایی کند.

مشکلات ژنتیکی

مشکلات ژنتیکی و ازدواج فامیلی
مشکلات ژنتیکی در ازدواج فامیلی

ازدواج با دخترعمو از نظر ژنتیکی همیشه با شک و شبهه هایی مواجه است و شما باید قبل از باخبر کردن فامیل، به یک مشاوره ژنتیک مراجعه کرده و از او مشورت بگیرید. متاسفانه بسیاری از بیماری ها ناشی از ازدواج فامیلی بوده است. حتی اگر این بیماری ها در فرزندان شما تاثیر نگذارد، نسل شما را همواره تهدید می کند. بنابراین، آزمایش ژنتیکی دختر عمو پسرعمو را جدی گرفته و از آن چشم پوشی نکنید.

قناعت بیش از حد

ممکن است به دلیل اینکه خانواده ها از ازدواج فامیلی مخصوصا ازدواج دخترعمو پسرعمو خوشحال هستند، چشم شان را به روی خیلی از خواسته ها و توقعات شما ببندند تا وصلت میان شما شکل بگیرد. بنابراین شما را مجبور می کنند که بیش از حد از انتظاراتتان کوتاه آمده و با حداقل ها کنار بیایید.

عدم تحقیقات درست

یکی دیگر از مشکلات ازدواج با پسرعمو، عدم تحقیقات لازم در مورد طرف مقابل است. خانواده ها چون فکر می‌کنند با هم روابط نزدیک دارند، حتما از تمام خصوصیات و رفتارهای طرف مقابل با خبر هستند و دیگر نیاز به تحقیقات نیست. همین طرز فکر باعث می شود که خانواده ها بی‌گدار به آب بزنند و در انجام شناخت درست کوتاهی کنند. همین موضوع بعدها باعث مشکل میان زوجین می شود.

سخن آخر

ازدواج یکی از مهم ترین تصمیم های یک فرد در طول زندگی است. بنابراین، قبل از هر ازدواجی طرفین باید کاملا سنجیده رفتار کنند و هیچ ازدواجی حتی ازدواج دختر عمو و پسرعمو از این قاعده مستثنی نیست.  ازدواج های فامیلی به دلیل احتمال وجود بیماری های ازدواج فامیلی، حتما باید زیر نظر مشاوره ژنتیک صورت گیرد.

سوالات متداول:

آیا در ازدواج دختر عمو و پسر عمو آزمایش ژنتیک لازم است؟

آزمایش ژنتیکی دختر عمو و پسر عمو یکی از مهم ترین شرایط ازدواج فامیلی است. بنابراین، بی توجهی به آن می تواند شما را در معرض مشکلات بزرگی در آینده قرار دهد.

ازدواج با دختر عمو اشتباه است؟

خیر، ازدواج فامیلی یکی از پسندیده ترین نوع ازدواج است. اما شما باید تمامی نکات لازم قبل از ازدواج فامیلی را رعایت کنید.

چند درصد ازدواج ها در ایران ازدواج فامیلی است؟

حدود 45 درصد از ازدواج هایی که در ایران ثبت می‌شود، ازدواج  فامیلی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره تلفنی - تماس با تلفن ثابت - بدون صفر

09353000102 (سراسری)

09353000102 (تهران)