مشاوره ازدواج

مشاوره ازدواج | نقش روانشناس برای ازدواجی حساب شده چیست؟

مشاوره قبل از ازدواج در چه شرایطی می تواند به ما کمک کند؟

برای خیلی از مردم ممکن است که نقش مشاور ازدواج در بهبود شرایط و یا اینکه در چه مواردی می تواند کمک بکند مبهم باشد. ما قصد داریم در این مقاله با چند تا مثال عینی به شما نشان دهیم که استفاده از مشاوره پیش از ازدواج در بهبود روابط شما چقدر موثر است. با ما در ادامه این مقاله همراه باشید.

نقش مشاوره قبل از ازدواج در تشخیص میزان سازگاری افراد

مهم ترین چیز بین دو نفر که باعث می شود بتوانند در ادامه زندگی کنار یکدیگر باشند میزان سازگاری آن ها با یکدیگر است. به همین دلیل وقتی تصمیم به ازدواج دارید و به یک دکتر مشاور ازدواج مراجعه می کنید اولین چیزی که برای او مهم است و با استفاده از سوالاتی که از شما می پرسد سعی در فهمیدن آن دارد میزان سازگاری بین شما دو نفر است. در ادامه به یک مورد که بخاطر مشاوره قبل ازدواج مراجعه کرده اند توجه کنید.

مریم و علی هر دو تحصیل کرده در رشته مدیریت بازرگانی هستند و در دانشگاه با یکدیگر آشنا شده اند. پس از دو سال دوستی تصمیم گرفتند که موضوع را به خانواده هایشان بگویند و با یکدیگر ازدواج کنند. اما قبل از آن برای کمک گرفتن به دفتر مشاوره ازدواج مراجعه کرده اند.

مشاوره قبل از ازدواج
مشاوره ازدواج

مشاوره برای شناسایی نقاط ضعف و قوت رابطه

این دو نفر به طور کلی 3 جلسه مشاوره گرفتند. در جلسه اول ابتدا پس از بررسی نحوه آشنایی آن ها و پرسیدن سوالاتی درباره ی شرایط خانوادگی و شخصیتی برای آن ها مسائل و سوالاتی مطرح شد تا برای جلسه بعد پاسخ دهند. در جلسه بعد با توجه به جواب هایی که مریم و علی به سوال ها دادند و با در نظر گرفتن شخصیت آن ها مواردی که احتمال دارد در آینده باعث عدم سازگاری و جر و بحث شود گوش زد شد. در پایان جلسه تمرین هایی برای تقویت نقاط ضعفشان در رابطه گفته شد تا بر روی آنها کار کنند. در نهایت در جلسه سوم مشاوره ازدواج پس از مشاهده پیشرفت دو نفر در نقاط ضعفشان مشخص شد که در صورت ازدواج با یکدیگر مشکل خاصی از نظر سازگاری نخواهند داشت.

دلیل موفقیت مریم وعلی در جلسات مشاوره پیش از ازدواج این بود که به پس از مشخص شدن نقاط ضعفشان هر دو در جهت بهبود آن تلاش کردند و آن را پذیرفتند.

نقش مشاوره ازدواج در تشخیص میزان تفاهم در زوجین

داشتن تفاهم در یک ازدواج از ارکان جدا نشدنی موفقیت در ازدواج است. بعد از سنجش میزان سازگاری شخصیتی، میزان تفاهم در دو شخص بررسی می شود. این کار به چند صورت انجام می شود که در ادامه به آن ها می پردازیم.

وحید 27 سال سن دارد و پس از گرفتن لیسانس در رشته مهندسی صنایع وارد بازار کار شده است. چند وقتی است که به دختر عموی خودش زهرا که 3 سال کوچک تر از خودش است علاقه مند شده است. پس از انجام شدن مراسم خواستگاری به توصیه پدر وحید قرار شد که این دو نفر به یک مشاور ازدواج خوب مراجعه کنند.

مشاوره قبل از ازدواج در تهران
مشاوره قبل از ازدواج

تست تفاهم ازدواج موفق

در طی 3 جلسه مشاوره ازدواج که برای این دو نفر برگزار شد مشخص شد که تفاهم چندانی با یکدیگر ندارند و بهتر است با یکدیگر ازدواج نکنند. جلسه اول با ارزیابی شخصیت وحید و زهرا و پرسیدن درباره شرایط آن ها پایان یافت. اما قرار شد در جلسه دوم تست مشاوره قبل از ازدواج را بگذرانند. این تست ها شامل دو تست mmpi و milon برای تشخیص اختلالات شخصیتی و تست neo برای تشخیص میزان تفاهم میان زوجین می باشد. با تحلیل این تست ها مشخص شد که وحید فردی برون گرا و اجتماعی است. درحالی که زهرا تمایل زیادی به جمع های شلوغ ندارد و تمایل به درونگرایی دارد. از این رو و با توجه به اینکه این دو نفر با یکدیگر فامیل هستند نتیجه بر این شد که بهتر است با یکدیگر ازدواج نکنند.

نقش مشاوره ازدواج در حل مسائل مربوط به سرد شدن رابطه

در هر رابطه ای فراز و نشیب وجود دارد و این موضوع غیرقابل انکار است. اما چیزی که مهم است این است که بتوانید این مشکلات و ناسازگاری ها را به خوبی مدیریت کنید. یکی از مواردی که اهمیت مشاوره قبل از ازدواج در آن مشخص می شود در کمک به حل کردن مشکلات زوجین می باشد.

امین و نگین هر دو تقریبا سی ساله هستند و در یک شرکت با یکدیگر همکار هستند. آن ها تقریبا نزدیک به یک سال و نیم هست که با یکدیگر آشنا شده اند و حالا قصد دارند با یکدیگر ازدواج کنند. اما حال که صحبت از ازدواج به میان آمده است تنش بین آن ها بیشتر شده است و کمی مردد شده اند به همین خاطر به مشاوره برای ازدواج مراجعه کرده اند.

تست مشاوره ازدواج
مرکز مشاوره ازدواج

مهارت های مقدماتی برای ازدواج 

آن ها 5 جلسه از خدمات مشاوره ازدواج کردند که بدین صورت بود 4 جلسه هر دو حضور داشتند و دو جلسه نیز به صورت انفرادی برگزار شد. پس از پرسیده شدن سوالات مشاوره ازدواج جلسه اول صرف این شد که به تفاهم سر این موضوع که هر دو نفر خواهان بهبود و ارتقا رابطه هستند برسند. در جلسه دوم در راستای پایدار کردن رابطه و آموزش مهارت های مقدماتی رابطه تلاش شد. در همین جلسه به آنها تمرین هایی برای انجام دادن در خانه محول شد. در جلساتی که به صورت انفرادی برگزار شد بر روی نقاط ضعف شخصیت امین و نگین تمرکز شد و نکاتی به آن ها گوش زد شد. جلسه آخر نیز به مشاهده و آنالیز رویکردهای اتخاذ شده سپری شد و خوشبختانه هر دو بر سر اینکه آیا می خواهند ادامه زندگیشان را با یکدیگر سپری کنند اتفاق نظر داشتند.

نقش روانشناسی قبل از ازدواج در حل مشکل اختلاف سنی

علاقه مند شدن به شخصی از قاعده و قانون خاصی پیروی نمی کند و ممکن است شما به شخصی که با اختلاف سنی زیادی با او دارید علاقه مند شوید. بهترین مشاور ازدواج کسی است که بتواند در چنین شرایطی به شما توصیه هایی بکند تا این موضوع زیاد به خوبی تحلیل شود.

کیوان و ریحانه یک سال هست که با یکدیگر آشنا شده اند. کیوان 33 سال سن دارد و برنامه نویس است و ریحانه نیز 24 سال سن دارد و به تازگی تحصیلات خودش را در رشته علوم آزمایشگاهی تمام کرده است. کیوان و ریحانه در ابتدا در فضای مجازی با یکدیگر آشنا شده اند و پس از 2 ماه با یکدیگر قرار گذاشتند. پس از یکسال کیوان اصرار دارد که با یکدیگر ازدواج کنند و به درخواست ریحانه برای مشاوره در مورد ازدواج مراجعه کرده اند.

بهترین اختلاف سنی برای ازدواج

چیزی که در رابطه با این دو نفر بسیار حائز اهمیت است اختلاف سنی 9 ساله بین آن ها هست. روند مشاوره این زوج در مجموع 3 جلسه به طول انجامید. در جلسه اول پس از تفهیم این موضوع که اختلاف سنی بین آن ها می تواند مشکل ساز شود مهارت های ابتدایی رابطه به آن ها آموزش داده شد و هم چنین از آن ها خواسته شد تا تمرین هایی را در این باره تا جلسه بعد انجام دهند. در جلسه دوم به درک دو نفر از این اختلاف سنی پرداخته شد و از آن ها خواسته شد که قبول کنند شرایط بزرگ شدن و جامعه برای هرکدام از آن ها به شکلی بوده است. بنابراین نیاز است که وقت بیشتری برای درک یکدیگر بگذارند. و در جلسه سوم نیز به آن ها توضیح داده شد که بهتر است قبل از ازدواج به شناخت بیشتری از یکدیگر برسند.

سوالات مشاوره ازدواج
مشاوره ازدواج آنلاین

نقش مشاوره برای ازدواج موفق در مورد اختلاف فرهنگی

یکی از مسائل مهم در ازدواج به خصوص در کشور ما به دلیل وجود تنوع زیاد در فرهنگ ها، وجود اختلاف فرهنگی بین دو شخص است. از این رو یک مشاور ازدواج این مورد را همیشه مورد بررسی قرار می دهد.

مهدی و فرزانه هر دو مشغول به تحصیل در رشته مهندسی عمران در دانشگاه صنعتی شریف هستند. مهدی از تبریز آمده است و فرزانه متولد شیراز است. این دو نفر مدتی است که با یکدیگر در رابطه هستند و با توجه به شرایطشان احساس می کنند که آماده هستند رابطه شان را جدی تر کنند. اما قبل از آن به توصیه یکی از دوستانشان به مشاوره روانشناسی قبل از ازدواج مراجعه کرده اند. چیزی که در این کیس مدنظر ما است وجود تفاوت فرهنگی زیاد بین این دو نفر است.

روند مشاوره این زوج 2 جلسه به طول انجامید و در ابتدا میزان آمادگی آن ها برای ازدواج سنجیده شد. از آنجایی که هردوی آن ها خودشان هم نگران این موضوع بودند بنابراین روند مشاوره آن ها با این ارائه راهکارهایی که بتوانند این اختلاف فرهنگی را کمرنگ کنند آغاز شد.

در این مقاله سعی کردیم تا نمونه هایی از کارآمد بودن مشاوره قبل ازدواج را برای شما بیاوریم. البته مثال هایی که زده شد همه مربوط به مراجعات حضوری می باشند در صورتی که در صورت استفاده از مشاوره ازدواج تلفنی هم می توان به حل کردن این موارد پرداخت. امیدوارم خواندن این مقاله به شما در تصمیم گیری هایتان کمکی کرده باشد.

سوالات متداول

مشاوره قبل ازدواج تا چه حد در موفقیت ازدواج نقش دارد؟

آمار تحقیقات مختلف نشان داده اند که زوج هایی که قبل از ازدواج از مشاوره روانشناسی ازدواج استفاده می کنند، 30 درصد کمتر از سایر زوج ها از یکدیگر طلاق می گیرند. بنابراین مشاوره قبل ازدواج نقش پررنگی در موفقیت ازدواج دارد.

تست های قبل ازدواج چه کمکی می کنند؟

این تست ها بر دو پایه طراحی شده اند. یک دسته از تست ها میزان تفاهم بین زوجین را می سنجند و دسته ای دیگر از تست ها اختلالات شخصیتی را می سنجند که کمک شایانی در روند شناخت یکدیگر از زوجین دارند.

آیا مشاوره قبل ازدواج در مسائلی مانند اختلاف فرهنگی و یا اختلاف سنی موثر است؟

بله، قطعا مشاوره قبل از ازدواج می تواند در مسائل این چنینی نقش بسیار موثری داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره تلفنی - تماس با تلفن ثابت - بدون صفر

09353000102 (سراسری)

09353000102 (تهران)