ازدواج در سن پایین

نظر روانشناسان در مورد ازدواج در سن پایین چیست؟

ازدواج در سن پایین خوبه یا بده؟

ازدواج در سن پایین، یکی از موضوعات بحث برانگیز است. به طور معمول ازدواج در سن کم به معنای ازدواج دختر و پسری است که قبل از بیست سالگی تصمیم به تشکیل زندگی مشترک می‌گیرند. میتوان جامعه را در برخورد با آنها به دو دسته موافق و مخالف تقسیم بندی کرد. به این معنا که ممکن است فردی در سن کم ازدواج کرده باشد و خوشبخت شده باشد و ممکن است در زندگی مشترک خود شکست خورده باشد. اما به هرحال ازدواج در سن کم مانند ازدواج در سن بالا دارای مزایا و معایبی است که ما در این مطلب به آن می پردازیم.

فواید ازدواج در سن پایین

1_ انتظارات و توقعات پایین از زندگی

یکی از مهم ترین فواید ازدواج در سن کم، انتظارات و توقعات کمتر در تشکیل یک زندگی مشترک است. معمولا افراد در سن پایین به دنبال خانه های گران قیمت و یا ماشین های مدل بالا نیستند. بیشتر به عشق و یک زندگی رویایی و ایده آل به همسرشان فکر می‌کنند تا زندگی تجملاتی. همچنین تجربه نشان می دهد هر چه سن بالاتر می رود، دختر و پسر ها سخت گیرتر می‌شوند. معیارها و اولویت های زندگی شان تغییر میکند، به همین دلیل بسیاری از فرصت های ازدواج خود را از دست می دهند.

ازدواج در سن کم خوبه یا نه!
ازدواج در سن پایین

2_ کنترل میل جنسی

معمولا کنترل غریزه جنسی بعد از رسیدن به بلوغ، یکی از دغدغه های اصلی جوانان امروزی است. اگر به این نیاز پاسخ صحیح و مناسب داده نشود و یا به درستی کنترل نشود، فرد برای برطرف کردن نیاز خود به دو صورت عمل می‌کند:

در حالت اول، فرد به کمک روش های روانشناسی، غرایز خود را کنترل می‌کند.

در حالت دوم، این غریزه جنسی است که فرد را تحت کنترل خود قرار می دهد.

در چنین حالتی شخص، با برقراری رابطه نامشروع جنسی نیاز خود را برای مدتی رفع می‌کند اما به مرور زمان به یک فرد پرخاشگر، عصبی و مضطرب تبدیل می‌شود. ازدواج در سن کم، این امکان را می‌دهد تا دختر و پسر از طریق رابطه تایید شده، به نیاز جنسی خود پاسخی مناسب بدهند.

3_ مسئولیت پذیری

به طور معمول افراد با افزایش سن، انعطاف شخصیتی کمتری دارند و سخت تر تغییرات را می پذیرند. درحالیکه اگر دختر و پسری در سن کم با یکدیگر ازدواج کنند، شخصیتی منعطف تر برای پذیرش تغییرات دارند. از طرف دیگر با توجه به اهمیت مسئولیت پذیری در داشتن یک ازدواج موفق، ازدواج در سن پایین باعث می‌شود تا دختر و پسر جدی تر به زندگیشان نگاه کرده و مسئولیت پذیرتر رشد کنند.

عواقب و مشکلات ازدواج در سنین پایین برای دختر و پسر
فواید ازدواج در سن پایین برای دختران و پسران

4_ همدلی بیشتر

یکی از مزایای ازدواج در سن پایین، کسب تجربه در کنار یگدیگر است. وقتی دختر و پسری در سن کم با یکدیگر پیمان ازدواج می بندند، باید بسیاری از مشکلات و ناهمواری های زندگی را پشت سر بگذارند. در این مسیر بیشتر با یکدیگر همدل و همراه می‌شوند چراکه وقتی به گذشته خود نگاه می‌کنند، می بینند که تنها همسرشان بوده است که در سخت ترین شرایط آنها را رها نکرده و در کنارشان مانده است.

5_ شخصیت اجتماعی

وقتی پسر و یا دختری تن به ازدواج در سن کم می دهند، معمولا از طرف جامعه شما را به عنوان یک شخصی تاثیر گذار، شجاع، مستقل و با اراده می دانند که دوست دار خانواده است. همین امر باعث می‌شود که نظر مثبتی نسبت به شما داشته باشند. از طرف دیگر، ازدواج در سنین کم به شما اجازه می دهد تا فرصت کافی برای بچه دار شدن و یا تغییر شغل را داشته باشید و تصمیمات بهتری برای آینده کاری خود بگیرید.

6_ پیشرفت اقتصادی

شاید جمله معروف” هرچه زودتر ازدواج کنی، زودتر صاحبخانه میشوی” را شنیده باشید. این جمله تا حد زیادی درست است چراکه وقتی دختر و پسری تصمیم به ازدواج در سن کم میگیرند انگیزه و تلاش بیشتری برای پیشرفت اقتصادی دارند. آنها بیشتر از سایر همسن و سال های خود به فکر پس انداز و یا برنامه ریزی برای آینده خود هستند و دست از تفریحات و خرج های بی مورد خود برمی‌دارند.

ازدواج در سن پایین در اسلام

معایب ازدواج در سن کم

1_ وابستگی به والدین

یکی از معایب ازدواج در سن پایین، وابستگی به والدین است. بعضی از دختر و پسر ها به دلیل بی تجربگی و نداشتن فرصت کافی برای چشیدن گرمی و سختی روزگار، در تصمیم گیری های مهم زندگی مشترکشان سراغ خانواده هایشان می روند و طبق نظرات و دستورات آنها رفتار می‌کنند. به مرور زمان با دخالت بیش از حد خانواده ها، میان زن و مرد اختلافاتی پیش می آید. شاید به خاطر همین سن کم، به جای همدلی و همفکری تنها از خانواده هایشان حمایت کرده و به طرف مقابل بی احترامی می‌کنند و بدین ترتیب زندگی از کنترل زوجین خارج می‌شود.

2_ فرزندآوری در سنین پایین

دختران کم سنی که ازدواج در سن کم را قبول کرده اند، توانایی جسمی لازم برای حاملگی و به دنیا آوردن فرزند را ندارند. در دوران حاملگی با مشکلات زیادی روبه رو می‌شوند و از طرف دیگر احتمال مرده زایی و یا عقب ماندگی برای بچه زیاد است.

3_ بی تجربگی

با توجه به شرایط زندگی امروزه که والدین تمامی امکانات رفاهی و تفریحی را برای فرزندانشان فراهم می‌کنند، دختران و پسران کمی پیدا می‌شوند که در سن کم توانایی لازم برای کنارآمدن با سختی ها و مشکلات زندگی را داشته باشند. در چنین سن پایینی، معمولا طرفین به رشد کافی ذهنی، عاطفی، فرهنگی و اقتصادی نرسیده اند و بسیاری از مهارت های لازم برای یک زندگی را کسب نکرده اند.

4_ ترک تحصیل و افت تحصیلی

یکی دیگر از معایب ازدواج در سن پایین، ترک تحصیلی و یا افت تحصیلی است. وقتی دختر و پسری در دوران تحصیل خود ازدواج می‌کنند به خاطر دلایلی مانند نداشتن وقت و یا مسئولیت های بیشتر تصمیم به ترک تحصیل گرفته و یا افت تحصیلی شدیدی پیدا می‌کنند. در بعضی از موارد بعضی از مردها با تحصیل همسرشان مخالف هستند و اجازه تحصیل نمی دهند.

فواید ازدواج در سن پایین

5_ یاس و ناامیدی

برخی از دختران و پسران بعد از ازدواج در سن کم، وقتی در جمع دوستان مجردشان قرار می گیرند، احساس می‌کنند که بسیاری از فرصت ها و خوشی های جوانی شان را با ازدواج از دست داده اند و الان نمیتوانند مانند دوستان هم سن و سالشان تفریح کنند و خیلی زود خود را درگیر مشکلات زندگی زناشویی کرده اند. همین می‌شود که به مرور زمان از تصمیم خود پشیمان می‌شوند و احساس سرخوردگی پیدا می‌کنند. شما میتوانید برای کسب اطلاعات بیشتر، مقاله بهترین سن ازدواج را مطالعه کنید.

6_ ناسازگاری و اختلاف

در ازدواج هایی که سن دختر و پسر کم است، معمولا ناسازگاری بیشتری دیده می‌شود چراکه دختر و پسر به درک درستی از زندگی نرسیده اند و یا دید و نگرششان به آینده با یکدیگر متفاوت است. اینجاست که ناسازگاری ها و تنش ها آغاز می‌شود و زندگی زناشویی شما را در معرض خطر قرار می‌دهد.

سخن آخر:

ازدواج یکی از بهترین اتفاقات زندگی هر شخصی است و قطعا ازدواج با توجه به شهر، کشور و فرهنگ دارای شرایط متفاوتی است و البته وابستگی غیر قابل انکاری با شرایط اقتصادی دارد. اما در هر صورت بهترین زمان برای ازدواج وقتی است که فرد از شرایط نسبی برای ازدواج برخوردار باشد. اما اگر شما تصمیم به ازدواج در سن پایین دارید، بهتر است به یک مشاوره ازدواج مراجعه کرده و با آنها مشورت کنید.

سوالات متداول:

کودک همسری به چه معناست؟

به ازدواج رسمی و یا غیر رسمی دختر و یا پسر قبل از 18 سالگی که هنوز طرفین به بلوغ فکری و جنسی لازم برای تشکیل خانواده نرسیده اند، کودک همسری گفته میشود.

از نظر روانشناسان، آیا ازدواج های کم سن و سال توصیه میشود؟

از نظر اکثریت روانشناسان، دختر و پسر زمانی باید تصمیم به ازدواج بگیرند که به بلوغ فکری، جنسی، اجتماعی، مسئولیت پذیری و توانایی ایجاد ارتباط با دیگران رسیده باشند که این موارد معمولا در ازدواج های کم سن و سال کمتر دیده می‌شود.

سن ازدواج در قرآن چه سنی است؟

در قرآن کریم سن ازدواج دختران و پسران را سن بلوغشان معرفی کرده است. یعنی برای دختران 12 سالگی و برای پسران 14 سالگی آمده است. اما امروزه به دلیل پیشرفت امکانات و جامعه معیار ازدواج برای جوانان فرق کرده است و سن ازدواج به سن های بالاتری رسیده است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره تلفنی - تماس با تلفن ثابت - بدون صفر

09353000102 (سراسری)

09353000102 (تهران)