دلایل و کنترل استرس قبل ازدواج

چگونه استرس قبل از ازدواج را کنترل کنیم؟

همان اندازه که ازدواج یک امر اساسی و مهم در زندگی است، همانقدر هم میتواند ترسناک و استرس زا باشد. گاهی برخی از زوجین، وقت خود را صرف شناختن یکدیگر کرده و تصمیم میگیرند برای همیشه به یکدیگر متعهد بمانند و ازدواج کنند. اما در این مسیر با مشکلاتی هم مواجه میشوند. تقریباً همه ما مراحل ازدواج را طی میکنیم. قرار است ازدواج شادترین دوران زندگی باشد و برای خیلی ها همین طور هم هست. اما برای میلیون ها عروس و داماد، ازدواج یک امر پرتنش و اضطراب آور است و اکثرا استرس ازدواج را تجربه میکنند. اما دلیل این استرس چیست؟ و راه درمان استرس ازدواج چیست؟

در این مقاله ابتدا دلایل استرس و ترس از ازدواج را بررسی میکنیم و بعد چند راه کاربردی برای مقابله با آن را مطرح میکنیم:

دلایل استرس قبل از ازدواج

مسائل مالی، بزرگترین دغدغه قبل از ازدواج

امور مالی و اقتصادی به راحتی میتوانند منبع استرس و نگرانی در ازدواج شما باشند. بسیاری از افرادی که میخواهند با یکدیگر ازدواج کنند، درگیر مشکلات اقتصادی هستند. لذا روزهای خوش ازدواج میتواند برای دختری که باید هزینه های سنگین خرید جهیزیه را به دوش بکشد و پسری که باید برای تامین مخارج عروسی و مسکن و… تلاش کند، سخت و استرس زا باشد. مواردی مانند اشتغال، مخارج زندگی و فرزندان میتوانند دلایلی برای ترس از ازدواج باشند. اما فراموش نکنید که شما در یک ازدواج موفق باید بتوانید مسائل مالی را به شکلی حمایتی و سازنده با یکدیگر در میان بگذارید تا بتوانید آنها را به بهترین شکل مدیریت کنید.

امور مالی مهم ترین دلیل استرس قبل ازدواج
امور مالی مهم ترین دلیل استرس قبل ازدواج

نداشتن ثبات شغلی بلای جان ازدواج

عدم ثبات شغلی یکی دیگر از عواملی است که میتواند دلهره های قبل از ازدواج را بیشتر کند. چون بسیاری از مشکلات اقتصادی شما در آینده که در قسمت قبل مطرح شد، ارتباط مستقیمی با وضعیت شغلی شما یا همسرتان دارد. بدیهی است فردی که شغل و درآمد مناسبی نداشته باشد مشکلات بیشتری خواهد داشت.

ترس از مسئولیت پذیری مانع ازدواج میشود

میدانیم که ازدواج، تغییر بزرگی در سبک و شیوه ی زندگی افراد ایجاد میکند. دختر و پسری که در خانه پدری مسئولیت چندانی نداشته اند، حالا باید مسئولیت یک زندگی را به دوش بکشند. لذا همین تغییر سبک زندگی و ورود به یک جریان ناشناخته، میتواند استرس ازدواج را دو چندان کند. حتی شخصی که بعد از ازدواج به آن تبدیل میشوید، ممکن است با فردی که امروز هستید کاملا متفاوت باشد. شما مسئولیت ها و وظایف جدیدی خواهید داشت که در بیشتر موارد با ترس از ازدواج رابطه مستقیمی دارند. سوالی که فرد در چنین شرایطی از خودش میپرسد که آیا میتوانم این وضعیت جدید را بپذیرم؟ آیا میتوانم وظایفم را به درستی انجام دهم یا خیر؟

بر سر بچه دار شدن اختلاف نظر دارید

بچه دار شدن میتواند یکی از شگفت انگیزترین تجربیات در زندگی باشد. با این حال برای بسیاری از زوجینی که در ابتدای راه قرار دارند تصور بچه دار شدن، استرس زا است. معمولا تصمیم گیری در مورد زمان فرزندآوری برای زوجین دشوار است. ممکن است یکی از شما به دلایل مختلف از جمله چشم انداز شغلی، آمادگی لازم برای تعهد به بچه دار شدن را نداشته باشد یا ممکن است بخواهید بعد از گذشت چند سال از زندگی مشترک بچه دار شوید. در حالیکه طرف مقابل بخواهد بلافاصله بعد از ازدواج، صاحب فرزند شود. همین اختلافات میتواند زمینه ای برای استرس ازدواج باشد. علاوه بر این ممکن است فکر به آینده و تولد و تربیت کودکان نیز گاهی اوقات شما را دچار استرس کند. دلایل تغییر رفتار بعد از ازدواج چیست؟ چه تغییراتی را باید جدی بگیریم؟ برای اطلاعات بیشتر توصیه میکنیم مقاله تغییر رفتار بعد از ازدواج را بخوانید.

عدم تفاهم در بچه دار شدن دلیل استرس در ازدواج
عدم تفاهم در بچه دار شدن دلیل استرس در ازدواج

ترس از انتخاب فرد اشتباه

اغلب دختران و پسران جوان، استرس قبل از خواستگاری را تجربه میکنند. دلیل عمده این ترس میتواند ترس از انتخاب اشتباه باشد. ممکن است شما با خودتان فکر کنید اگر بله را بگویم دیگر هیچ راه برگشتی وجود ندارد. پس بهترین کار این است که با آگاهی هر چه تمام تر برای این انتخاب مهم گام بردارید. زیرا به طور کلی میتوان منشا استرس قبل از خواستگاری را عدم اطمینان و شناخت کامل از همسر آینده دانست. اگر شما به شناخت درستی از یکدیگر برسید دیگر ترس و اضطراب وجود ندارد.

راه های مقابله با ترس از ازدواج چیست؟

حالا که برخی از دلایل استرس ازدواج را شناختیم، باید ببینیم که چطور بر این ترس و اضطراب غلبه کرد؟

دلیل استرس خود را پیدا کنید

اولین گامی که شما باید برای درمان استرس ازدواج بردارید این است که به علت ترس خود پی ببرید. ببینید منشا ترس شما از کجاست. وقتی این را بفهمید، آنگاه میتوانید درمان و راه حل متناسب با آن را پیدا کنید. اگر چه این موضوع یک فرآیند طولانی است اما میتواند به شما کمک کند علائم هشداردهنده را شناسایی کنید و آنها را از سر راه بردارید.

با افرادی که به آنها اعتماد دارید صحبت کنید

شما باید مشکلات اضطراب خود را با خانواده یا دوستان مورد اعتماد در میان بگذارید. اگر در مورد برنامه ریزی ازدواج استرس دارید، اگر با اضطراب روزانه دست و پنجه نرم میکنید یا به طور کلی حالتان خوب نیست، عزیزانتان شایسته این هستند که این موضوع را بدانند تا بتوانند به شما کمک کنند. مطمئنا حضور و کمک آنها برایتان آرامش به همراه دارد.

هرطور که شده از استرس دوری کنید

یک راه موثر برای غلبه بر استرس ازدواج، پیدا کردن یک فضای امن و آرامش بخش است. این فضا میتواند خانه بهترین دوست شما، یک حمام آبگرم یا یک قدم زدن در پارک باشد. فضاهای امن به شما کمک میکنند تا از عوامل افسردگی فاصله بگیرید و در یک محیط نسبتاً عاری از استرس از پس حملات اضطرابی برآیید. هنگام برنامه ریزی عروسی یا قبل از خواستگاری و ازدواج، باید فضاهای ایمن خود را شناسایی کنید. هر زمان که احساس میکنید یک مرحله افسردگی یا حمله اضطرابی به وجود میاید به آن مکان امن پناه ببرید.

تاثیر فضای امن در کنترل استرس قبل از ازدواج
تاثیر فضای امن در کنترل استرس قبل از ازدواج

هیچ چیز و هیچ کس کامل نیست

فشارهای زیادی روی عروس و دامادهای جوان برای برگزاری عروسی، خرید جهیزیه، امکانات زندگی و… وجود دارد. همچنین ممکن است شما از همسرتان توقع داشته باشید یک فرد همه چیز تمام باشد. اما یادتان باشد که هیچ چیز و هیچکس کامل نیست و این توقعات اگر تحقق نیابند، تنها استرس و دودلی شما را بیشتر میکند. سعی کنید معیارهای ازدواج موفقیت آمیز را جایگزین این عقاید کنید.

با یکدیگر صحبت کنید

صحبت و گوش دادن کلید روابط سالم است که میتواند راهی برای رفع استرس و اضطراب قبل از ازدواج هم باشد. ارتباطات باز، صادقانه و محترمانه به شما کمک میکند تا آزمایشات و سختی ها را پشت سر بگذارید. بدون الگوی ارتباطی مثبت، زن و شوهر ممکن است از افکار، نیازها و احساسات همسر خود بی اطلاع بمانند و باعث شود که زوجین یکدیگر را درک نکنند و به شناخت کافی از یکدیگر نرسند.

وقت گذراندن با یکدیگر

گذراندن وقت با هم یک ماده اساسی برای حفظ و پرورش ازدواج شماست. این کار میتواند به شما کمک کند از یکدیگر قدردانی کنید و از بودن در کنار یکدیگر لذت ببرید. همچنین درک خود را از یکدیگر تعمیق بخشید، ارتباط بیشتری برقرار کنید و استرس را از بین ببرید.

کمک گرفتن از مشاوره ازدواج

اگر همه اقدامات با شکست روبرو شد، هرگز از مراجعه به مشاور برای درمان اضطراب و استرس ازدواج شرم نداشته باشید. مطمئن باشید مشاوران و متخصصان بهترین راه حلها را به شما ارائه میدهند. مشاوره ازدواج میتواند به شما در شناخت درست طرف مقابل و میزان تفاهمتان کمک کند. او حتی با بررسی شما از لحاظ موقعیت اجتماعی، شغلی و عاطفی میتواند میزان آمادگی شما را برای ازدواج بسنجد.

کمک گرفتن از مشاور در کنترل استرس قبل از ازدواج
کمک گرفتن از مشاور در کنترل استرس قبل از ازدواج

ترس از ازدواج دیر هنگام یا ازدواج نکردن

در نقطه ی مقابل افرادی که از ازدواج میترسند، یکسری افراد هم هستند که ترس از ازدواج نکردن دارند. این افراد معمولا خودشان را با دوستان و همسالان خود مقایسه میکنند و از اینکه هنوز ازدواج نکرده اند، میترسند و با بالا رفتن سن این ترس بیشتر هم میشود. این ترس ممکن است تا جایی باشد که فکر کنند، هرگز قرار نیست ازدواج کنند و تشکیل خانواده دهند. ترس و اضطراب برای ازدواج نکردن میتواند منجر به انتخاب های عجولانه و اشتباه شود. اگر شما هم جز این دسته افراد هستید برای کنترل ترس از ازدواج نکردن نکات زیر را در نظر داشته باشید:

سن فقط یک عدد است

شاید شعارگونه به نظر برسد اما هرگز به خاطر بالا رفتن سنتان، برای ازدواج عجله نکنید. زیرا ازدواج انتخابی است که میتواند شما را به سعادت یا به بدبختی بکشاند. پس عجله را کنار بگذارید.

هرچه دیرتر ازدواج کنید، پخته تر میشوید

شاید شما دیرتر از همسالان و دوستانتان ازدواج کنید، اما شما فرصت بیشتری برای رشد و تعالی و آمادگی برای ازدواج دارید. هر چقدر بلوغ و رشد فکری شما بیشتر باشد مطمئنا موفقیت شما در زندگی مشترک آینده بیشتر خواهد بود.

از دوران مجردی خود بیشترین استفاده را ببرید

اگر به دوستان متاهل خودتان نگاهی بیندازید، خواهید دید که بسیاری از لذات زندگی مجردی را از دست داده اند. پس سعی کنید به جای ترس از ازدواج نکردن و ناراحتی از این لذات استفاده کنید.

بالاخره شما هم عاشق میشوید

ممکن است فکر کنید هرگز شانسی برای تجربه عشق نخواهید داشت. اما اینطور نیست، باور داشته باشید که شما هم به اندازه دیگران، لیاقت یافتن عشق را دارید. به شرطی که به این تردید آزار دهنده در وجود خود پایان دهید.

 

سوالات متداول

علت دودلی در ازدواج چیست؟

مشکلات مالی از جمله دلایل عمده ترس و دودلی در ازدواج است. علاوه بر این عدم ثبات شغلی، ترس از انتخاب اشتباه و… همگی از دلایل دودلی است.

راه های مقابله با ترس از ازدواج چیست؟

 دلیل استرس خود را پیدا کنید و مشکلتان را با دوستان یا خانواده در میان بگذارید در نهایت بدانید که هیچ چیز کامل نیست و این اشکالی ندارد.

راه مقابله با استرس ازدواج نکردن چیست؟

شما باید بدانید که سن فقط یک عدد است و شما هم سزاوار عشق هستید و دیر یا زود این احساس را تجربه میکنید. شما نسبت به دیگران، فرصت بیشتری برای بلوغ فردی دارید.

مشاوره ازدواج فمیلیکو

مشاوره ازدواج فمیلیکو در خصوص درمان استرس و ترس از ازدواج نکاتی را بیان کردیم. اگر شما هم نکاتی به ذهنتان می رسد و در این پست از آن صحبت نشده است، بهتر است تا آن را در قسمت نظرات بنویسید تا دیگران هم از آن استفاده کنند و از سوی دیگر در مقاله دیگری به صورت اختصاصی به آن پرداخته شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره تلفنی - تماس با تلفن ثابت - بدون صفر

09353000102 (سراسری)

09353000102 (تهران)