تجربه ی عشق قبل از ازدواج

تجربه عشق قبل ازدواج، درست یا غلط؟

قبل از ازدواج عاشق شوید!؟

هر ازدواج موفقی به طور معمول بر پایه عشق و محبت بنا شده است. ما آدم ها، کسانی را اطراف خود می پسندیم که عاشقشان هستیم. عشق و رابطه قبل از ازدواج یک تجربه ماجراجویانه همراه با مسئولیت های کمتر از ازدواج است. از طرف دیگر زندگی زناشویی این اعتماد را به شما می دهد که تلاش ها و زحمات شما برای رابطه تان در جای مناسبی خرج می شود و به افزایش عشق بین شما و همسرتان منجر می شود.

مسئولیت در عشق قبل ازدواج

این ها به این معنی نیست که عشق قبل از ازدواج مسئولیتی به همراه ندارد، اما مسئولیت های کم تری از زندگی زناشویی دارد و جدایی در این مقطع خیلی راحت تر است. خیلی از افرادی که عاشق شدن قبل از ازدواج را تجربه می کنند و با شریکشان در رابطه با موضوعات زیادی به توافق نمی رسند، تلاش زیادی برای نگه دشتن رابطه نمی کنند و به راحتی به رابطه خود پایان می دهند. البته که در سال های اخیر طلاق هم افزایش یافته است، اما جدایی بعد از ازدواج بارها سخت تر از جدایی های قبل از ازدواج است. برای همین موضوع مشاوره پیش از ازدواج توصیه میشود.

وجود عشق قبل از ازدواج

عشق قبل از ازدواج در زمان های قدیم
عشق قبل از ازدواج در زمان های قدیم

قدیم تر ها خیلی از ازدواج ها بدون عاشقی قبل از ازدواج بودند و پیوند بین زن و شوهر و عشق میان آن ها بعد از ازدواج عمیق و محکم می شد. اما امروزه کمتر از اینگونه ازدواج ها می بینیم و معمولا عشق قبل از ازدواج است که جوانان را به سمت ازدواج سوق می دهد. طبیعتا عاشق شدن قبل از ازدواج به افزایش صمیمیت و نزدیکی میان زوجین می انجامد، اما این عشق ممکن است شما را نسبت به معیار های مهم در ازدواج مثل اختلاف سنی در ازدواج و یا اختلاف سطح خانوادگی در ازدواج، به اصطلاح کور کند و شما با بی توجهی به چنین موضوعات مهمی، ازدواج خود را به سمت نابودی بکشانید، علی رغم وجود ازدواج به خاطر عشق بینتان.

رابطه بین فرهنگ و عشق قبل از ازدواج

همانطور که مطرح شد قدیمی ترها و در زمان مادربزرگ و پدربزرگ هایمان، ازدواج ها اکثرا با انتخاب بزرگتر ها بود و مقوله عاشقی قبل از ازدواج کمتر میان مردم رواج داشت. تقریبا می توان گفت که این موضوع را در فرهنگ های غربی مشاهده نمی کنیم و ازدواج به خاطر عشق قبل از ازدواج انجام می گیرد. امروزه بانزدیک تر شدن فرهنگ ما ایرانیان به فرهنگ غربی، ازدواج عاشقانه و عاشق شدن قبل از ازدواج هم بیشتر مشاهده می شود.

اهمیت وجود عشق قبل از ازدواج

اهمیت وجود عشق قبل از ازدواج
اهمیت وجود عشق قبل از ازدواج

میتوان گفت که در زندگی های امروزی عشق قبل از ازدواج لازمه ی ازدواج است و اغلب رابطه ها برای آغاز نیاز به عشق دارند. اما نکته ای که باید به آن توجه داشت این است که ازدواج عاشقانه به هیچ عنوان از طلاق و جدایی جلوگیری نمی کند، چرا که خیلی اوقات دختر پسرها بدون توجه به فاکتور های مهم تری که باید قبل از ازدواج مدنظر داشته باشند، فقط عشق و علاقه خود را به حساب می آورند و خیال می کنند که اگر که مشکلی هم هست بعد از ازدواج خود به خود حل خواهد شد. در صورتی که چنین نیست و ممکن است این هیجان عشق شما فروکش کند و همین مشکلاتی که فکر می کردید حل خواهند شد سر بر آورند و به راحتی موجب فروپاشی ازدواجتان شوند. علائم/ دلایل و راهکارها گامافوبیا چیست؟ برای خواندن مقاله ترس از ازدواج کلیک کنید.

آیا وجود عشق قبل از ازدواج تعهد می آورد؟

اینجاست که تاکید می کنیم که باید چشم های خود را بگشایید و به دنبال خصوصیات مثبت و منفی شریکتان قبل از ازدواج بگردید و از کمک بزرگترهای دلسوز خود هم کمک بگیرید. چرا که عشق قبل از ازدواج به هیچ وجه نشانه ای از تعهد در ازدواج نیست و شما برای بررسی میزان تعهد شریکتان باید به فاکتورهایی غیر از عشق، مثل میزان مسئولیت پذیری او و میزان راستگویی او توجه کنید.

بعد از گذشت مدتی از ازدواج هیجانات ازدواج فروکش می کنند و سروکله مشکلات و سختی ها پیدا می شود. آنجاست که ازدواج شما آزموده می شود و مشخص می شود که چقدر ازدواج شما درست بوده.

ارتباط عشق قبل از ازدواج و ازدواج موفق

عشق قبل از ازدواج موجب می شود که شما همسرتان را خودتان انتخاب کنید و با توجه به شناختی که از خود دارید مناسب ترین همسر را برای خود برگزینید. خیلی از مردم بعد از ازدواج متوجه می شوند که همسرشان، فرد مناسبی برای آن ها نبوده است. اما اگر که شما به درستی معیارهای انتخاب همسر مناسبتان را بشناسید و با توجه به این معیار ها همسرتان را انتخاب کنید می توان گفت که زندگی شادی در کنار هم خواهید ساخت و ازدواج شما ازدواج موفقی خواهد شد.

عشق قبل از ازدواج احتمال ساخت ازدواجی موفق را در بین زوجین بالا می برد اما باید توجه داشت که مشکل بزرگی که مطرح است این است که این عشق ممکن است شما را از قضاوت درست در رابطه با شریکتان منحرف کند و پس از ازدواج که هیجاناتتان فروکش کرد، تازه متوجه خواهید شد که در انتخابتان اشتباه نموده اید.

تشخیص عشق قبل از ازدواج

تشخیص درست عشق قبل از ازدواج
تشخیص درست عشق قبل از ازدواج

همانطور که گفته شد ممکن است علاقه شما به شریکتان آنچنان جلوی قضاوت درستتان از وی را گرفته باشد که حتی در تشخیص این که آیا شریکتان واقعا عاشق شماست یا خیر دچار اشتباه شده باشید. در چنین مواقعی شما باید با خود کاملا روراست باشید و به بررسی موارد زیر در رابطه تان بپردازید و شجاعت این را داشته باشید که اگر نتایج بررسیتان مطابق میلتان نبود آن را بپذیرید و اشتباهتان در انتخاب همسر خود را قبول کنید.جذابیت های ازدواج با دختر بزرگتر از خود | اما مشکلات را فراموش نکنید! این مقاله را حتما بخوانید: ازدواج با دختر بزرگتر از خود

نشانه هایی از عشق از سوی شریک زندگیتان

مسئولیت پذیری

ممکن است ببینید که شریکتان مدام از زیر بار مسئولیت های رابطه شانه خالی می کند. باید بدانید که اگر شریکتان واقعا عاشق شما باشد و اولویت زندگی اش بودن و ازدواج با شما باشد، تمام تلاش خود را برای اجرای درست مسئولیت های خود در رابطه خواهد کرد و هیچگاه شما از جانب او کم کاری مشاهده نمی کنید.

بزرگترین ترس مردان از ازدواج، مسئولیت هاییست که ازدواج با خود به همراه می آورد و مردی که آماده ازدواج است و به راستی عاشق شماست با این ترس خود روبرو می شود و مسئولیت های رابطه و ازدواج را می پذیرد و در انجام مسئولیت هایش از هیچ تلاشی دریغ نمی کند.

صمیمیت

زمانی که شما عاشق کسی هستید، چه در زمان ناراحتی و چه در شادی ها به اولین فردی که مراجعه می کنید عشقتان است. در ناراحتی ها از او کمک می خواهید و در زمان شادی ها هم او اولین کسی است که می خواهید با او جشن بگیرید. چنین رفتارهایی از جانب شریکتان نشان دهنده قدردانی او از شما و میزان صمیمیت بالای او با شماست، چرا که در هر حالی او می خواهد که نزدیک شما باشد. این عشق قبل ازدواج می تواند به شما این موضوع را بگوید که ممکن است با فرد درست آشنا شده اید.

اعتماد

اعتماد در عشق قبل از ازدواج
اعتماد در عشق قبل ازدواج

اگر تلاش شریکتان برای ساخت اعتماد را می بینید و رفتارهایی که اعتماد بین شما را خدشه دار کند از جانب او سر نمی زند، نشانه ی این است که این رابطه و بودن در کنار شما برای او مهم است و او تمام سعی خود را می کند تا موجب ناراحتی و نگرانی شما نشود.

صحبت و فکر در مورد آینده

اگر شریک شما در مورد ساخت آینده در کنار شما مطمئن نیست و هر زمانی که قصد صحبت با او در این رابطه را دارید، او به گونه ای موضوع صحبت را عوض می کند و سعی در فرار از آن را دارد، بدانید که او هنوز در رابطه با عشق و علاقه بینتان و آینده ای که قرار است با یکدیگر بسازید مطمئن نیست. این رفتار در شریکتان نشانه خوبی نیست و بهتر است در مورد او تجدید نظر کنید.

سخن آخر

ازدواج یکی از بزرگترین تصمیماتی است که شما در طول زندگی خود می گیرید و باید با سنجش تمام جنبه های آن بهترین انتخاب را داشته باشید چرا که قرار است باقی عمرتان را در کنار همسرتان زندگی کنید و اشتباه شما در انتخاب همسر تاثیر بسیار زیادی روی شما و زندگیتان خواهد گذاشت.

قطعا ازدواج همراه با عشق یکی از بزرگترین انگیزه هایی است که شما برای زندگی در کنار همسرتان می توانید داشته باشید اما همیشه مد نظر داشته باشید که عاشقی قبل از ازدواج لزوما دلیلی بر داشتن ازدواجی موفق نیست و نمی توان گفت آن کسی که عاشقش هستید حتما مناسب ترین همسر برای شماست.

 

سوالات متداول

آیا عشق قبل از ازدواج خوب است؟

مهم نیست که عشق بین شما و همسرتان قبل از ازدواج بوده و یا بعد از ازدواج شکل گرفته. آنچه که اهمیت دارد این است که در ازدواج شما عشق جریان داشته باشد. این عشق است که رابطه ی بین شما را مستحکم می سازد.

آیا ازدواج به عشق نیاز دارد؟

بهتر است که عشق را در مرکز زندگی خود قرار دهیم و عشق را در تصمیم خود برای ازدواج دخیل کنیم. یک ازدواج موفق نیاز به این دارد که چندین بار عاشق شوید و همیشه هم عاشق یک نفر!

آیا میشود بدون عشق ازدواج کرد؟

بله می شود. اما ازدواجی ایده آل آن است که بر پایه ی عشق و علاقه باشد.

مشاوره ازدواج فمیلیکو

در مرکز مشاوره ازدواج فمیلیکو در خصوص تجربه عشق قبل ازدواج، نکاتی را بیان کردیم. اگر شما هم نکاتی به ذهنتان می رسد و در این پست از آن صحبت نشده است، بهتر است تا آن را در قسمت نظرات بنویسید تا دیگران هم از آن استفاده کنند و از سوی دیگر در مقاله دیگری به صورت اختصاصی به آن پرداخته شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره تلفنی - تماس با تلفن ثابت - بدون صفر

09353000102 (سراسری)

09353000102 (تهران)