ازدواج در سن بالا

ازدواج در سن بالا چه مزایا و معایبی دارد؟

بالا رفتن سن ازدواج در جامعه الان کاملا پذیرفته شده است. امروزه خیلی از جوانان برای ازدواج کردن در سن خاصی دغدغه و مسئله ای ندارند. به همین دلیل جوانان بیشتر بر روی خود و آینده‌شان تمرکز می‌کنند تا وقتی که همسر ایده آلشان از راه برسد. با این وجود، ازدواج در سن بالا چه برای مرد و چه برای زن با چالش هایی همراه است. ازدواج در سن بالا مانند سایر پدیده های اجتماعی دیگر دارای مزایا و معایبی است که ما در این مقاله به آن می پردازیم.

معایب ازدواج در سن بالا

1. نبود شور وشوق جوانی

یکی از بزرگترین مشکلات ازدواج در سن بالا نبود شور و شوق جوانی است. وقتی سن مرد و زن رو به افزایش است، معمولا به دنبال زندگی آرام تری هستند و خودشان را از تنش ها و چالش ها دور می‌کنند، بنابراین تجربیات جدید زندگی در کنار همسرشان دیگر جذابیت چندانی برایشان ندارد. این زوجین به سختی تلاش می کنند تا موضوعات و یا تفریحاتی پیدا کنند که برایشان جالب باشد. پس، اگر یکی از طرفین به دنبال شیرینی های دوران نامزدی باشد، توی ذوقش خواهد خورد! چراکه معمولا افراد در سن بالا منطقی تر هستند و از احساسات دوری می‌کنند.

2. کم شدن تحمل و زود رنجی

معمولا در ازدواج دیر هنگام، طرفین شور و اشتیاق جوانی خود را پشت سر گذاشته اند و کمتر حوصله چالش ها و ناملایمات زندگی را دارند. از طرف دیگر دغدغه های ازدواج در سن بالا به مراتب بیشتر است و کنترل شرایط  زندگی زناشویی نیازمند صبر و حوصله بیشتری است که گاهی اوقات زن و یا مرد ظرفیت هضم این مشکلات را ندارند و زود از کوره در می روند و زندگی زناشویی شان در معرض خطر قرار می‌گیرد.

آیا ازدواج در سن بالا خوب است یا بد؟
ازدواج در سن بالا

3. کم شدن توانایی جسمی

یکی از خطرات ازدواج در سن بالا، کم شدن توانایی جسمی در زوجین است. معمولا با بالارفتن سن نه تنها از لحاظ روحی بلکه از لحاظ جسمی نیز توانایی های جوانی خود را نخواهید داشت. مثلا در ازدواج با مرد سن بالا احتمال اینکه همسرتان به انواع بیماری ها مبتلا شود، بیشتر است. شاید شما مجبور باشید، سال های زیادی از زندگی مشترکتان را به پرستاری از همسرتان بگذرانید.

4. کاهش توانایی جنسی

با بالارفتن سن معمولا توانایی جنسی مردان کاهش پیدا می‌کند و زنان سرد مزاج می‌شوند. اگر زوجین در برقراری رابطه جنسی به اختلاف نظر بخورند و نتوانند این موارد را برطرف کنند، در سایر بخش های دیگر زندگی زناشویی نیز اختلاف و ناراحتی پیش می آید و ممکن است زندگی مشترک آنها را در معرض خطر قرار گیرد. از طرف دیگر احتمال باردارشدن در زنان بالای 35 سال بسیارکمتر از زنان جوان است. اگر زوجین قصد بچه دارشدن داشته باشند، باید موضوع سن را نیز مد نظر قراردهند.

5. شانس ازدواج در سن بالا کم است

این موضوع بیشتر برای خانم ها اهمیت دارد. معمولا زنان برای ازدواج در سن پایین، حق انتخاب های بیشتری دارند اما با گذشت زمان و بالارفتن سن، این گزینه ها کمتر می‌شوند چرا که یک مرد مستقل بیشتر خواهان ازدواج با زنی جوان تر است. همین موضوع شانس ازدواج در سن بالا برای خانم ها را کمتر می‌کند.

مزایا و معایب ازدواج در سن بالا
ازدواج در سن بالا – مزایا و معایب

6. بالا رفتن توقعات

معمولا مرد و یا زنی که تصمیم به ازدواج دیر هنگام می‌گیرند، در زندگی مجردی خود تحصیل کرده اند و به استقلال مالی رسیده اند. بنابراین، خواسته ها و توقعات بیشتری از زندگی مشترک دارند که شاید در 20 سالگی نداشته اند و همین امر انتخاب شریک زندگی را برای زن و یا مرد سخت تر می‌کند.

7. اختلاف سنی زیاد با فرزندان

یکی دیگر از دغدغه های ازدواج در سن بالا، اختلاف سنی زیاد با فرزندان است. زن و مردی که قصد بچه دارشدن در سن بالا را دارند، باید بدانند که درک و تربیت فرزندان در آینده برای شما سخت خواهد بود.  از طرفی دیگر شما شاید دیگر وقت و انرژی کافی برای سر و کله زدن با بچه ها را نداشته باشید و همین امر موجب بروز اختلاف و ناراحتی میان شما و فرزندانتان شود.

مزایا ازدواج در سن بالا

1. درک بالا از زندگی

با بالا رفتن سن ازدواج، مردان و زنان به دلیل اینکه دوران ناپختگی جوانی خود را پشت سر گذاشته اند، درک بیشتری نسبت به زندگی و مشکلات آن دارند و معمولا با ناملایمات زندگی منطقی تر برخورد می کنند. همچنین در مواقع حاد مدیریت بهتری بر روی هیجانات و احساسات خود دارند. بنابراین درک بالای این افراد از زندگی باعث می‌شود که احساسات همسرشان را بهتر درک کنند و عکس العمل صحیحی نسبت به آن داشته باشند.

ازدواج در سن بالا چه پیامدهایی دارد؟

2. قدردان یکدیگر هستند

وقتی یک فرد مسن به گذشته خود نگاه می‌کند و می بیند که نسبت به دوران جوانی از توانایی کمتری برخوردار است و الان همسری دارد که همیشه در کنار اوست و نیازهایش را برآورده می‌کند، احساس وفاداری و محبت بیشتری نسبت به او پیدا می‌کند. او وقتی فکر می‌کند که کسی هست که همیشه در کنارش است و می‌تواند تا آخر عمر روی همسرش حساب باز کند، این موضوع را ارزشمند دانسته  و تمام تلاشش را می‌کند که این شرایط را از دست ندهد.

3. روند پیری را آهسته تر میکند

زن و مرد می دانند که احتمال ازدواج در سن بالا، کم است. بنابراین، آنها روند پیری را بهتر قبول کرده و به آن به چشم یک عیب نگاه نمی کنند. آنها قبول می‌کنند که دوران جوانی و توانمندی را پشت سر گذاشته اند و شرایط جسمی و روحی یکدیگر را بهتر درک کرده و با آن کنار می آیند.

4. عدم وجود مشکلات مالی

معمولا افرادی که تصمیم به ازدواج دیرهنگام می‌گیرند، از اندوخته مالی بهتری برخوردارند و مشکلاتی در زمینه فراهم کردن نیازهای اولیه یک زندگی مانند مسکن و ماشین را ندارند. بنابراین اینکه زوجین درگیر نیازها و مشکلات مالی خود نباشند، یک امتیاز محسوب می‌شود. از طرف دیگر اینکه فرد از قدرت مالی خوبی برخوردار باشد، چالش ها و ضررهای مالی را به حداقل می رساند.

5. کاهش آمار جدایی و طلاق

ازدواج در سن بالا، احتمال طلاق را کاهش می‌دهد چراکه افراد سازگاری بیشتری از خود نشان می دهند و به خاطر تصمیمات احساسی، زندگی زناشویی خود را به خطر نمی اندازند. همچنین آنها می دانند که احتمال ازدواج مجدد برای آنها بسیار کم است، بنابراین، تلاش بیشتری برای حفظ زندگی خود می‌کنند.

دغدغه های ازدواج در سن بالا
آسیب های ازدواج در سن بالا

6. فرصت کافی برای تشکیل خانواده

زن و مرد میانسالی که تصمیم به ازدواج دیرهنگام می‌گیرند، به دلیل اینکه به استقلال مالی رسیده اند و درک بهتری از زندگی داشته و مشکلات کمتری در کنار یکدیگر دارند، می‌توانند وقت بیشتری بر روی تشکیل خانواده و تربیت فرزندان خود بگذارند و به همین صورت کیفیت زندگی آنها بهتر و بیشتر می‌شود.

7. روشن بودن اهداف

یکی از دلایل ازدواج موفق در سنین بالا، روشن بودن اهداف و خواسته های زوجین از زندگی مشترک است.

آنها به خوبی می‎دانند که برای چه ازدواج می‌کنند و چه هدفی از تشکیل خانواده دارند. بنابراین، زندگی آرام تری را پشت سر می گذارند و کمتر به اختلاف نظر می‎خورند.

سخن آخر

ازدواج به خودی خود مسئله پیچیده ای است و عوامل متعدد و بسیاری بر روی آن تاثیر می‌گذارد. ازدواج در سن بالا نیز مشکلات و خطرات خود را به همراه دارد. ما در این مقاله سعی کردیم، به مزایا و معایب ازدواج در سن بالا بپردازیم. بهتر است قبل از ازدواج از خدمات مشاوره ازدواج استفاده کنید و همه جوانب تصمیم خود را بسنجید.

سوالات متداول

سن مناسب ازدواج از نظر روانشناسان چه سنی است؟

در واقع امروزه روانشناسان معتقدند که دختر و پسر، زمانی برای ازدواج مناسبند که به بلوغ فکری، عاطفی و جنسی رسیده باشند و که معمولا بهترین سن ازدواج برای دختران بین 23 تا 25 سالگی و برای پسران بین 27 تا 30 سالگی است.

معیار ازدواج پسران سن بالا چیست؟

معمولا پسران سن بالا به دنبال دختران مستقل و خودساخته هستند. دخترانیکه درک بالایی نسبت به زندگی داشته باشند.

معیار ازدواج دختران سن بالا چه معیارهایی است؟

دختران سن بالا، معمولا به دنبال پسرانی هستند که از وضعیت مالی خوبی برخوردار باشند و موقعیت شغلی خوبی داشته باشند. معمولا دختران در این سن به ظواهر خیلی اهمیت نمی‌دهند و به دنبال یک زندگی با آرامش هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره تلفنی - تماس با تلفن ثابت - بدون صفر

09353000102 (سراسری)

09353000102 (تهران)