اهمیت داشتن دوست خیالی در کودکان

8 نکته مهم برای برخورد با دوست خیالی کودکتان که باید بدانید

دوست خیالی کودک به فردی گفته می‌شود که فرزند شما او را در تصورات خود می‌بیند و با او زندگی می‌کند. این دوست خیالی می‌تواند شبیه به یک شخصیت کارتونی که قبلا دیده است، شخصیتی که در قصه ها شنیده است و یا کاملا برگرفته از تصورات ذهنی خود کودک باشد. کودکان با دوستان خیالی خود غذا می‌خورند، بازی می‌کنند و یا حتی در کنار آن ها می‌خوابند. برخی از والدین بعد از دیدن رفتارهای کودک خود نگران و مضطرب می‌شوند و فکر می‌کنند با خطر جدی روبه رو هستند. بنابراین با ما همراه باشید تا دوست خیالی کودکان را با یکدیگر بررسی کنیم.

اهمیت دوست خیالی کودک

معمولا کودکان بعد از 3 سالگی با دوست خیالی همراه می‌شوند و تنها برای چند ماه با آن ها زندگی می‌کنند. دلیل دوست خیالی کودک می‌تواند به خاطر ترس کودک از به دست آوردن برخی از تجربه های اولیه باشد. به طور مثال وقتی کودک شما برای اولین بار تنها به دستشویی می‌رود از دوست خیالی خود کمک می‌گیرد تا در مواجه با ترس ها تنها نباشد.

از طرف دیگر دوست خیالی به کودک شما این امکان را می‌دهد که در دنیای ساختگی خودشان زندگی کنند و به همین دلیل کودک شما زندگی با دوست خیالی خود را به دوستان واقعی ترجیح می‌دهد. دوست خیالی یک رفیق همیشه همراه در همه زمان ها و شرایط است و به همین دلیل برای کودکتان محبوب است.

مزایای داشتن دوست خیالی در کودکان
مزایای داشتن دوست خیالی در کودکان

مزایای دوست خیالی

دوست خیالی کودک برخلاف تصور والدین نه تنها موضوع خطرناکی نیست بلکه با مزایایی هم همراه است.

  • دوست خیالی مانند یک دوست با ارزش درکنار فرزند شما است.

  • وقتی فرزندتان با ترس، نگرانی، ناراحتی و دیگر احساسات درگیر می‌شود با دوست خیالی خود در مورد آن ها صحبت می‌کند و آرام می‌شود.

  • دوست خیالی، قدرت خیال پردازی کودک را افزایش می‌دهد و به پرورش خلاقیت او کمک می‌کند.

  • همچنین دوست خیالی کودک از فرزندتان حمایت می‌کند، با او بازی می‌کند، هیچ وقت مخالف نظر کودکتان کاری انجام نمی‌دهد، در هنگام ترس و یا خجالتی همراه اوست و هر وقت که کودکتان به او نیازی نداشته باشد، دنبال کار خودش می‌رود.

همه این موارد از مزایای دوست خیالی کودکان است.

دوست خیالی کودک چه زمانی دردسر ساز می‌شود؟

معمولا کودکان بعد از ورود به مدرسه و آشنا شدن با دوستان واقعی، از دوست خیالی خود فاصله می‌گیرند و به دنبال ارتباط با افراد واقعی هستند. وقتی فرزند شما متوجه بشود که دوست خیالی او از نظر دوستانش قابل قبول نیست، کم کم او را فراموش می‌کند. اما اگر کودک شما بعد از رفتن به مدرسه همچنان به داشتن و ارتباط با دوست غیر واقعی خود اصرار می‌کند و حاضر به جدایی از او نیست، در چنین زمانی باید به یک متخصص کودک مراجعه کنید تا مسئله جدی تر از این نشود.

8 راهکار برای برخورد با دوست خیالی کودک

خودتان را خیلی نگران نکنید

روانشناسان کودک معتقد هستند داشتن دوست خیالی کودک در سنین 3 تا 7 سال کاملا طبیعی است. شما در برخورد با دوست خیالی فرزندتان نباید او را به شدت رد کنید و کودکتان را از داشتن دوست خیالی منع کنید. هرچه شما بیشتر کودکتان را وادار به ترک کردن دوست خیالی اش کنید، او بیشتر وابسته می‌شود. پس بهتر است دوست خیالی کودک را به عنوان عضو جدید خانواده قبول کنید و حتی با او همراه شوید. مثلا هنگام ناهار یک ظرف هم برای دوست خیالی بگذارید و در مورد او با فرزندتان صحبت کنید. اینکه دوست خیالی کودک را بپذیرید، باعث می‌شود کنترل بهتری روی شرایط داشته باشید.

آشنا شدن با دوست خیالی کودک
آشنا شدن با دوست خیالی کودک

با دوست خیالی کودک آشنا شوید

از آنجایی که دوست خیالی کودک مدتی میهمان منزل شماست، بهتراست او را بیشتر بشناسید. در مورد دوست خیالی کودک از فرزندتان سوال بپرسید. سوالاتی مانند ” اسم دوست خیالیت چیه؟”، ” دوست خیالیت چندسالشه و اهل کجاست؟” ” با او چه بازی هایی انجام میدی؟”، ” او تو را به انجام چه کارهایی تشویق می‌کنه”. این سوالات به شما کمک می‌کند تا اطلاعات مفیدی در مورد دوست غیرواقعی فرزندتان به دست آورید. شما می‌توانید از این اطلاعات هوشمندانه استفاده کنید. معمولا ویژگی های خوب و بدی که کودکتان در مورد دوست خیالی خود می‌گوید، همان ویژگی های فرزندتان است. اگر درمورد ترس ها و کنجاوی های دوست غیر واقعی خود برای شما تعریف می‌کند، به احتمال زیاد همان ترس ها و اضطراب های فرزندتان است.

با دوست خیالی فرزند بیش از اندازه همراه نشوید

همانطور که گفتیم آشنایی با دوست خیالی کودک به شناخت بهتر فرزندتان کمک می‌کند. اما نباید بیش از اندازه با دوست غیر واقعی همراه شوید تا این مسئله خیلی برای او پررنگ نشود. توجه زیاد شما به دوست خیالی کودک ممکن است باعث احساس حسادت در کودکتان شود. بنابراین نسبت به دوست خیالی فرزند خود خیلی اشتیاق نشان ندهید و هرگز فرزندتان را با او مقایسه نکنید. به طور کلی می‌توان گفت در مورد دوست خیالی کودک صحبت نکنید مگر اینکه فرزندتان برای صحبت پیش قدم شود. اگر او برای گفتگو پیش قدم شد، باید شنونده خوبی برای او باشید.

برای دوست خیالی محدودیت بگذارید

اگر احساس می‌کنید مهمان ناخوانده منزل شما بیش از اندازه در کارهای فرزندتان دخالت می‌کند، او را محدود کنید. گاهی اوقات ممکن است فرزند شما کار اشتباهی انجام دهد و انگشت اتهام را به سمت دوست خیالی خود ببرد که ” او این کار را انجام داد” و یا ” او از من خواست تا این کار را انجام دهم”.  در چنین شرایطی لازم است که قوانینی را برای دوست خیالی تعیین کنید. مثلا به کودکتان بگویید” او در خانه خودش می‌تواند هرکاری که دلش خواست انجام دهد اما وقتی اینجاست باید مطابق قوانین منزل ما رفتار کند” و یا ” او کار اشتباهی کرده و دیگر نباید آن را تکرار کند”. هر زمانی که متوجه شدید فرزندتان برای فرار از پاسخگویی به کارهای اشتباهش، تقصیر را به گردن دوست خیالی می‌اندازد با او برخورد کنید و بهانه هایش را قبول نکنید.

داشتن دوست واقعی در برابر دوست خیالی
داشتن دوست واقعی در برابر دوست خیالی

زندگی واقعی را برای او لذت بخش کنید

با اینکه دوست خیالی کودک می‌تواند رفیق و همراه خوبی برای فرزندتان باشد؛ اما مسلما به اندازه بازی کردن و همراه شدن با دوستان واقعی خوش حال کننده نیست. سعی کنید محیط اطراف کودک را برای او جذاب کنید. همچنین وقت بیشتری برای بازی کردن و همراه بودن با فرزندتان بگذارید و از او بخواهید با کودکان همسن و سال خود بازی کند. هرچقدر دنیای واقعی کودک شیرین و جذاب تر باشد، زودتر از دوست خیالی خود خداحافظی می‌کند.

دوست خیالی کودک را تنبیه نکنید

بعد از اینکه متوجه شدید فرزند شما برای فرار از مسئولیت و یا بی تقصیر نشان دادن خود، همه چیز را به گردن دوست خیالی خود می‌اندازد، فرزندتان را تنبیه کنید. کودک شما زرنگ است و از این حربه برای فرار از جبران خطاهایش استفاده می‌کند. در چنین شرایطی اگر شما دوست غیر واقعی او را به جای کودکتان تنبیه کنید، او یاد می‌گیرد که مسئولیت کارهایش را به گردن دیگران بیندازند و این ویژگی برای آینده کودک دردسر ساز است. بنابراین بهانه های کودکتان را نپذیرید و خودش را مجبور به جبران خطاهایش کنید.

عدم سرزنش فرزند بخاطر دوست خیالی
عدم سرزش فرزند بخاطر دوست خیالی

فرزندتان را سرزنش نکنید

هرگز فرزندتان را به خاطر داشتن دوست خیالی سرزنش و تنبیه نکنید. البته وجود دوست خیالی کودک به احساسات و روحیات فرزندتان هم بستگی دارد. مثلا کودکان درونگرا بیشتر از سایر کودکان با دوست خیالی همراه می‌شوند. کودکان درونگرا تمایل کمتری به بازی در جمع و فعالیت های اجتماعی دارند. بنابراین در خلوت و تنهایی خود ترجیح می‌دهند در کنار یک دوست خیالی باشند.

مهارت های اجتماعی را در ان ها تقویت کنید

گاهی اوقات دلیل دوست خیالی کودک نداشتن توانایی ارتباط برقرارکردن با افراد واقعی است. ممکن است فرزند شما خیلی خجالتی و یا اعتماد به نفس پایینی داشته باشد. به همین خاطر از جمع دوستانه دوری کرده و به دنبال دوستان خیالی است. اگر فکر می‌کنید فرزند شما با این مشکل مواجه است، در نزدیکترین زمان ممکن با یک مشاوره کودک صحبت کنید و از او راهنمایی بگیرید.

سخن آخر

از نظر روانشناسان دوست خیالی کودک یک موضوع طبیعی است که در ابتدا جای نگرانی ندارد. معمولا کودکان بعد از ورود به مدرسه و آشنا شدن با دوستان واقعی، به مرور زمان دوست خیالی خود را رها کرده و فراموش می‌کنند. اگر دوستی با دوست غیر واقعی برای کودکتان به یک مسئله خیلی جدی تبدیل نشود، باعث پرورش خلاقیت در کودک شما می‌شود. اما اگر احساس کردید فرزند شما بیش از اندازه در دنیای تصورات خود غرق شده، باید با افراد متخصص در این زمینه صحبت کنید.

سوالات متداول:

مزایای دوست خیالی کودکان چه می‌تواند باشد؟

دوست غیر واقعی کودک به عنوان یک دوست، همیشه همراه فرزندتان است. هر زمان که کودکتان با ترس، دلهره و یا اضطراب روبه رو شود می‌تواند به راحتی با او در مورد احساساتش صحبت کند و در انجام کارها تنها نباشد. همچنین دوست خیالی کودک قدرت خیال پردازی را در او پرورش می‌دهد.

معایب دوست خیالی کودکان چیست؟

اگر کودک شما بیش از اندازه به دوست خیالی خود وابسته شود و از دوستان واقعی خود کناره گیری کند، آنگاه باید به دنبال راه چاره باشید.

کودکان در چه سنی دوست خیالی پیدا می‌کنند؟

معمولا کودکان از سن  3 سالگی به بعد با دوست خیالی همراه می‌شوند و در سن 7 ، 8 سالگی نیز رها می‌کنند.

مشاوره کودک فمیلیکو

مشاوره فمیلیکو در خصوص دلایل دوست خیالی کودک نکاتی را بیان کردیم. اگر شما هم نکاتی به ذهنتان می رسد و در این پست از آن صحبت نشده است، بهتر است تا آن را در قسمت نظرات بنویسید تا دیگران هم از آن استفاده کنند و از سوی دیگر در مقاله دیگری به صورت اختصاصی به آن پرداخته شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره تلفنی - تماس با تلفن ثابت - بدون صفر

09353000102 (سراسری)

09353000102 (تهران)