چگونه با مردان بی مسئولیت باید رفتار کنیم؟

چگونه با مردان بی مسئولیت باید رفتار کنیم؟

زندگی مشترک یک مسئولیت دو طرفه است بین افرادی که تصمیم گرفتند از تصمیمات و خواسته های یکدیگر حمایت کنند تا باقی عمرشان را در کنار هم بگذرانند. در مواردی مشاهده می شود که مردان کمتر به فکر همسرشان هستند و یا نسبت به او بی مسئولیت اند. در چنین شرایطی سر و کله زدن با مردان بی مسئولیت منجر به مشکل می شود. زندگی  با چنین مردی مستلزم صبر زیاد و به کار بردن تکتیک های هوشمندانه است زیرا رفتار چنین فردی یک شبه تغییر نمی کند. اگر می خواهید درباره خصوصیات مردان بی مسئولیت و پیچ و خم های زندگی با مرد بی مسئولیت بیشتر بدانید با ما تا پایان مقاله همراه باشید.

5 نشانه برای شناخت خصوصیات مردان بی مسئولیت

 1. مردان بی مسئولیت وقت گذراندن در بیرون خانه را به بودن در خانه ترجیح می دهند. وقتی همسر شما از دوستانش، کار یا رویدادهای بیرونی نسبت به خانه تمجید می کند همسرتان علاقه اش را از خانه به محیط بیرونی تغییر داده است.
 2. زمانی که نیاز به مسئولیت پذیری است این مردان غر می زنند یا جر و بحث می کنند. بعضی مردان این کار را زمانی انجام می دهند که همسر یا فرزندان درباره خواسته هایشان در خانه صحبت می کنند. این امربه این معناست که آنها تمایلی به پذیرش مسئولیت که مربوط به خانه است را ندارند.
 3. مردان بی مسئولیت وقتشان را برای خانواده اختصاص نمی دهند. بزرگترین هدیه ای که یک نفر می تواند به فرد مورد علاقه اش بدهد وقت گذاشتن برای او است. وقتی شما وقتتان را با خانواده می گذرانید اعتماد و عشق رشد خواهد کرد اما وقت نگذاشتن حس بدبینی و تنفر را ایجاد خواهد کرد و منجر به دعوا می شود.
 4. مردان بی مسئولیت مسائل خانوادگی را در جمع بیان می کنند. عنوان کردن مسائل خانوادگی در جمع یک مشکل بزرگ است. اطرافیان فقط می شنوند اما شما را درک نمی کنند یا توصیه ها و راهنمایی درست و مفیدی نمیتوانند ارائه کنند.
 5. مردان بی مسئولیت خشمشان را بر اعضای خانوادشان انتقال می دهند. گاهی اوقات ممکن است شما در محیط کار یا از هر چیز دیگری دلخور و آزرده خاطر شده باشید. این وقایع طبیعی هستند اما چیزی که غیرطبیعی به نظر می رسد زمانی است که شما به خانه می رسید و خشمتان را به همسر و فرزندانتان که گناهی ندارند انتقال می دهید.

چگونه با همسرم برخورد کنم تا بیشتر مسئولیت پذیر باشد؟

چگونه با همسرم برخورد کنم تا بیشتر مسئولیت پذیر باشد؟
دلایل بی مسئولیتی مردان چیست؟
 1. صمیمانه با او تعامل برقرار کنید.

اگر شما از آن دسته افرادی هستید که مدام به همسرتان القا می کنید که مرد ارزشمندی برای خانواده اش نیست. مدام به او غر می زنید که او مردی بی مسئولیت و نادان است. این کارها باعث می شود عزت نفس او را نشانه بگیرید و باعث شکل گیری عقده حقارت در او می شوید. شما باید به او به عنوان مرد زندگیتان اعتماد کنید. این امر باعث می شود بیشتر با مسئولیت خانواده درگیر شود. از مشارکت او در مسئولیت های خانه هر چقدر هم که کم است قدردانی کنید و با این کار حس ارزشمندی را در او ایجاد کنید. شما باید با خوشرویی صحبت کنید تا او حس خوبی برای ارتباط برقرار کردن با شما داشته باشد.

 • در مورد بی مسئولیتی همسرتان به فرزندانتان شکایت نکنید

آیا به فرزندانتان مدام گوشزد می کنید که پدرتان مرد بی مسئولیتی است؟ آیا می دانید که چقدر به او آسیب می زنید وقتی که فرزندانتان به او به عنوان فردی بی مسئولیت و بی ارزش نگاه می کنند؟ وقتی شما ذهن فرزندانتان را بر علیه او مسموم می کنید زندگی شما وارد درگیری و دعوا با همسرتان می شود. او احساس می کند که در خانه خود تنها است. شما باید درباره تربیت بچه ها و آینده شان با او صحبت کنید. اینها همه باعث می شود تا به مرور همسرتان وظایف و مسئولین هایش نسبت به خانواده را درک کند. این باعث می شود او به عنوان یک پدر مسئولیت پذیر احساس غرور کند. شما باید از فرزندانتان بخواهید که به پدرشان احترام بگذارند.

در مورد بی مسئولیتی همسرتان به فرزندانتان شکایت نکنید
نتیجه بی مسئولیتی مرد در خانواده
 • شوهر بیکار و بی مسئولیت را ازپول محروم نکنید

اگر شما همسرتان در مورد مسائل مالی بی مسئولیت میدانید. اگر شما درباره مسائل مالی خانواده با او بحث نمی کنید. اگر زمانی که حقوقش را دریافت می کند سریع حقوقش را از او می گیرید. اگر احساس می کنید که او صلاحیت مدیریت مالش را ندارد و او را به عنوان شوهر بیکار و بی مسئولیت می شناسید.

شما باید او را نسبت به تعهدات و مسئولیت های مالی خانواده متقاعد کنید. شما باید درباره مسائل مالی خانواده با او بحث کنید.

به او متذکر شوید که هزینه های جاری خانواده زیاد است و با درآمد ناچیز اداره نمی شود. تعهدات مالی که مسئولیتش به عهده همسرتان هست را به خودش واگذار کنید. او را از پول به طور کامل محروم نکنید. در اولین فرصت با همسرتان بنشینید و درباره راههایی که می توانید احتمال تعارضاتی که همراه استرس ناشی از بیکاری می آید برنامه ریزی کنید. روزهایی که در پیش دارید ساده نیستند. لذا در مورد اینکه چکار می توانید بکنید تا در این شرایط روابطتتان دچار آسیب نشود برنامه ریزی کنید. به تمام اعضای خانواده توضیح دهید تا زمانی که پدرشان شغل جدید پیدا می کند باید هزینه هایشان را به طور موقت کاهش دهند.

شوهر بیکار و بی مسئولیت را ازپول محروم نکنید
نحوه برخورد با شوهر بیکار و بی مسئولیت
 • درباره همسرتان به نیکی صحبت کنید

هرگز همسرتان را مقابل دوستان، اقوام، همکاران بی اعتبار نکنید. شما باید از او به نیکی یاد کنید. تحسین شما باعث می شود که او بخواهد خودش را به عنوان فردی ارزشمند و مسئولیت پذیر اثبات کند. به مرور او مسئولیت پذیر می شود.

 • به همسرتان احترام بگذارید

وقتی به توصیه هایش گوش نمی دهید احساس می کند مورد بی احترامی قرار گرفته است. وقتی بدون مشورت با همسرتان خودمختارانه تصمیم می گیرید احساس می کند غریبه است. این خیلی تاسف بار است که همسرتان را نادیده بگیرید یا او را مسخره کنید.انگار شما رئیس خانوادتان هستید و مدام از بی مسئولیتی او شکایت می کنید. وقتی فرزندانتان بی احترامی شما را می بینند آنها هم اینگونه با همسرتان رفتار می کنند. شما باعث می شوید همسرتان از خودش شرمنده باشد.

به همسرتان احترام بگذارید
با شوهر تنبل چیکار کنیم؟
 • به همسرتان بگویید که این بی مسئولیتی قابل تحمل نیست

ابتدا باید در نظر داشته باشید که هیچ بهانه ای برای پذیرش شوهر بیکار و بی مسئولیت نیست. شما باید صبور باشید تا همسرتان بر احساس کهتری و حقارتش غلبه کند. بله درست حدس زدید. این عقده حقارت است که باعث شده او مردی بی مسئولیت شود. به او حس ارزشمندی بدهید. بپذیرید که او با شکست ها  و نقص هایش درگیر است. سعی کنید حامی همسرتان باشید. او را در مسائل خانوادگیتان درگیر کنید.

باید برای همسرتان شفاف سازی کنید که این بی مسئولیتی قابل تحمل نیست. وقتی شما به او می گویید که باید مسئولیت زندگی را به دوش بکشد شما باید مشخص کنید که منظورتان چیست. مکالمه شما باید شامل مسائل اقتصادی، مراقبت از بچه ها، پرداخت هزینه های زندگی و… باشد.

به همسرتان بگویید که این بی مسئولیتی قابل تحمل نیست
طلاق از فرد بی مسئولیت یا ادامه زندگی

سخن پایانی درباره رفتار با مردان بی مسئولیت

قبل از هر چیز بهتر است به عقب برگردید و با آرامش در مورد دلایل احتمالی بی مسئولیتی همسرتان بیاندیشید.  شما باید بدانید که هر مشکلی با فقدان ارتباط سازنده بین دو طرف شروع می شود. حتی فقدان عشق دو طرفه و احترام می تواند منجر به غفلت شود. بنابراین بهتر است شما زمانی را با او بگذرانید و سعی کنید یکدیگر را درک کنید.

در نظر داشته باشید که نباید با دعوا بخواهید بی مسئولیتی همسرتان حل شود به جای آن شما باید همه چیز را با برقرار کردن رابطه ای موثر حل کنید.

در بعضی موارد که مردان بی مسئولیت هستند زنان تمام امور را در دست می گیرند. هر اندازه که زنان بیشتر کار می کنند این مردان نیز ناامیدتر می شوند و این منجر به درگیری بین زن و شوهر خواهد شد. بنابراین بهتر است که زن، همسرش را تا حد امکان در بعضی کارها و وظایف که می تواند بدون درنگ انجام دهد سهیم کند. به مرور زن می تواند وظایف و مسئولیت های همسرش را بر یک مبنای منظم افزایش دهد.

همچنین به عنوان یک همسر اگر می خواهید به همسرتان ثابت کنید که دغدغه ی مسئولیت پذیر بودن را دارید سعی کنید به همسرتان نشان دهید که مراقب او هستید و مسائلی که برای او مهم هستند برای شما نیز مهم هستند. به او بگویید که قدردان او هستید. به او بیشتر توجه کنید و به او نشان دهید که بهترین ها را برای او می خواهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره تلفنی - تماس با تلفن ثابت - بدون صفر

09353000102 (سراسری)

09353000102 (تهران)