تمرکز در کودکان

10 تمرین ویژه برای افزایش تمرکز در کودکان

در واقع کودکان به طور طبیعی پرانرژی و کنجکاو هستند. بچه ها به بازی و تفریح علاقه زیادی دارند اما اگر کاری که انجام می‌دهند را دوست نداشته باشند و یا به عبارتی برایشان سرگرم کننده نباشد، به سرعت آن را رها کرده و به دنبال کار دیگری می‌روند. تمرکز در کودکان برای پرورش استعدادها و خلاقیت آنان ضروری است. به همین دلیل ما در این مقاله به راهکارهایی برای افزایش تمرکز در کودکان می‌پردازیم.

راهکارهایی برای افزایش تمرکز در کودکان

 

استفاده از بازی هایی که نیاز به تمرکز دارند

بازی و افزایش تمرکز
بازی و افزایش تمرکز

یکی از موثرترین و بهترین راه ها برای افزایش تمرکز در کودکان، انجام بازی های فکری است. معمولا بچه ها با بازی کردن بیشتر می‌آموزند و به همین دلیل امروزه صدها بازی فکری متناسب با سن کودکان در بازار وجود دارد. بیشتر سعی کنید فرزند خود را از تبلت و بازی های کامپیوتری دور نگه دارید و به جای آنها از بازی هایی مثل بازی با اعداد، جورچین، دوز بازی، راه رفتن با یک لیوان آب، حرکت توپ با فوت کردن، مجسمه بازی  و … استفاده کنید.

به طور مثال، وقتی فرزند شما درحال بازی کردن با جورچین است، باید تمام حواس خود را به کار بگیرد تا تکه های پازل را به درستی در کنار یکدیگر قرار دهد. بنابراین، این بازی ها علاوه بر اینکه کودک شما را سرگرم می‌کند، به بالا بردن تمرکز در کودکان نیز کمک می‌کند.

 یک محیط آرام و به دور از حواس پرتی ایجاد کنید

یکی دیگر از راه های افزایش تمرکز در کودکان، فراهم کردن یک محیط آرام است. اینکه کودک شما بدون هیچ دغدغه و سر و صدایی مشغول به انجام کارهای خود شود، تمرکز را در او بالا می‌برد. برای این کار می‌توانید یک موزیک بی کلام آرام پخش کنید، آیپد و گوشی همراه را از او دور کنید و هر وسیله ای که به آن نیاز دارد را برایش فراهم کنید.

مثلا اگر فرزند شما در حال نقاشی کردن است، تمام وسایلی که فکر می‌کنید مورد استفاده او قرار می‌گیرد را مانند دفتر، ابرنگ، مداد رنگی و حتی یک لیوان آب، در دسترس او روی میز قرار دهید.

تغذیه کودک

تغذیه سالم ارتباط مستقیمی با رشد جسمی و ذهنی کودک شما دارد. متاسفانه امروزه بیشتر کودکان به فست فود و هله هوله علاقه زیادی دارند و از خوردن غذاهای سالم مانند سبزیجات، میوه جات و …، سر باز می‌زنند. اما باید بدانید که تغذیه سالم برای بالا بردن تمرکز در کودکان از اهمیت زیادی برخوردار است. به طور مثال، مصرف غذاهای قند دار باعث کندی در کودک و غذاهای پروتئین دار و یا بادام و سبزیجات، آگاهی و تمرکز را در کودک افزایش می‌دهد. معمولا زمانیکه تربیت فرزند توسط مادر انجام می‌شود، بچه ها تغذیه سالم تری دارند.

داشتن یک استراحت کافی برای افزایش تمرکز

استراحت کافی و افزایش تمرکز
استراحت کافی و افزایش تمرکز

چرت زدن و خوابیدن به اندازه کافی باعث افزایش تمرکز در کودکان می‌شود. خواب، مغز کودک شما را تازه کرده و به همین دلیل است که بعد از یک چرت بیست دقیقه ای، فرزند شما سرشار از انرژی و تمرکز می‌شود. بنابراین، یک محیط آرام برای خواب فرزندتان به وجود آورید و همه عواملی که ممکن است خواب او را بهم بزند و یا دچار بی خوابی کند، از او دور کنید. بهترین زمان برای درس خواندن کودک دقیقا بعد از یک استراحت کوتاه بعد از برگشتن از مدرسه است.

وظایف بزرگتر را به وظایف کوچکتر تبدیل کنید

افزایش تمرکز در کودکان
افزایش تمرکز در کودکان

مطالعه یک فصل کامل کتاب برای کودک شما کار سخت و حوصله سربری است. برای اینکه فرزند شما دقت و توجه لازم برای انجام هرکاری را داشته باشد، باید آن را به کارهای کوچکتر تقسیم کنید. اگر شما وظایف زیادی را در طول روز برای او تعریف کنید، کودک شما در حین انجام یک کار دائما به این موضوع فکر می‌کند که کی به سراغ کار بعدی بروم و همین موضوع باعث کم شدن تمرکز در کودکان می‌شود.

علاوه بر این اگر بیش از اندازه به کودک خود فشار بیاورید، مسئولیت پذیری کودک شما نیز کم می‌شود.

بالا بردن تمرکز کودکان با فعالیت های مفید

خواندن با صدای بلند

یکی از فعالیت هایی که منجر به افزایش تمرکز در کودکان می‌شود، خواندن مطالب با صدای بلند یا گوش کردن به صدای بقیه است. برخی از کودکان با گوش کردن بهتر یاد می‌گیرند و به همین دلیل شما می‌توانید از کتاب های صوتی مخصوص کودکان استفاده کنید.

تکرار کردن برای افزایش تمرکز

تکرار کردن برخی از جملات در حین مطالعه یک کتاب نه تنها باعث از بین رفتن تمرکز در آنها نمی‌شود، بلکه به یادگیری سریع تر انها نیز کمک می‌کند. پس از کودک خود بخواهید برخی از جملاتی که نیاز به حفظ کردن دارند را بارها تکرار کنند تا زودتر به خواسته خود برسند.

موسیقی

تحقیقات نشان می‌دهد یادگیری موسیقی، یک تمرین برای افزایش تمرکز در کودکان به حساب می‌آید. به کودکتان کمک کنید تا در کلاس های موسیقی شرکت کند و تمرکز خود را بالا ببرد.

تعیین اهداف کوتاه مدت به تمرکز کودکتان کمک میکند

برخی اهداف کوتاه مدت برای هر فعالیت فرزند خود تعریف کنید. مثلا به او بگویید تعداد صفحات مشخصی از کتابش را باید در یک مدت زمان مشخص تمام کند. البته حواستان باشد که زمانی که در اختیار او قرار می‌دهید نباید خیلی کوتاه باشد که باعث استرس در فرزندتان شود. این کار علاوه بر کمک به حرف شنوی کودک، باعث می شود که او بیشتر حواسش را جمع کند تا در همان زمان مشخص، مسئولیت خود را انجام دهد.

سیستم پاداش بگذارید

هیچ چیز به اندازه تشویق کودک، او را به انجام کاری ترغیب نمی‌کند. برای اتمام هرکاری به صورت صحیح برای فرزند خود پاداشی در نظر بگیرید. پاداش حتما نباید بک اسباب بازی و یا شکلات باشد. همین که فرزند خود را در آغوش بگیرید و به او بگویید که “به تو افتخار میکنم کودک باهوش من” در او اثر مثبتی می‌گذارد.

استفاده از انرژی کودک

افزایش تمرکز در کودک
افزایش تمرکز در کودکان

برخی از کودکان در شب و برخی از کودکان در صبح انرژِی بیشتری دارند. اول از همه متوجه شوید که کودک شما در کدام قسمت از روز انرژی بیشتری دارد. سپس، انجام کارهای او را با توجه به سطح انرژی او تقسیم بندی کنید. فعالیت های سنگین را برای زمان هایی که کودک شما انرژی بالایی دارد و فعالیت های سبک را برای زمانیکه انرژی کمتری دارد، در نظر بگیرید. این کار به افزایش تمرکز در کودکان کمک می‌کند.

نفس عمیق بکشید و تصویر سازی کنید

تصویر سازی در پرورش خلاقیت و افزایش تمرکز در کودکان تاثیر زیادی دارد. به طور مثال به او بگویید که چشم هایش را ببندد و فکر کند که در کلاس درس نشسته است. حال از او بپرسید که چه چیزی می‌بیند؟ چه صداهایی را می‌تواند بشنود؟ چه افکاری تمرکز او را از بین می‌برد؟ استفاده از تکنیک های آرام بخش به همراه تصویر سازی مثبت، به کودک شما کمک می‌کند تا ذهن آرام تری داشته باشد.

سخن آخر

افزایش تمرکز در کودکان همیشه برای والدین یکی از دغدغه های جدی به حساب می‌آید. معمولا همیشه والدین در جلسات مشاوره کودک از حواس پرتی فرزندان خود گلایه مند هستند. به همین دلیل، ما در این مقاله به ده راهکار مهم برای کاهش حواس پرتی و افزایش تمرکز در کودکان اشاره کردیم. امیدواریم با به کار گیری این روش ها، کودکی شاد و موفق داشته باشید.

سوالات متداول

 آیا موسیقی به افزایش تمرکز کودکان کمک می‌کند؟

بله، یکی از بهترین تمرین برای افزایش تمرکز در کودکان، یادگیری موسیقی به صورت حرفه ای است. حضور در کلاس های موسیقی علاوه براینکه به اعتماد به نفس کودک کمک می‌کند، تمرکز او را در انجام کارها نیز بالاتر می‌برد.

چه بازی هایی به تمرکز کودک کمک می‌کند؟

بازی های دوز بازی، جورچین، رنگ آمیزی، شطرنج، بازی مشاغل، بازی های ساختنی و چیدنی به بالابردن تمرکز در کودکان کمک می‌کند.

مصرف چه غذاهایی به افزیش تمرکز در کودکان کمک می‌کند؟

غذاهایی که سرشار از پروتئین هستند مانند شیر، ماست و…، بادام، تنقلات، سبزیجات و میوه جات به رشد جسمی و ذهنی کودک کمک زیادی می‎کند.

دسته بندی:

برچسب ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره تلفنی - تماس با تلفن ثابت - بدون صفر

09353000102 (سراسری)

09353000102 (تهران)