نکات از شیر گرفتن کودکان

چگونه یک کودک را از شیر بگیریم؟

از شیر گرفتن کودک همواره چالش بزرگی برای مادران است و در این مورد سوالات زیادی در ذهن خود دارند. استرس از شیر گرفتن کودک زمانی شدیدتر میشود که مادر میخواهد اولین فرزندش را از شیر بگیرد. با توجه به اینکه شیر مادر تمامی مواد مغذی برای تغذیه نوزاد را دارد، پیدا کردن منبع تغذیه جایگزین بعد از از شیر گرفتن کودک،برای نوزاد کار بسیار سختی خواهد بود. اگر هم موارد جسمی را در نظر نگیریم، هنگام شیر دادن یک رابطه عاطفی بین مادر و نوزاد شکل میگیرد که اگر روند از شیر گرفتن کودک به درستی طی نشود، کودک پرخاشگر میشود.

اما با این حال این اتفاق یک روزی باید بیفتد. تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید تا با نحوه صحیح از شیر گرفتن کودک آشنا شوید.

نکات مهم قبل از اینکه کودکتان را از شیر بگیرید

همانطور که گفتیم، اگر از شیر گرفتن کودک اصولی نباشد میتواند عارضه های مختلفی برای او ایجاد کند. این عارضه ها هم فیزیکی هستند که مربوط به تغذیه کودک میشود و هم روحی هستند که بخاطر وابستگی کودک به مادر است. بنابراین باید یک سری نکات را از قبل رعایت کنید.

به فکر تغییر رژیم غذایی کودک باشید

وقتی کودکی را از شیر میگیرید باید به فکر تامین کردن نیازش به مواد مغذی از طریق تغذیه باشید. کودکان در سنین پایین سرعت رشد بالایی دارند. بنابراین مهم است که تغذیه سالمی داشته باشند تا این فرآیند رشد مختل نشود. از شیر گرفتن نوزاد باعث کاهش وزن او میشود ولی باید بتوانید با استفاده از غذا و مکمل های جایگزین این تغییر وزن را به حداقل برسانید.

اهمیت رژِیم غذایی در از شیر گرفتن کودک
اهمیت رژیم غذایی در از شیر گرفتن کودک

یک رابطه عاطفی تمام عیار داشته باشید

در حین شیردادن مادر به کودکش یک ارتباط عاطفی بین آنها شکل میگیرد. دلبستگی کودک به مادرش در زمان شیر خوردk بسیار زیاد است. حالا اگر شما بخواهید به یک دفعه کودک را از شیر بگیرید دچار مشکلات متعددی مانند استرس، پرخاشگری، ترس از تنهایی و … میشود.

محیط آرامش بخش در خانه ایجاد کنید 

همانطور که در قسمت قبل گفتیم فرآیند از شیر گرفتن کودک خودش میتواند استرس زا باشد. بنابراین نیاز هست که در یک محیط آرام و در یک شرایط زمانی مناسب این کار را انجام دهید تا کودک کمترین آسیب را ببیند. اگر میبینید که جو خانه متشنج هست و یا مشکلات دیگری پیش آمده است فعلا دست نگه دارید.

از شیر گرفتن کودک در شرایطی آرام
از شیر گرفتن کودک در شرایطی آرام

بی تابی کودک را تحمل کنید

مطمئن باشید وقتی که کودکتان را از شیر میگیرید خودتان از لحاظ روحی و جسمی در شرایط مناسبی هستید. بهترین زمان از شیر گرفتن کودک زمانی است که شما بتوانید بی تابی کودک را تحمل کنید. راهکارهای متوقف کردن ناخن جویدن در کودکان چیست؟ اگر شما هم در این زمینه مشکل دارید توصیه میکنیم مقاله درمان ناخن جویدن کودکان را بخوانید.

چه موقع کودکمان را از شیر بگیریم؟

جالب است بدانید برخلاف نظر عموم مردم که میگویند بهترین سن از شیر گرفتن کودک دو سالگی است، تحقیقات علمی هیچ سن خاصی را برای این موضوع در نظر نگرفته اند. تنها ملاک مهم آمادگی خود کودک و مادر او است. با این حال بیشتر کودکان از سن دو سالگی میتوانند غذاهای مختلف را بدون مشکل بخورند و وابستگی کمتری به شیر مادر داشته باشند. به همین دلیل از شیر گرفتن کودک بعد از دوسالگی چیزی است که بهتر به نظر میرسد زیرا نیاز نیست نگران خریدن مکمل های مختلف برای تغذیه کودکتان باشید.

چطوری کودکمان را از شیر بگیریم؟

در این قسمت به آموزش از شیر گرفتن کودک می پردازیم و نکات مهم آن را توضیح می دهیم.

از شیشه شیر استفاده کنید

اولین قدم برای از شیر گرفتن کودک این است که از شیشه شیر استفاده کنید. البته این کار نباید به یکباره انجام شود. بطور مثال اگر روزی 5 بار به کودک خود شیر میدهید در ابتدا دوبار آن را از شیشه شیر استفاده کنید. میتوانید پس از مدتی استفاده از شیشه شیر را بیشتر کنید.

از یکی از اعضای خانواده کمک بگیرید

اگر میخواهید از شیشه شیر استفاده کنید بهتر است یک نفر دیگر از اعضای خانواده این کار را انجام دهد. سعی کنید در هنگام شیر دادن در اتاق نیز حضور نداشته باشید تا کودک بوی شما را استشمام نکند و متوجه حضور شما نشود.

کودک را سرگرم کنید

در طول زمان از شیر گرفتن کودک سعی کنید سرش را با اسباب بازی هایش گرم کنید. وقتی که به او شیر میدهید اسباب بازی هایش را در اطرافش قرار دهید تا حواسش به آن ها پرت شود.

زمان شیردهی را کوتاه کنید

اگر قبلا شیردهی شما 15 دقیقه طول میکشیده است زمان را به 10 دقیقه کاهش دهید. اگر بچه حرف گوش کن ندارید این کار را میتوانید با خواندن یک ترانه انجام دهید و به کودک خود بگویید که وقتی ترانه تمام شد دیگر به او شیر نمیدهید.

از موقعیت های مختلف شیردهی استفاده کنید

هدف از این کار این است که شرایط عادی شیر خوردن کودک را برهم بزنید. اگر همیشه بصورت نشسته به کودک خود شیر میدهید از این به بعد ایستاده این کار را انجام دهید. این تغییرات در از شیر گرفتن کودک بسیار موثر است.

تغییر حالت شیر دادن به کودک
تغییر حالت شیر دادن به کودک

ساعت شیر دادن خود را تغییر دهید

در ادامه تغییر شرایط شیر خوردن کودک میتوانید از تغییر زمان استفاده کنید. اگر کودک شما عادت دارد که سرظهر شیر بخورد میتوانید زمان آن را به عصر موکول کنید.

روانشناسی از شیر گرفتن کودک

کودک طبیعتا طی مدتی که شیر مادر را دریافت می کند وابستگی عاطفی به فرایند شیردهی پیدا کرده است و حال، قطع یا کاهش دفعات شیر دهی می تواند بر رفتار کودک شما تاثیر بگذارد. امکان دارد کودک شما برای مدتی غمگین و یا حتی پرخاشگر شود. اما باید بدانید که این رفتار ها از سوی کودک جزء روند طبیعی از شیر گرفتن به حساب می آید و جایی برای نگرانی نیست.

عوارض از شیر گرفتن کودک برای مادر

جالب است بدانید که از شیر گرفتن کودک برای مادر هم عوارضی را در پی دارد. مهم ترین عارضه جسمی این کار برای مادر این است که به واسطه تغییراتی که در ساختار غدد شیری ایجاد میشود، مادر ممکن است در پستان های خود احساس درد کند و آبسه های پستانی ایجاد شود.

علاوه بر این قطع شیردهی به کودک بر روحیات مادر نیز تاثیر میگذارد و ممکن است تا مدتی خلق وخوی افسردگی داشته باشد.

عوارض از شیر گرفتن کودک
عوارض از شیر گرفتن کودک

سخن پایانی

بطور کلی ایجاد یک عادت و یا آموزش یک چیز به کودکان نیاز به صبر و حوصله زیادی دارد. آموزش راه رفتن به کودکان، صحبت کردن و … همگی از موارد هستند که باید به صورت اصولی به کودکان آموزش داده شوند.

 

سوالات متداول

آیا می توان کودک را به طور نگهانی از شیر گرفت؟

آنچه همواره از سوی دانشمندان علم کودک توصیه شده این است که فرایند از شیر گرفتن کودک باید گام به گام باشد و اساسا از شیر گرفتن فوری کودک امری اشتباه است.

از شیر گرفتن زود هنگام کودک چه عواقبی دارد؟

نوزادان پس از تولد به دلیل عدم بلوغ سیستم گوارشی برای مدتی نیاز به تغذیه با شیر مادر دارند. کودکانی که رژیم غذایی غیر از شیر مادر را زودتر از موعد آغاز می کنند شانس ابتلا به عوارضی همچون کم خونی از نوع فقر آهن، افزایش ریسک ابتلا به عفونت ها و مشکلات وزن بالاتری خواهند داشت.

در زمان از شیر گرفتن کودک باید به چه نکاتی توجه کنیم؟

شرایط عاطفی کودک و مادر، شرایط جسمی کودک و وضعیت مالی برای تامین مکمل های غذایی از مهم ترین نکاتی هستند که باید به آنها توجه کنید.

مشاوره کودک فمیلیکو

مشاوره کودک فمیلیکو در خصوص نحوه صحیح از شیر گرفتن کودک نکاتی را بیان کردیم. اگر شما هم نکاتی به ذهنتان می رسد و در این پست از آن صحبت نشده است، بهتر است تا آن را در قسمت نظرات بنویسید تا دیگران هم از آن استفاده کنند و از سوی دیگر در مقاله دیگری در حیطه کودک و نوجوان به صورت اختصاصی به آن پرداخته شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره تلفنی - تماس با تلفن ثابت - بدون صفر

09353000102 (سراسری)

09353000102 (تهران)