آموزش راه رفتن به کودک

آموزش راه رفتن به کودک | 7مرحله ضرورری برای راه افتادن کودکان

چطوری راه رفتن را به کودکمان بیاموزیم؟

یکی از مهم ترین موضوعات در تربیت کودک، چگونگی آموزش راه رفتن به کودکان و راه افتادن کودک است که ابتدا موضوعی ساده و ابتدایی به نظر می رسد، اما اگر بخواهید به صورت اصولی و دقیق به این موضوع بپردازید، بهتر است راهکارهای اصولی آن را نیز یاد بگیرید. آموزش راه رفتن به کودک سالم یک موضوع و آموزش راه رفتن به کودکی که دچار مشکلات حرکتی است، موضوع دیگری است. در ادامه در خصوص تمامی این راهکارها و روش ها که می تواند برای والدین دارای کودک خردسال و شیرخوار مفید باشد، صحبت کرده ایم.

1- سن مناسب راه رفتن

یکی از فعالیت هایی که می تواند در راه رفتن کودک و در واقع زود راه رفتن نوزاد تاثیر منفی بگذارد در خصوص سن او است. برخی از پدر و مادران گمان می کنند که اگر زودتر و یا دیرتر از سن مناسب کودک برای راه رفتن او را مجبور به این کار کنند در حقش لطف بزرگی کرده اند، اما این موضوع به هیچ وجه درست نیست.

پیش از آن که انتظار حرکت کودک و زود راه رفتن نوزاد و یا راه رفتن او را داشته باشید، او باید با تمام موارد اعم از:

  • ایستادن
  • روی شکم خزیدن
  • چهار دست و پا

راه رفتن آشنا شده باشد و در واقع این موارد را بلد باشد. فراموش نکنید که اگر کودک شما این مراحل را طی نکرده است، به سراغ آموزش راه رفتن به او نروید، بلکه بهتر است ابتدا این مراحل را تکمیل کنید تا در روند یادگیری راه رفتن او خللی ایجاد نشود. اولین مرحله نیز می تواند نشسته راه رفتن کودک در نظر گرفته شود.

کاردرمانی برای راه رفتن کودک
آموزش راه رفتن به کودک

2- پاهای همواره برهنه

دومین موردی که می تواند در راه افتادن کودک اهمیت داشته باشد، پاهای کودک است که همواره برهنه باشد و در هنگام آموزشی راه رفتن به او از هیچ جوراب یا کفشی استفاده نکنید. اما دلیل این موضوع چیست؟ دو دلیل مهم برای این توصیه وجود دارد.

  1. اولا آن که کودک در هنگام راه رفتن با جوراب امکان لغزش و لیز خوردن بیشتری دارد و تعادل کودک در راه رفتن کمتر حفظ می شود.
  2. دوما آن که در کف پای انسان ماهیچه های بسیار ظریفی قرار دارند که نیاز به رشد هرچه بیشتر و تکامل دارند.

این ماهیچه ها هرچه بیشتر با کف زمین در تماس باشند، عصب های تقویت شده تری پیدا خواهند کرد و همین موضوع به ظاهر ساده می تواند در توانایی راه رفتن کودک در سال های بعدی زندگی او تاثیر گذار باشد.

چگونه به نوزاد خود آموزش دهید تا راه برود؟
راه افتادن و راه رفتن کودک

3- کفش مناسب برای بیرون

مسلما تمرین راه رفتن کودک و آموزش راه رفتن به کودک فقط در خانه و جایی که بتوان بدون جوراب و کفش کودک را آموزش داد امکان پذیر نیست. شما قطعا برای پیاده روی به پارک، خیابان و…می روید. برای پیاده روی در بیرون از خانه بهتر است از کفش های کودک که کف پارچه ای و نرمی دارند به هیچ عنوان استفاده نکنید. این نوع از کفش ها تنها کاری که می کنند آن است که باعث می شوند تا کودک به درستی نتواند راه برود.

بهتر است از کفش هایی استفاده کنید که قسمت قوزک پا و همچنین پاشنه پا را به خوبی پوشش می دهند و در واقع تکیه گاهی به حساب می آیند. این مورد می تواند یکی از روش های تقویت پای کودک برای راه رفتن نیز محسوب شود.

4- افزایش تدریجی مسافت

زمانی که کودک برای نخستین بار شروع به راه رفتن می کند، شاید تنها 1 الی 2 قدم بردارد. این مقدار با هر بار تمرین راه رفتن کودک به تدریج افزایش پیدا می کند. کاری که شما باید انجام دهید آن است که در ابتدا با فاصله کمی از کودک بایستید که اگر نتوانست تعادلش را حفظ کند، او را بگیرید و سپس کم کم این فاصله را زیادتر کنید.

چگونه به راه رفتن کودکمان کمک کنیم؟
تمرینات کاردرمانی برای راه رفتن کودک

5- ارتباط چشمی و تشویق کودک

مورد پنجمی که می تواند به راه رفتن کودک و پیشرفت او در این زمینه کمک کند در خصوص برقراری ارتباط چشمی با کودک و تشویق کردن او است. هر بار که کودک شما یک قدم بر می دارد بهتر است او را تشویق کنید و او را نسبت به حرکت بیشتر ترغیب نمایید.

6- به کودکتان اطمینان خاطر دهید

این مورد یکی از راه های زود راه رفتن کودک است. زمانی که می خواستید برای نخستین بار دوچرخه سواری کنید را به یاد بیاورید، مسلما از اینکه بخواهید چرخ های کمکی را دربیاورید و یا کسی که پشت دوچرخه شما را گرفته است، شما را رها کند، ترس بسیار زیادی داشتید. مسلما این ترس حتی با مقدار بیشتر در کودک شما که می خواهد به تنهایی قدم های نخست و اولیه زندگی اش را بردارد، بیشتر است.

دور کودک را خلوت نکنید، این موضوع به تعادل کودک در راه رفتن کمک می کند. اجازه دهید تا صندلی، مبل، میز و حتی دیگر تکیه گاه هایی که لبه های تیز ندارند در اطراف کودک باقی بمانند. تا او مطمئن باشد که در صورت عدم توانایی در حفظ تعادلش می تواند به چیزی بچسبد. یادگیری مهارت تنهایی راه رفتن برای خردسالان، تاثیر به سزایی در ایجاد اعتماد به نفس در کودکان، دارد.

چگونگی آموزش راه رفتن به کودک
چگونه به راه رفتن کودک کمک کنیم؟

7- کاهش نقش حمایتی

مسلما در قدم های اولیه کودک به طور صد در صد او را حمایت کنید تا نیفتد، این روش یکی از پاسخ هایی است که به سوال ” چگونه به راه رفتن کودک کمک کنیم” می توانیم بدهیم. به مرور که کودک می تواند قدم های بیشتری بردارد، به حمایت کمتری نیاز دارد. فراموش نکنید که کم کردن حمایت و تکیه گاه بودن خودتان را به صورت تدریجی و بسیار آهسته انجام دهید تا کودک دچار شوک و ترس ناگهانی نشود. مثلا در هنگام دستشویی رفتن کودک، اجازه بدهید که کمی خودش راه برود و از دور او را حمایت کنید.

سخن پایانی

کار درمانی برای راه رفتن کودک می تواند در مواردی احتیاج باشد، فراموش نکنید که تمام کودکان به یک شکل نیستند. اگر بتوانید راه رفتن کودک را به درستی و از طریق اصولی به او آموزش دهید، می توانید مطمئن باشید که او در این مورد دچار مشکل نخواهد شد. بنابراین سعی کنید تا حد ممکن از انجام رفتارهای شدتی که باعث دلزدگی و ترس کودک از تنهایی راه رفتن می شود پرهیز نمایید.

سوالات متداول

1-آیا آموزش راه رفتن به کودک باید تدریجی باشد؟

آموزشی تدریجی و پیوسته بهترین روش برای آموزش راه رفتن به کودک است.

2-چگونه به راه رفتن کودک کمک کنیم؟

استفاده از وسایل کمکی برای راه رفتن کودک می تواند در این مسیر بسیار مهم باشد.

3-راه های زود راه رفتن کودک چیست؟

از جمله راه های زود راه رفتن کودک می تواند مربوط به کمک کردن به او در راه رفتن و همچنین در کنار او بودن اشاره کرد.

 

دسته بندی:

برچسب ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره تلفنی - تماس با تلفن ثابت - بدون صفر

09353000102 (سراسری)

09353000102 (تهران)