تربیت فرزند پسر

10 نکته اساسی برای تربیت فرزند پسر

چطوری پسرم را تربیت کنم؟

اصولی تربیت فرزند پسر یکی از مهم ترین موارد و مسائلی است که هر زوجی با آن روبرو می شود. معمولا نحوه تربیت فرزندان دختر با پسر متفاوت است. از نظر بسیاری از افراد تربیت کردن یک پسر به مراتب سخت تر از تربیت یک دختر است. پسران از لحاظ اخلاقی، رفتاری و علایقی که دارند متفاوت هستند. برخی از آن ها بسیار خلاق و متفکر، برخی علاقه مند به بازی های کامپیوتری، برخی پرخاشگر و جنگ طلب و برخی نیز آرام و ساکت هستند. تفاوتی ندارد که فرزند شما کدام یک از این خصوصیات اخلاقی را دارد، بلکه نحوه رفتار و تربیت فرزند شما است که مهم است.

در ادامه در تلاش هستیم تا در خصوص اصول تربیتی فرزند پسر، نقش مادر در تربیت پسر، تربیت فرزند پسر از بدو تولد و مواردی که مرتبط با این موضوع می شوند، صحبت کنیم. به منظور بهبود درک این موضوع، راهکارها را به 10 بخش مختلف تقسیم کرده ایم.

1- مسئولیت دادن به کودک

یکی از روش های مهم تربیتی به خصوص در مورد پسران، دادن مسئولیت های کوچک و بزرگ به آن ها است. پیروی کردن از دستورالعمل ها و قوانین و همچنین مسئولیت انجام وظایف محول شده یکی از مواردی است که در پسران با سرعت بسیار کندی پیشرفت می کند. برای آن که بتوانید از نکات تربیتی را در پسران تقویت کنید، بهتر است تا از نکاتی بسیار ساده شروع کنید. این نکات ساده در تقویت اعتماد به نفس در کودکان بسیار موثر است.

در تربیت فرزند پسر از کودک خود بخواهید تا برایتان یک قاشق بیاورد، در صورتی که در خانه حیوان خانگی دارید از کودک بخواهید تا یکی از وظایف حیوان همچون پیاده روی بردن آن را به عهده بگیرد. نباید رعایت این نکات تنها در خانه باشد، بلکه معلمان مدرسه نیز بهتر است این کار را با دانش آموزان خود انجام دهند، زیرا روند یادگیری و پیشرفت کودک دو برابر خواهد شد.

چگونه پسرم را تربیت کنم تا یک مرد بار بیاید؟
تربیت فرزند پسر

2- اجازه بروز احساسات را به او بدهید

بسیاری از ما شنیده ایم زمانی که یک پسر بچه زمین می خورد، با دوستانش دعوا می کند و یا به هر دلیل دیگری نیاز به گریه کردن دارد، به او می گویند: “مرد که گریه نمی کنه!”؛ این موضوع شاید در آن لحظه باعث بند آمدن گریه کودک شود اما به صورت کاملا ناخودآگاه تاثیرات منفی بسیاری را بر روحیه او به جا می گذارد.

پسرها نیز همچون دخترها نیاز به گریه و تخلیه احساسات دارند.

در مقوله تربیت فرزند پسر، زمانی که پسرتان از چیزی نگران، ناراحت و حتی مضطرب است به او اجازه دهید تا احساسات خودش را به طور کامل تخلیه کند؛ در این بین مراقب باشید تا تخلیه احساسات به گونه ای نباشد که بیش از حد قابل قبول شود و یا از کنترل خارج شود. زمانی که فرزندتان توانست احساساتش را کنترل کند و تقریبا به حالت عادی بازگردد، می توانید در خصوص احساساتش و همچنین دلایلی که باعث ناراحتی او شده است، با پسرتان صحبت کنید و به او در بهبود شرایط و اوضاعش کمک کنید.

3- برقراری ارتباط فیزیکی

مورد بعدی که به احتمال زیاد با دانستن آن کمی تعجب خواهید کرد در خصوص برقراری ارتباط فیزیکی و همچنین در آغوش گرفتن و محبت کردن به پسران است که در روش تربیت پسر اهمیت زیادی دارد. بیشتر خانواده ها گمان می کنند که پسران نسبت به دختران نیازمند محبت کمتری هستند. یا با محبت کردن و بغل کردن پسران باعث می شوند تا آن ها ضعیف بمانند.

این موضوع کاملا اشتباه است، پسران نیز دقیقا به اندازه دختران نیاز به محبت دارند، اما نیاز خود را بروز نمی دهند. این عدم بروز نیاز به بغل کردن و بوسیده شدن، با افزایش سن پسران بیشتر هم می شود. در این مرحله شما به عنوان یک پدر یا مادر باید با زیرکی این کار را انجام دهید.

دست در گردن او انداختن، نوازش کردن پشت او و بغل های کاملا کوتاه، بهترین روش ها برای تامین نیازهای روحی پسران هستند.

نقش ویژه مادر در پرورش یک پسر خوب
چگونه پسرم را خوب تربیت کنم؟

4- مانع انرژی های درونی پسران نشوید

معمولا پسر بچه ها نسبت به دختر بچه ها از  انرژی بیشتری برخوردار هستند. نمی توانید انتظار داشته باشید تا پسر شما هم یک گوشه ساکت و آرام بنشیند. در جامعه امروز گویا برچسب بیش فعالی زدن بر روی کودکان بسیار عادی و حتی تبدیل به یک مد شده است. والدین بسیاری به مشاوره کودک مراجعه می کنند در صورتی که فرزندشان هیچ مشکلی ندارد و نگرانی آن ها بیهوده است.

سعی نکنید دائما کودک خود را از تخلیه انرژی و بازی کردن منع کنید. تنها کار مهمی که در این زمینه می توانید انجام دهید آن است که در طول پروسه روش تربیت پسر خود، به او آموزش دهید که در محیط های مختلف بایستی توانایی کنترل هیجان و انرژی خود را داشته باشد. این نوع از محیط ها می تواند در مهمانی ها و یا سر کلاس درس باشد.

5- نگرانی بی مورد در خصوص شخصیت کودک

در بسیاری از جوامع و به خصوص جوامع جهان سومی، معمولا وظایف و کارهای زنانه و مردانه جدا از هم است. بروز احساسات، نگرانی در مورد دیگران، آشپزی کردن، علاقه به شستشو و حتی نقاشی کردن و هنرهای ظریف جز قلمرو زنان محسوب می شوند.

نقش مادر در تربیت پسر در موارد این چنینی بسیار پر رنگ است.

بسیاری از اعضای خانواده ها زمانی که پسرشان به این موارد علاقه نشان می دهد دچار ترس شده و نگران از این موضوع هستند که در آینده خصلت های مردانه در این پسر پرورش پیدا نکند. جای نگرانی نیست زیرا فرزند شما پیش از آن که یک پسر باشد، یک انسان است و مسلما هر قدر توانایی های بیشتری را در زندگی کسب کند، راحت تر و بهتر می تواند زندگی کند.

تربیت کودکان پسر و دختر؛ کدام یک دشوارتر است؟
چند راهکار برای تربیت فرزند پسر

6- تقویت ارتباطات اجتماعی

مقوله مهم و بسیار حیاتی که در روش تربیت پسر مطرح است، در خصوص ارتباط اجتماعی است.  ارتباط اجتماعی سالم چیزی است که در خانواده ها آموزش داده نمی شود. همین موضوع امروزه تبدیل به یکی از معضلات بسیار بزرگ جوامع رو به پیشرفت شده است. توانایی تقسیم و به اشتراک گذاری اسباب بازی ها، مدیریت ارتباط با یک کودک پرخاشگر و عصبی و از همه مهمتر ارتباط با کودکی از جنس مخالف از جمله مهم ترین رفتارهایی است که فرزندان باید آن را یاد بگیرند.

در مسیر تقویت این مهارت ها بهتر است ابتدا خودتان باعث باز شدن سر صحبت بین کودکان و برقراری ارتباط بین آن ها باشید. این مورد چیزی نیست که بخواهید تربیت فرزند پسر از بدو تولد را در خصوص آن اجرا کنید، بلکه حداقل سن لازم برای این کار بین 3 الی 5 سال است.

7- از موسیقی غافل نشوید

یکی از مواردی که می تواند باعث تقویت هوش فردی، بهبود رشد عقلی کودک و همچنین تربیت بهتر پسر شما شود، مربوط به موسیقی است. معمولا تمامی انسان ها نسبت به یادگیری موسیقی علاقه نشان می دهند. در این بین سعی کنید متوجه این موضوع شوید که پسر شما به کدام ساز علاقه بیشتری دارد و سعی کنید تا او را در مسیر یادگیری همان ساز تشویق کنید.

گاهی اوقات پسران علاقه مند به فعالیت های تیمی هستند، در این صورت می توانید کار گروهی و موسیقی را ترکیب کرده و پسرتان را در یک کلاس موسیقی کر و یا کنسرت موسیقی ثبت نام کنید تا تربیت کودک پسر شما بسیار بهتر پیش رود.

8- تشویق علایق پسر

همان طور که در بخش قبلی نیز به آن اشاره کردیم، ممکن است پسر شما علاقه خاصی به فعالیت هایی داشته باشد که در جامعه بیشتر به عنوان فعالیت های زنانه شناخته می شوند. اگر متوجه علاقه فرزندتان به چنین مواردی شدید، سعی کنید او را تشویق کنید تا به دنبال علاقه اش برود، از او حمایت کنید و این موضوع را نیز به صورت کامل و شفاف برای او توضیح دهید که قرار نیست تمامی افراد از نظر بدنی قوی باشند، کارهای خطرناک انجام دهند و یا راننده ماشین سنگین شوند.

برای پیشرفت در موضوع تربیت کودک پسر، اگر بتوانید فکر و ذهن کودک خودتان را شفاف کنید و تفاوت های افراد را برای او روشن کنید. پسرتان به سادگی در جامعه متفاوت بودن خودش را می پذیرد و به دلیل این موضوع هیچگاه سرخورده نخواهد شد.

تربیت فرزند پسر / چگونه پسری مهربان و دلسوز پرورش دهیم
رفتار با نوجوان پسر

9- مدیریت کیفی و کمی تحصیلی

دومین موضوع مهم در خصوص تحصیل کودک، نقاط ضعف و قوت او و همچنین نحوه عملکرد او در مدرسه است. به منظور آن که بهتر بتوانید در این زمینه کاری انجام دهید باید با دبیر او دائما در تماس باشید تا بتوانید از سیری که او طی می کند مطمئن شوید و در صورت امکان تا جایی که می توانید کمکش کنید.

10- نقش پدر

نقش پدر در تربیت پسر بسیار مهم و حیاتی است، زیرا او همجنس فرزند شما به حساب می آید و می تواند خصیصه های مردانه و خاص بسیاری را به او انتقال دهد. در ضمن فراموش نکنید که بسیاری از مادران علاقه خاصی به فرزندانشان دارند و همین موضوع باعث بد تربیت شدن پسران می شود.

سخن پایانی

در خصوص روش های تربیت فرزندان و تربیت کودک پسر صحبت کردیم. تمامی روش های مطرح شده شاید بسیار ساده باشند و گمان کنید که به علت ساده بودن این راهکارها، تاثیرگذاری نیز ندارند؛ اما این موضوع کاملا اشتباه است بلکه همین روش های ساده به صورت مستمر شخصیت پسر شما را شکل می دهد. شما می توانید نکات مربوط به تربیت کودک دختر را در این مقاله بخوانید.

سوالات متداول

مسئولیت دادن به کودکان چه فایده ای دارد؟

مسئولیت دادن به کودکان و مخصوصا به فرزندان پسر باعث می شود که اعتماد به نفس در آن ها تقویت شود و در آینده با نقش های مهم زندگی خودشان به خوبی روبه رو شوند.

آیا تربیت کودک تنها در خانه صورت می گیرد؟

درست است که والدین نقش بسیار مهمی در تربیت فرزندان دارند، اما نا گفته نماند که محیط های آموزشی مثل مدرسه نیز تاثیر بسزایی دارند که نمی توان آن را انکار کرد.

عبارت«مرد که گریه نمی کنه» چه تاثیری در تربیت فرزند پسر دارد؟

این عبارت شاید در ابتدا او را آرام کند اما تاثیر بسیار مخربی در زندگی آینده اش دارد و باعث می شود که او دائما احساسات خودش را پنهان کند.

دسته بندی:

برچسب ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره تلفنی - تماس با تلفن ثابت - بدون صفر

09353000102 (سراسری)

09353000102 (تهران)