پنهان کاری همسر

چطور با همسر پنهان کار برخورد کنیم؟

به نظر شما با شوهر پنهان کار چه کنیم؟ شاید این روزها رابطه شما با همسرتان مثل همیشه شاد و عاشقانه نباشد و شما احساس می‌کنید بین شما و همسرتان فاصله افتاده است. یعنی نمی‌توانید مثل همیشه با او گرم و صمیمی رفتار کنید و از بودن با او لذت ببرید. چرا که تغییراتی را در رفتار همسرتان می بینید که شما را حتی در مورد احساسات خود، دچار شک و تردید کرده است.

صداقت در یک رابطه زناشویی یک اصل مهم محسوب می‌شود. اگر هر یک از طرفین احساس کند که طرف مقابلش چیزی را از او پنهان می‌کند، دچار استرس و اضطراب می‌شود. کم کم این احساس به شک تبدیل شده و به رابطه شما ضربه جدی وارد می‌کند. اگر شما مدتی است که به رفتارهای شوهرتان شک کرده اید و تشخیص پنهان کاری همسر شما درست از آب در آمده است. ما در این مقاله، به شما می آموزیم که با شوهر پنهان کار چگونه برخورد کنید. پس در ادامه مطلب همراه ما باشید.

1- بررسی دلایل پنهان کاری همسر

اولین قدم برای برخورد با پنهان کاری همسر، این است که بررسی کنید آیا همسرتان واقعا چیزی را از شما مخفی می‌کند و یا دچار سوءتفاهم شده اید. در بعضی از موارد مردها عادت دارند که در مورد اتفاقات روزمره خود صحبت نمی‌کنند و یا لزومی برای مطرح کردن برخی از اتفاقات نمی‌بینند.

در هر صورت بهترین راه برای برخورد با شوهر پنهان کار، صحبت و گفتگو است. در اولین فرصت که شرایط روحی هر دویتان مناسب است، با او درمورد رفتار و افکارش صحبت کنید. اگر این موضوع شما را واقعا اذیت می‌کند به او بگویید که شما را در جریان امور هرچند کم اهمیت قرار دهد.

پنهان کاری همسران و دیوارهای بلند بی اعتمادی در زندگی
پنهان کاری همسر

2- راز دار باشید

اگر قبلا همسرتان شما را در جریان همه امورش قرار می‌داده اما شما به جای حفظ و نگهداری از آن، راز همسرتان را افشا کردید و یا از برخی از رازهایش بر علیه او استفاده کردید، طبیعی است که اعتماد شوهرتان نسبت به شما کمرنگ تر شده و دیگر کمتر با شما درد و دل می‌کند. در چنین مواقعی برای اصلاح پنهان کاری همسر، از او عذرخواهی کرده و دوباره به او اطمینان دهید که محرم رازهایش باقی می مانید.

3- هنر خوب گوش کردن را بیاموزید

یکی دیگر از راه های برخورد با شوهر پنهان کار، خوب گوش کردن است. خوب گوش کردن و نگاه کردن به چهره شوهر در هنگام صحبت و تایید برخی از حرف های او سبب ترغیب شوهرتان برای بیشتر حرف زدن در مورد مسائل مختلف می‌شود. در زمان گفتگو، همسرتان را همراهی کنید و اگر لازم است او را دلداری دهید.

اگر نسبت به حرف های همسرتان بی توجه باشید، مثلا هنگامیکه با شما صحبت می‌کند شما مشغول چت کردن با گوشی باشید، غرور همسرتان خدشه دار شده و فکر می‌کند که او و دغدغه هایش برای شما اهمیت ندارد. به همین دلیل به مرور زمان از شما فاصله می‌گیرد و یا شاید تصمیم بگیرید فقط در امور ضروری با شما صحبت کند.

پنهان کاری همسران(زن یا شوهر): عواقب مخفی کاری در زندگی
همسر پنهان‌کار را چطور بشناسید؟

4- زیاد کنجکاوی نکنید

اگر متوجه پنهان کاری همسر خود شده اید، زیادی کنجکاوی نکنید. چک کردن گوشی همراه، تعقیب کردن او، مخفیانه گوش کردن به تلفن های همسرتان تنها اعتماد بین شما و شوهرتان را زیر سوال می برد.

در این زمان طبیعی رفتار کنید و در بعضی مواقع حتی بیشتر محبت کنید، اما در کارهایش تجسس نکنید. اجازه دهید که در زمان لازم که همسرتان در نظر گرفته از موضوعات با خبر شوید. شاید اصلا لازم نباشد در جریان تمام امور کاری همسرتان قرار بگیرید. حل برخی از مشکلات را تنها برعهده شوهرتان بگذارید و خودتان در آن دخالت نکنید.

5- به مشاوره مراجعه کنید

در برخی از موارد اگر کنترل شرایط از دست شما خارج شده و رابطه شما رو به خراب شدن می‌رود، از یک شخص سوم آگاه برای یادگیری مهارت رفتار با شوهر کمک بگیرید. به مراجعه مشاوره خانواده کنید و چگونگی برخورد با شوهر پنهان کار را بیاموزید. البته شما می‌توانید از منابع دیگر مانند کتاب، روزنامه و یا اینترنت کمک بگیرید.

6- خیلی حساس نباشید

گاهی اوقات در پشت پرده یک شوهر دروغگو، زن کنترل کننده و حساس است. برخی از زنان دوست دارند تمامی روابط شوهرشان را کنترل کنند و دائما در حال بازجویی همسرشان هستند. مردان پس از مدتی از این رفتارهای زن خسته می‌شوند و به دروغ و پنهان کاری پناه می‌برند.

مثلا زن دوست ندارد که شوهرش با دوستان خود به تفریح برود اما همسرش برای مخفی نگه داشتن روابط خود با دوستانش مجبور به دروغ گفتن و پنهان کاری می‌شود. پس دست از این رفتار ها را برداشته و در بین خود به یک توافق برسیدکه مبادا اسیر یکدیگر شوید.

پنهان کاری مالی در ازدواج ، نشانه ها و چگونگی برخورد با آن
دروغ و پنهان کاری در ازدواج

7. شناخت بیشتری به دست آورید

گاهی لازم است برای مقابله با شوهر پنهان کار، زن و شوهر از خواسته ها و تمایلات یکدیگر اطلاع پیدا کنند. برای اینکار لازم است که شما در یک فضای صمیمانه در مورد چیزهای مختلفی که همسرتان از آن بی خبر است، صحبت کنید تا او را نیز ترغیب به گفتن مواردی کنید که ازآن بی خبر هستید.

8- همسرتان را ببخشید

همیشه برای دوام زندگی لازم است که چشم خود را بر برخی از اشتباهات و خطاهای همسرمان ببندیم و او را ببخشیم. اگر متوجه پنهانکاری همسر خود شدید و همسرتان دلیل قانع کننده ای برای رفتار خود نداشت، او را با اتکا به عشق ببخشید و از او بخواهید تا دیگر اینکار را انجام ندهد. گاهی اوقات، یادآوری اشتباهات طرف مقابلتان باعث لجبازی شده و او در انجام کار اشتباهش مصمم می‌شود.

9- صداقت داشته باشید

در برخی از موارد دلیل رفتار شوهر پنهان کار، عدم صداقت شما در رابطه زناشویی است. گاهی اوقات، همسر شما برای جبران پنهان کاری شما، دست به پنهان کاری می‌زند. بنابراین برای اصلاح همسرتان، اول خودتان را تغییر دهید و در زندگی خود رو راست باشید.

پنهانکاری در زندگی زناشویی، عشق را می‌کشد
تشخیص پنهان کاری همسر

10- حالت تدافعی به خود نگیرید

برای برخورد با پنهان کاری همسر، از کلماتی که باعث دعوا و ناراحتی میان شما می‌شود، خودداری کنید. بدون آنکه انگشت اتهام را به سمت همسر خود بگیرید، در مورد باورها و احساسات خودتان حرف بزنید. از کلمات باید، حتما و کلمات امری استفاده نکنید. مسئولیت گفتارهای خودتان را بر عهده بگیرید. به یکدیگر یادآوری کنید که هر دوی شما حق دارید در مورد پنهان کاری صحبت کنید و پاسخ های شفاف و مشخصی دریافت کنید.

سخن آخر:

اعتماد و صمیمت لازمه یک زندگی موفق است. مرز باریکی میان رازهای پنهان قابل پذیرش و مخفی کاری های مخرب وجود دارد. زنی که متوجه می‌شود که همسرش به او دروغ گفته و یا موضوعات مهمی را از او مخفی کرده، حس می‌کند مورد خیانت قرار گرفته است و گاهی اوقات سبب تنفر از شوهر می‌شود. بخشیدن این پنهان کاری ها و برگشت دوباره به رابطه، برای برخی از زنان کار دشواری است. پس لطفا برای حفظ رابطه، دست از پنهان کاری بردارید و مشکلات را میان خود حل کنید.

سوالات متداول:

برای برگرداندن اعتماد از دست رفته، چه کنیم؟

قبل از هر چیزی، ازهمسرتان بابت رفتاری که باعث کمرنگ شدن اعتماد میان شما شده است عذرخواهی کنید. در قدم بعدی، تمام رفتارهای نادرست قبلی تان را کنار بگذارید تا همسرتان متوجه شود که شما عمیقا پشیمان شده اید.

خیانت می‌تواند دلیلی برای پنهان کاری باشد؟

متاسفانه در برخی از مواقع وقتی شوهر به زنش خیانت می‌کند، برای اینکه رابطه با شخص سوم را مخفی نگه دارد، دست به پنهان کاری می‌زند. اما همیشه پنهان کاری همسر به معنای خیانت او نیست پس بهتر است برای حفظ رابطه به یک مشاوره مراجعه کنید.

از کجا متوجه شوم که همسرم پنهان کاری می‌کند؟

اگر مدتی است که متوجه تغییر رفتارهای یک باره شریک زندگیتان شده اید و یا همواره مضطرب و نگران است و شما دلیل آن را نمی‌دانید و یا کمتر با شما صحبت میکند و یا درکل دچار حس شک و تردید شده اید، این ها همه میتواند دلیلی برای پنهان کاری همسرتان باشد.

نظرات

- 4 نظر:

 1. سلام وقت بخیر همسر موضوع مهمی رو از من پنهون کرده خیلی با احترام ادب ازش پرسیدم جواب منو هیچ وقت نمی‌ده و اینکه چنان دعوای راه میندازه خودشو میزنه همه کاری می‌کنه که من جرات نکنم راجب پنهون کاریش علتشو بپرسم توروخدا شما به من بگین من چیکار کنم ؟

  1. سلام وقتتون بخیر
   به نکته خوبی اشاره کردید. میخواد شما را از پیگیری این امر پشیمان کنه. باید برای شریکتون این موضوع جا بندازید که این موضوع غیر قابل اغماض هست.

 2. سلام وقت بخیر
  اول کی گفت پنهان کاری و مخفی کاری و خیانت از سوی مرده ؟
  اگر مردی خیانت می کنه زن هم در طرف مقابل هست که داره خیانت می کنه .
  تا مرد از زن سوالی می پرسه می شه بدبینی ؟
  من عاشقانه و صادقانه بدون داشتن هیچ رابطه قبل ازدواج زندگیمو شروع کردم
  بعد ها کاشف به عمل اومد که خانم عاشق و معشوق پسر خاله بود که به خاطر مشکلات خانوادگی به هم نرسیدن .
  همیشه متوجه یکسری رفتار های مشکوک از سوی همسرم بودم که هیچ وقت اجازه نمیده در موردشون حرف یزنیم و شروع می کنه به بد و بیراه گفتن و جنگ و دعوا و حمله ور شدن به سمت من و بعد چند روز قهر خودش میاد از در محبت وارد میشه و روز از نو روزی از نو منم در برزخی که تمومی نداره .

  1. با سلام و درود
   قطعا در برزخ سپری کردن اوقات بدترین وضعیت ممکن است بهتره برای این وضعیت فکری کنید و بتوانید راه حلی قطعی برای این موقعیت پیدا کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره تلفنی - تماس با تلفن ثابت - بدون صفر

09353000102 (سراسری)

09353000102 (تهران)