چگونه با دروغ گویی شوهرم برخورد کنم؟

یکی از علت دروغ گویی در مردان این است که فکر می‌کنند نباید همیشه حقیقت را به همسر خود ابراز کنند. شوهر دروغگو نمی‌‎داند که با نگفتن حقیقت چه لطمه بزرگی به رابطه خود وارد می‌کند. در اکثر مواقع، این مسئله سبب اختلاف خانوادگی شدید می‌شود. چرا که مردان هیچ گاه نمی‌توانند به ظرافت زنان دروغ بگویند تا دروغ شان پنهان بماند. اگر مرد به دروغگویی عادت کند، به مرور زمان سبب از بین رفتن اعتماد میان زوجین و حتی تنفر از شوهر می‌شود.

شوهرم خیلی دروغ میگه چی کار کنم؟

معمولا یکی از نشانه های دروغ گویی مردان، فراموش کردن جزییاتی است که قبلا تعریف کرده اند. اگر فکر می‌کنید که به تازگی رفتارهای همسرتان تغییر کرده است، حرف هایش را فراموش می‌کند و یا در هنگام گفتگو نمی‌تواند به چشم های شما نگاه کند، احتمالا همسرتان حقیقت را به شما نمی‌گوید. در چنین زمانی شما باید با نحوه برخورد با شوهر دروغگو آشنا باشید تا با برخورد صحیح با مرد دروغگو، او را متوجه رفتار نادرستش بکنید. ما در این مقاله به برخورد و درمان دروغگویی شوهر می پردازیم.

1- خودتان را بی تقصیر ندانید:

دلیل دروغگویی همسر خود را پیدا کنید. یکی از مهم ترین علت دورغ گویی در مردان، نحوه برخورد و واکنش شما نسبت به شنیدن حقیقت است. پیش خودتان فکر کنید که تا الان چند بار از شنیدن حقیقتی، عکس العمل منفی داشته اید.

در واقع شاید همسرتان به خاطر نوع رفتار شما، به یک مرد دروغگو تبدیل شده است. یکی از پیامدهای حساسیت های بی جا، کنترل دائم همسر، سرزنش ها و توهین ها و …، پناه بردن به دروغگویی است. مثلا همسرتان می‌داندک اگر بگوید در محل کار مورد توبیخ قرار گرفته، از طرف شما سرزنش می‎شود، پس از گفتن حقیقت خودداری می‌کند. یعنی مرد در چنین شرایطی برای حفظ شخصیت و آرامش خود به شما دروغ می‌گوید.

بنابراین، اولین قدم برای برخورد و درمان دروغگویی شوهر، بازبینی رفتار های خودتان است. ببینید چه واکنش هایی از شما باعث دلخوری و آسیب رساندن به غرور همسرتان می‌شود، آنها را شناسایی و کنترل کنید.

2- با همسرتان صحبت کنید:

اگر دروغگویی همسرتان باعث حس کمبود محبت در شما شده و یا فکر می‌کنید دیگر نمی‌توانید به او و حرف هایش اعتماد کنید، با یکدیگر گفتگو کنید. بهتر است قبل از صحبت کردن پاسخ ها و واکنش های همسرتان را پیش بینی کنید و خود را برای آن ها آماده کنید. چرا که اگر به واکنش احتمالی او فکر نکنید، نمی توانید یک گفت و گوی مفید و ثمر بخش داشته باشید. البته لازم است شما هم خودتان را برای شنیدن هر حرفی آماده کنید. ممکن است شوهرتان دلایلی برای رفتار خود بیاورد که به شما مربوط می‌شود.

در کمال آرامی و خونسردی به او گوش دهید.

اگر برخی از دلایلی که همسرتان بیان می‌کند، از نظر شما قابل قبول است به طور صریح و واضح به او بگویید که حرف هایش را پذیرفته اید اما حاضر نیستید که حتی به خاطر آرامش خودتان، دروغ بشنوید.

به جای تمرکز بر علت دروغ گفتن، در مورد اثر بدی که بر روی شما و رابطه تان می‌گذارد، صحبت کنید.

در انتهای گفتگو، حد و مرزی برای خود تعیین کنید و بگویید در چه مواردی حتی دروغ مصلحتی را قبول نمی‌کنید و ناراحت می‌شوید.

سپس به همسرتان فرصت دهید تا خود را اصلاح کند و تغییرات لازم را در خود نیز ایجاد کند تا به یک شوهر خوب تبدیل شود.

3- دروغ های همسرتان را نادیده نگیرید:

برخی از زنان به دلیل علاقه زیادی که به همسرشان دارند، حاضر نیستند قبول کنند که یک شوهر دروغگو دارند. بیایید با خودتان روراست باشید و با واقعیت نجنگید. بسیاری از زنان، ساده ترین راه را برای برخورد با شوهر دروغگو انتخاب می‌کنند و آن هم نادیده گرفتن دروغگویی است. نادیده گرفتن دروغ همسر، بزرگترین اشتباهی است که می‌توانید انجام دهید چرا که پذیرش دروغ گویی، اولین قدم درمان دروغگویی شوهر است.

بعد از عبور از این مرحله است که می‌توانید به دنبال راه حل درست برای رفع این مشکل باشید. حواستان باشد که بی توجهی شما به دروغ همسر، باعث مصمم تر شدن همسرتان می‌شود و به زودی تمام زندگی شما را تحت شعاع قرار می‌دهد‌.

4- به همسرتان اعتماد به نفس بدهید:

گاهی اوقات مردان برای ثابت کردن خود و یا حفظ شخصیت و فرار از تحقیر و سرزنش های زنشان، دروغ می گویند. مثلا مردی برای اینکه مورد تشویق همسرش قرار بگیرد به دروغ میگوید که در محل کارش ترفیع رتبه گرفته است و یا در نقطه مقابل، مرد برای سرزنش و تحقیر نشدن از طرف همسر خود، کارهای اشتباهش را پنهان می‌کند.

در هر دو صورت این رفتار شماست که سبب دروغ گویی همسرتان شده است. در این مواقع با آنها صحبت کنید و بگویید در هر شرایطی دوستشان دارید و به آنها اعتماد دارید. توجه خود به او را بیشتر کنید و او در انجام کارهایی که باعث تقویت اعتماد به نفسش می‌شود، حمایت کنید.

5- بخشیدن همسر:

بخشیدن شوهر دروغگو شاید برای شما کار دشواری باشد. تحقیقات نشان میدهد 65 الی 70 درصد رابطه هایی که به خاطر دروغگویی رو به نابودی بوده اند، با بخشیدن همسر دوباره بهبود یافته و به زندگی خود ادامه داده اند. پس اگر دیگران توانسته اند رابطه شان را نجات دهند شما چرا نتوانید؟

6- دوباره به او اعتماد کنید:

اگر همسرتان از رفتار ناپسند خود پشیمان شده و درصدد جبران است به او اجازه بدهید این کار را انجام دهد. بخشیدن به معنای حرکت به سمت جلو برای نجات رابطه تان است نه لزوما به معنای فراموش کردن آن.

بنابراین لازم نیست طوری رفتار کنید که انگار هیچ دروغی در کار نبوده است. بلکه تنها کافی است به همسرتان کمک کنید تا دیگر دروغ نگوید. دوباره به او اعتماد کنید اما اینکه شخص بتواند رفتاری ازخود نشان دهد که اعتماد شما نسبت به او باز گردد کاملا بستگی به تصمیم همسرتان دارد.

7- دروغ های خود رابپذیرید:

یکی از راه های برخورد با شوهر دروغگو پذیرفتن و بیان اشتباهاتی است که خودمان انجام داده ایم. تقریبا برای همه ما پیش امده است که در شرایطی قرار بگیریم که خواسته یا ناخواسته دروغ گفته باشیم. صادقانه آنها را با همسرتان مطرح کنید. اگر شما نمی‌توانید دروغ های هر چند کوچک خود را بپذیرید پس توقع نداشته باشید که همسرتان دروغ های خود را قبول کند. اشتباهات خود را بپذیرید و اجازه دهید که همسرتان هم در مورد اشتباهاتش با شما صحبت کند.

8- از مشاوره کمک بگیرید:

اگر فکر می‌کنید دروغ گویی همسرتان باعث از بین رفتن اعتماد و صداقت میان شما شده است، بهتر است از یک فرد آگاه در این زمینه کمک بگیرید. یک مشاوره خانواده می‌تواند به شما در فراهم کردن یک محیط آرام و قابل اعتماد کمک کند. همچنین به شما کمک می‌کند که با شوهر خود صادقانه تر برخورد کنید و در صورت بروز هر مشکلی، آن را کنترل کرده و رابطه خودتان را حفظ کنید.

اگر همسرتان راضی به گذراندن دوره مشاوره نیست، درمان را از خودتان آغاز کنید و رفتار با شوهر در هر شرایطی را بیاموزید. اغلب اوقات تغییر در یکی از زوجین باعث تغییر طرف مقابل می‌شود. این یک جمله روانشناسی است که می‌گوید “برای تغییر دیگران از تغییر خودتان شروع کنید.”

سوالات متداول:

نشانه های دروغگویی مردان چیست؟

در بحث روانشناسی دروغ گویی مردان، آمده است که اغلب مردانی که به زنشان دروغ می‌گویند با زبان بدن خود به این موضوع اعتراف می‎‌کنند. معمولا مرد دروغگو از نگاه کردن به همسر خود در هنگام گفتگو پرهیز می‌کند. از گفتن جزییات طفره می رود و شما احساس می‌کنید نمی توانید به حرف هایش اعتماد کنید.

علت دروغ گویی در مردان چیست؟

دروغ گویی مردان دلایل مختلفی دارد. برخی از این دلایل می‌تواند مربوط به رفتار و واکنش شما نسبت به حقیقت باشد و یا دلایل دیگری داشته باشد. شما باید با همسرتان صحبت کنید و مستقیما علت رفتارهای او را بپرسید.

آیا شوهر دروغگو درمان میشود؟

قطعا برای هر مشکلی راه حلی وجود دارد. اگر شما بتوانید برخوردی صحیح با دروغ گویی شوهرتان داشته باشید و با او به درستی صحبت کنید، قطعا به کمک شما کم کم همسرتان دست از این عادت بد برداشته و دوباره می‌توانید به یکدیگر اعتماد کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره تلفنی - تماس با تلفن ثابت - بدون صفر

09353000102 (سراسری)

09353000102 (تهران)